Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
07/10/2020 първо гласуване
Законопроект за виното и спиртните напитки, № 002-01-44, внесен от Министерски съвет на 11.09.2020г.
Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за виното и спиртните напитки, № 002-01-44, внесен от Министерски съвет на 11.09.2020г.
На свое редовно заседание, проведено на 01 октомври 2020г., Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата, разгледа Законопроект за виното и спиртните напитки, № 002-01-44, внесен от Министерски съвет на 11.09.2020г.
На заседанието присъстваха от Министерството на земеделието, храните и горите: доктор Лозана Василева – заместник-министър, Красимир Коев – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното, Ирина Лазарова – директор на дирекция „Пазарни мерки и организации на производители“, Калина Тутева – държавен експерт в дирекция „Пазарни мерки и организации на производители“ и Милена Кирилова – главен юрисконсулт в дирекция „Правни дейности и законодателство на ЕС“; от Министерството на икономиката: Цвета Димитрова – началник на отдел в дирекция „Регистриране, лицензиране и контрол“ и Гергана Славова-Петкова – държавен инспектор в дирекция „Регистриране, лицензиране и контрол“; от браншови организации: Йордан Чорбаджийски – председател на Национална лозаро-винарска камара, Мирослав Каракашев – експерт към Национална лозаро-винарска камара и Ралица Скорчева-Славова – председател на Спиритс България, Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки.
Законопроектът беше представен от заместник-министъра на земеделието, храните и горите г-жа Лозана Василева, която акцентира върху основните цели.
Приемането на нов закон е свързано с необходимостта от изпълнение на препоръки от страна Европейската комисия и необходимостта да се гарантира провеждането на определени политики в лозаро-винарския сектор и в областта на спиртните напитки.
В законопроекта са разписани текстове, свързани със системата за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти в Европейския съюз. С тази система се цели ограничаване на нарастването на броя на новите лозови насаждения посредством предпазен механизъм, основан на задължение за ежегодно предоставяне на разрешения за нови насаждения в размер до 1% от засадените с лозя площи към 31 юли на предходната година. Целта е запазване на качеството и авторитета на вината, произведени в ЕС.
Министърът на земеделието, храните и горите осъществява държавната политика в лозаро-винарския сектор и по отношение на производството на плодови вина и оцет. Изпълнителната агенция по лозата и виното упражнява контрол за спазване изискванията на закона по отношение на лозовите насаждения и лозаро-винарските продукти, плодовите вина и оцета. Законопроектът предвижда Министърът на икономиката да осъществява държавната политика по отношение на производството и търговията на етилов алкохол от земеделски произход, дестилати от земеделски произход и на спиртните напитки и търговията с лозаро-винарските продукти, плодовите вина и оцета.
В законопроекта са уредени условията и редът за издаване на разрешения за засаждане на нови насаждения и за презасаждане на територията на страната. Определени са и хипотезите, в които не се изисква издаването на разрешения за лозови насаждения – засаждането или презасаждането на площи, предназначени за експериментални цели; отглеждане на лозов посадъчен материал, от който се произвежда вино или лозаро-винарски продукти, предназначени за консумация само в домакинството на производителя, или от организации, произвеждащи вино само за вътрешна консумация; при презасаждане от производител, на когото са отчуждени имоти за държавна или общинска нужда, които са били засадени с лозя. За целите на контрола е регламентирано поддържането на лозарски регистър, който съдържа актуализирана информацията.
Законопроектът регулира статута на лицата, които произвеждат и предлагат винено грозде и лозаро-винарски продукти, както и плодови вина и оцет. Уредени са техните задължения, свързани с ежегодното подаване на декларации и воденето на дневници.
В проекта на Закона за виното и спиртните напитки се уреждат условията и редът за признаване на браншови организации на производителите, изпитателните лаборатории и методите за изпитване, контролът върху производството и търговията на лозаро-винарски продукти, етилов алкохол от земеделски произход, дестилати и спиртни напитки и утвърждаването на състава на дегустационните комисии.
Отношение по представения законопроект взе народният представител Юлиан Ангелов, които изрази отрицателно мнение относно прехвърлянето на контрола на търговията с вина от Изпълнителна агенцията по лозата и виното към Министерство на икономиката, но изказа принципна подкрепа за законопроекта.
След направеното обсъждане и проведеното гласуване: с 10 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 6 гласа „въздържал се“, Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за виното и спиртните напитки, № 002-01-44, внесен от Министерски съвет на 11.09.2020г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ
НА ПРИХОДНИТЕ АГЕНЦИИ
И БОРБА СЪС
СИВАТА ИКОНОМИКА
И КОНТРАБАНДАТА:
ЮЛИАН АНГЕЛОВ