Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
11/04/2019 първо гласуване

    ДОКЛАД
    вх.№953-22-3 от 19.04.2019 год.
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Р. България, № 902-01-16, внесен от Министерски съвет на 03.04.2019 г.
    Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика на свое редовно заседание, проведено на
    11.04.2019 г. разгледа на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Р. България, № 902-01-16, внесен от Министерски съвет на 03.04.2019 г.. На заседанието присъстваха представители на Министерство на отбраната: г-н Атанас Запрянов – заместник-министър, г-н Валентин Гагашев – главен инспектор на Инспектората на МО, г-жа Елена Маркова – държавен инспектор, г-жа Нина Чебишева – началник отдел „Нормативно осигуряване на отбраната“.
    Законопроектът беше представен от заместник-министъра на отбраната г-н Атанас Запрянов. Той изтъкна, че с предлагания законопроект за изменение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България се правят изменения, насочени в няколко направления, като едно от тях касае конкретно приложението на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество в частта му относно задължението за деклариране на имущество и интереси .
    С цел създаване на яснота относно кръга от лицата, за които възникват задължения за подаване на декларация по Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, извън лицата, заемащи висши публични длъжности в сферата на отбраната, се предлага изменение, съгласно което задължени лица да бъдат военнослужещите и цивилните служители от Министерството на отбраната и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, за които се прилага Законът за държавния служител и Кодексът на труда, както и военнослужещите и цивилните служители от звена и на длъжности, за които е установен завишен корупционен риск въз основа на методологията, изработена от КПКОНПИ.
    Г-н Запрянов отбеляза, че основен аргумент за необходимостта от предлаганото изключване на военнослужещите и цивилните служители от Българската армия в цялост като задължени лица е обстоятелството, че числеността на Българската армия представлява държавна тайна. В този смисъл е и становището на Държавната комисия по сигурност на информацията, посочено в мотивите към Законопроекта, съгласно което информацията относно щатната и списъчната численост на личния състав в системата на отбраната е класифицирана информация по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация и не следва до същата да се предоставя свободен достъп. Предвид изложеното представлява невъзможност да се изпълни и задължението на органа по избор или назначаването да поддържа публичен регистър на подадените декларации при спазване на изискванията на Закона за защита на личните данни.
    Уточнено също така беше, че с предлаганото изменение не се дерогира задължението военнослужещи да декларират имотните си състояния и доходите си, тъй като за всеки един от тях съществува задължение по чл. 148а от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България – при подписване на договор за военна служба, да подаде декларация за имотното си състояние и доходите си, като при промяна е длъжен в едномесечен срок от настъпването й също да декларира това обстоятелство.
    В законопроекта е предвидена и отмяна на действието на разпоредбата на чл. 331 от Закона за отбраната и въоръжените сили, поради факта че се дублира нейното съдържание с административно-наказателната разпоредба на чл. 173 от ЗПКОНПИ, като е налице несъответствие на административния наказващ орган за едно и също нарушение, както и предвидените размери на глобите по двата закона за едно и също нарушение. Целта на предлаганото изменение е по отношение на военнослужещите и цивилните служители по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, задължени лица по § 2, ал. 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на ЗПКОНПИ, да се прилагат административно-наказателните разпоредби на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, приложими и за останалите задължени субекти. По този начин ще бъдат отстранени възникналите несъответствия между двата закона.

    По законопроекта взеха отношение народните представители Борис Ячев и Симеон Симеонов, които изразиха подкрепа към така направените предложения.
    След проведената дискусия, Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика: с 7 гласа - „за“; 0 глас - „въздържал се“ и 0 глас - „против“ предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Р. България, № 902-01-16, внесен от Министерски съвет на 03.04.2019 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    БОРИС ЯЧЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума