Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове
10/02/2021
    1. Представяне на приоритетите на Португалското председателство на Съвета на Европейския съюз от Н.Пр. г-жа Ана Мария Рибейро да Силва, извънреден и пълномощен посланик на Португалия в България.

    2. Разни.
    П Р О Т О К О Л
    № 91


    На 10 февруари 2021 г., сряда, се проведе редовно заседание на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Представяне на приоритетите на Португалското председателство на Съвета на Европейския съюз от Нейно Превъзходителство госпожа Ана Мария Рибейро да Силва, извънреден и пълномощен посланик на Португалия в България.
    2. Разни.

    Списъците на присъствалите народни представители – членове на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, и на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 14,00 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Драгомир Стойнев.

    * * *
    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ: Ваше Превъзходителство, уважаеми колеги!
    Ваше Превъзходителство, добре дошли в Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
    Позволете ми, първо, чисто процедурно да гласуваме дневния ред, уважаеми колеги, а той е от две точки:
    1. Представяне на приоритетите на Португалското председателство на Съвета на Европейския съюз от Нейно Превъзходителство госпожа Ана Мария Рибейро да Силва, извънреден и пълномощен посланик на Португалия в България.
    2. Разни.
    Който е съгласен с така прочетения дневен ред, моля да гласува.
    Единодушно.
    Приема се.
    Благодаря.

    Ваше Превъзходителство, още веднъж добре дошли в българския парламент. За нас е огромна чест да Ви приветстваме тук.
    За нас е изключително важно да чуем и да ни разясните приоритетите, ангажиментите на Португалското председателство. Живеем в изключително динамични времена – времена, които променят живота на европейските граждани, икономиките се забавят и е нужно ние, политиците и ръководителите на Европейския съюз, да дадем вяра и надежда на своите жители в Европейския съюз. Тъй като кризата COVID-19 беше наистина нещо ново, което се случи в целия свят, и ако досега се подготвяхме и чертаехме планове, мисля, че е дошъл моментът за действие и за предприемане на конкретни стъпки, и се радвам, че девизът на Португалското председателство е „Време за резултати“, с което ми позволете да Ви дам думата.
    ПОСЛАНИК АНА МАРИЯ РИБЕЙРО ДА СИЛВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми членове на парламента! За мен е огромно удоволствие да съм тук сред Вас. Придружена съм от моя заместник господин Педро да Фонсека Рибейро.
    Първо искам да започна с това, че парламентът на Португалия много активно участва във всички тези дейности, в това число във всички комисии по външна политика, както и други. Но не само се правят консултации с тях, напротив – те много активно участват в изготвянето на приоритетите. Също така председателят на нашия парламент е ключова фигура в тези дейности.
    И нека започна с това. Вие самият повдигнахте тази тема, а именно мотото „Време за резултати“ – време за резултати за едно цифрово, зелено и справедливо възстановяване, а пък емблемата графично е корабен рул. Неслучайно е избран този символ за нашето председателство. Той символизира всъщност слънце с корабен рул. Символизира 27-те страни – членки на Европейския съюз, които действат в унисон, за да водят по новия курс за бъдещето – курс, насочен към кохезия и споделен просперитет.
    И отново, както Вие самият казахте, Председателството на Португалия на Съвета на Европейския съюз идва в момент, богат на предизвикателства. Като не само в целия свят има различни размествания и динамични събития, включително най-близките ни съседи, но също така знаем за пандемията и всички нейни социално икономически последствия, което поставя Европейския съюз, страните членки в него пред безпрецедентни предизвикателства, които изискват решителни и всеобхватни действия.
    Отново, както казахте, много е важно за Председателството на Португалия да се укрепва способността на Европейския съюз за устойчивост – да устоява на сътресенията. Също така да се укрепва доверието на европейските граждани в европейския социален модел, който почива на споделените ценности, сред които са солидарността и кохезията, и също така да има координирани действия.
    За целта сме отбелязали три важни приоритета.
    Първият е да се осъществи преход, в който се използва като лост потенциалът на дейностите, свързани с климата, и също така цифровата трансформация.
