Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
1. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за банковата несъстоятелност, № 902-01-6, внесен от Министерския съвет на 22 февруари 2019 година.

2. Разни.
П Р О Т О К О Л
№ 59

На 6 март 2019 г., сряда, от 15,01 ч. се проведе заседание на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове при следния

ДНЕВЕН РЕД:

1. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за банковата несъстоятелност, № 902-01-6, внесен от Министерския съвет на 22 февруари 2019 година.
2. Разни.
Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито и ръководено от госпожа Имрен Мехмедова – заместник-председател на Комисията.

* * *

ПРЕДС. ИМРЕН МЕХМЕДОВА: Имаме кворум, откривам заседанието.
Предвид че една от точките, предвидени за дневния ред днес, бе разгледана в пленарна зала, предлагам следния дневен ред:
1. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за банковата несъстоятелност, № 902-01-6, внесен от Министерския съвет на 22 февруари 2019 година.
2. Разни.
Други приложения, колеги? Не виждам. Моля, гласувайте. Всички са за – пет гласа.

Преминаваме към точка първа:
1. ПРЕДСТАВЯНЕ, ОБСЪЖДАНЕ И ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА БАНКОВАТА НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ, № 902-01-6, внесен от Министерския съвет на 22 февруари 2019 година.
Искам да представя гостите на днешното заседание, които ще представят и законопроекта: госпожа Маринела Петрова – заместник- министър на финансите, Цветанка Михайлова – директор Дирекция „Регулация на финансовите пазари“ от Министерството на финансите, Поля Пейкова – държавен експерт в Дирекция „Регулация на финансовите пазари“ в Министерството на финансите, Росица Петкова – експерт Дирекция „Регулация на финансовите пазари“ в Министерството на финансите, Елена Димитрова – ръководител на екип в Дирекция „Правна“ в БНБ и Нели Маданска – началник отдел „Правно обслужване“ в Дирекция „Преструктуриране на кредитните институции“ в БНБ.
Да дадем думата на госпожа Маринела Петрова да представи законопроекта. Заповядайте.
МАРИНЕЛА ПЕТРОВА: Благодаря, госпожо Председател.
С предложения законопроект се въвеждат разпоредбите на директива на ЕС 2017/23-99 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2017 година. Тази директива хармонизира частично реда на вземанията по необезпечени дългови инструменти при несъстоятелност на банки и инвестиционни посредници. Хармонизацията се отнася до реда на вземанията на притежателите на необезпечени първостепенни дългови инструменти, които са приемливи за целите на минималното изискване за собствен капитал и приемливи задължения съгласно директива 2014-59 ЕС от 15 май 2014 г. за създаване на рамка за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, и стандарта за общият капацитет за поемане на загуби на Съвета за финансова стабилност, и по-специално на изискването за подчиненост.
Признаването на новия ред вземания по необезпечени първостепенни дългови инструменти за целите на минималното изискване за собствен капитал и приемливи задължения ще позволи да се намалят разходите на банките за спазване на изискването за подчиненост. Институциите ще имат възможност да продължат да емитират за целите на своето финансиране или по други оперативни причини свързания с по-малко разходи обикновен първостепенен дълг, и да емитират дълг от новия непривилегирован първостепенен клас, за да получат финансиране при спазване на изискването за подчиненост.
Предложените промени в Закона за изменение и допълнение на Закона за банковата несъстоятелност отразяват надзорното третиране на различните видове дългови инструменти и са необходими и с оглед синхронизиране на реда на вземанията при несъстоятелност на банка с правилата относно реда за отписване и преобразуване на дълг по Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. Това е необходимо с оглед основния принцип на преструктурирането, а именно че кредиторите и собствениците не следва да понасят при преструктуриране по-големи загуби, отколкото биха понесли при несъстоятелност. С приемането на този законопроект българското законодателство ще бъде приведено в съответствие с правото на ЕС. Благодаря.
ПРЕДС. ИМРЕН МЕХМЕДОВА: Благодаря, госпожо Петрова.
Някой друг от гостите да вземе отношение по Законопроекта? Благодаря.
Колеги, някакви въпроси по законопроекта?
Аз имам само един въпрос: във връзка със становището на Министерството на правосъдието, което е предоставено заедно с мотивите по Законопроекта, те са отбелязали, че предложеният проект не отчита необходимостта от законодателни промени, произтичащи от изпълнението на решението по делото „Международна банка за търговия и развитие“ АД и други срещу България“ и в тази връзка има и отправени конкретни препоръки към България от Комитета на министрите към Съвета на Европа, които са били предоставени на вниманието на работната група, която е работила по Законопроекта.
Бихте ли коментирали бележките на колегите от Министерството на правосъдието? Какво е попречило необходимите промени да бъдат внесени още с този законопроект, при положение, че посочените проблеми датират от години? Благодаря.
МАРИНЕЛА ПЕТРОВА: Благодаря.
Както посочих в краткото експозе, представящо Законопроекта, целта на тези промени, които представяме в момента, е да се транспонира европейско законодателство, а в случая в становището на Министерството на правосъдието говорим за привеждане в съответствие с препоръка на Съвета на Европа, което е различно от Съвета на Европейския съюз и поради тази причина целта искаме да остане, предпочитаме да остане тясна, така че да можем да избегнем риска от процедура по неспазване, несъответствие на българското с европейското законодателство. Поради тази причина сме се ограничили до този предмет. Благодаря.
ПРЕДС. ИМРЕН МЕХМЕДОВА: Благодаря и аз.
Да преминем към гласуване, колеги. За 6 гласа, против и въздържали се няма. Законопроектът е приет единодушно.
Благодарим за представянето на Законопроекта.
Закривам заседанието.
(Закрито в 15,07 ч.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Имрен Мехмедова

Стенограф:
Антон Лазаров
Форма за търсене
Ключова дума