Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения
Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения
27/04/2018 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Държавна агенция „Национална сигурност“, № 802-01-9, внесен от Министерски съвет на 19.03.2018 г.
Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ЗА КОНТРОЛ НАД СЛУЖБИТЕ ЗА СИГУРНОСТ, ПРИЛАГАНЕТО И ИЗПОЛЗВАНЕТО НА СПЕЦИАЛНИTE РАЗУЗНАВАТЕЛНИ СРЕДСТВА И ДОСТЪПА ДО ДАННИТЕ ПО ЗАКОНА ЗА ЕЛЕКТРОННИТЕ СЪОБЩЕНИЯ
Д О К Л А Д
за първо гласуване
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Държавна агенция „Национална сигурност“, № 802-01-9, внесен от Министерски съвет на 19.03.2018 г.
На свое редовно заседание, проведено на 26. 04. 2018 г. Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за Държавна агенция „Национална сигурност“, № 802-01-9, внесен от Министерски съвет на 19.03.2018 г.
На него присъстваха: г-н Георги Кръстев, секретар на Съвета по сигурността към Министерски съвет, г-н Димитър Георгиев, председател на ДАНС; г-жа Таня Каракаш, директор на дирекция в ДАНС; г-жа Виолета Дъчева, директор на дирекция в ДАНС.
Законопроектът бе представен от г-н Димитър Георгиев, който подчерта, че използването на информацията за пътниците, събирана от въздушните превозвачи, е важен инструмент за осъществяване на превенция, установяване и разследване на престъпления и наказателно преследване на извършителите. Посредством анализа на резервационните данни на пътниците се подпомага идентификацията на високо рискови пътници, които са непознати до момента на компетентните органи. Това от своя страна е от изключителна важност за борбата с тероризма, трафика на наркотици, трафика на хора, сексуалната експлоатация на деца и други тежки престъпления. В отговор на тези заплахи през 2016 г. в Република България е приет и обнародван Закон за изменение и допълнение на Закона за Държавна агенция „Национална сигурност”, с който се създава национална правна уредба на реда за получаване и обработване на резервационни данни на пътниците в страната, превозвани по въздух. Той е обнародван на 23 февруари 2016 г., т.е. преди обнародването на Директива (ЕС) 2016/681 от 27 април 2016 г., поради което със същия не са въведени всички изисквания на Директивата. С оглед на това настоящият законопроект предвижда: да се преразгледа списъкът с престъпления във връзка, с които се предоставят и обработват резервационни данни на пътниците; да се уредят случаите на съвместно използване на кодове на полети; прецизиране на срокове за предаване на данните от въздушните превозвачи или упълномощени доставчици на услуги на Националното звено за получаване и обработване на резервационни данни на пътниците; предоставяне на API данни и на Агенция „Митници” предвид нейната компетентност; въвеждане на забрана за дискриминация при вземането на решения за предприемане на мерки спрямо конкретно лице; уреждане на ред за предоставяне на компетентните органи на данни, които са деперсонализирани чрез прикриване; уреждане на ред за предоставяне или обмен на резервационни данни на пътниците с националните звена или други компетентни органи на държави - членки на Европейския съюз, с Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането (Европол) или с трети държави; въвеждане на фигурата на длъжностно лице по защита на данните; предоставянето на статистическа информация на Европейската комисия. Г-н Георгиев обърна внимание, че Директива (ЕС) 2016/681 не предвижда задължение на въздушните превозвачи за предоставяне на Националното звено и на данни на екипажа. То се въвежда в националното ни законодателство с цел създаване на по-големи гаранции за защита на националната сигурност и за предотвратяване, разкриване, разследване и наказателно преследване на престъпленията, изброени в Директивата.
С предлаганите изменения в ЗДАНС се прецизират разпоредбите относно дейностите, осъществявани от Агенцията, уредбата за разглеждане на предложения и сигнали, конкурсите за назначаване на държавна служба в Агенцията, статута на държавните служители и дисциплинарните нарушения, извършвани от служителите. Предвижда се изключение от конкурсното начало за постъпване на служба в Агенцията по отношение на лица, които са държавни служители в Министерството на вътрешните работи, в Министерството на отбраната, в службите за сигурност, както и в службите за обществен ред, ако отговарят на изискванията за постъпване на държавна служба в Агенцията и след писмено съгласие на председателя на Агенцията и ръководителя на съответната служба. Подобно изключение се предвижда и по отношение на лица, които са държавни служители, назначени по реда на Закона за държавния служител в други ведомства, ако отговарят на изискванията за заемане на съответната длъжност в Държавна агенция „Национална сигурност”, след писмено съгласие на председателя на Агенцията и ръководителя на съответното ведомство. По този начин се създава възможност за мобилност на служителите в държавната администрация, които вече са назначени с конкурс.
Със законопроекта са прецизирани текстовете относно предсрочното заличаване на дисциплинарни наказания, налагани на служителите на Агенцията. Същото се отнася и за някои административно-наказателните разпоредби.
Предвиждат се изменения в Закона за правната помощ с оглед промените в Закона за Държавна агенция „Национална сигурност”, извършени със Закона за противодействие на тероризма
(ДВ, бр. 103 от 2016 г.). С тях се предвидиха правомощия на органите на Агенцията по задържане на лица и обиск на задържани лица, за които има данни, че са извършили престъпление, свързано с някоя от дейностите по чл. 4, ал. 1, т. 11 и 13 от Закона за Държавна агенция „Национална сигурност”. В тези случаи следва да има възможност от служебна защита по реда на Закона за правната помощ. Предвижда се законът да влезе в сила от датата на обнародването му в „Държавен вестник”.
В резултат на проведеното обсъждане и последвалото гласуване, Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения с 4 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 1 глас „въздържал се“, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за Държавна агенция „Национална сигурност“, № 802-01-9, внесен от Министерски съвет на 19.03.2018 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ККССПИСРСДДЗЕС:
ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