Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
03/02/2021

    Проект на Решение за одобряване на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 година относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом, № 102-03-4, внесен от Министерски съвет на 25 януари 2021 г.
    Д О К Л А Д
    Вх. № 153-18-6/03.02.2021 г.


    Относно: Проект на Решение за одобряване на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 година относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом, № 102-03-4, внесен от Министерски съвет на 25 януари 2021 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 03 февруари 2021 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа проект на Решение за одобряване на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 година относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом, № 102-03-4, внесен от Министерски съвет на 25 януари 2021 г. Законопроектът беше представен от г-жа Маринела Петрова, заместник-министър на финансите и г-жа Ренета Михайлова, началник отдел в дирекция „Икономическа и финансова политика“ в същото министерство.

    С настоящия проект на решение на основание чл. 86, ал.1 от Конституцията на Република България във връзка с чл.311, ал.3 от Договора за функциониране на Европейския съюз се предлага на Народното събрание да приеме Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 година относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом.

    На 15 декември 2020 г. в „Официален вестник“ на Европейския съюз (ЕС) (ОB, L 424 от 15 декември 2020 г.) бе обнародвано Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 година относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом, което ще се прилага за периода 2021-2027 г.

    В изпълнение на чл. 311, ал. 3 от Договора за функционирането на Европейския съюз и във връзка с чл. 12 от самото решение за собствените ресурси, държавите членки трябва да предприемат, съобразно техните национални конституционни разпоредби, действия по одобрение на решението на Съвета на ЕС относно собствените ресурси.

    Народното събрание следва да се произнесе по решението за собствените ресурси предвид предмета на решението и отражението на размера на вноската на България в бюджета на ЕС върху разходите от държавния бюджет на Република България.

    На заседанието си, проведено в периода 17-21 юли 2020 г., Европейският съвет заключи, че през следващите години Съюзът ще работи за реформиране на системата на собствените ресурси и за въвеждане на нови собствени ресурси, като подчертава, че крайните договорености по този въпрос трябва да се ръководят от общите цели за опростеност, прозрачност и справедливост, включително справедливо поделяне на тежестта.

    Последиците от кризата с Ковид-19 изведоха на преден план важността да се гарантира, че Съюзът разполага с достатъчен финансов капацитет в случай на икономически сътресения. На дневен ред стои необходимостта от изключителни по своя размер финансови средства, за да се преодолеят последиците от кризата, без да се засилва напрежението върху финансите на държавите членки в момент, когато техните бюджети вече са подложени на огромен натиск за финансиране на националните икономически и социални мерки в отговор на кризата. В тази връзка на европейско ниво бяха предприети извънредни мерки за възстановяване и инвестиции, които се отразиха и върху решението за собствените ресурси. С оглед на осигуряване на условията за заемане от капиталовите пазари до 2026 г. на средства в размер до 750 млрд. евро (по цени от 2018 г.) от ЕК от името на ЕС за финансиране на новоприетия Инструмент за възстановяване „Следващо поколение ЕС“, на заседанието на Европейския съвет през юли 2020 г., беше постигнато съгласие за временно повишаване с 0,6 процентни пункта на таваните на собствените ресурси - единствено с цел покриване на всички задължения на Съюза, произтичащи от получаването на заеми, докато всички тези задължения не престанат да съществуват и не по-късно от 31 декември 2058 г. Наред с това, европейските лидери се договориха за въвеждането нови собствени ресурси, като постъпленията от тези въведени след 2021 г., да бъдат използвани за предсрочно погасяване на заемите по линия на Инструмента за възстановяване, с изричното уточнение, че Съюзът не следва да използва средствата, заети на капиталовите пазари, за финансиране на оперативни разходи. В съвместна декларация на ЕП, Съвета и ЕК се гарантира, че разходите за покриване на финансирането на Инструмента за възстановяване „Следващо поколение ЕС“ не следва да бъдат за сметка на европейските фондове и програми.

