Комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика
18/01/2018
СТАНОВИЩЕ,вх.№853-22-2/30.01.2018 г.
Относно: Годишен доклад за дейността на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси /КПУКИ/ за 2017 година, № 820-00-1 от 11.01.2018 г.
Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика на свое заседание, проведено на 18.01.2018 г. разгледа и обсъди Годишен доклад за дейността на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси за 2017 година, № 820-00-1 от 11.01.2018 г.
На заседанието от КПУКИ присъстваха г-н Николай Николов – и.д. председател и г-жа Катя Станева – член.
Годишният доклад беше представен от г-н Николов. Той подчерта, че основният мотив за внасянето на доклада в толкова кратък срок от началото на годината е важността на приетия в края на 2017 г. нов антикорупционен закон и необходимостта от отчет от страна на държавния орган за досегашната му дейност и в частност на тази през изминалата година, осъществяваща се в условията на повишен обществен интерес и засилен граждански контрол.
Председателят на КПУКИ посочи, че Годишният доклад обхваща пет основни раздела, включващи: производствата за установяване на конфликт на интереси; административно-наказателната дейност на Комисията, свързана най-вече с декларациите за конфликт на интереси; превантивната и международна й дейност; характеристика на нейния административния капацитет и материалното осигуряване.
Застъпени са три основни характеристики на отчетния период, а именно по-висок брой приключили административни производства за установяване на конфликт на интереси - около 14% повече в сравнение с 2016 г., повишена проверовъчна дейност по отношение на публичността на декларациите за конфликт на интереси, както и на спазването на сроковете за тяхното подаване и засилена превантивна дейност.
През 2017 г. по сигнали, подадени до Комисията са образувани 223
производства, като основната част от тях са по сигнали, подадени от граждани, упражняващи по този начин възможността си за контрол върху публичните власти. През 2017 г. Комисията се е самосезирала в 7 случая, а в 10 се е произнесла по искания на заинтересовани лица, дали по отношение на тях има конфликт на интереси. Установените случаи на конфликт на интереси за целия период на нейното функциониране са 109 и касаят около 140 лица, заемащи публична длъжност.
За периода юни 2011 – декември 2017 г. пред КПУКИ са образувани 1988 административни производства, от които – 1889 са по подаден сигнал, 48 са по решение на КПУКИ, а 51 – са по искания на заинтересовани лица.
През 2017 г. Комисията е провела 79 заседания, а общо за периода 2011-2017 г. са проведени 553 заседания.
КПУКИ е приела общо 1820 решения по производства за установяване на конфликт на интереси, с които е приключила 1921 процедури за установяване на конфликт на интереси. С тях Комисията се е произнесла по отношение на 2478 лица. От тези актове 601 са решения, с които се установява или не се установява конфликт на интереси по отношение на 764 лица от почти всички категории по чл. 3 от ЗПУКИ, а 1219 решения за прекратяване на производството по отношение на повече от 1700 лица.
За изминалата година наложените санкции от председателя на КПУКИ са 191 724 лв., а за периода 2011-2017 г. са в размер на 2 195 040,38 лв.
Акцентирано бе върху ефекта от превантивната дейност на КПУКИ чрез доброто й взаимодействие с органите на държавно управление и с неправителствения сектор. Комисията ежегодно е инициирала и организирала годишни срещи на органите, прилагащи ЗПУКИ в законодателната, съдебната и изпълнителната власт. До момента са проведени 5 годишни срещи, считано от 2013 г. В срещите са участвали представители на Народното събрание, органите на съда, Инспекторати на министерства, неправителствените организации и научните среди.
Установено бе в резултат на извършени проверки и предоставена информация, относно спазване на сроковете за подаване на декларации за конфликт на интереси от народните представители 44-то Народно събрание и Министерски съвет, че за първи път нито един народен представител и нито един министър не е просрочил срока за подаване на декларации по Закона за конфликт на интереси.Президентът и вицепрезидентът същов срок са си подали декларациите.
По отношение на втория ешелон на изпълнителната власт – областни, заместник-областни управители и заместник-министри, по-различно стоят нещата: десет такива не са си подали декларациите в срок, според получен сигнал. За 6 са съставени съответните актове. При служебното правителство, при действащо правителство – пет лица от тези категории не са си подали декларациите в срок. Съставени са четири акта.
Комисията е предприемала системни действия за разясняване на начина на регулиране на обществените отношения, установен със ЗПУКИ. За периода 2011-2017 г. е провела 86 обучения за задължени по ЗПУКИ лица на територията на всички области в страната.
В заключение бе отбелязано, че през последните шест години и половина в България има действащ механизъм за установяване на конфликт на интереси. Неговата същностна характеристика е централизацията. Тя е дала възможност за единна и централизирана практика по установяването на конфликт на интереси, възможност за системност в усилията за превенция, макар и при недостатъчна нормативна уредба. Натрупаният опит и практика през времето на функциониране на КПУКИ са добра основа за последващо приложение на новия антикорупционен закон, който реално влиза в сила от 23.01.2018 год.
Отношение по доклада взеха следните народни представители: Борис Ячев, Милко Недялков и Кристина Сидорова.
След проведената дискусия, Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика: с 8 гласа - „за“; 0 гласа - „въздържал се“ и 0 гласа - „против“ предлага на Народното събрание да приеме Годишен доклад за дейността на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси за 2017 година, № 820-00-1 от 11.01.2018 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
БОРИС ЯЧЕВ