    Второто нещо е да има резултатност и състоятелност по социалния стълб на Европейския съюз, което е много важен елемент, когато говорим за един справедлив и приобщаващ преход, свързан както с цифровизацията, така и с климата с оглед климатичните промени.
    Не на последно място е укрепване на стратегическата автономност на една Европа, отворена към света, като тези приоритети ще се осъществят в пет основни направления на действие.
    Първото е една устойчива Европа – Европа, която устоява на сътресенията за възстановяване, също така за постигане на кохезия и в съгласие с европейските ценности.
    Второто е зелена Европа, която поставя Европейския съюз като лидер в областта на дейностите, свързани с климата.
    Третото е цифрова Европа, в която се ускорява цифровият преход в услуга както на граждани, така и на фирми.
    Следващото е социална Европа, при която се укрепва европейският социален модел.
    Петото е една глобална Европа, а именно Европа, която е отворена към света.
    Ние имаме решимост в рамките на Председателството да започнем един нов цикъл в първото полугодие на тази година, като се насочваме върху влизането в сила на Многогодишната финансова рамка за периода 2021 – 2027 г., и също така за осъществяване на инструментариум, който е иновативен и включва финансови инструменти. Всичко това в светлината на решенията, които са взети съответно на срещите на Съвета през месец юли 2020 г. и месец декември 2020 г., на които форуми европейските лидери още веднъж са заявили своята решимост, като целта е да се насърчава силното възстановяване и устойчивост на Европа.
    Друг приоритет е утвърждаването и осъществяването на националните програми за възстановяване в допълнение към съответните секторни европейски програми. Много е важно в центъра на тези усилия да се поставя именно европейският социален модел, имайки предвид кризата с коронавируса и тежките последствия, които има тази криза върху гражданите. Ние подчертаваме важността на европейския стълб на социалните права по отношение на мерките, които се предприемат в отговор на кризата, и също така във връзка с предизвикателствата в областта на климата, цифровите технологии и демографията.
    Позволете ми сега да поговоря малко за петте области на стратегически дейности, като започна от устойчивостта или способността за устояване. Сред нашите главни цели е осъществяването на новата многогодишна финансова рамка, както и инструментът Next Generation EU – ново поколение Европейски съюз, заедно с механизма за възстановяване и устойчивост. Всички тези инструменти отразяват амбициозната цел не само да се постигне реално възстановяване, но също така да се насърчава устойчив растеж и създаване на работни места.
    Ще търсим начини за утвърждаването на европейската автономност, което включва в най-висока степен динамична индустриална дейност и стратегия в тази област, в която се залага на укрепване на европейската верига на стойността, малките и средните предприятия, единния пазар, научноизследователската, развойната дейност и иновациите, като централен инструмент в този план е „Хоризонт Европа“.
    Ние ще насърчаваме един отворен, единен пазар, в който се прилагат много високи социални, трудови, екологични стандарти в полза на всички страни членки. Подчертаваме ролята на политиките за икономическа, социална и териториална кохезия, които залагат на иновации, подкрепа на предприемачеството и конкурентоспособността, защото това именно е залог за едно пълноценно сближаване на всички страни членки.
    Разбира се, ще работим активно за укрепване на новата система за управление на кризи, включително мерки при бедствия и защита на критична инфраструктура.
    Особено значение отдаваме на борбата срещу тероризма, тъй като това е едно много всеобхватно явление, което засяга и поставя на риск европейските ценности и също съдбата на отделните граждани.
    Много важни устои на устойчивостта са именно фундаменталните ценности, като върховенството на закона, демокрацията, борбата срещу всички видове дискриминация, дезинформация, също така медийният плурализъм.
    Много важна за нас е Конференцията за бъдещето на Европа и ще се постараем възможно най-добър и пълноценен принос да реализираме за нея, като ще създадем условия за един отворен и широк дебат, който включва европейските институции и гражданите и на който ще се анализират резултатите от досегашните дейности, както и какви са вариантите, за да се действа напред в бъдещето. Евентуален въпрос, който може да се обсъжда, е укрепването на Европейски здравен съюз.
    Нека да Ви кажа в тази връзка, че нашият министър председател много активно работи за идентифицирането на най-подходящия общ лидер, който да председателства един вид, под чиято егида да бъде тази конференция.
    Друг важен въпрос, който касае не само Председателството на Португалия, но и България като външна граница на Европейския съюз, е миграцията и предоставянето на убежище. Ще продължим действията във връзка с протичащите преговори по този въпрос, като целта е постигане на цялостно решение, цялостен единен подход, при който има баланс между три основни компонента. Едното е намаляване на нелегалната миграция, другото е съответният компонент, касаещ легалната миграция, и третото е интеграцията на лицата, които влизат в Европейския съюз. Като много ключов компонент в този подход винаги за нас е бил и ще продължи да бъде сътрудничеството със съответните държави на произход.
    „Зелена Европа“ – вторият ни приоритет. Европейският съюз следва да се утвърди като лидер в дейността, свързана с адаптирането към климатичните промени, и в същото време в насърчаването на ползите от една устойчива икономика, която в същото време е и декарбонизирана. Планът ни засега е през месец април да организираме в Лисабон две конференции. Разбира се, ако позволява ситуацията с коронавируса, ако не, ще бъде онлайн. Едната конференция е по климатичните промени, а другата касае един зелен преход по отношение на енергетиката и на зеления водород.
    Ние ще подкрепяме реализирането на Зелената сделка за една устойчива икономика и за едно устойчиво икономическо възстановяване, като с всички сили ще работим за постигането на заложената цел в европейския Закон за климата, а именно до 2050 г. Европа да стане първата в света декарбонизирана икономика.
    Тези наши приоритети са доста амбициозни. Ние ще насърчаваме иновациите, цифровизацията и устойчивото управление на енергийните ресурси, също така ще подкрепяме и съответно предоговарянето на Общата селскостопанска политика. Планираме през юни месец на Азорските острови да се проведе Конференция за насърчаване на устойчивото използване на океанските и морските ресурси.
    Нека сега да поговоря за насърчаването на цифровата трансформация, която е в услуга на граждани и фирми, като ще насърчаваме инициативи, които работят в полза на този преход и които се явяват двигатели в икономическото възстановяване, както и за утвърждаване на водещото лидерско място на Европа. Ние ще насочим вниманието си към универсалното развитие на умения, компетентности в цифровата област, включително адаптиране на работната сила към нови условия от типа на дистанционна онлайн работа, също така дигитална трансформация на фирми, включително чрез различни платформи, електронна търговия, електронни възможности за разплащания, данъци, насърчаване на здравето, превенция на заболяванията и дистанционното обучение в образованието. Това са отново едни от големите приоритети на Председателството ни.
    Един от основните ни приоритети е изготвянето на цялостна, всеобхватна стратегия за цифрово сътрудничество, която съответства и на целите за устойчиво развитие на ООН, като в същото време се утвърждава ролята на Европейския съюз като етичен и надежден източник на референции. И вече е започнала подготовката за две важни събития. Едното е другия месец в Порто, а следващото събитие ще бъде в Лисабон. Те се организират заедно с Европейската комисия и всъщност едното е „Цифров ден“, а другото е „Дигитална цифрова асамблея“, отново посветена на цифровия преход.
    Една от важните ни задачи е стратегическото създаване на платформа за вкарване на данни за Европа, което включва такава инфраструктура, като подводни кабели по дъното на океаните и на моретата. И тук е важна връзката съответно между Европа, Африка и Южна Америка, което ще укрепи цифровата автономност на Европа и нейната инфраструктура, свързана с данните, като през юни месец ще бъде откриването на телелинк кабела между Порто и Форталеза в Бразилия.
    Четвъртата област е социална Европа и считаме, че следва да бъдат укрепвани ценностите на Европа по отношение на социалния аспект, и гражданите следва да имат повишено доверие в европейския социален модел във връзка не само с възстановяването от кризата, но също така и постигането на целите по дневния ред – зеления и цифровия дневен ред. Ние силно вярваме, че следва да има една справедлива, силна и по приобщаваща система по линия на социалните аспекти, при която система никой не бива изолиран, никой не остава сам, като също така се укрепват и връзките с различните поколения. Затова на 7 и 8 май сме планирали социална среща на върха в Порто. Нашата цел е да се даде тласък на реализирането на този стълб и съответно на план за действие, като очакването е другия месец Европейската комисия да излезе с такъв план за действие.
    Събитието ще се състои от две части. Едната част е среща на високо равнище, включително с покани към социалните участници – това е за първия ден, а втория ден се планира да има неформално заседание на Европейския съвет. Считаме, че това събитие ще даде много добра възможност да се подчертае ролята на този стълб, колко е важна централната му роля за съответното възстановяване и адаптиране към климатични промени, цифров преход и демография. Също така, както споменах, ще е възможност за укрепване на диалога между социалните партньори и гражданите.
    Не на последно място, петата област, глобална Европа – отворена към света. За да бъде Европа отворена към света, за тази цел е много важно да има ефективни многостранни взаимоотношения, както и ангажименти също така с оглед геополитическите аспекти. За целта е необходимо програмата, планът за действие да е всеобхватен и да залага на балансирани взаимоотношения с всички участници на външнополитическата сцена, като Председателството ще подкрепя представителя на най високо равнище на Европейския съюз съответно във връзка с външнополитическите въпроси.
    Ние ще работим за утвърждаването на лидерската позиция на една отворена Европа в условия на международна търговия, която е основана върху правила, като в този контекст ще работим за модернизация на Световната търговска организация. За целта следва да има и съответните двустранни или многостранни търговски договорености, както нови такива и съществуващи, както и ефективно прилагане на действащи договорености от търговски характер.
    И както досега във всичките наши мандати на председателство, Африка ще продължи да бъде приоритет. Съответно ако взаимоотношенията между Европейския съюз и Африка са от ключово значение, е необходимо да има стратегически диалог, за да може надлежно да се отговаря на световните предизвикателства, свързани с мира, сигурността, енергийния преход, съответно търговията и не на последно място, различни хуманитарни аспекти, включително кризата, в която сме в момента и която може и да не е последна.
    Имаме два аспекта, по които да действаме. Едното е да дадем нов политически тласък на отношенията със страните от Южното Средиземноморие, както и партньорите от Латинска Америка, с оглед справянето с предизвикателствата, пред които те са изправени. И другият аспект е финализиране на ревизиите на измененията на договореностите с Мексико и Чили. Също ще се опитваме да създадем благоприятни условия за подписването на споразумение между Европа и Меркосур, както и съответно за актуализиране на договореността между Европа и Мексико.
    Друг приоритет е да дадем нов политически тласък на отношенията с трансатлантическите партньори, като ще работим активно за укрепване на диалога със Съединените щати, тъй като те са стратегически партньор, и също така за реализиране на пълния потенциал в тази връзка.
    Приоритет ще бъдат и взаимоотношенията между Европейския съюз и Обединеното кралство в бъдеще.
    Ще насърчаваме укрепване на отношенията и с Индия, която според нас е много стратегически партньор. Също искаме да бъде интензифициран политическият диалог, както и икономическото сътрудничество, търговското сътрудничество. За целта се предвижда покана от страна на председателя на Съвета на Европейския съюз до премиера на Индия за посещение, говорим за месец май в Порто.
    Не на последно място, политиката на Европейския съюз за сигурността и отбраната. Съответно внимание ще заслужава и сътрудничеството между страните членки в тази област.
    Ще насърчаваме също дебат за морската сигурност и за целта ще работим за актуализиране на оценката на рисковете, на заплахите в определени морски райони като Гвинейския залив и Атлантическия океан.
    Също сред приоритетите ни е формализирането на старта на Атлантическия център през месец май на Азорските острови.
    Няма да Ви представям повече подробности по нашите приоритети. Ако имате въпроси, посолството с удоволствие ще предостави повече разяснения.
    Сега, разбира се, съм готова да отговоря на Вашите въпроси.
    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ: Благодаря Ви, Ваше Превъзходителство.
    Благодаря Ви, че така изчерпателно представихте приоритетите на Португалското председателство.
    Считам, че това са добре балансирани приоритети. Както аз, така и моите колеги силно подкрепяме ангажиментите, които сте поели, и усилията на Португалското председателство за икономическо и социално възстановяване на Европа.
    Сега ще се обърна към моите колеги за въпроси към Вас, Ваше Превъзходителство.
    Госпожо Василева – заместник-председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, заповядайте.
    ИВЕЛИНА ВАСИЛЕВА: Благодаря, уважаеми господин Председател.
    Уважаема госпожо да Силва, Ваше Превъзходителство! Благодаря за детайлното представяне на приоритетите на Председателството на Португалия на Съвета на Европейския съюз. Наистина съм впечатлена от това, че, от една страна, адекватно адресирате проблемите и въпросите, свързани с преодоляването на последствията и борбата с пандемията, от друга страна, в дългосрочен план адресирате предизвикателствата, сред които и измененията на климата, и необходимостта от провеждането на трансформацията – енергийна и цифрова.
    В качеството си на председател на Комисията по околната среда и водите и народен представител, избран от морски регион, искам да изразя особеното си задоволство, че и морските политики намират сериозно място в Програмата на Португалското председателство.
    Разбира се, Зелената сделка, предстоящото приемане, надявам се, на първия климатичен закон, трансформацията, която предстои, са цели, които сме си поставили. Аз силно вярвам, че в хода на преговорите, разбира се, ще бъдат отчетени и позициите на всички държави членки, свързани с необходимостта преходът да бъде направен по справедлив начин, да отразява конкретните специфики на отделните държави членки и постигането на целите да бъде съобразено с тях.
    Разбира се, пълна подкрепа относно Програмата, която представихте, наистина много амбициозна програма, но изключително съобразена с виждането и на България като държава членка, и на целия Европейски съюз във връзка с темите, които трябва да бъдат обсъдени, решенията, които трябва да бъдат намерени, и пътя, който чертаем напред за развитието на Европа.
    И още веднъж, радвам се, че темата, свързана със зеленото развитие на Европа, стои все по-сериозно на дневен ред.
    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ: Благодаря Ви, госпожо Василева.
    Позволете ми и аз да задам един въпрос, за да можете, Ваше Превъзходителство, да отговорите едновременно.
    Няма как като член на Социалистическата партия да не съм много приятно изненадан, че социалният стълб, социалното измерение е включено в основните приоритети на Португалското председателство. Въпросът ми е: по-конкретно какви цели си поставя Португалското председателство по отношение на засилване на това социално измерение в Европейския съюз, което по някакъв начин трябва да повлияе и на самите граждани?
    Ваше Превъзходителство, имате думата.
    ПОСЛАНИК АНА МАРИЯ РИБЕЙРО ДА СИЛВА: Много Ви благодаря за Вашата силна подкрепа.
    Както знаете, при Председателството говорим за триото, известното трио. Ние продължаваме линията – поемаме председателството от Германия и съответно колегите от Словения ще поемат след нас, като всяка държава дава своя принос по специфичен начин.
    Климатът, както Вие самата посочихте, стратегиите във връзка с адаптирането и климатичните промени са важни, също така и борбата с последствията от пандемията, и е много важно да се координират тези стратегии с Европейската комисия. Ние всъщност го правим това, именно стратегиите за справяне с това огромно предизвикателство, което днес наричаме COVID-19, а утре не се знае какво име ще има.
    И по отношение на Зелената сделка, на океаните. Бивайки страна, която е на брега на океана, както и Вашата страна пък е на брега на морето, ние отделяме много внимание върху новите събития, новите явления, както и необходимостта да се опазва околната среда, но не просто на думи, а със съответните действия.
    Нашето Председателство е вече четвърто по ред за страната и по всички въпроси, дори и по тези въпроси, които са били най трудни, винаги позицията е била една и съща, а именно търсене на консенсус, уважение на мненията на всички страни членки и постигането на напредък по всички въпроси, които са от изключително голяма важност за всички нас, както и за партньорите, като това касае и външните въпроси.
