Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по политиките за българите в чужбина
Комисия по политиките за българите в чужбина
11/04/2019

    П Р О Т О К О Л
    № 31

    На 11 април 2019 г. се проведе извънредно заседание на Комисията по политиките за българите в чужбина при следния

    ДНЕВЕН РЕД:
    1. Разглеждане, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение на Закона за българските лични документи, № 954-01-10 от 27 февруари 2019 г., внесен от Андон Дончев и група народни представители.
    2. Разни.

    Заседанието бе открито в 14,30 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Андон Дончев.
    Списъците на присъствалите народни представители – членове на Комисията, и на гостите се прилагат към протокола.

    ПРЕДС. АНДОН ДОНЧЕВ: Имаме кворум и откривам заседанието.
    Дневният ред се състои от две точки. (Изчита дневния ред.)
    Има ли други предложения за дневен ред? Няма. Подлагам на гласуване предложения дневен ред. „За“ – 11, против и въздържали се няма. Приема се.
    Преминаваме към

    ПЪРВА ТОЧКА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД

    Ще представя Законопроекта, както го представих миналата седмица пред Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Става дума за малка промяна в Закона, касаеща срока на валидност на задграничните паспорти с цел уеднаквяване сроковете с останалите документи – шофьорските книжки и личните карти. Предложението е продиктувано от желанието на много наши сънародници извън страната, които имат проблеми с придвижването, за да им се спести време и нерви от намаляването на административната тежест, като се спестят допълнителните разходи на хората. Предложението е срокът от 5 години да се удължи на 10 години.
    Това беше дадено като обещание през август 2017 г. от г-жа Захариева, но понеже още няма промяна, решихме да ускорим процеса.
    На предишната комисия предложението мина гладко, без противоречия. Ще има допълнителни предложения от Министерския съвет, които ще разглеждаме между първо и второ четене. (Съобщава гостите на днешното заседание.)
    Давам думата на г-н Ципов.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР КРАСИМИР ЦИПОВ: И във водещата, и в тази комисия изразяваме принципна подкрепа по Законопроекта.
    Ще представя фактология във връзка с поетия ангажимент от вицепремиера и министър на външните работи г-жа Екатерина Захариева за въвеждането на нов образец – документ за самоличност. През есента на 2017 г. МС одобри модел за централизирана персонализация на българските лични документи във връзка с предстоящата през 2021 г. подмяна на огромен брой документи за самоличност. През 2018 г. беше внесен от МВР и МС одобри на 7 март новите идейни проекти за лични документи. През лятото на миналата година открихме процедура за новата централизирана система за персонализация на българските лични документи. Забавянето не е свързано с нежелание да се въведе нов образец за самоличност, но всеки нов образец трябва да бъде утвърден от МС. Както през 2000, през 2010 г. и сега се надяваме да въведем такъв нов документ. Подготовката започна през 2016 г. Бяха приети промени в Закона за българските лични документи, които трябваше да влязат в сила от 1 януари 2018 г., но срокът беше удължен до 1 януари 2020 г. Това е обвързано с необходимостта от приемането на други нови образци.
    Предвиждаме два нови образци – временна карта за самоличност с цел отклоняването от правосъдие на лица с наложена мярка за процесуална принуда по НПК – забрана за напускане пределите на страната. Другият нов образец е карта за пребиваване на служител от структурите на НАТО, който пребивава постоянно на територията на България. Този документ беше вече въведен със съответни промени в Комисията по отбрана.
    Пред водещата комисия изложихме становище в подкрепа, но имаме някои бележки:
    Необходимо е да бъде запазена 5-годишната валидност на паспорта – първо, по отношение на лицата, ненавършили 18 години (при тях промените на биометричните данни са динамични); и второ, МВР стигна до заключението, че е необходимо да дадем възможност за избор на българските граждани – дали да изберат валидност на паспорта 5 или 10 години, защото за паспорт с 10-годишна валидност ще са необходими повече материали. Предвижда се той да бъде с 48 страници, докато сегашният паспорт е с 32 страници. Предвижда се различна такса за издаването на двата вида паспорти. Нашите разчети са за увеличение с 50% на сегашната такса за 10-годишните паспорти за обикновена услуга.
    Представили сме на водещата комисия определени бележки и се надявам да бъдат подкрепени от народните представители.
    Миналата седмица МС одобри други промени в Закона за българските лични документи. Водихме разговори с Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Добре е да бъдат разгледани през следващата седмица и да влязат в пленарната зала заедно, а ако бъдат одобрени на първо гласуване, биха могли да се обединят в общ законопроект.
    ПРЕДС. АНДОН ДОНЧЕВ: Благодаря.
    Колеги, имате думата за въпроси.
    КРАСЕН КРЪСТЕВ: След като чухме становището на МВР, ние ще подкрепим законопроекта.
    ПРЕДС. АНДОН ДОНЧЕВ: Други изказвания? Няма.
    Направил съм таблица-справка с разценките на този документ. Сегашната цена е 22 долара за обикновена услуга и при 50% увеличение ще стане 33 долара, което е на нивото на Словакия, Словения. Учудващо е, че в Испания документът е доста по-евтин. В Чехия 10-годишният паспорт е 27 долара. Ние се поставяме на нивото на Славения и Словакия. Разумно е и предложението гражданите да могат да избират срока – 5 или 10 години.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР КРАСИМИР ЦИПОВ: Към настоящия момент в международния паспорт за 5 години има електронен носител, в който има биометрични данни. Паспортът за 10 години също ще има електронен носител, но съгласно приетите в края на 2016 г. промени в Закона се предвижда електронният носител да съдържа и електронна идентичност, предвидена в действащия Закон за електронна идентификация. Повечето от държавите, които спомена г-н Дончев, не са въвели такъв електронен носител, който да има биометрия и електронна идентификация. Това е т. нар. електронен паспорт. В много малко държави от ЕС е въведен този вид паспорт, който дава възможност за по-лесно преминаване на електронните гишета на летищата и за електронни административни услуги. Идеята на МВР е издавайки този нов документ за самоличност да предостави възможност на гражданите да ползват качествени електронни административни услуги от държавата и да преминават, без да чакат на опашки, по летищата. През следващите години такава възможност ще се създаде и на сухоземни контролни гранични пунктове.
    КРАСЕН КРЪСТЕВ: За 2018 г. нашият паспорт се е изкачил от 21-во на 16-о място по сила и по свободен достъп. От 153 дестинации, по които можехме да пътуваме през 2017 г., са станали 169 – безвизово. Унгария, Словения и Малайзия са на 9-о място по безвизови пътувания, а Словакия е на 10-о място със 179 безвизови пътувания.
    ПРЕДС. АНДОН ДОНЧЕВ: В някои области имаме положителна динамика.
    Мисля, че можем да приключим с дебатите.
    Подлагам на гласуване Законопроект № 950-01-45 от 27 февруари 2019 г., внесен от Андон Дончев и група народни представители.
    „За“ – 11, против и въздържали се няма. Приема се.
    По
    ВТОРА ТОЧКА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД,
    ако няма предложения, предлагам да закрием заседанието.

    (Закрито в 14,50 часа)


    Председател:
    Андон Дончев
    Стенограф:
    Карамфил Матев
    Форма за търсене
    Ключова дума