Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
13/09/2017 първо гласуване

    Законопроект за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура, № 754-01-50, внесен от Волен Николов Сидеров и група народни представители на 28.07.2017 г.
    Д О К Л А Д
    Вх. № 753-18-9/15.09.2017 г.


    Относно: Законопроект за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура, № 754-01-50, внесен от ВОЛЕН НИКОЛОВ СИДЕРОВ и група народни представители на 28.07.2017 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 13.09.2017 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа законопроект за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура, № 754-01-50, внесен от ВОЛЕН НИКОЛОВ СИДЕРОВ и група народни представители. Законопроектът беше представен от г-н Димитър Геновски – заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, г-н Петър Петров - народен представител, вносител на законопроекта, г-жа Красимира Стоянова - и. д. началник на кабинета на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и директор на Дирекция „Правна“ в Министерство на транспорта, информационните технология и съобщенията и г-жа Жанета Рогова - началник отдел в Дирекция „ Правна“ в същото министерство.

    I. Настоящият законопроект цели въвеждането в националното законодателство разпоредбите на Директива 2014/61/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 година относно мерките за намаляване на разходите за разгръщане на високоскоростни електронни съобщителни мрежи по отношение на намаляването на разходите за бързо разгръщане на електронни съобщителни мрежи и осъвременяването на нормативни актове, с които се определят изисквания към разгръщане на електронни съобщителни мрежи и изграждане на прилежащата им инфраструктура. Законопроектът е разделен на девет глави, както следва: Общи разпоредби; Цели и принципи; Достъп до и съвместно ползване на физическата инфраструктура; Координиране на дейности; Разполагане на електронни съобщителни мрежи и изграждане на прилежащата им физическа инфраструктура; Електронни съобщителни мрежа и инфраструктура в сгради; Решаване на спорове; Контрол и административнонаказателни разпоредби.

    II. Вносителят посочва, че на 24 март 2016 г. Европейската комисия (ЕК) е изпратила официално уведомително писмо № C (2016) 2005/3 относно процедура за нарушение) 2016/0167 във връзка с неизпълнение на задължението на Република България да нотифицира националните мерки транспониращи Директива 2014/61/ЕС. На 29 септември 2016 г. ЕК е взела решение за изпращане на мотивирано становище, което е наложено от продължаващото неизпълнение на задълженията за пълното транспониране на Директивата.

    Въпреки приемането на законопроекта на първо гласуване на 28 септември 2016 г. от 43-то Народно събрание, неизпълнението на задълженията за пълно транспониране на Директивата продължава и съществува реална опасност ЕК да сезира Съда на ЕС и да поиска налагането на значителни финансови санкции за България, считано от 15 август 2015 г.

    III. С цел привеждане в съответствие с националното законодателство с въвежданата Директива в проекта на закон се предвиждат редица мерки, сред които необходимостта от целенасочени политики за намаляване на разходите за разгръщане на електронни съобщителни мрежи, осигуряване на достъпна информация за налична подходяща (съществуваща или бъдеща инфраструктура), координация на дейностите по изграждането и поддържането на такава инфраструктура и насърчаването на съвместното използване на физическа инфраструктура от повече оператори на мрежи. Посредством гореизложеното се очаква да бъде постигнат растеж, конкурентоспособност и производителност по отношение на широколентовия достъп.

    Вносителите посочват, че в Директивата са създадени редица правила на ниво Европейски съюз, свързани с достъпа до информация, достъпа до изградена или в процес на изграждане физическа инфраструктура, различна от тази, предназначена изрично за разполагането на електронни съобщителни мрежи. В допълнение се въвеждат правила за координация между операторите, правила при строежа на нови сгради или основен ремонт на съществуващи да се включи физическа инфраструктура готова за разполагането на мрежи. Поради това, че действащото законодателство на Република България не съдържа такива правила и без те да бъдат създадени не могат да бъдат решени посочените въпроси е необходимо надлежното въвеждане на изискванията на Директивата чрез предлагания законопроект.

    IV. Не на последно място следва да се има предвид, че с цел осигуряването на практическото изпълнение на изискванията на Директива 2014/61/ЕС е необходимо да се създаде и осигури реално функциониране на Единна информационна точка (ЕИТ), чийто функции следва да се изпълняват от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. ЕИТ ще има съществено значение за постигането на целите на закона и дейността и ще включва поддържането на единна база данни с актуална информация, която да улесни координирането на съвместното изграждане и ползване на физическата инфраструктура, както и разполагането на електронни съобщителни мрежи. В тази връзка се предвижда за разработването на софтуер и за активите за стартиране на ЕИТ да се използват средства по ОП „Добро управление“, на база сключен договор с прогнозна стойност 2 млн. лева.

    В последвалата дискусия г-н Кристиан Вигенин зададе въпрос относно различията между настоящия Законопроект за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура и този приет на първо гласуване в 43-то Народно събрание. Заместник-министър Геновски увери председателя на КЕВКЕФ, че измененията са несъществени и подчерта, че приемането му е важно както за изискванията на бизнеса така и за тези на потребителите. На заседанието бяха изложени и становищата по законопроекта от г-н Славчо Нейков - председател на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт и на г-жа Галя Маринова - председател на Управителния съвет на Българска асоциация на кабелните и комуникационните Оператори (БАККО).

    С оглед на гореизложеното и в резултат на проведеното след дискусията гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове единодушно предлага (с 9 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за електронните съобщителни мрежи и физическата инфраструктура, № 754-01-50, внесен от ВОЛЕН НИКОЛОВ СИДЕРОВ и група народни представители на 28.07.2017 г.




    КРИСТИАН ВИГЕНИН
    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
    И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума