Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
03/06/2020 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие, № 002-01-12, внесен от Министерски съвет на 05.03.2020 г.
ДОКЛАД
Вх. № 053-18-8/03.06.2020 г.
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие, № 002-01-12, внесен от Министерски съвет на 05.03.2020 г.
На свое редовно заседание, проведено на 3 юни 2020 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие, № 002-01-12, внесен от Министерски съвет на 05.03.2020 г. Законопроектът беше представен от г-н Николай Кънчев, заместник-министър на околната среда и водите. В заседанието участваха също и г-н Мирослав Калугеров, директор на Национална служба защита на природата /НСЗП/, г-жа Геновева Господинова, държавен експерт в НСЗП, г-жа Ася Донева, главен експерт в НСЗП и г-жа Силвия Рангелова, директор на дирекция „Координация по въпросите на ЕС и международно сътрудничество“.
Основната цел на предложените законови промени е да бъде усъвършенствана нормативната уредба чрез прецизиране на отделни разпоредби, намаляване на административната тежест и съотнасяне на новия подход за управление на Натура 2000 в България и в приложимия специален закон.
Във връзка с това със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие се правят следните основни промени:
С предложените промени се въвежда правомощие за министъра на околната среда и водите за разработването на Национална приоритетна рамка за действие за Натура 2000 съгласно изискванията на чл. 8 от Директива за местообитанията.
Регламентира се задължение на директорите на Регионалните инспекции по околната среда и водите за разработване на териториални планове за управление на Натура 2000.
Прави се промяна в периода на действие на плановете за управление от 5 на 6 години – промяната в периода цели уеднаквяване на срока на действие - на плана с този на програмирането на средствата от Европейския съюз, тъй като основната част от финансирането се очаква да се осигури от Европейските фондове.
Прецизира се съдържанието на мерките в териториалните планове за управление, а именно по-прецизно изпълнение на разпоредбите на чл. 2, т. 3 от Директивата за местообитанията.
Министърът на околната среда и водите се определя като Национален орган за управление на мрежата Натура 2000, съответно се определят и неговите правомощия.
Също така е предвидено създаването на Национален консултативен съвет за Натура 2000 към министъра на околната среда и водите, съответно се определят неговите правомощия.
Законопроектът предлага промяна директорите на Регионалните инспекции по околната среда и водите да се определят като регионални органи за управление на защитените зони в териториалния обхват на съответната регионална инспекция по околната среда и водите, като се регламентират техните правомощия.
В законопроекта е предвидено създаването на Комитети на заинтересованите страни към регионалните органи за управление на Натура 2000, като съответно се определят техните правомощия.
Въвежда се задължение за разработване на методическо ръководство за разработване на териториални планове за управление на Натура 2000 на регионално ниво.
Прецизира се терминологията по отношение на защитените видове, обект на защита от мрежата Натура 2000.
Премахват се изискванията за предоставяне на документи, свързани с регистрацията на юридически лица.
Отпадат задълженията на министъра на икономиката за даване на съгласие за достъп до генетични ресурси от промишлени микроорганизми, вируси и клетъчни култури, както и задълженията му за контрол върху ползвателите на генетични ресурси от промишлени микроорганизми, вируси и клетъчни култури на територията на страната. Тези задължения ще се изпълняват от министъра на околната среда и водите в рамките на неговата обща компетентност по прилагане на Протокола от Нагоя.
В проекта на акт е предвидено и извършване на техническа корекция в Директивата за птиците - Директива 2009/147/ЕО на Европейския парламент и Съвета относно опазването на дивите птици.
Основните очаквани резултати от приемането на предложените промени са:
- Въвеждане на новия подход за управление на мрежата Натура 2000 в Република България.
- Осигуряване на цялостния процес по разработване и прилагане на мерки за подобряване/поддържане на природозащитното състояние на видовете и природните местообитания съгласно Директива за местообитанията (92/43ЕИО) и Директива за птиците (2009/147/ЕО).
- Осигуряване на ефективно и ефикасно управление на мрежата Натура 2000 в Република България в съответствие с изискванията на Директива за местообитанията и указанията на Европейската комисия.
- Облекчаване на бизнеса и администрацията по отношение прилагането на регистрационните режими.
- Подобряване на възможностите и координацията на контролните органи.
В резултат на проведеното след дискусията гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 6 гласа „за” и 2 гласа „въздържал се”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие, № 002-01-12, внесен от Министерски съвет на 05.03.2020 г.
ДРАГОМИР СТОЙНЕВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