Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
31/01/2020

    Национална гражданска инициатива „Национално единение за семейството и децата“ № ПГ-939-01-28, внесена на 18 октомври 2019 г. от Инициативен комитет.
    КОМИСИЯ ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО С НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ

    Д О К Л А Д

    Относно: Национална гражданска инициатива „Национално единение за семейството и децата“ № ПГ-939-01-28, внесена на 18 октомври 2019 г. от Инициативен комитет.

    На свое редовно заседание, проведено на 23.01.2020 г., Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите, разгледа и обсъди Национална гражданска инициатива „Национално единение за семейството и децата“ № ПГ-939-01-28, внесена на 18 октомври 2019 г. от Инициативен комитет.
    На заседанието присъстваха и участваха: г-жа Зорница Русинова, заместник- министър на труда и социалната политика; г-жа Тонислава Сотирова, началник отдел „Политики за социално включване, децата и семейството“ в дирекция „Социално включване“ в Министерството на труда и социалната политика; г-жа Даниела Николова – председател на Национална гражданска инициатива „Национално единение за семейството и децата“; г-жа Карина Захариева – зам.-председател, както и други представители на Инициативния комитет; представители от Национална гражданска инициатива „Граждани в защита на семейството и детето“; Сдружение за защита на гражданите и държавата; Български родителски централен комитет „Разбунена София“; Сдружение на учените „Когито“, както и други граждански организации и граждани.
    Госпожа Даниела Николова представи исканията на Националната гражданска инициатива, учредена на 12.09.2019 г. и подкрепена с подписите на 5 400 български граждани. Тя заяви, че има необходимост от ново широко обсъждане, анализ и преработване на приетите промени в законодателството в социалната сфера, които влязоха в сила от 01.01.2020 г. Отбеляза, че е важно подписване и ратифициране на международни конвенции, съглашения и стандарти да се осъществява след широко обществено обсъждане от минимум 6 месеца. Тя настоя за поемане на ангажимент с конкретни срокове за придвижване на този дълъг диалог и изпълнение на исканията на гражданите. В изложението си категорично потвърди, че подписката има за цел да се отмени изцяло приетия през март 2019 г. Закон за социалните услуги. Според казаното от нея, този закон е предизвикал голямо обществено недоволство относно текстовете в него, които дават предпоставка за различни тълкувания. Според гражданите, изразили позицията си Законът за социалните услуги и промените, които той налага в Закона за закрила на детето, са в противоречие на основни конституционни права и задължения на родителите при отглеждането на техните деца. Това поставя под въпрос семейните ценности и традиции в обществото.
    В Комисията са получени становища от Министерството на труда и социалната политика, Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта, Обществения съвет към КВНОЖГ, много граждани и граждански организации.
    По време на заседанието народните представители изслушаха всички изказвания и мнения на представителите на граждански организации. В хода на дискусията се включиха много представители на неправителствени организации, които като цяло изразиха подкрепа на исканията на Национална гражданска инициатива „Национално единение за семейството и децата“. Бяха изказани мнения, че Законът за социалните услуги среща голям отпор в обществото и че с него се дават големи правомощия на частни доставчици на социални услуги. Има притеснения относно дейността на неправителствени организации, които могат да са регистрирани не само в България. В хода на дискусията беше посочено също, че трябва да има оценка на въздействието на закона и широко обществено обсъждане, каквото няма досега за отложеното време. Позицията на гражданите е, че е от изключителна важност да има достатъчно време, през което време ще може да се изслушат мненията на всички заинтересовани лица, с оглед приемане на адекватни промени в законодателството.
    Председателят на Комисията г-н Гьоков заяви, че може да се направи по инициатива на гражданските организации и някакъв друг форум. Исканията ще се разглеждат и на предстоящи обществени обсъждания с всички заинтересовани страни. Той припомни, че народните представители могат да следят и да съобразят като евентуална законодателна инициатива това, което бъде внесено от страна на изпълнителната власт след обсъжданията, съобразно възможности, компетентности, становища.
    В хода на дискусията по време на заседанието се отбеляза, че поставените проблеми от Инициативния комитет са отправяни към Министерството на труда и социалната политика, което е изразявало многократно позиция. След като бяха изслушани всички изказвания, г-жа Русинова заяви, че мотивите за отмяна на Закона за социалните услуги са необосновани и касаят действащото в момента законодателство, а именно разпоредби в Семейния кодекс, Закона за закрила на детето, Закона за домашното насилие и други. Това е законодателство, което съществува и се прилага в последните повече от 14 – 15 години в България. Тя изрази становище, че Законът за социалните услуги не третира семейни отношения и няма противоречия с други закони. Целта на изпълнителната власт е да подкрепя българските семейства като в Закона за социални услуги се предвижда да има по-малко услуги от резидентен тип и общият интерес е подобряване на услугите в дневните центрове. Твърденията, че са въведени нови основания за отнемане на деца от семействата са неверни.
    Въз основа на проведената дискусия, Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите с 14 гласа - „ЗА“, 0 гласа - „ПРОТИВ“ и 0 гласа - „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ“ приема за сведение Национална гражданска инициатива „Национално единение за семейството и децата“, № ПГ-939-01-28, внесена на 18 октомври 2019 г. от Инициативен комитет и препоръчва на министъра на труда и социалната политика извършването на нормативни промени да бъде въз основа на направен задълбочен анализ след широкото обществено обсъждане и информиране на гражданите и гражданските организации.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С
    НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
    И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ

    ГЕОРГИ ГЬОКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума