Парламентарни комисии
Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
20/05/2020 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие, № 002-01-12, внесен от Министерски съвет на 05.03.2020г.
Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие, № 002-01-12, внесен от Министерски съвет на 05.03.2020г.
На свое редовно заседание, проведено на 12 март 2020г., Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата, разгледа законопроект за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие, № 002-01-12, внесен от Министерски съвет на 05.03.2020г.
На заседанието присъстваха от Министерство на околната среда и водите г-н Емил Димитров - министър и г-н Мирослав Калугеров – директор на Дирекция „Национална служба за защита на природата“.
Законопроектът беше представен от Министъра на околното среда и водите г-н Емил Димитров, който акцентира върху основните промени.
Основната цел на Законопроекта е да въведе нормативно новият подход за управление на мрежата Натура 2000 в България. Предвижда се изграждане на нови структури за управление на мрежата на национално и на регионално ниво. Национален орган за управление на мрежата Натура 2000 да бъде министърът на околната среда и водите. Към тях да бъдат сформирани Национален консултативен съвет за Натура 2000 и Комитети на заинтересованите страни на регионално ниво.
Основната дейност на тези органи е да разработят и одобрят, и съответно да осигурят прилагането на така наречените териториални планове за управление на мрежата Натура 2000. Предвижда се, да има 16 териториални плана за управление, колкото са и регионалните инспекции по околната среда и водите. За всяка една инспекция териториалният обхват да бъде покрит от такъв териториален план за управление за всички защитени зони в тези територии.
Целта е всички защитени зони да бъдат управлявани, на база на планови документи, което да даде възможност да се определят специфичните за зоните подробни цели и мерки на опазване.
Този законопроект, който е видоизменен и внесен, предлага преодоляване на голяма част от констатациите на Европейската комисия по наказателна процедура срещу България от 2018/2352, а именно, че България не е изпълнила задълженията си за определяне на специфичните за зоните подробни цели и мерки за опазване, които да се включат в подходящи планове за управление.
Има такава констатация и в Одитен доклад на Сметната плата.
Институциите на Европейската комисия неколкократно са обръщали внимание на ангажимента на България да създаде такива структури.
Във връзка със започналата наказателна процедура срещу България и последиците от нея се налагат спешни действия, за да се приеме Законопроектът, което води до възприемане на нов подход за изменение на спорни текстове. Тъй като почти 34% от територията на България попада в тази зона, се пораждат множество конфликти.
В тази връзка е възприет следния подход за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие: в спешен порядък са разгледани основните текстове и е направена съпоставка – от една страна, текстове, които не подлежат на коментар и няма възражения, а от друга - текстове, които са силно укорими, и всичките засегнати са против тях. Много от техните предложения са навременни и правилни и са възприети в предложените промени.
При така създалото се положение от първоначалния Проект на закона, след съгласувания с Европейския съюз и всичките заинтересовани страни, от общо 42 параграфа на Закона за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие напълно отпадат 13 параграфа, един отпада частично, а по 23 параграфа няма бележки, пет от тях трябва да се запазят.
В Министерството но околната среда и водите предстои:
- сформиране на управленска структура и изграждане на капацитет;
- разработване и приемане на териториални планове за управление на 343 защитени зони – разписване на 343 заповеди, определящи специфичните цели и мерки за опазване;
- обявяване на зоните от значение за общността, като специални консервационни зони, с включване на по-подробни цели на опазване за конкретните зони;
- изпълнение на заложените приоритети и ефективното разходване на предвидените средства по Оперативна програма „Околна среда“ и други източници на финансиране.
Отношение по представения законопроект взеха народните представители: Кристина Сидорова и Юлиан Ангелов.
След направеното обсъждане и проведеното гласуване: с 9 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 7 гласа „въздържал се“, Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за биологичното разнообразие, № 002-01-12, внесен от Министерски съвет на 05.03.2020г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ
НА ПРИХОДНИТЕ АГЕНЦИИ
И БОРБА СЪС
СИВАТА ИКОНОМИКА
И КОНТРАБАНДАТА:
ЮЛИАН АНГЕЛОВ