Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по вероизповеданията и правата на човека
Комисия по вероизповеданията и правата на човека
14/05/2020

    Изслушване на предложения кандидат за омбудсман
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И ПРАВАТА НА ЧОВЕКА


    Д О К Л А Д
    Вх. № 053-14-3/18.05.2020 г.

    Относно: Изслушване на предложения кандидат за омбудсман

    На открито заседание, проведено на 14 май 2020 г. и излъчено в реално време в интернет чрез интернет страницата на Народното събрание, Комисията по вероизповеданията и правата на човека проведе изслушване на предложения кандидат за омбудсман по реда на раздел IV от Процедурните правила за условията и реда за предлагане на омбудсман, представяне, публично оповестяване на документите и изслушване на кандидатите в Комисията по вероизповеданията и правата на човека, както и процедурата за избор от Народното събрание, приети с Решение на Народното събрание от 4 март 2020 г., наричани по-нататък „процедурни правила”.
    На заседанието присъстваха представители на неправителствени организации.
    Председателят на комисията г-н Красимир Велчев обясни, че изслушването ще се проведе съгласно процедурните правила. Той обяви, че е постъпило едно предложение за омбудсман – на доц. д-р Диана Ковачева, предложена от парламентарната група на Политическа партия ГЕРБ. Към предложението са представени всички изискуеми документи, съгласно Раздел I, т. 2 от процедурните правила - писмени мотиви, автобиография, диплома за висше образование, документи, удостоверяващи опит в сферата на правата на човека, декларации.
    Предложението за кандидата, заедно с всички документи, както и постъпилите становища и въпроси от неправителствени организации са публикувани в срок на специализирания сайт на страницата на Народното събрание.
    Председателят на комисията г-н Красимир Велчев информира, че съгласно Раздел IV, т.1 от процедурните правила, представените документи са проверени и кандидатът отговаря на изискванията на Закона за омбудсмана за заемане на тази длъжност.
    Кандидатурата на доц. Диана Ковачева беше представена от заместник – председателя на комисията г-жа Евгения Алексиева, един от вносителите на предложението.
    Г-жа Алексиева акцентира на дългогодишния професионален опит на доц. Ковачева в сферата на защита на правата на човека, включително
    като заместник-омбудсман, преподавател по международно и международно хуманитарно право, експерт на Съвета на Европа, министър на правосъдието и изпълнителен директор на Асоциация „Прозрачност без граници“.
    Доц. Ковачева отговаря на изискванията за заемане на длъжността омбудсман на Република България, определени в чл. 9 от Закона за омбудсмана, за придобито висше образование, доказан опит в сферата на правата на човека и отговаря на условията за избор на народен представител. Наред с това, тя притежава високи морални качества, които й позволяват да изпълнява добросъвестно и всеотдайно функциите на обществен защитник като проявява разбиране и съпричастност към жалбите на гражданите за техни нарушени права.
    Доц. Ковачева е завършила висше образование с образователно-квалификационна степен „магистър по право“ в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 1999 г. Притежава и магистърска степен по Международни отношения – Право на Европейския съюз от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (2008 г.), както и степен Магистър по право на Европейския съюз от Университета Нанси 2 (Франция) и Министерство на висшето образование и изследванията на Франция (2008 г.).
    От 2001 до 2002 г. е работила като старши експерт в Министерство на правосъдието, Дирекция “Международно правно сътрудничество и международна правна помощ”, а в периода септември 2002 – ноември 2011 г. е била изпълнителен директор на Асоциация „Прозрачност без граници“, националното представителство на международната антикорупционна организация Transparency International за България.
    В периода от ноември 2011 г. до март 2013 г. доц. Ковачева е заемала длъжността министър на правосъдието.
    През 2014 г. е отличена с орден от кралицата на Обединеното кралство Елизабет II за работата й в областта на върховенството на правото и противодействието на корупцията. Доц. Ковачева е научен изследовател в Института за държавата и правото на Българската академия на науките от началото на професионалния си път. Преминала е последователно през всички научно - преподавателски степени – научен сътрудник, главен асистент, а от 2016 г. е доцент по международно право и международни отношения. Преподавател е по Право на Европейския съюз, Международно хуманитарно право и Международно публично право в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) от 2013 г. Има над 30 научни публикации в областта на международното право, международното хуманитарно право и правото на Европейския съюз.
