Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
16/01/2019 първо гласуване

    Законопроект за ратифициране на Протокола за присъединяване към Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна, с оглед на присъединяването на Еквадор, подписан на 11 ноември 2016 г. в Брюксел, № 802-02-28, внесен от Министерски съвет на 07.12.2018 г.
    ДОКЛАД
    Вх. № 953-18-1/16.01.2019 г.


    Относно: Законопроект за ратифициране на Протокола за присъединяване към Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна, с оглед на присъединяването на Еквадор, подписан на 11 ноември 2016 г. в Брюксел, № 802-02-28, внесен от Министерски съвет на 07.12.2018 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 16 януари 2019 г., Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове разгледа законопроект за ратифициране на Протокола за присъединяване към Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна, с оглед на присъединяването на Еквадор, подписан на 11 ноември 2016 г. в Брюксел, внесен от Министерски съвет. Законопроектът беше представен от г-жа Лилия Иванова - заместник-министър на икономиката. На заседанието присъства и г-н Живко Стоянов - началник на отдел ,,Регионално сътрудничество“, дирекция ,,Външноикономическа политика“ в Министерство на икономиката.

    На основание чл. 85, ал. 1, т. 4 и 5, и ал.3 от Конституцията на Република България с настоящия законопроект се предлага на Народното събрание да ратифицира със закон горепосочения Протокол за присъединяване към Споразумението, подписан на 11 ноември 2016 г. в Брюксел.

    На 26 юни 2012 г. Европейският съюз е подписал Споразумение за търговия с Колумбия и Перу, което се прилага временно от 1 март 2013 г.- за Перу, и от 1 август 2013 г. – за Колумбия . В член 329 от Споразумението се определят разпоредбите, съгласно които други държави-членки на Андската общност, могат да станат страни по него. Еквадор представят искане за присъединяване на страната към Споразумението за търговия с Колумбия и Перу и през 2014 г. са били проведени преговори с Европейския съюз. Тези преговори приключват през месец юли 2014 г. и протоколът е бил парафиран. Комитетът по търговията между Европейския съюз и Колумбия и Перу, който е създаден в рамките на Споразумението за търговия, е одобрил Протокола за присъединяване на Еквадор през февруари 2016 г. Присъединяването на Еквадор към съществуващото Споразумение, съвместимо с правилата на Световната търговска организация, укрепва правната рамка на търговските отношения на Европейския съюз с Еквадор и улеснява взаимната търговия и инвестиции. С него Еквадор се включва в схемата от съвместни правила и институции, създадени в рамките на Споразумението за търговия.

    В мотивите се посочва, че чрез Протокола за присъединяване Европейската комисия постига поставените в насоките за водене на преговори цели за премахване на високите мита, справяне с техническите пречки пред търговията, либерализиране на пазарите на услуги, закрила на важните географски означения на Европейския съюз, отваряне на пазарите за обществени поръчки, включване на ангажименти за прилагане на стандартите в областта на труда и околната среда и прилагане на ефективни и бързи процедури за уреждане на спорове. Постигнатите договорености надхвърлят ангажиментите, поети в рамките на Световната търговска организация, и осигуряват равни условия за икономически оператори на Европейския съюз с конкурентите в региона. В протокола е включена и отделна глава, посветена на търговията и устойчивото развитие, в която Споразумението за търговия се обвързва с целите на ЕС в областта на труда, околната среда и изменението на климата.

    Вносителите посочват, че България е заинтересована от допълнително либерализиране на търговията с Еквадор, като освен премахване на митата, от особена важност е намаляването на нетарифните пречки пред търговията. С прилагането на настоящия протокол следва българските износители да получават по-добър пазарен достъп до Еквадор.

    На заседание на Министерския съвет, проведено на 9 ноември 2016 г., с Протокол № 47 е одобрен Протокола за присъединяване към Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна, с оглед на присъединяването на Еквадор, и упълномощи постоянния представител на Република България към Европейския съюз да подпише Протокола от името на Правителството на Република България при условие на последваща ратификация.


    В резултат на проведеното след дискусията гласуване, Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове предлага (с 5 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за ратифициране на Протокола за присъединяване към Споразумението за търговия между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Колумбия и Перу, от друга страна, с оглед на присъединяването на Еквадор, подписан на 11 ноември 2016 г. в Брюксел, № 802-02-28, внесен от Министерски съвет на 07.12.2018 г.



    КРИСТИАН ВИГЕНИН

    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
    И КОНТРОЛ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ФОНДОВЕ
    Форма за търсене
    Ключова дума