Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
26/03/2020

    Национална гражданска инициатива „За създаване на Държавен инвестиционен фонд Северозапад в Бюджет 2020“ № ПГ-939-01-29, внесена на 11.11.2019 г. от председателя на Инициативния комитет на Националната гражданска инициатива
    КОМИСИЯ ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО С НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ

    Д О К Л А Д

    Относно: Национална гражданска инициатива „За създаване на Държавен инвестиционен фонд Северозапад в Бюджет 2020“, № ПГ-939-01-29, внесена на 11 ноември 2019 г. от председателя на Инициативния комитет на Националната гражданска инициатива.

    На свое редовно заседание, проведено на 12 март 2020 г., Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите разгледа и обсъди Национална гражданска инициатива „За създаване на Държавен инвестиционен фонд Северозапад в Бюджет 2020“, № ПГ-939-01-29, внесена на 11 ноември 2019 г. от председателя на Инициативния комитет на Националната гражданска инициатива.
    На заседанието бяха поканени и присъстваха народни представители от областите Видин, Враца и Монтана.
    Мотивите за иницииране на Националната гражданска инициатива бяха представени от Камелия Трифонова – председател на Инициативния комитет на Националната гражданска инициатива. В изказването си г-жа Трифонова подчерта, че Монтана, Видин, Плевен и Ловеч са в дъното на брутния вътрешен продукт, заплатите и доходите са под средните за страната. Тя посочи, че през 2016 г. Монтана е областта с най – ниска икономическа активност, а към края на 2015 г. е с най – малко привлечени чужди инвестиции. Населението в областта е намаляло с над 50 хиляди души от 2000 г. до сега и само в община Монтана с над 15 хиляди души. В тази връзка Инициативният комитет предлага мерки, които да бъдат финансирани от държавен инвестиционен фонд ‘’Северозапад’’, разполагащ с ресурс от 500 млн. лв. Мерките следва да бъдат в три направления: - първото е създаване на траен икономически растеж на региона; второто направление е образованието да бъде съобразно с нуждите на държавата и бизнеса в региона; третото е свързано с демографската криза в региона. Г-жа Трифонова препоръча създаването на междуведомствена работна група, която да прецезира предложените с инициативата мерки и те да бъдат включени при евентуална актуализация на бюджета за тази година или в бюджета за следващата година.
    В хода на дискусията се изказаха народните представители: Георги Гьоков, Филип Попов, Атанас Костадинов и Николай Иванов.
    Председателят на Комисията запозна присъстващите с изразените по гражданската инициатива становища от министерствата. В становището на Министерството на труда и социалната политика се посочва, че от предложението на вносителите не става ясно как са направени разчетите за посочения от тях първоначален ресурс; няма разчети по съответните мерки, както и броят на лицата, които ще бъдат подпомогнати; не е направена оценка на въздействието на предложените мерки. Министерството на регионалното развитие и благоустройство не изразява становище. Министерството на земеделието, храните и горите дава информация за процедурата за безвъзмездно предоставяне правото на собственост върху имоти частна държавна собственост, относно частта на гражданската инициатива, в която се прави предложение за създаване на предприятие публично – частно партньорство от хранително – вкусовия сектор за преработка на селскостопанската продукция. Министерството на образованието и науката изразява подкрепа за предложената втора мярка, според която образованието да е според нуждите на държавата и бизнеса. Становището на Министерството на финансите е, че създаването на фондове с неразпределен бюджетен ресурс противоречи на принципите и правилата на управление на публичните разходи, заложени в Закона за публичните финанси.
    Филип Попов оцени Гражданската инициатива като изключително важна за северозападния регион. Народният представител заяви, че от години в региона е налице липсата на кадри и в образованието, и в здравеопазването, липса на хора в работоспособна възраст, силно застаряващо население, демографска катастрофа. Той припомни за ефективността на програмата „Региони в растеж” и даде пример с област Видин където би могъл да се създаде филиал на Медицинския университет за обучение на медицински сестри; да се създаде зеленчукова борса, поради близостта на границата със Сърбия и Румъния; да се използва по ефективно речния транспорт и др. Г-н Попов допълни, че през Северозапада минава важна европейска пътна артерия – път Е 79 и Дунав мост 2.
    Атанас Костадинов заяви, че през 2015 г. от Националния център за териториално развитие, с възложител Министерството на регионалното развитие и благоустройство е изготвена Целенасочената инвестиционна програма, която е в подкрепа на развитието на Северозападна България, Родопа, Странджа, планинските, полупланинските и слаборазвитите райони, във връзка с чието изпълнение трябва да се постави въпросът за средносрочната оценка, за която няма яснота. Три са целите на Целенасочената инвестиционна програма: „Съживена икономика”, „Укрепен човешки ресурс” и „Инфраструктура и екология”. Народният представител подчерта, че в този смисъл гражданските организации имат право да поставят въпроса какво прави държавата с това, което вече е решила.
    Николай Иванов заяви в изказването си, че Целенасочената инвестиционна програма вече не съществува и никога не е била изпълнявана. Г-н Иванов допълни, че е поискано становище от Министерството на финансите във връзка с нейното изпълнение, но то е било отрицателно по отношение на подобен вид програми, които са за целенасочено въздействие. С новата нормативна среда се предвижда централизиране на вземането на решения по отношение на идентифицирането на проекти, мерки и приоритети за финансиране през следващия програмен период.
    Въз основа на разискванията и след проведено гласуване, Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите с 15 гласа „ЗА”, 0 глас „ПРОТИВ“ и 0 глас „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ“, реши:
    Приема за сведение Национална гражданска инициатива „За създаване на Държавен инвестиционен фонд Северозапад в Бюджет 2020“, № ПГ-939-01-29, внесена на 11 ноември 2019 г. от председателя на Инициативния комитет на Националната гражданска инициатива и препоръчва на Министерския съвет чрез министъра на финансите в хода на бюджетната процедура да вземе предвид направените в гражданската инициатива предложения.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯTA ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО С
    НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
    И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ:

    ГЕОРГИ ГЬОКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума