Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
1.Изслушване на Министър на финансите, Директор на Агенция „Митници“ и Изпълнителен директор на Национална агенция за приходите по следните теми:
Извършени данъчни и митнически проверки и резултати от тях в сектори алкохол, горива и цигари.
Функциониране на компютърните информационни системи на НАП и АМ.
Предстоящи законодателни инициативи, свързани с дейностите в обхвата на Комисията.
Въпроси на народни представители.
2.Представяне и обсъждане на Програма на Република България за Председателството на Съвета на Европейския Съюз (01.01-30.06.2018г.), № 702-00-27 от 13 юли 2017г.
3.Разни
П Р О Т О К О Л
№ 10
На 5 октомври 2017 г. се проведе редовно заседание на Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1.Изслушване на Министър на финансите, Директор на Агенция „Митници“ и Изпълнителен директор на Национална агенция за приходите по следните теми:
Извършени данъчни и митнически проверки и резултати от тях в сектори алкохол, горива и цигари.
Функциониране на компютърните информационни системи на НАП и АМ.
Предстоящи законодателни инициативи, свързани с дейностите в обхвата на Комисията.
Въпроси на народни представители.
2.Представяне и обсъждане на Програма на Република България за Председателството на Съвета на Европейския Съюз (01.01-30.06.2018г.), № 702-00-27 от 13 юли 2017г.
3.Разни
* * *
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Уважаеми колеги, имаме кворум. Можем да започнем днешното редовно заседание на Комисията.
Първо, ще Ви съобщя дневния ред, който трябва да гласуваме и да Ви запозная с работата, която ни е разпределена за следващата седмица – Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, Закона за изменение и допълнение за следващата седмица.
В тази връзка Ви предлагам на Вас, когато взимаме решения, да изпратим едно официално писмо до господин министъра на финансите. За нас в конкретния случай по-важно е да бъде директор на дъначъната политика и изпълнителен директор на Националната агенция за приходите. Те ще могат най-точно, ясно и конкретно по темата да дадат разяснения, ако някой от нас пожелае да ги получи. Знаете, че по Правилника трябва да бъде министър или заместник министър. Тези две посочени лица и съответно директори на дирекции и на Националната агенция, и с експертен екип, ако преценят до доведат, ще бъдат достатъчни. Предполагам, че ще се обединим около това мнение, защото аз такова предложение ще направя, за да не искаме всеки път да има заместник-министър или министър, защото те си имат и друга работа по отношение на следващата седмица.
По отношение на дневния ред. Въз основа на програмата, която Вие гласувахте, тук при нас е господин Владислав Горанов – министър на финансите; Галя Димитрова – изпълнителен директор на НАП; Георги Костов – директор на Агенция „Митници“; Борислав Борисов – заместник-директор на Агенция „Митници; Ивайло Стефанов – директор на дирекция „Информационни системи“; Светла Генова – директор на дирекция „Акцизи“; Соня Вълкова – директор на дирекция „Международни отношения“; Тамара Влайкова – директор на дирекция „Административно обслужване“; Вяра Генова – главен експерт, „Информация и връзки с обществеността“; Ирена Христова – началник отдел в дирекция „Данъчна политика“ в Министерство на финансите.
Предполагам, че по-късно към нас ще се присъединят – госпожа Маринела Петрова – заместник-министър на финансите във връзка с точка втора – процедури по председателството и план-програмата; Ирен Русинова-Димитрова – началник отдел в дирекция „Икономическа и финансова политика“ в Министерството на финансите; Велин Пеев – старши експерт в дирекция „Икономическа и финансова политика“; Людмила Пекова – директор на дирекция „Данъчна политика“ в Министерство на финансите; Цветанка Михайлова – директор на дирекция „Регулация на финансовите пазари“ и Рая Гутуранова – експерт в дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз“ към Администрацията на Министерски съвет.
Благодарим Ви за това, че Вие дойдохте.
