Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
27/09/2018
Национална гражданска инициатива ‘’За забрана на отглеждането, умъртвяването и търговията на животни с цел добива на ценни кожи в Република България № 839-01-13 от 22.06.2018 г., внесена на 22.06. 2018 от Инициативен комитет.
Д О К Л А Д
Относно: Национална гражданска инициатива ‘’За забрана на отглеждането, умъртвяването и търговията на животни с цел добива на ценни кожи в Република България № 839-01-13 от 22.06.2018 г., внесена на 22.06. 2018 от Инициативен комитет.
На свое редовно заседание, проведено на 27 септември 2018 г., Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите разгледа и обсъди Национална гражданска инициатива ‘’За забрана на отглеждането, умъртвяването и търговията на животни с цел добива на ценни кожи в Република България № 839-01-13 от 22.06.2018 г., внесена на 22.06.2018 от Инициативен комитет.
На заседанието на Комисията, мотивите за иницииране на Националната гражданска инициатива бяха представени от г-жа Петя Алтимирска – председател на Управителния съвет на Сдружение ‘’Кампании и активизъм за животните в индустрията’’ (КАЖИ). В изказването си г-жа Алтимирска изложи, че от три години насам в България се забелязва развитие на дейността, тенденция за увеличаване на капацитета и условия за разкриване на нови ферми за отглеждане, умъртвяване и търговия с животни, с цел добив на ценни кожи. Госпожа Алтимирска подчерта, че това е изключително притеснително, тъй като в останалите страни - членки на ЕС тенденцията е обратна – в 16 страни вече има регламентирана забрана, а в 17 – та се разглеждат възможностите за такава. Тя посочи като съществуващ проблем не само нехуманното отношение към животните, но и проблемите, които имат хората, живеещи в близост до фермите- замърсяване на околната среда и водите, съпроводено със силна специфична миризма. Налице е и непрекъснато изпускане на животни в природата – това са диви видове, инвазивни, чужди за Европа, които застрашават биологичното разнообразие. Набезите на норките са пряка причина за смъртта на много домашни животни в стопанствата. Доколкото за страданието, което се причинява на животните, те живеят в изключително лоши условия, затворени в клетки през целия си живот. Госпожа Алтимирска запозна членовете на Комисията с проучване на Агенция ‘’МБМД’’, според което 75 % от хората не одобряват отглеждането на животни с цел добив на кожи, а 65,6 % са категорично ‘’за’’ забраната на този бизнес.
Господин Георги Челебиев – член инициативния комитет на Националната гражданска инициатива и член на Управителния съвет на Сдружение КАЖИ, в своето изказване посочи, че миризмата на животните, които се отглеждат за ценни кожи е различна от тези в кравеферма, птицеферма и др., тъй като те са хищници. Още, че тези ферми са разположени в такива райони, в които основното препитание на жителите е отглеждането на домашни животни и когато те биват нападани и избивани от хищниците, претърпяват сериозна финансова загуба.
Любомила Кривошиева – член на инициативния комитет на Националната гражданска инициатива и управител на Фондация ‘’Дивите животни’’ заяви, че от три години в България се отглежда американската норка, без тя да е включена в Наредба № 2 от 2009 г. на Министерство на земеделието и храните за отглеждане на космат и пернат дивеч. Като в момента МЗХГ се опитват да променят наредбата, така че да включат вида и той да е разрешен.
В хода на дискусията се изказаха народните представители: Антон Кутев, Георги Свиленски, Крум Зарков, Ася Пеева и Хайри Садъков.
Антон Кутев запозна членовете на Комисията, че Сдружението КАЖИ е внесло жалба в Комисията със същия предмет. В тази връзка са изпратени писма до компетентните министерства за изясняване на фактическата обстановка. От отговора на Министерство на околната среда и водите, става ясно, че американската норка е с висока степен на негативно въздействие върху околната среда. Видът не е въведен в България по смисъла на чл. 67 от закона за биологичното разнообразие поради факта, че за неговото отглеждане с цел добив на ценни кожи това не е необходимо, съгласно Наредба № 4 за условията и реда за издаване на разрешителни за въвеждане на неместни или повторно въвеждане на местни животински и растителни видове в природата.Има още две становища изразени от МОСВ и МЗХ, по инициатива на Комисията по земеделието и храните. МОСВ посочва, че американската норка е включена в списъка на 100–те най-инвазивни вида в света. Тя е изключително силен и агресивен хищник, който бързо се размножава и измества популациите на други животни като препоръчва въвеждане на стриктна регулация и ограничения за отглеждане на животни за ценни кожи. МЗХ посочва, че е в готовност при постигане на съгласувано решение с всички заинтересовани страни да предприеме необходимите мерки и действия за иницииране на законодателни промени.
Антон Кутев запозна членовете на Комисията и с решението на Обществения съвет към КВНОЖГ, който на свое заседание, с 9 гласа ‘’за’’, нито един ‘’против’’ и 1 ‘’въздържал се’’, е подкрепил Националната гражданска инициатива и е препоръчал законодателна инициатива в тази насока.
Георги Свиленски заяви, че не са му ясни мотивите за иницииране, респективно внасяне на Националната гражданска инициатива.
Крум Зарков заяви, че мотивите за внасяне на инициативата са ясни и категорични. И в тази връзка, без никакво съмнение тя трябва да бъде подкрепена. Видно от всички изразени становища, проучвания и материали, касае се за три вредни елемента – хора, животни и околна среда. Той посочи, че е необходимо да се вземат превантивни мерки сега.
Ася Пеева изрази подкрепа за това, че животните не трябва да бъдат отглеждани и умъртвявани по начина, по който става ясно от събраните данни, като нарушителите трябва да бъдат санкционирани. Подчерта, че ако се касае за добив на кожи с косъм, по – скоро се въздържа от мнение, тъй като трябва да се говори и за другите животни.
Хайри Садъков определи формулираният проблем в инициативата, като дискусионен. Постави въпроси за това дали има търсене на пазара, както и дали евентуалната забрана не би стимулирала сивият сектор.
Въз основа на разискванията и след проведено гласуване, Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите с 9 гласа „ЗА”, 1 глас „ПРОТИВ“ и 1 глас „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ“, реши:
1. Подкрепя Национална гражданска инициатива ‘’За забрана на отглеждането, умъртвяването и търговията на животни с цел добива на ценни кожи в Република България № 839-01-13 от 22.06.2018 г., внесена на 22.06. 2018 от Инициативен комитет.;
2. Препоръчва на народните представители, в най – кратък срок, по тяхна инициатива да внесат Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯTA ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО С
НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ:
АНТОН КУТЕВ