Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
11/02/2021

    СТАНОВИЩЕ
    вх.№153-22-2/16.02.2020 г.
    Доклад за дейността на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество за 2020 г., вх. № 120-00-1, внесен на 08.02.2021 г. от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
    На свое заседание, проведено на 11.02.2021 г. Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика разгледа Доклада за дейността на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/ за 2020 г., № 120-00-1, внесен от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество на 08.02.2021 г.
    На заседанието от КПКОНПИ присъстваха: г-н Сотир Цацаров - председател, г-н Антон Славчев – зам.-председател, г-жа Антоанета Цонкова, г-жа Силвия Къдрева и г-н Пламен Йоцов– членове. Г-н Сотир Цацаров представи общата рамка на доклада за дейността на КПКОНПИ през 2020 г. като наблегна на организационната и административната структура на Комисията, както и на нейната международна дейност. Той отбеляза, че докладът е структуриран по отделни направления, по които комисията има правомощия да работи, и предостави думата на нейните членове по ресори.
    Като ръководител на направленията „Противодействие на корупцията и конфликт на интереси“, докладва г-н Антон Славчев. Той изтъкна, че по отношение на конфликта на интереси, получените сигнали в тази дирекция са 242, за сравнение с 2019 г., когато са били 166 а през 2018 - 119. Приетите решения от Комисията са 373 за 2020 г. като броят им е по голям в сравнение с предходните години, защото са приети решения във връзка със сигнали, постъпили през 2019 г. Решенията с установен конфликт на интереси са 30, като броят им е най-голям спрямо трите години. Решенията, при които не е установен конфликт на интереси са 92, а решенията, които са за прекратяване на производство за конфликт на интереси са 9. Наложените глоби през 2020 г. от установените конфликти на интереси са 610 000 лв., в сравнение с 2019 г., когато са били значително по малко - 203 000 лв. Потвърдените решения на КПКОНПИ от ВАС през 2020 г. са 11, а отменените решения от съда са 5.
    По отношение на направлението „Противодействие на корупцията“ – през 2020 г. в дирекцията са постъпили общо 491 прокурорски проверки, възложени на основание чл. 145, ал. 1, т.3 от ЗСВ, по които са извършвани и се извършват оперативно-издирвателни и справочни мероприятия. По 386 преписки /включително и такива от 2019 год./ работата е приключена и резултатите са докладвани на съответните прокурори. По 74 случая са установени данни за извършени корупционни престъпления. През 2020 г. в дирекцията са получени по компетентност 810 сигнала, по които са извършени конкретни действия съобразно правомощията на органите по чл. 16, ал. 2 от ЗПКОНПИ.
    По направление „Превенция на корупцията“ г-н Йоцов, който е ресорен ръководител на тази дирекция, заяви, че през 2020 г. са съгласувани общо 79 законопроекта, по отношение на 22 от тях са установени индикации за корупционен риск и са направени 48 предложения за редакция на текстове с цел намаляване и избягване на този риск. От общия брой направени предложения 64,6% са приети, 18,7% не са приети, а за 16,7% все още се очаква информация от вносителите на законопроектите.
    През 2020 г. е извършен и ежегодният последващ анализ на въздействието на приетите законодателни актове, които са преминали през съгласувателна процедура, влезли в сила и действали в срок не по-малко от 12 месеца. Анализирани са измененията и допълненията на 12 действащи закона. Проведено е задълбочено проучване и са отправени конкретни запитвания до заинтересованите страни.
    За трета поредна година се извършва анализ на съответствието на антикорупционните планове на 35 първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджет за 2019 г. Проследено е изпълнението на планираните от ведомствата 595 антикорупционни мерки.
    При осъществяване на дейността по превенция на корупцията, Комисията е използвала разнообразни форми на сътрудничество и взаимодействие с държавни органи, органи на местното самоуправление, неправителствени организации, академични среди, международни организации.
    Дирекция „Публичен регистър“, чийто ръководител е г-жа Силвия Къдрева осъществява дейностите по осигуряване на публичност на имуществото, доходите и интересите на лицата, заемащи висши публични длъжности в обхвата на чл. 6, ал. 1 от ЗПКОНПИ, включително техните съпруги, лицата, с които се намират във фактическо съжителство на съпружески начала и ненавършилите пълнолетие деца. Правомощията на дирекцията включват и извършването на проверка и анализ на това имущество. През 2020 г. е извършена проверка по отношение на 21 587 задължени лица, включително свързаните лица. Проверката е приключила с доклад за несъответствие за повече от 2900 лица.
    През 2020 г., дирекция „Публичен регистър“ е обработила и проверила подадени декларации от 11 461 задължени лица от различни категории. Приетите декларации са публикувани на интернет страницата на Комисията. Общо 679 лица, заемащи висши публични длъжности не са подали или са подали извън законоустановения срок декларациите си. За 72 лица от тях, комисията вече е приела решения за започване на проверка по реда на Глава десета от закона.
    Направление „Отнемане на незаконно придобитото имущество“ с ръководител г-жа Антоанета Цонкова вече трета година утвърждава добрите практики в обмен на информация, предоставяне на данни както от дирекция „Публичен регистър“, така и от дирекция „Противодействие на корупцията“ на Комисията. Това има значение за качественото извършване на анализите по установяване и отнемане на незаконно придобитото имущество и установяване на несъответствие при извършваните проверки. През отчетния период са образувани 2488 проверки. Традиционно това са проверки, които започват по уведомление на Прокуратурата, но 113 от тях са по информация, която е събрана от Публичния регистър и Комисията е взела решение и е предоставила на директорите извършване на проверки за лица от обхвата на чл. 6 – това са висши длъжности, които се заемат от лицата, подложени на проверка.
    Общо през отчетния период са приети 235 решения за образуване на производства. Сумите на бъдещите искове по тези производства възлизат на около 467 млн. лв. Обезпеченото имущество е приблизително на стойност 219 млн. лв.
    Устойчива е тенденцията за предявяване на искове. През 2020 год. те са толкова, колкото и през предходната – 255, като стойността на претендираното имущество е в размер на приблизително 822 млн. лв.
    Предявените искове, които са пред трите инстанции на съдилищата в Република България, са 690, като претенцията, която е отправила Комисията в полза на държавата, е в размер на 3 млрд. 507 млн. 141 хил.
    През отчетния период са влезли в сила общо 47 решения на българските съдилища. По тях са уважени изцяло 21 иска, частично уважени са 17, изцяло отхвърлени са 9 иска и съответно частично отхвърлени са 17. Общата сума, която е присъдена в полза на държавата по исковете, предявени от Комисията са 12 млн. 172 хил. 552 лв., а отхвърлените искове са на стойност 7 млн. 426 хил. 906 лв.
    Към направление „Отнемане на незаконно придобитото имущество“ е и дирекция „Управление на обезпечено имущество“. Това е дейност, която е свързана с усилията на експертите по опазване на обезпеченото имущество за периода, през който това имущество е обезпечено. Целта е да бъде съхранена както неговата цялост, така и неговата стойност.
    В обсъждането на доклада взеха участие народните представители: Борис Ячев, Иван Вълков, Кристина Сидорова, Милко Недялков и Симеон Найденов. Поставени бяха различни въпроси относно постигнатите резултати от извършената през 2020 г. дейност на Комисията. В хода на очерталата се дискусия се засегнаха въпроси, касаещи промяна в методиката на деклариране на имущество и интереси, оптимизиране на териториалните структури на комисията, включително запълване на незаетите щатове, взаимодействието на комисията с останалите институции, въпроси касаещи управлението на отнетото имущество, както и съществува ли необходимост от промени в ЗПКОНПИ и редица други.
    След проведената дискусия, Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика с 6 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 2 гласа „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме Доклад за дейността на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество за 2020 г., вх. № 120-00-1, внесен от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество на 08.02.2021 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    БОРИС ЯЧЕВ

    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    Проект!


    РЕШЕНИЕ
    по Доклад за дейността на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество за 2020 год.

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 17 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 18, ал. 1 от Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество

    РЕШИ:

    Приема Доклад за дейността на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество за 2020 год.
    Форма за търсене
    Ключова дума