Парламентарни комисии
Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения
Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения
29/09/2017 първо гласуване
Проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на националната сигурност в Република България през 2016 г., № 702-00-34, внесен от Министерски съвет на 29.08.2017 г.
На свое редовно закрито заседание, проведено на 28.09.2017 г., Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения разгледа и обсъди проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на националната сигурност в Република България през 2016 г.
На заседанието присъстваха: г-н Георги Кръстев, секретар на Съвета по сигурността към Министерски съвет; г-н Красимир Ципов, заместник-министър на вътрешните работи; г-н Атанас Запрянов, зам. министър на отбраната; г-н Светослав Даскалов, директор на служба „Военна информация“; г-н Димитър Георгиев, председател на Държавна агенция „Национална сигурност“; г-н Драгомир Димитров, председател на Държавна агенция „Разузнаване“; г-н Ангел Антонов, началник на Националната служба за охрана; г-н Борис Димитров, председател на Държавна агенция за сигурността на информацията.
Докладът бе представен от г-н Георги Кръстев, който акцентира върху неговата структура, състояща се от три раздела, посветени на: оценка на рисковете, опасностите и заплахите за националната сигурност на Република България (Раздел 1); Политики за защита на националната сигурност на Република България (Раздел 2); Основни изводи за състоянието на националната сигурност на Република България и насоки за развитие (Раздел 3). В изказването си подчерта, че по своето съдържание докладът следва структурата на Стратегията за националната сигурност и обърна внимание на новия момент в доклада – киберсигурността.
В последвалата дискусия народният представител Славчо Велков изрази становище, че докладът е непълен поради незасегнатите в него въпроси на: транспортната сигурност, граничната сигурност, авиационната сигурност, метрополитена, дипломатическата сигурност и други.
Народният представител Филип Попов оцени посочването само на една конкретна държава в доклада като предпоставка за формиране на негативно отношение към нея и заяви, че няма да го подкрепи.
В отговор на изразените мнения г-н Кръстев изясни, че в другите раздели на доклада са представени отговорите на въпросите касаещи транспортна, гранична, социална и други аспекти на сигурността, както и че са споменати и други държави.
Положителна оценка за доклада даде народният представител Цветан Цветанов, който заяви, че в доклада са застъпени всички аспекти на националната сигурност, но представителите на БСП са чели само една от всичките 112 страници на доклада. Народните представители Димитър Лазаров и Валентин Касабов заявиха, че ще подкрепят доклада.
След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: 3 гласа „за“, 2 гласа „против“ и 1 глас „въздържал се“ Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да не приеме проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на националната сигурност в Република България през 2016 г., № 702-00-34, внесен от Министерски съвет на 29.08.2017 г.