Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
03/12/2019
ДОКЛАД
вх.№953-22-7 oт 04.12.2019 г.
Относно: Изслушване на кандидатите за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество
На открито заседание, проведено на 3 декември 2019 г. и излъчено в реално време в интернет, чрез интернет страницата на Народното събрание, Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика проведе изслушване на предложените кандидати за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/ по реда на раздел V от Процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати, представяне и публично оповестяване на документите, изслушване на кандидатите в Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика, както и процедурата за избор на председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество от Народното събрание, приети с Решение на Народното събрание от 06.11.2019 г., наричани по-нататък „Процедурни правила”.
На заседанието присъстваха представители на неправителствени организации и медии.
Председателят на комисията Борис Ячев обяви, че са постъпили две предложения от народни представители за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество: кандидатурата на Симеон Георгиев Найденов и на Сотир Стефанов Цацаров. Предложенията за кандидатите заедно с всички документи са публикувани на специализирания сайт на страницата на Народното събрание и са публично оповестени.
Съгласно Раздел III от Процедурните правила на кандидатите е извършена проверка по Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и Разузнавателните служби на Българската народна армия. Резултатите от проверката са публикувани на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание. И за двамата кандидати не са открити документи, установяващи принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и Разузнавателните служби на Българската народна армия.
Към предложенията на явилите се кандидати са представени всички изискуеми съгласно раздел I, т. 2 и т.3 от Процедурните правила документи - писмени мотиви, автобиографии, дипломи за висше образование, декларации и документи, удостоверяващи изискването по чл.8, ал. 2 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, писмени концепции за стратегическо управление, ако бъдат избрани, Декларации за несъвместимост по образец – Приложение №3 и Декларации за имущество и интереси по образец, утвърден от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество - Приложение №4 от Процедурните правила, като кандидатите отговарят на всички изисквания за заемане на длъжността.
Изслушването се проведе по азбучен ред на собствените имена на кандидатите за председател на КПКОНПИ.
Кандидатурата на Симеон Найденов беше представена от народния представител Пламен Христов. Той изтъкна, че г-н Найденов има над 30 години юридически стаж, заемал е длъжности, изискващи вземането на отговорни и своевременни решения за разкриване на престъпления, включително корупционни такива, както е и демонстрирал активна позиция в защита правата на българските граждани и в отстояването на законността в България. Той добави, че квалификацията, професионалният път и нравствените качества на г-н Найденов по безпорен начин доказват, че с богатия си опит ще допринесе за постигането на по-добри резултати при противодействието на корупцията. Г-н Христов също така посочи основните приоритети в концепцията за работата му като бъдещ председател на КПКОНПИ, а именно: превенция на корупцията; осигуряване на регулярна отчетност на комисията пред обществото; развитие на взаимодействието с други държавни институции и въвеждане на антикорупционно обучение.
След представянето на кандидатурата му, Симеон Найденов изложи своята концепция за работа, ако бъде избран за председател. Той изтъкна, че в синтезиран вид концепцията дава представа как и по какъв начин ще работи Комисията, като най-важното за този орган е да спазва принципите на законност, независимост, почтеност, безпристрастност и прозрачност. Той обърна внимание, че от изключително важно значение е осигуряването на държавна политика в областта на превенцията на корупцията, както и извършването на наблюдение, периодични оценки на прилаганите мерки и анализ на въздействието им върху корупционния риск. Друг момент от концепцията е осигуряването на пълноценно и задълбочено взаимодействие между комисията и други държавни институции, органи на местно самоуправление и международни организации със сходно направление на дейност. Г-н Найденов също така отбеляза, че за предотвратяване на корупционното поведение необходимо условие е създаването на антикорупционно съзнание като за целта предвижда реализиране на инициативата за въвеждане на антикорупционно образование в училищата. В допълнение той посочи, че като член на Парламентарната комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика се е сблъскал и работил по редица корупционни случаи, което се явява безспорно основание за заемане на длъжността председател на КПКОНПИ.
Кандидатурата на Сотир Цацаров беше представена от народния представител Емил Димитров. Той акцентира на забележителната академична и професионална юридическа подготовка на кандидата, дължаща се на отличния успех от курса на следването и участието му в редица национални и международни програми и обучения за повишаване на квалификацията му като юрист. Г-н Цацаров притежава над 27 години юридически стаж, от който близо 20 години е бил съдия в районен и окръжен съд, предимно по наказателни дела, а останалите като Главен прокурор на Република България. В това му качество винаги е демонстрирал висока степен на познаване на правната материя и висока ерудиция. През своя мандат като главен прокурор е отправил общо 9 искания до Конституционния съд за задължително тълкуване на конституционни норми и за обявяване на противоконституционност на законови разпоредби, както е и инициирал редица тълкувателни актове от върховните съдилища. Също така е участвал експертно в законодателния парламентарен процес от името на Прокуратурата на Република България, особено при обсъждане на законопроекти за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, НПК, Закона за съдебната власт, Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и други. Сотир Цацаров притежава и много добър опит като административен ръководител, първоначално на районен съд и на окръжен съд, а впоследствие и на държавното обвинение. Умее да организира финансовата, административната и кадровата работа в цялата система на българската прокуратура. В резултат на дейността му като Главен прокурор бяха постигнати съществени резултати в противодействието на корупцията и организираната престъпност, като това беше отчетено и в последния доклад на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и проверка в Показател IV „Корупция по високите етажи“.