    Господин Председател, по въпроса Ви за социалното измерение, много кратък ще бъде отговорът ми, с едно изречение: никой не следва да бъде изолиран, никой не следва да отпадне и ние следва да се грижим за нашите граждани, да се вслушваме в техните очаквания, и ще си позволя един военен термин: да маневрираме, за да се постигнат тези цели. Също така следва винаги да приобщаваме нашите граждани да участват активно. Ние като държава голям късмет имаме, защото повече от 87% от нашето население са поддръжници на Европейския съюз за разлика от други места. Но, за щастие, пък тези други места не са многобройни. В този смисъл отново казвам, че следва да приобщаваме нашите граждани, когато се касае за преодоляване на общи предизвикателства, общи цели и в тяхна полза.
    Точно затова голямо внимание отделяме на срещата на върха по социалните въпроси, която се планира да бъде в Порто и която ще бъде изключително широка, като там ще присъстват не само лидери, но също представители на гражданското общество, неправителствени организации, академичната общност, икономисти. Целта е да се обхване пълноценно картината на очакванията, на желанията, на потребностите на нашите граждани и най-вече да се види какво можем да направим, за да бъдат те посрещнати.
    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ: Благодаря Ви, Ваше Превъзходителство.
    Благодаря Ви и за изчерпателните отговори.
    Само може би един последен въпрос. Въпросът ми касае плановете за възстановяване и устойчивост, които са от Next Generation EU. По Вашия план, който касае конкретно Португалия, каква е намесата на парламента? Гласува ли се в парламента този план? Иска ли се съгласието на португалските народни представители?
    ПОСЛАНИК АНА МАРИЯ РИБЕЙРО ДА СИЛВА: Да, и миналата седмица беше гласувано.
    Да, ние бяхме де факто първата държава, може би донякъде и заради натиска, така да се каже, заради председателството да представим първи на Европейската комисия плановете, те да бъдат одобрени, след което да бъдат гласувани от парламента. Членовете на парламента много активно участваха в тези дейности. Честно да Ви кажа, не му беше никак лесно на правителството.
    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ: Благодаря Ви, Ваше Превъзходителство.
    Такова е и моето желание – и в българския парламент да гледаме този план за възстановяване, касаещ България, но засега като че ли не получавам нужната подкрепа.
    Бих искал да Ви благодаря за Вашето участие.
    Благодаря Ви, че така изчерпателно отговорихте на всички въпроси и, разбира се, да пожелаем успех на Португалското председателство. Пожелавам Ви наистина успех, защото той е важен както за Португалия, така и за целия Европейския съюз. Надявам се наистина да се поздравим с едно успешно председателство. Още веднъж Ви благодаря, Ваше Превъзходителство.
    Разбира се, винаги сте добре дошли в българския парламент. Винаги сте поканена в Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и Ви желая всичко най-добро.
    Последно, бих искал чрез Вас да поздравя моя колега Луис Сантос, който е председател на Комисията по европейски въпроси в португалския парламент, и да му пожелая успех, който е един изключителен председател.
    ПОСЛАНИК АНА МАРИЯ РИБЕЙРО ДА СИЛВА: Господин Председател, за мен е чест да служа на моята страна във Вашата страна. Отношенията между двата парламента са много добри. Надявам се скоро да се подобрят нещата около пандемията и да се върнем към що-годе нормален живот. Винаги сме на разположение – както аз, така и моят заместник, цялото посолство.
    Надявам се да сме отговорили и да отговаряме на Вашите въпроси. Да посрещнем наистина надлежно Вашите очаквания и да работим в полза на двете страни. Да укрепваме взаимоотношенията, които са доста добри, да не използвам думата „отлични“, понеже всички казват така, но има много голям потенциал, който тепърва може да бъде изследван, и да продължаваме да подобряваме тези отношения.
    ПРЕДС. ДРАГОМИР СТОЙНЕВ: Благодаря Ви.

    Колеги, по точка втора „Разни“ няма какво да обсъждаме.
    Закривам заседанието.

    (Закрито в 15,20 ч.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Драгомир Стойнев


    Стенограф:
    Валентина Меченова
    Форма за търсене
    Ключова дума