Парламентарни комисии
Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
05/11/2020 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, № 002-01-53, внесен от Министерски съвет на 21.10.2020г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, № 002-01-53, внесен от Министерски съвет на 21.10.2020г.
На свое извънредно заседание, проведено на 03 ноември 2020г. Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата обсъди и гласува законопроект за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, № 002-01-53, внесен от Министерски съвет на 21.10.2020г.
На заседанието присъстваха от Министерство на финансите: Росица Велкова – зам.-министър на финансите и Людмила Петкова – директор на Дирекция „Данъчна политика“.
От името на вносителите законопроектът беше представен от г-жа Росица Велкова – зам.-министър на финансите, която запозна народните представители с основните промени и поясни, че те са изготвени във връзка с необходимостта от прецизиране на нормативната уредба, регламентираща отделните административни производства в кодекса, включително производствата по данъчно-осигурителен контрол, фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск, обезпечаване и събиране на публични вземания и налагане на административно наказателна отговорност.
С промените в областта на фискалния контрол на стоки с висок фискален риск се предлага въвеждането на доброволно предварително деклариране на данни в случаите на превоз на стоки, който започва от територията на друга държава членка на Европейския съюз и завършва на територията на страната или започва от територията на страната и завършва на територията на друга държава членка. За деклариране на данните ще се използва електронната услуга на НАП, която ще предоставя уникален номер за всеки отделен превоз на стока, осъществяван с транспортно средство над 3,5 тона. Чрез тази мярка ще се осъществява контрол спрямо рискови лица, основан на анализ на риска на база предварително декларирани данни.
Предвижда се възможност за възстановяване на недължимо платени или събрани суми или на суми, подлежащи на възстановяване по реда на ДОПК да се извършва по платежна сметка, открита при доставчик на платежни услуги, различен от банка. Допълват се и хипотезите на налагане на запор върху вземания на длъжника, като се предвижда ред за налагане на запор по платежна сметка, различна от банковата сметка.
В проекта се предвижда промяна в последователността на погасяване на предявените за събиране в НАП публични вземания на други взискатели до започване на принудителното им събиране. Целта е да се избегне рискът от погасяване по давност на по-рано възникналите задължения.
Предвижда се предлагането на две допълнителни хипотези, при които се изключва прилагането на 10-годишния абсолютен давностен срок, след изтичането на който се счита, че публичното вземане е погасено: по отношение на предявените в производството по несъстоятелност публични вземания и при образувано наказателно производство, от изхода на което зависи установяването или събирането на публичното задължение.
След направеното обсъждане и проведеното гласуване: с 9 гласа „за“, 7 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“, Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, № 002-01-53, внесен от Министерски съвет на 21.10.2020г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ
НА ПРИХОДНИТЕ АГЕНЦИИ
И БОРБА СЪС
СИВАТА ИКОНОМИКА
И КОНТРАБАНДАТА
ЮЛИАН АНГЕЛОВ