Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения
Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения
14/12/2018 първо гласуване
Изслушване на допуснатите кандидати за членове, председател и заместник-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.
На открито заседание, проведено на 14 декември 2018 г. и излъчено в реално време в интернет, чрез интернет страницата на Народното събрание, Комисията за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения проведе изслушване на предложените кандидати за членове, председател и заместник-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства по реда на раздел III от Процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати, представянето и публичното оповестяване на документите, изслушването на кандидатите и за избор на председател, заместник-председател и членове на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, приети с Решение от Народното събрание на 25.10.2018 г., наричани по-нататък „Процедурни правила”.
Председателят на Комисията г-н Димитър Лазаров обяви, че са постъпили шест предложения от парламентарните групи, които ведно с всички изискуеми документи са публично оповестени чрез специализирания сайт на страницата на Народното събрание.
Съгласно Раздел II и III от Процедурните правила е извършена проверка по допустимост на кандидатите. С решения от 08.11.2018 г. и от 30.11.2018 Комисията с единодушие констатира, че те отговарят на изискванията по чл. 34в, ал. 2 от Закона за специалните разузнавателни средства. Списъкът с допуснатите кандидати е публикуван на 7.12.2018 г. на специализирания сайт на Народното събрание.
Председателят на Комисията представи в резюме становищата на неправителствени организации, научни организации и висши учебни заведения за кандидатите, постъпили в Комисията на основание раздел I, т. 5 от Процедурните правила. В подкрепа за кандидатурата на Огнян Стоичков Янакиев са депозирани три становища - от председателя на БАН, акад. Юлиан Ревелски; от Декана на Юридическия факултет на ВТУ „Св. Св . Кирил и Методии“, проф. Цветан Сивков и от Декана на Юридическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“, проф. Сашо Пенов.
Г-н Лазаров изчете и постъпилите в установения законов срок от Български институт за правни инициативи въпроси, които да бъдат поставяни към кандидатите.
Информира Комисията, че са постъпили още две становища, включващи и въпроси в тях, които не отговарят на условията по раздел I, т. 5 от Процедурните правила и съответно не са публикувани на специализирания сайт на Народното събрание. Заяви, че с цел да се гарантира в максимална степен защитата на обществения интерес по провеждащата се процедура по изслушване ще запознае кандидати с тях като ги изчете.
В заключение председателят на Комисията обяви реда и начина за представяне на кандидатите от вносителите на предложението, съответно възможността за кандидатите да допълнят данни от автобиографията си и да изложат мотивацията си за заемане на длъжността, както и да отговорят на поставените им въпроси.
Кандидатурата на Бойко Илиев Рашков за член и председател, предложена от парламентарната група на „БСП за България“, се представи от н. пр. Славчо Велков. Той обърна внимание на дългогодишния юридически стаж на кандидата (над 38 години), както и на научната му дейност, които оказват положително влияние върху работата и уменията му да ръководи дейността и изгради авторитета на Националното бюро.
Кандидатурата на Илия Ангелов Ганев за член, предложена от парламентарната група на „БСП за България“, се представи от н. пр. Славчо Велков. В представянето му бе акцентирано върху активната му работа като член на Националното бюро, а също и на дългогодишния му опит като член на ДКСИ.
Кандидатурата на Илко Димитров Желязков за член и заместник-председател, предложена от парламентарната група на ДПС, се представи от н. пр. Елхан Кълков. Той придаде значение на това, че кандидатът има доказана автобиография в сферата на националната сигурност, широка теоретична подготовка и отговаря на процедурните правила.
Кандидатурата на Огнян Атанасов Атанасов за член, предложена от парламентарната група на ПП ГЕРБ, се представи от н. пр. Димитър Лазаров. Той подчерта, че дългогодишния му професионален стаж (над 30 години) е бил в различни структури, чиято дейност е свързана с осигуряването и прилагането на специалните разузнавателни средства.
Кандидатурата на Огнян Стоичков Янакиев за член и председател, предложена от парламентарната група на „Обединени патриоти“, се представи от н. пр. Десислав Чуколов. Той обърна внимание на високите професионални качества на кандидата и на заявената подкрепа за него от научни организации и висши училища.
Кандидатурата на Пламен Колев Иванов за член и председател, предложена от парламентарната група на „Воля“, се представи от н. пр. Гергана Стефанова. Тя проследи професионалното развитие на кандидата и посочи неговите познания и умения, които са го формирали като доказан ръководител.
