Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
21/06/2017 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 702-01-4, внесен от Министерски съвет на 13 юни 2017 г.
Д О К Л А Д
Вх. № 753-18-3/22.06.2017 г.
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 702-01-4, внесен от Министерски съвет на 13 юни 2017 г.
На заседание, проведено на 21 юни 2017 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа законопроект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 702-01-4, внесен от Министерски съвет на 13 юни 2017 г. Законопроектът беше представен пред членовете на комисията от проф. Николай Проданов, заместник-министър на правосъдието и г-н Александър Стефанов - държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство“ в Министерство на правосъдието.
I. Предложените промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) имат за цел да ускорят процесуалното развитие в двете фази на наказателното производство, както и да спомогнат за преодоляването на нормативния недостиг на действащата правна уредба, като същевременно я съобразят с изискванията на Директива 2012/29/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 година за установяване на минимални стандарти за правата, подкрепата и защитата на жертвите на престъпления и за замяна на Рамково решение 2001/220/ПВР на Съвета и Рамково решение 2009/948/ПВР на Съвета от 30 ноември 2009 година относно предотвратяване и уреждане на спорове за упражняване на компетентност при наказателни производства.
II. Настоящият законопроект предвижда промени в НПК относно делата, свързани с корупция по високите етажи на властта, които се следят с голямо внимание от обществото, както и от Европейската комисия. Специализираният наказателен съд ще бъде отговорен за корупционни престъпления, за които са привлечени под отговорност депутати, министри, председатели на държавни органи, създадени със закон или с постановление на МС, ръководството и териториалните началници в Агенция „Митници“, управителят на Националния осигурителен институт, управителят на Националната здравноосигурителна каса, изпълнителният директор и териториалните директори на Националната агенция по приходите, областните управители наместниците им, магистратите, членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) и инспекторите от Инспектората на ВСС.
III. С цел пълното транспониране на Директива 2012/29/ЕС в НПК се въвеждат нови разпоредби относно специфичните нужди от защита на свидетелите. Предвижда се специално основание за назначаване на експертиза в такива случаи и взимане на съответните мерки за избягване на контакт с обвиняемия при разпит, включително чрез използване на видеоконференция или телефонна конференция. Това е от особено значение при специфични уязвими категории лица като малолетни и непълнолетни пострадали и свидетели.
IV. Предвижда се в НПК да бъдат въведени и изискванията на Рамково решение 2009/948/ПВР. Като израз на правно сътрудничество между държавите членки то следва да повиши ефективността на наказателните преследвания и същевременно да гарантира добро правораздаване съгласно принципа за взаимно признаване на съдебни решения по наказателноправни въпроси. Целта е да се предотвратят случаите, при които едно и също лице може да е субект на паралелни наказателни производства в различни държави членки, за едни и същи факти, което създава опасност от постановяване на повече от едно окончателно решение по всяко от тези производства.
V. Законопроектът също така регламентира и реда, по който се отправят преюдициални запитвания по наказателноправни въпроси. Чрез преюдициалното запитване, като един от основополагащите механизми на правото на ЕС, се предоставя на всички държави членки средство за осигуряване на еднакво тълкуване и прилагане на правото в рамките на Съюза. Не на последно място, с преходните и заключителните разпоредби се предвижда допълнение в Административнопроцесуалния кодекс, чрез което да се осигури възможност и на административните съдилища да отправят преюдициални запитвания в областта на полицейското и съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси до Съда на ЕС по реда на новосъздадената глава тридесет и седма в НПК.
В последвалата дискусия взеха участие народните представители г-н Кристиан Вигенин, г-н Петър Петров и г-н Димитър Аврамов. Заместник-министър Проданов и г-н Стефанов отговориха на техните въпроси, свързани с необходимостта от въвеждането на предложените промени в НПК, като поясниха, че част от тях са именно в изпълнение на препоръките към България в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка. Представителите на министерството на правосъдието увериха депутатите, че работят сериозно и задълбочено за отпадането на Механизма в най-кратки срокове.
С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага единодушно (със 7 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 702-01-4, внесен от Министерски съвет на 13 юни 2017 г.
КРИСТИАН ВИГЕНИН
ПРЕДСЕДАТЕЛ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