Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
06/06/2018 първо гласуване
Законопроект за ратифициране на Споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Конфедерация Швейцария, от друга страна в областта на европейските програми за спътникова навигация, № 802-02-14, внесен от Министерски съвет на 29.05.2018 г.
ДОКЛАД
Вх. № 853-18-16/13.06.2018 г.
Относно: Законопроект за ратифициране на Споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Конфедерация Швейцария, от друга страна в областта на европейските програми за спътникова навигация, № 802-02-14, внесен от Министерски съвет на 29.05.2018 г.
На свое редовно заседание, провело се на 6 юни 2018 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа законопроект за ратифициране на Споразумение между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Конфедерация Швейцария, от друга страна в областта на европейските програми за спътникова навигация, № 802-02-14, внесен от Министерски съвет на 29.05.2018 г. Законопроектът беше представен от г-н Желяз Енев, директор на дирекция „Икономическа политика и насърчаване“ в Министерството на икономиката. На заседанието също присъства и г-н Емил Коматичев, държавен експерт в дирекция „Икономически политики за насърчаване“ в Министерство на икономиката.
Настоящият законопроект за ратифициране на Споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Конфедерация Швейцария, от друга страна в областта на европейските програми за спътникова навигация, № 802-02-14, внесен от Министерски съвет на 29.05.2018 г., е по повод резолюции на Съвета по въпросите на космическото пространство и по - специално резолюция „Европейска космическа политика“, приета на 22.05.2007 г., и резолюция „Развитие на Европейската космическа политика“, приета на 29.09.2008 г., в които Европейският съюз, Европейската космическа агенция (ЕКА) и членуващите в тях държави се посочват като трите основни фактора за европейската космическа политика, както и резолюция „Глобални предизвикателства: пълноценно използване на европейските космически системи“, приети на 25.11.2010 г.
Разработването на Глобална навигационна спътникова система (ГНСС), проектирана специално за граждански цели, както и дългосрочното сътрудничество между Европейския съюз и неговите държави-членки, от една страна, и Швейцария, от друга страна, в областта на спътниковата навигация е от общ интерес, като Швейцария участва пряко в програмите „Галилео“ и EGNOS още при етапите на тяхното определяне. Сектори, в които се извършват дейности за сътрудничество в областта на спътниковата навигация и отчитането на времето, са радиочестотен спектър, научноизследователска дейност и обучение, възлагане на обществени поръчки, сътрудничество в областта на промишлеността, права върху интелектуалната собственост, контрол на износа, търговия и развитие на пазара, стандарти, сертифициране и регулирани мерки, сигурност, обмен на класифицирана информация, обмен на персонала и достъп до услуги.
С цел да защитят европейските програми за ГНСС от заплахи, като злоупотреби, смущения, прекъсване и недобронамерени действия, страните предприемат всички възможни мерки, за да гарантират непрекъсността, безопасността и сигурността на услугите за спътникова навигация и свързаните с тях инфраструктура и критични активи на своята територия. За тази цел Швейцария своевременно приема и прилага в рамките на своята юрисдикция и в съответствие със своето национално законодателство процедури и мерки, които осигуряват равностойна степен на сигурност и безопасност, като мерки, приложими в Европейския съюз по отношение на защитата, контрола и управлението на чувствителни активи, информация и технологии на европейските програми за ГНСС с държави-членки, с които е сключила двустранни споразумения за целта.
Швейцария участва във финансирането на европейските програми за ГНСС. Вноската й се изчислява въз основа на коефициента на пропорционалност, който се получава чрез определяне на съотношението между брутния вътрешен продукт на Швейцария по пазарни цени и сумата на брутните вътрешни продукти по пазарни цени на държавите-членки. За периода 2008-2013 г. вноската на Швейцария в европейските програми за ГНСС възлизат на 80 050 870 евро. За периода 2014 г. и следващите години вноската на Швейцария се плаща ежегодно.
С Решение № 778 на Министерския съвет от 2013 г. е одобрено Споразумението между Европейския съюз и неговите държави-членки, от една страна, и Конфедерация Швейцария, от друга страна, в областта на европейските програми за спътникова навигация и е упълномощен Димитър Цанчев – посланик и постоянен представител на Република България към Европейския съюз, да го подпише от името на Република България при условие за последваща ратификация. Споразумението е подписано на 18 декември 2013 г. в Брюксел, Кралство Белгия.
В резултат на проведеното след дискусията гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 8 гласа „за” и 0 гласа „против”) на Народното събрание да приеме законопроект за ратифициране на Споразумение между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Конфедерация Швейцария, от друга страна, в областта на европейските програми за спътникова навигация, № 802-02-14, внесен от Министерски съвет на 29.05.2018 г.
КРИСТИАН ВИГЕНИН
ПРЕДСЕДАТЕЛ
КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