Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
03/05/2018
Становище, вх. №853-22-8/10.05.2018 г.
Доклад за дейността на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество през 2017 г., № 820-00-11, внесен от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество на 30.03.2018 г.
На свое заседание, проведено на 03.05.2018 г. Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика разгледа Доклад за дейността на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество /КОНПИ/ през 2017 г., № 820-00-11, внесен от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество на 30.03.2018 г.
На заседанието от КПКОНПИ присъстваха: г-н Пламен Георгиев - председател, г- н Антон Славчев – заместник – председател, г-жа Антоанета Цонкова и г-н Пламен Йоцов – членове. Годишният доклад за дейността на КОНПИ за 2017 г. беше представен от г-н Пламен Георгиев. През отчетния период Комисията е работила в съответствие с два нормативни акта –отмененият през 2012 г. Закон за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, както и приетият през същата година Закон за отнеманене на незаконно придобито имущество, с който е въведен института на „гражданската конфискация“ /вече отменен към настоящия момент/. Дейността на Комисията през периода обхваща както довършване на неприключилите проверки и производства при условията и по реда на стария закон, така и работа по новообразуваните проверки и производства по наскоро отменения акт.
В доклада се отбелязва, че отнетото в полза на държавата имущество през 2017 г. е на обща стойност 27 791 708, 97 лв. и това е постижение в досегашната работа на комисията, като я прави най-успешната година в историята на бившата КОНПИ. За 12-годишния период от създаването на първата комисия, т.е. от 2005 г., са влезли в сила 263 съдебни решения. Стойността на общо отнетото имущество за цялото съществуване до края на 2017 г. е 109 227 389 лв., в това число 244 решения на стойност 6 201 000 лв. по действащия до края на 2017 ЗОНПИ. Общо за целия период на съществуване на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество са внесени 737 искания в съда на обща стойност малко над 3 милиарда лв. за отнемане на имуществото. През 2017 г. Комисията е приела шест решения за внасяне на мотивирани искания за налагане на обезпечителни мерки по този закон на стойност приблизително два милиона и половина лева, както и 10 решения за внасяне на мотивирани искания за отнемане в полза на държавата на обща стойност 5 470 000 лв.
Г-н Георгиев посочи, че през миналата година са влезли в сила 28 съдебни решения на обща стойност 23 676 264 лв., като за положителен резултат в дейността на Комисията през 2017 г. отчита постановяването на пет влезли в сила съдебни решения за имущество, което е над един милион лева. За сравнение изтъкна, че през 2016 г. Комисията е прекратила 246 проверки, а през 2017 г. е образувала 101 производства по отменения ЗОПДНПИ за установяване на наличие на значително несъответствие между имуществото и нетния доход.
Важен момент, върху който председателят на КПКОНПИ наблегна, е, че всички предявени от Комисията искове за обезпечения на бъдещи искове са уважени и допуснати от съдилищата, което е поредното доказателство за обосноваността на исканията на Комисията.
Друг акцент от доклада, е този за институционалното и международно сътрудничество на Комисията с редица институции и организации, което не само ще продължава, но и е налице намерение за задълбочаването му в новата Комисия. В тази връзка през 2017 г. Комисията е сключила редица споразумения за обмен на информация и сътрудничество по разкриване на престъпления и установяване на корупционни практики. По линия на международното сътрудничество са направени 42 проверки за установено движимо и недвижимо имущество, придобито от незаконна и престъпна дейност в чужбина.
От представената в доклада информация може да се направи извод, че дейността на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество през 2017 г. в сравнение с предходните години отчита ръст по следните основни показатели:
- Брой на образуваните производства по реда на Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество
- Брой на внесените в съдилищата искания за налагане на обезпечителните мерки
- Брой на внесените в съдилищата искания за отнемане в полза на държавата на незаконно придобитото имущество
- Стойност на отнетото в полза на държавата имущество, придобито от престъпна и незаконна дейност
За поредна година резултатите от дейността на Комисията доказват нейната ефективност, с оглед предотвратяване извличането на облаги от незаконна дейност чрез ограничения на собствеността и отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност. Данните илюстрират конкретната дейност за защита на обществените интереси и приноса в противодействието на корупцията и организираната престъпност.
През 2017 год. остава нерешен проблемът с осигуряване на достатъчно финансови средства за попълване на нейния числен състав и осигуряване на необходимия сграден фонд, което препятства постигането на максимални резултати.
В обсъждането на доклада взеха участие народните представители: Борис Ячев, Милко Недялков, Слави Нецов, Спас Гърневски. Поставени бяха различни въпроси относно постигнатите резултати от извършената през 2017 г. дейност на Комисията.
След проведеното обсъждане, Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика с 6 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 1 „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме Доклад за дейността на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество през 2017 г., № 820-00-11, внесен от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество на 30.03.2018 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
БОРИС ЯЧЕВ