    След проведените преговори между Съвета на ЕС и Европейския парламент на 14 декември 2020 г. бяха одобрени следните основни елементи и промени в системата на собствените ресурси за новия програмен период 2021-2027:

    • Традиционни собствени ресурси /ТСР/ - това са митата, които държавите членки събират от името на ЕС в резултат на прилагането на Общата митническа тарифа и на съответното секторно законодателство на ЕС. Делът на събраните ТСР , който държавите членки задържат за покриване на административни разходи по тяхното събиране се увеличава от 20 на сто до 25 на сто.

    • Ресурс на база данъка върху добавената стойност /ДДС/- прилагането на единна изискуема ставка от 0,30 % за всички държави членки върху общата сума на приходите от ДДС, събрани от всички облагаеми доставки, разделени на средно претеглената ставка на ДДС, изчислена за съответната календарна година (в сравнение с настоящата система, при която част от държавите членки се ползваха от намалена изискуема ставка на планираните разходи за съответната година).

    • Ресурс на база Брутен национален доход /БНД/ - този ресурс се определя чрез прилагане на унифицирана ставка към БНД на държавите членки, като продължи да изпълнява допълваща и балансираща роля в бюджета на ЕС.

    • Нов ресурс на база на нерециклираните отпадъци от пластмасови опаковки, който се въвежда в контекста на приоритетите на ЕС за зелен преход. Ресурсът се изразява в прилагането на единна изискуема ставка към теглото на нерециклираните отпадъци от опаковки от пластмаса, генерирани във всяка държава членка. Изискуемата единна ставка е 0,80 евро за килограм. С цел избягване на прекомерно отрицателно въздействие върху част от държавите членки се въвежда механизъм, чрез който се намаляват годишните им вноски, в текущи цени, от този собствен ресурс. От този механизъм ще се възползва и България, като в проекта на решение на Съвета е записано „в размер на 22 млн. евро“.

    • Корекции - запазва се подходът за прилагане на корекции в полза на част от държавите членки, като за периода 2021-2027 те ще са под формата на брутни намаления на вноската на база на БНД на Дания, Германия, Нидерландия, Австрия и Швеция.

    С влизане в сила на новото Решение на ЕС (ЕС, Евратом) 2020/2053 се очаква леко увеличение на вноската на Република България в бюджета на ЕС - средногодишно с около 4,17 на сто (по прогнозни изчисления за 2021-2023 г.), в сравнение с хипотезата , при която решението не се приеме и се допусне продължаване на прилагането на настоящето Решение 2014/335/ЕС, Евратом относно системата на собствените ресурси.

    Решението за собствените ресурси ще влезе в сила от първия ден на първия месец след получаването на последното уведомление в Съвета на ЕС и ще породи действие със задна дата считано от 1 януари 2021 г. След одобряването му, министърът на финансите трябва да уведоми генералния секретар на Съвета на Европейския съюз за приключване на процедурата в България.

    Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове (КЕВКЕФ) отбелязва, че новите предложения за собствени ресурси следва да отговарят на принципите за справедливост, нерегресивен характер, прозрачност и да не натоварват гражданите и бизнеса в ЕС. Системата за собствени ресурси следва да зачита принципа на фискалния суверенитет на държавите членки.

    КЕВКЕФ подчертава, че влизането в сила на Решението има важно значение заради факта, че системата на собствените ресурси осигурява финансирането на политиките и дейностите по общия бюджет на ЕС и осигурява основната част от приходите (97,4 на сто за 2020 г.) в него.

    КЕВКЕФ отбелязва, че разглежданото решение на Съвета на ЕС отчита обективните реалности и тенденции, и е необходимо условие за изпълнение на първите плащания по Инструмента за възстановяване и устойчивост и разработените на негова база национални планове.


    В резултат на проведеното след дискусията гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 5 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване Проект на Решение за одобряване на Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 година относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом, №102-03-4, внесен от Министерски съвет на 25 януари 2021г.



    ДРАГОМИР СТОЙНЕВ

    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
    И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума