Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
06/03/2019 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за банковата несъстоятелност, № 902-01-6, внесен от Министерски съвет на 22.02.2019 г.
ДОКЛАД
Вх. № 953-18-7/06.03.2019 г.
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за банковата несъстоятелност, № 902-01-6, внесен от Министерски съвет на 22.02.2019 г.
На свое редовно заседание, проведено на 6 март 2019 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за банковата несъстоятелност (ЗБН), внесен от Министерски съвет. Законопроектът беше представен от г-жа Маринела Петрова - заместник-министър на финансите. На заседанието присъстваха и г-жа Цветанка Михайлова - директор на дирекция „Регулация на финансовите пазари“ в Министерство на финансите, г-жа Поля Пейкова и г-жа Росица Петкова – експерти в същата дирекция, както и г-жа Елена Димитрова - ръководител екип в дирекция „Правна“ и г-жа Нели Маданска - началник отдел „Правно обслужване“ в дирекция „Преструктуриране на кредитни институции“ в Българска народна банка.
Предложеният законопроект за изменение и допълнение на ЗБН цели да въведе в българското законодателство разпоредбите на Директива (ЕС) 2017/2399 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2017 година за изменение на Директива 2014/59/ЕС във връзка с реда на вземанията по необезпечени дългови инструменти при несъстоятелност. Срокът за нейното транспониране е 29 декември 2018 г.
С Директива (ЕС) 2017/2399 се хармонизира частично йерархията на кредиторите при несъстоятелност на банки и инвестиционни посредници. Хармонизацията се отнася до реда на вземанията на притежателите на необезпечени първостепенни дългови инструменти, които са приемливи за целите на минимално изискване за собствен капитал и приемливи задължения съгласно Директива 2014/59/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. за създаване на рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници и стандарта за общия капацитет за поемане на загуби на Съвета за финансова стабилност, по-специално изискването за подчиненост.
Въвежда се нов допълнителен клас кредитори – притежатели на непривилегирован първостепенен дълг, който следва да има по-висок ред от притежателите на инструменти на собствения капитал и подчинен дълг и по-нисък ред спрямо притежателите на други инструменти на необезпечен първостепенен дълг. Това налага промяна в чл. 94 от ЗБН, който урежда реда на кредиторите в банковата несъстоятелност. Настоящата правна уредба не отразява спецификата на финансовите инструменти с различни нива на подчиненост, които се издават от институциите и предприятията в държавите с по-развити финансови системи. С предложената редакция на чл. 94 от ЗБН се цели и осигуряване на съответствие с реда за поемане на загуби при преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници съгласно Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници.
В обхвата на Директива (ЕС) 2017/2399 наред с банките попадат и инвестиционните посредници, както и някои финансови институции, смесени финансови холдинги и финансови холдинги със смесена дейност, по отношение на които се прилагат правилата на общата търговска несъстоятелност, уредена в част четвърта на Търговския закон. С Преходните и заключителни разпоредби на предложения законопроект се въвеждат съответните промени в Търговския закон за да бъдат изцяло транспонирани изискванията на директивата.
С приемането на настоящия законопроект се цели българското законодателство да бъде приведено в съответствие с европейското право, да се гарантира правната сигурност и да бъдат осигурени необходимите законови положения за изграждане на капацитет за поемане на загуби и рекапитализация на банките и инвестиционните посредници.
В резултат на проведеното след дискусията гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага единодушно, със 6 гласа „за”, на Народното събрание да приеме Законопроект за изменение и допълнение на Закона за банковата несъстоятелност, № 902-01-6, внесен от Министерски съвет на 22.02.2019 г.
ИМРЕН МЕХМЕДОВА
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