След представянето на кандидатурата му, Сотир Цацаров изложи своята концепция за работа, ако бъде избран за председател. Концепцията представлява преди всичко практически ориентиран опит за предложения за конкретни мерки, чиято цел в крайна сметка представлява ефективна работа на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.Сотир Цацаров представи поетапно своите виждания за работа и промени в отделните направления от дейността на КПКОНПИ. На първо място отбеляза, че в административно структурно отношение е необходимо извършване на съществена промяна, касаеща отмяна на нормативното „закрепване“ на броя на щатовете в комисията, преразпределение и оптимизиране на натовареността на отделните дирекции, нови правила за провеждане на проверки за почтеност на служителите и изменение в териториалните структури. По следващото направление – превенция на корупцията, взаимодействие и сътрудничество, той предлага формиране на Консултативен съвет към КПКОНПИ, в който да бъдат привлечени утвърдени юристи и други учени с цел техните опит и знания да бъдат ползвани експертно при изготвяне на проекти за становища по законопроекти. Също така счита, че е необходимо въвеждането на постоянен медиен мониторинг по отношение на публикации, съдържащи данни за корупция, функциониращ при напълно равно третиране на всички медии, като източник на информация. Г-н Цацаров изтъкна, че има нужда от изготвяне на подробни и ясни указания за начина на попълване на декларациите за имущество и интереси с оглед отстраняване на всички неясноти и противоречиви практики. Също така предвижда въвеждането на нов по-опростен образец на сигналите за корупционни практики с възможност за директното им подаване по електронна поща. По направление противодействие на корупцията е на мнение, че трябва да се въведе редовен преглед на работата на дирекцията, с цел осигуряване на законосъобразни и навременни действия при пълно взаимодействие с прокуратурата, МВР и ДАНС. По следващото направление, което е отнемането на незаконно придобитото имущество и неговото управление посочва, че е налице необходимост от въвеждане на електронен обмен на информация с Прокуратурата на Република България, както и осигуряване на сграден фонд за съхранение на обезпеченото имущество.
В подкрепа на кандидатурата на Сотир Цацаров са постъпили становища от следните институции и организации: Правно-исторически факултет към Югозападен университет „Неофит Рилски“, Институт за държавата и правото към БАН, Университет за национално и световно стопанство, Асоциация на прокурорите в България, Университет по библиотекознание и информационни технологии.
След представяне на концепциите към кандидатите бяха поставени множество въпроси от страна на членовете на комисията, включително и такива, предварително постъпили в КБККИПЕ от гражданско сдружение Инициатива „Правосъдие за всеки“ и ПП „Правото“. В дискусията взеха участие следните народни представители: Борис Ячев, Кристина Сидорова, Спас Гърневски, Иван Вълков, Милко Недялков и Слави Нецов. Кандидатите дадоха задълбочени и изчерпателни отговори на поставените въпроси като по този начин доразвиха вижданията си за работата на антикорупционния орган и защитиха професионалните си качества и намерения.
След приключване на изслушването, председателят на комисията Борис Ячев заяви, че ще бъде внесен доклад от изслушването, към който ще се приложи списък на кандидатите, участвали в изслушването, подредени по азбучен ред на собствените имена на кандидатите за председател на КПКОНПИ и Проект на решение за избор на всеки кандидат, участвал в изслушването за председател на комисията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА, КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ И ПАРЛАМЕНТАРНА ЕТИКА:
БОРИС ЯЧЕВ
Приложение 1
Списък на кандидатите за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество:
1. Симеон Георгиев Найденов
2. Сотир Стефанов Цацаров
Приложение 2
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е
Проект!
РЕШЕНИЕ
за избиране на председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество
Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 11, ал. 5 във връзка с чл. 8, ал. 5 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество
РЕШИ:
Избира Симеон Георгиев Найденов за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
Н А Р О Д Н О С Ъ Б Р А Н И Е
Проект!
РЕШЕНИЕ
за избиране на председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество
Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 11, ал. 5 във връзка с чл. 8, ал. 5 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество
РЕШИ:
Избира Сотир Стефанов Цацаров за председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество