Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
02/12/2020 първо гласуване

    Законопроект за ратифициране на Споразумението за кредитна линия между Република България като кредитор и Единния съвет за преструктуриране като кредитополучател, № 002-02-18, внесен от Министерски съвет на 04.11.2020 г.
    ДОКЛАД
    Вх. № 053-18-15/03.12.2020 г.


    Относно: Законопроект за ратифициране на Споразумението за кредитна линия между Република България като кредитор и Единния съвет за преструктуриране като кредитополучател, № 002-02-18, внесен от Министерски съвет на 04.11.2020 г.

    На редовно заседание, проведено на 2 декември 2020 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа законопроект за ратифициране на Споразумението за кредитна линия между Република България като кредитор и Единния съвет за преструктуриране като кредитополучател, № 002-02-18, внесен от Министерски съвет на 04.11.2020 г. Законопроектът беше представен от г-жа Цветанка Михайлова - директор на дирекция „Регулация на финансовите пазари“ в Министерство на финансите. На заседанието присъства и г-жа Росица Петкова - началник на отдел в същата дирекция.
    На основание чл. 85, ал. 1, т. 4 и 5 и 7 от Конституцията на Република България с настоящия законопроект се предлага на Народното събрание да ратифицира със закон горепосоченото Споразумение, сключено на 7 октомври 2020 г.
    Вносителите посочват, че законопроектът за ратифициране на Споразумението за кредитна линия между Република България като кредитор и Единния съвет за преструктуриране като кредитополучател се предлага в изпълнение на ангажиментите на Република България във връзка с присъединяването на страната към Единния надзорен механизъм и Единния механизъм за преструктуриране.
    В мотивите се пояснява, че присъединяването на Република България към Единния надзорен механизъм чрез установяване на тясно сътрудничество между Европейската централна банка и Българската народна банка (решение на ЕЦБ 2020/1015 от 24 юни 2020 г.) автоматично води до присъединяване към Единния механизъм за преструктуриране съгласно член 4, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 806/2014 на Европейския парламент и Съвета от 15 юли 2014 г. за установяване на еднообразни правила и еднообразна процедура за преструктуриране на кредитни институции и някои инвестиционни посредници в рамките на Единния механизъм за преструктуриране и за изменение на Регламент (ЕС) № 1093/2010 (Регламент за ЕМП).
    Съгласно текста, кредитната линия между Република България и Единния съвет за преструктуриране в размер на дължимите от българските институции вноски за достигане на целевото равнище на Единния фонд за преструктуриране следва да бъде добавена към общата сума на кредитните линии на държавите членки от еврозоната. Конкретната сума на дължимите от кредитните институции вноски за периода 1 януари 2016 г. – 31 декември 2023 г., съответно размерът на националната кредитна линия за Република България, възлиза на 113 499 099,01 евро (около 222 млн. лв.) Сумата е заложена в Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г. в операциите в частта на финансирането на бюджетното салдо и планирана в бюджета за 2021 г.
    Посочва се, че кредитната линия ще бъде активна до по-ранната от двете дати – края на преходния период (31 декември 2023 г.) или по-ранното въвеждане (преди края на преходния период) на общ защитен механизъм, чиято прогнозна дата е средата на 2021 г. След съответната дата споразумението за кредитна линия се прекратява и ангажиментът на страната за заемно финансиране при необходимост отпада.
    От мотивите става ясно, че общият размер на отпуснатите и непогасени въз основа на Споразумението заеми не може да надхвърля фиксираната сума от 113 499 099,01 евро. Съгласно споразумението лимитът на усвояване за всеки конкретен случай зависи от размера на наличните финансови средства в Единния фонд за преструктуриране и тези, привлечени от други източници. Заемите са със срок до 24 месеца с възможност за удължаване с 12 месеца. За срока на усвоения заем Единният съвет за преструктуриране заплаща лихва в размер на действителните или прогнозните разходи за финансиране (изразени като годишен лихвен процент) по подобни по размер и със сходна продължителност 24 или 12 месеца) заеми, използвани от кредитора.

    В резултат на проведеното след дискусията гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага единодушно (със 7 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за ратифициране на Споразумението за кредитна линия между Република България като кредитор и Единния съвет за преструктуриране като кредитополучател, № 002-02-18, внесен от Министерски съвет на 04.11.2020 г.




    ДРАГОМИР СТОЙНЕВ

    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
    И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума