Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
07/02/2018 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, № 802-01-3, внесен от Министерски съвет на 16.01.2018 г.
    ДОКЛАД
    Вх. № 853-18-6/14.02.2018 г.

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, № 802-01-3, внесен от Министерски съвет на 16.01.2018 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 7 февруари 2018 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, внесен от Министерски съвет. Проектът на закон беше представен от г-н Велик Занчев - заместник-министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и от кап. Живко Петров - директор на Изпълнителна агенция "Морска Администрация" към същото министерство.

    I. Настоящият законопроект за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България цели да бъдат въведени в българското законодателство изискванията на Директива 2014/89/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. за установяване на рамка за морско пространствено планиране (OB, L 257 от 28 август 2014 г.) Изготвянето на законопроекта е предвидено като Мярка № 82 в Плана за действие за 2017 г. с мерките, произтичащи от членството на Република България в Европейския съюз, приет с Решение № 35 на Министерския съвет от 19 януари 2017 г.

    II. Директивата 2014/89/ЕС е част от последователно прилаганата Интегрирана морска политика на Европейския съюз, която представлява цялостен подход към всички политики свързани с моретата и океаните и се провежда с оглед на насърчаване на координирано вземане на решения за постигане на максимални резултати по отношение на устойчивото развитие и др. Принципът на тази политика е в това държавите членки да имат по-голяма полза от моретата и океаните с по-малко въздействие върху околната среда чрез координиране на своите секторни политики в областта на: рибарството, аквакултурите, морското корабоплаване и пристанищата, опазването на морската околна среда, извършването на морски научни изследвания, морския и крайбрежен туризъм и др.

    III. Съгласно Директивата държавите членки следва да организират и прилагат морско пространствено планиране като инструмент от Интегрираната морска политика, подкрепящ и улесняващ изпълнението на Стратегията „Европа 2020, стратегия за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж“. В резултат на провежданото морско пространствено планиране всяка държава членка следва в срок до 31 март 2021 г. да разработи морски пространствен план с обхват и съдържание, определен в националното законодателство, при съблюдаване минималните изисквания, установени в Директивата. С цел да се гарантира, че морските пространствени планове се основават на надеждни данни, държавите членки следва да използват най-добрите налични данни и информация – екологична, геоложка, геоморфоложка и др., както и да си сътрудничат по подходящ начин в обмена на информация за постигане на съгласуваност на националните им морски пространствени планове.

    IV. В настоящия проект на закон се създават група норми, чрез които се цели в националната правна система да се въведат изискванията на Директива 2014/89/ЕС. Сред предвижданите промени са изменения и допълнения на редица членове от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, сред които: в чл. 2 се допълват основните цели на дейността по морско пространствено планиране като инструмент на Интегрираната морска политика на ЕС; с § 3 от законопроекта се предлага в раздел VII от закона, в глава втора „Морски пространства на Република България“ да бъдат създадени чл. 51а-51ж. В преходните и заключителните разпоредби на законопроекта се предвижда изменение и допълнение на чл. 101 от Закона за устройството на територията; допълване на чл. 22, ал. 1 от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие и изменение и допълнение в членове от Закона за регионалното развитие.

    В последвалата дискусия г-н Кристиан Вигенин – председател на КЕВКЕФ попита, по какъв начин промените в този закон ще се отразят на делимитирането на морската граница между България и Румъния, тъй като има нерешени въпроси и на практика, за да се разработи морски пространствен план те би следвало да бъдат уточнени. Кап. Петров обясни, че делимитацията няма пряка връзка с изготвянето на пространствения план. Той подчерта, че съгласно Директивата пространственият план трябва да бъде изработен при консултации със съседните държави членки. Г-жа Ивелина Василева – зам.-председател на КЕВКЕФ попита до каква степен планът за пространствено планиране е интегриран с Морската стратегия на Република България и Плановете за управление на речните басейни. Кап. Петров увери, че морското пространствено планиране ще залегне върху Морската стратегия и ще я надгради. В допълнение г-жа Василева поиска разяснение относно съществуващо изискване за времеви обхват на този план, кога трябва да бъде приет на национално ниво и има ли някакъв срок на действие, след който планът да бъде актуализиран или преразгледан спрямо изискванията на Директивата. Кап. Петров поясни, че такъв срок има и след изтичането му или при възникване на казус планът подлежи на преразглеждане и осъвременяване.

    В резултат на проведеното след дискусията гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 7 гласа „за”) на Народното събрание да приеме законопроект за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, № 802-01-3, внесен от Министерски съвет на 16.01.2018 г.



    КРИСТИАН ВИГЕНИН

    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
    И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума