Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
27/02/2019

    Проект на Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2019 г.)
    Д О К Л А Д
    Вх. № 953-18-6/27.02.2019 г.


    ОТНОСНО: Проект на Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2019 г.)

    На свое редовно заседание, проведено на 27 февруари 2019 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ), на основание чл. 118, глава XI от Правилника за организацията и дейността на Народно събрание (ПОДНС), обсъди и прие проект на Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (ГРПНСЕС) за 2019 г.
    Проектът на ГРПНСЕС е разработен в съответствие с приоритетите, залегнали в Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г., приета с решение № 40 на Министерски съвет от 2019 г.; Работната програма на Европейската комисия (ЕК) за 2019 г., публикувана на 23.10.2018 г. и предложенията, направени от постоянните парламентарни комисии на Народното събрание.
    Съгласно чл. 118, ал. 1 от ПОДНС, Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз е внесена в Народно събрание от Министерския съвет на 24.01.2019 г. В рамките на триседмичния срок, определен в чл. 118, ал. 2 , тя е разгледана от 19 от 22 постоянни парламентарни комисии, като една от тях не е предоставила доклад. Съгласно заложения в чл. 118, ал. 3, 14-дневен срок, КЕВКЕФ следва да изработи проект на ГРПНСЕС за 2019 г. до 1 март 2019 г.
    В своята Работна програма за 2019 г. Европейската комисия предлага 15 нови инициативи и 10 инициативи по Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT), в съответствие с десетте приоритета, заложени от председателя Жан-Клод Юнкер за периода 2015 - 2019 г.:
    1. Нови стимули за работните места, растежа и инвестициите;
    2. Свързан цифров единен пазар;
    3. Устойчив енергиен съюз с ориентирана към бъдещето политика по въпросите на изменението на климата;
    4. По-задълбочен и по-справедлив вътрешен пазар със засилена промишлена база;
    5. По-задълбочен и по-справедлив икономически и паричен съюз;
    6. Разумно и балансирано споразумение за свободна търговия със САЩ;
    7. Пространство на правосъдие и основни права, изградено върху взаимно доверие;
    8. Към създаването на нова политика за миграцията;
    9. По-силен участник на световната сцена;
    10. Съюз на демократична промяна.
    Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г. беше представена от г-н Руси Иванов, генерален директор на генерална дирекция „Европейски въпроси” в Министерство на външните работи; г-жа Селвер Халил, и.д. директор на дирекция „Политики и институции на Европейския съюз” в Министерство на външните работи; г-жа Петя Василева, директор на дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз“ в Администрацията на Министерски съвет; г-жа Мариана Василева и г-н Владимир Недялков, държавни експерти в същата дирекция.
    Работната програма на Европейската комисия беше представена от г-н Огнян Златев, ръководител на Представителство на Европейската комисия в България.
    При изготвянето на проекта на Годишна работна програма на НС по въпросите на ЕС (2019 г.), бяха отчетени и следните съображения:
    - Проверки за съответствие с принципите на субсидиарност и пропорционалност на европейските законодателни предложения, включени в ГРПНСЕС за 2019 г. ще бъдат извършвани чрез активно упражняване правомощията на Народното събрание съгласно протокол 2 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС);
    - Тъй като 2019 г. е последната година от мандата на настоящата Европейска комисия, Работната програма на ЕК за 2019 г. съдържа ограничен брой законодателни инициативи. В резултат на това, в проекта на ГРПНСЕС са включени преобладаващо проекти на актове от незаконодателен характер.
    - Следва да се има предвид, че поради значителното времево разминаване между публикуването на Работната програма на Комисията за 2019 г. (октомври 2018 г.) и приемането от Министерски съвет на Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г. (януари 2019 г.), срокът, заложен в протокол 2 от ДФЕС, е изтекъл за редица проекти на актове на Европейската комисия. В тази връзка, в проекта на ГРПНСЕС за 2019 г. не са включени предложенията, направени от постоянните комисии, за които този срок вече е изтекъл.
    След състоялото се обсъждане, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, на основание чл. 118, ал. 3 от ПОДНС предлага единодушно, със 7 гласа „за”, на Народното събрание да приеме следното решение за Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2019 г.):

    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    Р Е Ш Е Н И Е

    Народното събрание на основание чл. 105, ал. 4 от Конституцията на Република България и чл. 118, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
    Р Е Ш И :
    Приема следната Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2019 г.):

    ГОДИШНА РАБОТНА ПРОГРАМА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПО
    ВЪПРОСИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ (2019 г.)

    Народното събрание, като се ръководи от:

    – приноса на националните парламенти за доброто функциониране на Съюза, утвърден в чл. 12 от Договора за Европейския съюз, както и ролята им за формулирането на европейските политики;
    – спазването на принципите на субсидиарност и пропорционалност в европейския законодателен процес;
    – значението на европейските актове за социално-икономическото развитие на Република България за постигане на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж в изпълнение на Стратегията „Европа 2020“,

    Взе решение да бъдат упражнени правомощията по чл. 105, ал. 4 от Конституцията на Република България, като бъдат подложени на процедурата по парламентарно наблюдение и контрол по Глава Единадесета от чл. 118 до чл. 121 вкл. от ПОДНС следните проекти на актове на европейските институции:
    Инициативи, свързани пряко с Брекзит:
    1. Предложение за адаптиране на позоваванията на целите на ЕС за енергийна ефективност (изразени в абсолютни стойности) за 2030 г. към ЕС с 27 държави членки (законодателна инициатива)
    2. Предложение за Регламент на европейския парламент и на Съвета за определяне на разпоредби за продължаването на текущите дейности за учебна мобилност по програмата “Еразъм +” в контекста на оттеглянето на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз (законодателна инициатива)

    Нови инициативи на Комисията:
    1. Документ за размисъл „Към устойчива Европа до 2030 г., последващите действия във връзка с целите на ООН за устойчиво развитие, включително по отношение на Парижкото споразумение относно изменението на климата“ (незаконодателна инициатива)
    2. Препоръка на Комисията за установяване на формàта за европейското електронно здравно досие (незаконодателна инициатива)
    3. Стратегия за дългосрочно намаляване на емисиите на парникови газове на ЕС в съответствие с Парижкото споразумение (незаконодателна инициатива)
    4. Четвърти доклад за състоянието на енергийния съюз (незаконодателна инициатива)
    5. Към нова институционална рамка за нашата политика в областта на енергетиката и климата до 2025 г.: възможности за по-често гласуване с квалифицирано мнозинство и за евентуална реформа на Договора за Евратом (незаконодателна инициатива)
    6. По-ефективно законотворчество в областта на данъчното облагане: определяне на области, по отношение на които да се премине към гласуване с квалифицирано мнозинство (незаконодателна инициатива)
    7. По-ефективно законотворчество в областта на социалната политика: определяне на области, по отношение на които да се премине по-активно към гласуване с квалифицирано мнозинство (незаконодателна инициатива)
    8. Съобщение относно укрепването на международната роля на еврото. (незаконодателна инициатива)
    9. По-нататъшно укрепване на рамката за принципите на правовата държава за 2014 г. (незаконодателна инициатива)
    10. Съобщение относно визовата реципрочност (незаконодателна инициатива)
    11. Съобщение относно това как Съюзът да стане по-обединен, по-силен и по-демократичен от гледна точка на комуникацията (незаконодателна инициатива)
    12. Работна програма на Комисията за 2020 г.



    ПЕТЪР ПЕТРОВ

    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ
    КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
    И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума