Парламентарни комисии
Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения
Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения
22/10/2020 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 002-01-47, внесен от Министерски съвет на 28.09.2020 г.
На заседание, проведено на 22 октомври 2020 г., Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 002-01-47, внесен от Министерски съвет на 28.09.2020 г.
На заседанието присъстваха г-н Димитър Димитров –представител от Министерство на транспорта и информационните технологии и съобщенията, г-н Иван Димитров - председател на Комисията за регулиране на съобщенията, г-н Бисер Борисов – зам.-председател на Държавна агенция "Технически операции", главен комисар Стоян Темелакиев – зам. главен секретар на министерство на вътрешните работи, полк. Стоил Чипилски – зам.-директор на Служба „Военна полиция“ и представители на Държавна агенция „Национална сигурност“.
Г-н Димитър Димитров представи законопроекта и мотивите за неговото внасяне в частта относно измененията и допълненията във връзка със съхранението и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения.
Със законопроекта се предлага Държавна агенция „Технически операции” за изпълняване на специфичните си дейности да не прилага закона при осъществяването на електронни съобщения, както и да се включи като член на Съвета по националния радиочестотен спектър към Министерския съвет. , Прецизира се текста на чл. 17, ал. 1, т. 2 от закона относно осигуряването на електронни съобщения в хипотезите на военно или извънредно положение, предвидени в други нормативни актове, като се предлага да се добави и в случаите при обявяване на извънредно положение по смисъла на Закона за противодействие на тероризма.
Предлага се данните да се съхраняват и за издирване на обявено за общодържавно издирване лице, което е извършител на тежко престъпление или е жертва на тежко престъпление против личността.
Направени са предложения по отношение на чл. 251г1 и чл. 251д от закона, както и за прецизиране на текстове, съдържащи техническа терминология и легални дефиниции.
Становища, в подкрепа на законопроекта са постъпили от Министерство на вътрешните работи, Служба „Военна полиция“, Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавна агенция "Технически операции" и предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги - „A1 България“ ЕАД, „Теленор България“ ЕАД и VIVACOM (БТК ЕАД).
Г-н Бисер Борисов – зам. председател на Държавна агенция „Технически операции“ изрази становище относно необходимостта от приемането на направените със законопроекта изменения и допълнения във връзка с изпълняваните дейности от агенцията и посочи, че с приемането им ще се постигне подобряване в специфичните условия на работа.
Председателят на Комисията, г-н Димитър Лазаров, отбеляза че някой от предложенията в законопроекта следва да се съобразят с Конституционно решение № 2 от 12. 03. 2015 г. на Конституционния съд по к.д. № 8/2014 г. и с решения на Съда на Европейския съюз от 6 октомври 2020 г. по дела C-511/18, C-512/18, C-520/18 и C-623/17 и да се прецизират между първо и второ гласуване, за което ще направи съответните предложения.
След проведеното обсъждане, при което народните представители изразиха подкрепата си към законопроекта, Комисията с 4 гласа „за”, 0 гласа „против” и 2 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 002-01-47, внесен от Министерски съвет на 28.09.2020 г.