След проведеното представяне на кандидатите по поредността им в списъка, изготвен по азбучен ред, се пристъпи към личното им представяне.
Г-н Рашков благодари на народните представители, които са го предложили и на колегите от администрацията, с които е работил пет години в Националното бюро за контрол на спецеиалните разузнавателни средства. Изложи, че има подчертан интерес към материя, за което свидетелстват негови издания и публикации, и посочи добрата си преценка за извършената дейност от Бюрото. Обърна внимание на осъдителните решения на ЕСПЧ от 2008 г. и че през изминалите години е постигнато много за защитата на гражданите от неправомерно използвани и прилагани СРС. В заключение посочи, че след приключване на изслушването ще вземе участие в кръгла маса, организирана от Съвета на Европа в сътрудничество с Министерство на правосъдието, на която ще се обсъждат група осъдителни решения на Съда в Страсбург и тяхното изпълнение, както и добрите практики при осигуряването на независим контрол върху специалните разузнавателни средства.
Г-н Ганев направи допълнение към професионалната си автобиография, като уточни, че е преминала през два етапа. Първият като началник на пожарната служба, а вторият - в ДКСИ, като експерт, а след това и като член. Във връзка с дейността си в ДКСИ е притежавал разрешение за достъп до най-високото ниво на класифицирана информация и е оглавявал работни групи за сключване на споразумения за обмен на класифицирана информация. Във връзка с поставените въпроси той отговори, че като член на Бюрото е участвал в множество проверки и е получавал необходимото сътрудничество от институциите. Относно предложенията на Бюрото за промяна в нормативната база според него най-добрият подход за тяхното формиране е чрез провеждане на кръгла маса-дискусия. На въпроса дали му е оказван натиск, отговори отрицателно.
Г-н Желязков в изложението си проследи пътя на развитието, правомощията и средствата за извършване на дейността от независимия държавен орган от неговото създаване до момента. Наред с това посочи, че според него трябва да бъдат направени законодателни промени, в насока за създаване на единен регистър на СРС и актуализиране и прецизиране на глава IV от ЗСРС. Изрази мнение, че в следващия мандат на работата на Бюрото следва да се спази и гарантира принцип на приемственост и професионализъм.
Г-н Атанасов добави факти относно професионалната си биография и подчерта, че Бюрото е реализирало един успешен мандат като е показало добри резултати при извършване на дейността си. На въпроса дали има конфликт между Бюрото и другите институции той отговори, че няма такъв и изрази несъгласието си с публично изнесените факти и данни за това. Заяви, че не е подлаган на натиск по отношение на извършваната от него работа.
Г-н Стоичков благодари за подкрепата и посочи, че намира за успешен изминалия мандат на Бюрото. Според него най-яркото доказателство за това е наполовина намалелия брой на контролирани чрез СРС лица през 2017 г. в сравнение с 2013 г. Изложи данни за свършената от него работа и изказа съжаление, че в работата си с колегите не е бил затвърден принципа на екипност, колегиалност и добронамереност. Сподели, че в работата си с колегите от институциите не е имал затруднения или проблеми.
Г-н Иванов благодари за представянето и заяви, че от 2000 г. наблюдава процесите, свързани със СРС. Счита, че правната регулация дава максимални гаранции за законосъобразно използване и прилагане на СРС, но не трябва да се спира процеса на актуализиране на законодателството съобразно промяната в обществените отношения и развитието на технологиите. Намира работата на Бюрото като постигнала желания дисциплиниращ ефект при използването и прилагането на СРС. Изрази и позицията си по отношение на работата в екип.
Въпроси към кандидатите зададоха членовете на Комисията - г-н Славчо Велков, г-н Филип Попов, г-н Цветан Цветанов и г-н Димитър Лазаров. В изложенията и в предоставеното им време кандидатите отговориха на зададените им по раздел I, т. 5 от Процедурните правила и от членовете на Комисията въпроси.
Въз основа на проведеното изслушване Комисията с 6 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“ предлага на Народното събрание да разгледа и гласува предложените кандидатури за членове, председател и заместник-председател на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, за което прилага към настоящия доклад Списък на кандидатите, участвали в изслушването (Приложение № 1) и общо 10 проекта на решение, както следва: 6 проекта на решение за избор на член; 3 проекта на решение за избор на председател, 1 проект за решение за избор на заместник-председател (Приложение № 2).
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
ККССПИСРСДДЗЕС:
ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