    Доц. Ковачева има множество специализации по правата на човека, сред които от Женевската академия по международно хуманитарно право и права на човека, Института по правата на човека в университета Турку, Финландия, и Куинс Колидж, Ню Йорк, САЩ. Владее отлично английски, френски език и руски език.
    На 28 януари 2016 г. тя е избрана от 43-то Народно събрание за заместник-омбудсман на Република България.
    За периода на работата си като заместник-омбудсман участва активно в дейността на институцията по всички правозащитни теми, поставени на дневния й ред и има приемна за граждани всяка седмица, за да изслушва лично жалбоподатели, да ги консултира и да приема техните сигнали.
    Доц. Ковачева има основен принос за акредитирането на националния омбудсман на Република България със статут „А“ по стандартите на Организацията на обединените нации (ООН). Предоставеният статут е възможно най-високото признание, че националната правозащитна организация работи в пълно съответствие с Парижките принципи на ООН.
    На 5 септември 2019 г. доц. Ковачева встъпва в длъжността омбудсман на Република България по силата на чл. 17 ал. 2 от Закона за омбудсмана. За периода, в който е на позицията омбудсман доц. Ковачева показва активност и последователност при отстояване на правата и свободите на българските граждани.
    В заключение г-жа Алексиева заяви, че парламентарната група на Политическа партия ГЕРБ счита, че доц. Ковачева притежава необходимите професионални и нравствени качества да бъде успешен омбудсман, който ще продължи да работи за защита на основните права и свободи на гражданите в Република България.
    След представянето на кандидатурата се премина към личното представяне на кандидата и излагане на концепцията му за работа като омбудсман.
    В изложението си доц. Ковачева сподели, че концепцията за работа на омбудсмана може да бъде само рамката и посоката на работа, защото дневният ред на институцията се определя от гражданите, а също така и от динамиката на правната и институционалната среда. Омбудсманът има широк мандат, правомощието да защитава и да насърчава защитата на основните права тогава, когато има посегателства или опити за тяхното нарушаване от страна на публично-правни или частно-правни субекти. В изпълнение на тези правомощия за последните девет месеца като омбудсман тя е изпратила над 400 препоръки към институции и представители на частния сектор във връзка с рискове от нарушаване на права на граждани, като всяка втора от тези препоръки е била изпълнена изцяло или в по-голямата си част.
    Доц. Ковачева посочи проблемите на гражданите, които са били на вниманието на институцията на омбудсмана. Традиционно, и през тази година най-голямата група жалби са за нарушени потребителски права - оплаквания за високи цени, за липса на връзка между качество и цена, което показва, че най-трудна е битката на хората с монополите. На следващо място са жалбите, свързани със социално-икономическите права на гражданите - проблеми на пенсионерите, които живеят под линията на бедност, работещите бедни, правата на социално изключените, следвани непосредствено от правата на уязвимите групи – онези, които остават невидими за обществото: хората с увреждания, децата в институции, възрастните хора в домовете за дементно болни, хората в психиатриите. Голям е също така делът на хората, които се оплакват от обстоятелството, че много трудно погасяват своите задължения към частни съдебни изпълнители, колекторски фирми, фирми за събиране на дългове. И по тази причина доц. Ковачева е изпратила препоръка към Асоциацията на фирмите за бързи кредити и Асоциацията на колекторските фирми с настояване в пандемичната ситуация да сложат на своите сайтове обща политика, в която да информират хората за възможностите за индивидуален подход при обективна невъзможност да погасяват своите задължения. Тази препоръка е била изпълнена, а обратната връзка от страна на гражданите е за това, доколко този ангажимент се изпълнява, тъй като няма законодателна регламентация и контрол върху фирмите за бързи кредити и колекторските фирми.
    Доц. Ковачева сподели, че ситуацията на пандемия е влошила положението, в които се намират всички тези групи хора и само за последния месец е изпратила над 30 препоръки до различни институции и представители на частния сектор. Сред тях са четирите препоръки до КЕВР, свързани с необосновано високите цени на парното през месец март и с необходимостта от понижаването на цената на природния газ с близо 43%.
    С оглед на пандемичната ситуация са били отправени препоръки за отмяна на матурите за IV и за X клас, към мобилните оператори - да не спират телефоните на гражданите и интернета, което е уважено частично с даването на отлагателен срок до месец за хората с увреждания и пенсионерите.
    Доц. Ковачева изтъкна, че е информирала всички институции в България за стандартите на ООН и на Съвета на Европа във връзка с опазване основните права на хората в условията на разпространение на COVID-19. Тя заяви, че се стреми да води институцията все по-близо до гражданите, чрез приемни дни в цялата страна и ще продължи с особено внимание да следи баланса между правомощията на институциите и правата на гражданите, така че този баланс да бъде справедлив и онези, които се нуждаят от защита да знаят, че техните интереси са зачетени. Според нея важен приоритет е използването на Статут „А“, предоставен от ООН на омбудсмана, защото ще може да защитава правата на българските граждани и на международно ниво.
    В заключение доц. Ковачева пое ангажимента да поддържа авторитета и отличната репутация на институцията на омбудсмана, както на национално, така и на международно ниво, да укрепва доверието на хората в обществения защитник и да превърне институцията на омбудсмана от последна надежда в първа реакция, в случай на нарушени права. Отчитайки, че правата на човека не са даденост, тя ще ги отстоява всеки ден, съвестно и неотклонно, с всички конституционни и законови правомощия, които притежава, ако бъде избрана на позицията омбудсман.
    След представянето на кандидата, председателят на Комисията по вероизповеданията и правата на човека, представи в резюме постъпилите становища и въпроси от неправителствени организации.
    Кандидатурата на доц. Диана Ковачева е подкрепена от: Съюза на юристите в България, Фондация „Български център за нестопанско право“, Фондация „Светът на Мария“, Фондация „ Европейски институт“, Сдружение „Национална мрежа за децата“, Сдружение „Нов път“ Хайредин, Фондация „Български център за джендър изследвания“, Фондация „За Нашите Деца“, Гражданско сдружение „Алцхаймер България“ и Фондация „Състрадание Алцхаймер България“, Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, Фондация „Програма Достъп до Информация“, Фондация „П.У.Л.С“, Национално сдружение на местните обществени посредници в Република България, Център за либерални стратегии, Висш адвокатски съвет и доц. д-р Велина Тодорова.
    В становищата си, неправителствените организации, подкрепящи кандидатурата на доц. Диана Ковачева поставят висока оценка на работата й като министър на правосъдието, заместник-омбудсман и омбудсман в защита на правата на гражданите. Изтъква се нейния безспорен авторитет на убеден правозащитник и юрист, с опит, както в областта на международното и европейско право, така и във вътрешното право на Република България. Отбелязва се значимият принос на научните й трудове за изследване на различни аспекти от защитата на правата на човека в национален и европейски контекст. Подчертава се силата и решителността на доц. Ковачева, проявени при отстояването на важни социални каузи – защита на правата на децата, на хората с интелектуални увреждания и на тези с деменция, на възрастните хора, настанени в социални домове, създаването на застъпнически кампании, насочени срещу насилието във всичките му проявления и др. Отбелязва се и нейната адекватна и бърза реакция в подкрепа на искането за облекчена процедура при избор на местен обществен посредник, както и инициирането на законодателни промени, с които всяка община да получи целево финансиране от държавния бюджет за обезпечаване работата на местния посредник, което е и гаранция за неговата независимост. Организациите, подкрепящи кандидатурата на доц. Ковачева, акцентират и върху изключителния ѝ принос за получаването от ООН на най-високия статут за институцията на омбудсмана – Статут „А“. Те считат, че тя е доказала, че притежава необходимите качества да бъде национален обществен защитник – компетентност и отдаденост в интерес на гражданите и техните права.
    Въпроси към кандидата са поставени от Фондация“Български център за нестопанско право“ :
    1. Кои според Вас са едни от най-застрашените и уязвими групи в обществото, които имат нужда от Вашата приоритетна подкрепа?
    2. Каква според Вас трябва да е ролята на националния омбудсман по отношение на прилагането на Конвенцията за правата на хората с увреждания и каква инициатива конкретно бихте подкрепили?
    Към кандидата за омбудсман бяха отправени въпроси и от народни представители.
    Г-жа Виолета Желева попита какви политики и инициативи би продължила от предходния омбудсман.
