Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
17/10/2018
Национална гражданска инициатива „7000“, № ПГ-839-01-14, внесена на 27.06.2018 г. от Инициативен комитет.
Д О К Л А Д
Относно: Национална гражданска инициатива „7000“, № ПГ-839-01-14, внесена на 27.06.2018 г. от Инициативен комитет.
На свое заседание, проведено на 17 октомври 2018 г., Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите разгледа и обсъди Национална гражданска инициатива „7000“, № ПГ-839-01-14, внесена на 27.06.2018 г. от Инициативен комитет.
В заседанието взеха участие: г-жа Мая Манолова – oмбудсман на Република България и екип; г-н Любомир Талев – директор на дирекция „Съвет по законодателството“ в Министерството на правосъдиетo; г-жа Петя Малакова, началник отдел в дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд“ в Министерството на труда и социалната политика; представители на Националния осигурителен институт; г-жа Надя Шабани – директор на Български център за нестопанско право; представители на Националната гражданска инициатива „7000“.
От името на вносителите, инициативата беше представена от г-жа Ани Андонова. Тя посочи, че последните няколко години хората от Националната гражданска инициатива „7000“ са работили по заместване на института на пълно и ограничено запрещение на хора с ментални увреждания и въвеждане на комплекс от мерки за оказване на подкрепа за самостоятелно упражняване на права. Със Законопроекта за физическите лица и мерки за подкрепа е предвидено мерките за подкрепа да бъдат поискани от самия човек с увреждания, от негови роднини по права линия, с които е изградена връзка на доверие или от органа по подкрепеното вземане на решения, т. е. в основата е споделената отговорност. Ролята на одобрения от съда за подкрепящ, е да съдейства на лицето с увреждания, като му разяснява смисъла и последствията от разпореждане с права, подпомага го при комуникацията със страните по правоотношения и при изразяване на волята му. Госпожа Надя Шабани допълни, че законопроектът е съобразен с ратифицираната от България в началото на 2012 г. Конвенция на ООН за правата на хора с увреждания, като е отговор на осъдителните решения на Европейския съд по правата на човека срещу България, с които се приема, че настаняването на лица с психични разстройства в социален дом, без да се потърси тяхното становище, нарушава основни права, защитени от Европейската конвенция по правата на човека.
От Министерството на правосъдието г-н Любомир Талев изрази експертно становище, че е редно да бъдат инициирани предвидените в Закона за нормативните актове процедури по изготвяне на предварителна цялостна оценка на въздействието на Законопроекта и на подлагането му на обществени консултации с всички заинтересовани лица. Той отбеляза, че оценка на въздействието на Законопроекта до този момент не е правена, тъй като е внасян през месец август 2016 г., преди да влязат в сила измененията в Закона за нормативните актове, предвиждащи оценка на въздействието. Според г-н Талев по време на общественото обсъждане ще могат да се разгледат подробно противоречивите въпроси, които са изключително сериозни и трябва да бъдат решени преди да бъде внесен законопроектът. В хода на дискусията участие взеха омбудсманът г-жа Мая Манолова, народните представители г-н Антон Кутев и г-жа Менда Стоянова. Омбудсманът изрази подкрепа за изготвения законопроект, като приветства отмяната на института на запрещението и замяната му с комплекс от мерки, чрез които се оказва подкрепа на лица с увреждания. Госпожа Манолова отбеляза, че предвид протестите на хората с уврежданията, както и изработването на Закона за хората с уврежданията, на Закона за личната помощ и Закона за социалните услуги, има нагласа в обществото, проблемите, свързани с правата на хората с увреждания да бъдат поставени във фокуса и да бъдат решавани, като не трябва да има отлагане във времето. От Гражданско сдружение „Алцхаймер - България“ беше изразено мнение, че законопроектът не урежда в пълна степен положението на всички категории хора, които понастоящем са поставени под запрещение, съгласно действащата към момента нормативна уредба, като конкретно текстовете в този законопроект не отговарят на потребностите на лицата с деменция.
В хода на разискванията се обсъди вариант да бъде разгледана възможността за изпращане на подписката и предложението ѝ за разглеждане от парламентарните групи, за да могат съответните народни представители, които смятат тази тема и предложените решения за добри, да внесат и подкрепят текстовете на законопроекта. Беше потвърдено също, че има становище и ангажимент от Министерството на правосъдието да бъде внесен Законопроекта за физическите лица и мерки за подкрепа.Участниците в дискусията се обединиха около мнението, че е необходим адекватен и модерен закон, отразяващ европейските стандарти и норми за самостоятелното упражняване на основните човешки права от българските граждани с интелектуални затруднения и психично-здравни проблеми. Въпреки заявената подкрепа, народните представители изразиха становище, че законопроектът има необходимост от прецизиране и доразвиване на някои от предложените мерки за подкрепа и защита на правата на хората с психически и други увреждания.
В резултат на състоялото се обсъждане и проведеното гласуване, Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите с 13 гласа „ЗА”, 0 гласа „ПРОТИВ“ и 0 гласа „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ”, подкрепя Националната гражданска инициатива „7000“, № ПГ-839-01-14, внесена на 27.06.2018 г. от Инициативен комитет и препоръчва на Министерския съвет да внесе в кратки срокове Законопроект за физическите лица и мерките за подкрепа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯTA ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО С
НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ
И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ
АНТОН КУТЕВ