Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
05/11/2020 първо гласуване
Доклад
вх.№053-22-3/05.11.2020 г.
Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2021 г., № 002-01-59, внесен от Министерски съвет на 29 октомври 2020 г.
Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика на свое редовно заседание, проведено на 05.11.2020 г., разгледа на първо гласуване законопроект за държавния бюджет на Република България за 2021 г., № 002-01-59, внесен от Министерски съвет на 29 октомври 2020 г., заедно с актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2021-2023 г., представляваща мотиви към законопроекта, и становището на Министерския съвет по проекта на бюджет на съдебната власт за 2021 г. На заседанието присъстваха: от Министерство на финансите – г-жа Росица Велкова – заместник-министър, и от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество: г-н Антон Славчев – зам.-председател, г-н Николай Найденов – главен секретар, г-н Борис Ненчев – началник отдел ''Счетоводство и бюджет''.
Г-жа Велкова изтъкна, че проектобюджетът следва тригодишната бюджетна прогноза, приета преди това и Актуализираната бюджетна прогноза за 2021 – 2023 г., като ключовите цели ще бъдат запазването на фискалната устойчивост и провеждането на последователна, прозрачна и балансирана фискална политика, която се явява надеждна основа за устойчивост на бюджетната рамка, за бързо възстановяване и завръщане по пътя на икономическия растеж и активност с оглед неблагоприятното влияние на епидемиологичната обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 и неговото ограничаване. Г-жа Велкова маркира приоритетите, които са заложени в средносрочната бюджетна прогноза, а именно увеличение на размера на минималната работна заплата, увеличение на трудовите възнаграждения в педагогическата сфера, както и завишено внимание в сферата на здравеопазването, пенсионната политика и областта на сигурността и отбраната с поставен акцент върху тяхното развитие и стабилизиране.
Г-жа Велкова представи заложените параметри в бюджета на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. С проекта на бюджет са разчетени разходи в размер на 23 млн. 400 хил.700 лв., от които за текущи разходи – 21 680 700 лв. (за персонал/заплати – 16 984 000 лв.; за капиталови разходи, предназначени за придобиване на дълготрайни активи и основен ремонт – 1 720 000 лв.). В средствата за персонал спрямо бюджета за 2020 г. е предвидено увеличение в размер на 1 млн. 544 хил. лв. с оглед 10% увеличаване на средствата за персонал, което включва разходите за възнаграждения, за социални осигуровки и за друг вид възнаграждения не само за заплати, което е в плюс спрямо увеличението, направено през
2020 год.
Г-н Антон Славчев изрази удовлетвореност от така представения проектобюджет на КПКОНПИ. Той изтъкна, че планираните финансови показатели за КПКОНПИ, отнасящи се за финансиране изпълнението на възложените й функции по противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество, установяване на конфликт на интереси и налагане на санкции и на други мерки в случай на установен конфликт на интереси, представляват сериозен гарант за ефективното и пълноценно изпълнение на тяхната дейност през следващата година.
По законопроекта взеха отношение народните представители: Борис Ячев, Спас Гърневски, Кристина Сидорова и Милко Недялков.
След проведената дискусия и гласуване, Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика: с 5 гласа - „за“; 0 гласа - „въздържал се“ и 2 гласа - „против“ предлага на Народното събрание да приеме Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2021 г., № 002-01-59, внесен от Министерски съвет на 29 октомври 2020 г., заедно с актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2020-2023 г., представляваща мотиви към законопроекта, като се вземе предвид становището на Министерския съвет по проекта на бюджет на съдебната власт за 2021 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
БОРИС ЯЧЕВ