    Г-жа Радослава Чеканска зададе въпрос ще промени ли нещо и какво в работата на омбудсмана.
    Г-н Александър Александров попита, какво практически означава за гражданите получения от институцията международен статут „А“.
    Г-жа Лиляна Радева попита, кои са основните инструменти, които доц. Ковачева ползва в работата си в желанието да достигне до истината по определен казус, който трябва да разреши.
    Г-н Васил Антонов, попита кои ще бъдат основните акценти в бъдещата й работата така, че тя да може да бъде подобрена и надградена. Освен това - какво би отстранила от работата си досега, както и смята ли, че е възможно да има изнесени работни места на институцията.
    Г-жа Мария Цветкова попита, какъв подход ще приложи доц. Ковачева към неправителствени организации, които изискват или молят за съдействие за защита на организации, общности, които нарушават закони, наредби или морални ценности.
    Г-жа Валентина Найденова попита, дали счита, че има законодателни пропуски в защита правата на медицинските специалисти, конкретно на трудовите им права.
    Доц. Диана Ковачева отговори на поставените към нея въпроси.
    Относно застрашените групи, тя подчерта, че специфичната ситуация в момента много ясно ги е осветила. Това са децата, хората с увреждания и възрастните хора, защото те се намират в най - голям риск от бедност. За съжаление, статистиката показва, че близо 30% от децата се намират в риск от бедност. Омбудсманът има специален мандат за защита правата на децата, така че това е един от сериозните приоритети, защото техните права се нуждаят от специална защита.
    За ролята на омбудсмана по отношение на прилагането на Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН доц. Ковачева отбеляза, че същата е била ратифицирана по нейно предложение през 2012 г., когато е била министър на правосъдието, така че има специално отношение към нея. Тя поясни, че миналата година към омбудсмана е учреден Съвет за наблюдение на правата на хората с увреждания, на който омбудсманът е председател на принципа на ротацията. Целта на този съвет е да обсъжда актуални проблеми, като наблюдава как се прилага конвенцията и дали не се нарушават правата на хората с увреждания. Един от актуалните проблеми, поставен на обсъждане, е бил свързан с 13 500 души, които са останали без лични асистенти поради прекратяване или изтичане срока на техните договори. За да бъдат предприети спешни мерки за решаване на проблема, доц. Ковачева е поканила представители на Министерството на труда и социалната политика, които да отговорят на поставените въпроси. За да бъде повишена експертизата на членовете на Съвета по нейна инициатива е проведено обучение от представители на ФРА –Агенцията за основните права на Европейския съюз.
    На въпроса на г-жа Желева, доц. Ковачева отговори, че политиките, по които ще продължи да работи са тези, поставени от хората на дневния ред на институцията като: защита на правата на потребителите, или както се казва „битката на гражданите срещу монополите“, правата на гражданите в изпълнителния процес. Във връзка с това са проведени две изслушвания на граждани. Поканени са и представители на различни институции, на Министерството на правосъдието, на частните съдебни изпълнители и „Инспектората“ към Висшия съдебен съвет, които да отговорят на въпросите на гражданите.
    В отговор на въпроса на г-жа Чеканска, доц. Ковачева подчерта, че нейният стремеж ще бъде по-скоро институциите да се приближат към гражданите - да покажат, че поемат ясни ангажименти, които след това омбудсманът да може да проверява и да наблюдава тяхното изпълнение.
    Тя посочи като пример организираните от нея две изслушвания. Едното е свързано с правата на хората в изпълнителния процес, където са поети конкретни ангажименти за по-добра защита на гражданите, на третите физически лица, които поемат или обезпечават чужд дълг – област, в която доц. Ковачева счита, че има дефицит и ще работи по този въпрос. Второто изслушване е с участници от институциите по отношение на задължителната предучилищна подготовка за 4-годишните, на което са присъствали двама министри, които да отговорят на въпроса на родители, родителски организации и учители, готова ли е системата да поеме четиригодишните деца. В резултат на това изслушване министърът на образованието дава две години отлагателен срок, за да даде възможност всяка община, да прецени готова ли е да поеме децата.
    Доц. Ковачева заяви, че би надграждала, тъй като наследява трима изключителни омбудсмани преди нея. Ще продължи в усилието си да търси баланса между работата на институциите и правата на гражданите, като ще се старае самата тя да бъде балансирана и обективна и да оказва влияние върху институциите, както чрез натиск, така и чрез посредничество. Защото добрият тон е много важен в постигането на целите, които омбудсманът си поставя.
    На въпроса на г-жа Радева, доц. Ковачева поясни, че в Закона за омбудсмана са регламентирани инструментите, които дават възможност на омбудсмана да прави проверки, както по сезирания от страна на гражданите, така и да се самосезира. Друг важен инструмент е посредничеството - мост, който се строи и от две страни. От голямо значение са и различните типове кампании, с които хората да бъдат информирани за правата си, включително и тези, насочени към деца с цел превенция на насилието в училище и др. Най-важният инструмент на омбудсмана са препоръките, които той изпраща към институциите. Въпреки, че нямат задължителен характер, те са създали в годините сериозен авторитет и доверие, както в гражданите, така и в институциите. Доц. Ковачева подчерта, че една от основните й цели ще бъде поддържането на този авторитет, както и активното използване на възможността да дава становища по законопроекти, които засягат правата и свободите на гражданите.Тя обърна сериозно внимание и на друга политика, която ще продължи да развива – тази, свързана с превенцията и защитата от домашно насилие. Тя разясни, че са необходими и допълнителни законодателни промени, за които е информирала Министерството на правосъдието и е изпратила конкретни предложения - които е споделила с Комитета на ООН в Женева за премахване на всички форми на дискриминация спрямо жените.
    На въпроса на г-н Александров, доц. Ковачева отговори, че статут „А“ е най-голямото признание към национална правозащитна институция затова, че работи в съответствие с принципите на ООН. Това означава, че омбудсманът има право да се яви във всеки комитет по защита правата на човека в ООН, както и в Съвета по правата на човека на ООН, и да изрази своята позиция по конкретни правозащитни теми.
    На въпроса на г-н Антонов, относно основните акценти в работата й като омбудсман, доц. Ковачева, обърна внимание на още един важен въпрос - въвеждането в Хартата за основните права на Европейския съюз на едно ново право - правото на добра администрация. То означава почтеност, предсказуемост, ефективност на администрацията и високо качество на услугите, които тя предоставя. Омбудсманът ще продължи да оказва помощ на гражданите, когато е сезиран за нарушаването му.
    Доц. Ковачева обясни, че не възнамерява да отстранява, а само ще надгражда. Тя подчерта, че екипът на институцията е изключително компетентен и опитен и че омбудсманът не е пощенска кутия. Практиката показва, че все по-често гражданите се обръщат към омбудсмана, заедно или преди сезирането на други институции. През изминалата година над 50 хиляди души са потърсили и получили подкрепа, помощ, консултация, съвет, а подадените жалби са над 13 500.
    На въпроса за изнесените работни места, доц. Ковачева изтъкна, че тази инициатива, тръгнала още в рамките на мандата на предишния омбудсман ще продължи да се развива. За първите четири месеца от встъпването й в длъжност са организирани четири изнесени приемни. Тя подчерта и ролята на местните обществени защитници, които към момента са 13 и изрази мнение, че е необходимо да се увеличи техния брой.
    На въпроса на г-жа Цветкова, доц. Ковачева отговори, че институцията на омбудсмана е създала отлични контакти с неправителствени организации. Когато става въпрос за нарушители, по принцип, всеки има право на защита. Това е принципът на омбудсмана. Всеки е невинен до доказване на противното, но правомощията на омбудсмана спират дотам, където започват правомощията на съдебната система. Това е може би единствената сфера, в която омбудсманът не може да се намеси.
    На въпроса на г-жа Найденова, доц. Ковачева отговори, че темата за медицинските специалисти е на дневен ред на институцията на омбудсмана и през изминалата година е бил внесен законопроект. Въпросът с медицинските специалисти е свързан със сериозна законодателна реформа, която трябва да се случи.
    След приключване на изслушването, г-н Красимир Велчев заяви, че ще бъде внесен доклад от изслушването, към който ще се приложи и проект на решение за избор на кандидата за омбудсман.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА И
    ПРАВАТА НА ЧОВЕКА:

    КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ

















    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е

    Проект!





    РЕШЕНИЕ

    за избиране на омбудсман


    Народното събрание на основание чл. 91а, ал. 1 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 8 и чл. 10, ал. 2 от Закона за омбудсмана



    РЕШИ:


    Избира Диана Петрова Ковачева за омбудсман.
    Форма за търсене
    Ключова дума