Предлагам Ви дневният ред да протече по следния начин, след като го приемем: първо, по Ваше искане аз обобщих част от въпросите и ги изпратих на вниманието на господин министъра на финансите. Те бяха: какви резултати има от извършени проверки от подведомствените учреждения? Какви законодателни програми и инициативи смятат да предложат на Народното събрание, евентуално да получат нашата подкрепа и, разбира се, задаване на въпроси от народните представители?
Също така ние сме подготвили една кратка презентация въз основа на срещите, които имахме с трите бранша – цигари, алкохол, горива, които ни запознаха със своите проблеми. Обобщили сме в няколко слайда основните проблеми, които те представиха пред нас, проблемите, които биха искали по някакъв начин да намерят своето разрешение.
Предлагам да пристъпим към дневния ред и да Ви покажа тази презентация, да запознаем нашите гости, след което да изслушаме отговорите на господин министъра и директорите на агенции. На всеки от Вас е предадена една папка, в която се съдържат голяма част от отговорите на въпросите, които сме задали, или евентуално ще зададем, а след това ще пристъпим към въпросите, които народните представители от Комисията и гостите, биха могли да зададат.
Предполагам, че не е необходимо на всички Вас да обяснявам Правилникът какъв е, но изрично е упоменато, че имате право на въпрос в рамките на две минути. Миналият път имаше опит за политическо противопоставяне на една парламентарна група на друга, но нека по възможност да го избегнем и да има уважение, зачитане и изслушване на говорещите. Надявам се разговорът да премине в дискусия, както винаги е било в нашата Комисия, но, ако трябва, ще отнемам думата. Не искам да се стига дотам, досега не се е стигало никога и повечето въпроси сме ги приемали с единогласие.
Предлагам дневен ред, който е в следния вид:
1. Изслушване на министъра на финансите, директора на Агенция „Митници“, изпълнителния директор на Национална агенция по приходите.
2. Представяне и обсъждане на Програма на Република България за председателството на Съвета на Европейския съюз.
Имате ли предложения за точка „Разни“? Няма предложения. Предлагам да гласуваме дневния ред, с който Ви запознах.
Гласували 19 народни представители: за – 19, против и въздържали се – няма.
Приема се.
Моля да преминем към презентацията, като в нея са обобщени въпросите от трите сектора. През това време тези, за които тя е известна, могат да се запознаят с папката, която НАП и „Митници“ са предоставили вече нагледно. Ако някой няма папка, да се обади.
Комисия за наблюдение – тютюн и тютюневи изделия, където най вече е контрабандата на нарязан тютюн за свиване на цигари и тютюн за наргиле. Ще чета бързо: по данни на Асоциация за български тютюн според купавачи и преработватели на суров тютюн средно в страната за година изчезват между 2 и 3 хил. тона тютюн, който е бил произведен, но не е влязъл на легалния пазар. Тук не влиза технологичният брак на предприятията. Изкупната цена на тютюна е средно 4 лв. на кг., когато се изкупува ненарязан, а нарязан на пазара на черно върви средно по 30 лв. на кг. Загубата от акциз на килограм е 152 лв.
Както съобщиха експертите от бранша, за една кутия цигари е необходим еди колко си грама тютюн, а съответно за един килограм се свиват 1000 къса или 50 кутии, и цената на 50 кутии трябва да е някаква предполагаема сума от 250 лв грубо. Така 2 500 кг., изчезнали от пазара, се равняват на около 2,5 млрд. къса ръчно свити цигари. Стойността на акциза е доста голяма според бранша, а същевременно е налице драстично намаляване на контрабандата на цигари и без това обаче да се отразява съществено върху увеличението на парите в хазната, съответстващо на увеличението на акцизнвата ставка. Причините може да са няколко, но може би най-съществената е увеличението на контрабандата с нарязан тютюн и тя е изцяло вътрешна.
В тази връзка са и въпросите извън законодателните мерки в момента: какви мерки предвижда Министерството на финансите и Агенция „Митници“ по отношение на противодействието на контрабандата на насипен тютюн и тютюн за наргиле, тъй като считаме, че през следващата година това ще е основен проблем? Оказва се, че по-насметка на производителя е да не продава тютюна, а да продава на черния пазар, защото ще вземе не 4, 5, 6 лева, а ще вземе 30 лева, примерно.
Второ, обсъждани ли са варианти за допълнителен контрол за проследяването на тютюна и взаимодействието с други институции – Министерство на икономиката, Министерство на земеделието, храните и горите? Предполагам, че в документите, които вече сте получили, част от този въпрос е изяснен.
На какъв етап е подготовката на изпълнителната власт и конкретно на Агенция „Митници“ по отношение на въвеждането на система за проследяване на тютюневи изделия, която трябва да се прилага през 2019 г. в целия Европейски съюз и съгласно Директива ЕО 2014/40. Какъв тип система предстои да се въведе на ниво Европейски съюз съответно в България? Бизнесът е много заинтересуван, защото той иска навреме да отговори на всички изисквания, а не да бъде изненадан в последния момент. Какво точно ще се случва и да може да участва във взимането на решенията, разбира се, и с правото на съвещателен глас, защото това ги касае. Говорим за легалните производители, които искат да спазват всички изисквания за размера на снимка, за картинка, за повтаряемост, за бандероли, за облепване, оцветяемост на пакети, кашони и така нататък. При взимането на позиции пред Европейския съюз и пред Европейската комисия, то съответните комитети поне от страна на представителите на държавата са сондирали мненията на всички български производители на тютюневи изделия, които са най засегнати от тази мярка.
Вторият въпрос, с който се занимавахме, е алкохолът. Всичките тези въпроси ще Ви бъдат по надлежен ред предоставени. Ако на някой от тях не може в момента да отговорите, може и по-късно, както прецените.
Алкохол и проблеми, повдигнати от алкохолния бранш. Редица съществуващи разпоредби, вменяващи конкретни прерогативи на държавните контролни органи по отношение на сектора, остават често настрани поради липсата на административен капацитет или възможност за справяне с обмена на нелегалния алкохол. В Закона за видовете спиртни напитки, в Закона за административните и данъчни складове изрично се забранява продажбата на: спиртни напитки без бандерол; на вино и спиртни напитки в наливно състояние, в това число без етикет и спазване на условията за съдържание без сертификат за произход; на спиртни напитки в пластмасови бутилки с обем над 0,5 л. Всичко над половинка не следва да се продава, а същевременно това се случва на почти всички пазари и тържища, тоест на места, нерегламентирани за извършване на търговска дейност. Според бранша това е пълно нарушение на законовите изисквания.
Втората точка е липса на адекватна официална статистика на държавата по отношение на сектора особено по отношение на количеството и качеството на използваните суровини за производство на вина и ракии, което основно се дължи на липсата на административен капацитет. Тук разминаванията в официалната статистика сочат, че се губят най-малко 150 хил. тона винени сортове, предназначени за производство на вино и ракия. Ако тези 150 хил. т. грозде се изварят на ракия, стойността на невнесения акциз би бил над 130 милиона при пълна ставка на акциза или 66 милиона при намалена такава.
Също така има липса на каквато и да е адекватна статистика относно производството на алкохолни и други захаросъдържащи плодове. Според бранша най-малко още 50 хил. тона такива плодове се изваряват на ракия по някакъв начин нелегално, като е изчислен и размера. Основното, до което стигнахме в Комисията, беше, че примерно в района на Слънчев бряг, който намери много голямо медийно отразяване тази година, е, че съществува там някаква продажба на алкохол. Някой от някъде пълни, образно казано, една цистерна и от нея се зареждат заведенията. Спорът е кой пълни тази цистерна може да продължи до безкрай. Легалните производители да кажат има ли някакво нелегално производство, или те си го правят и пълнят. Легалното производство си има някакви свои възможности да произведе количества, зарежда ги, пък обвинява нас. Аз бих казал, че това е контрабанда, но в крайна сметка държавата би трябвало да види кой пълни тази цистерна и съответно да го накаже. Дали ще бъде контрабанда през границата, дали е легален производител, на който да му бъде отнет лиценза за това, че осъществява такава дейност, или възможността през малки някакви пунктове – защото не всички са престъпници в България, но очевидно някъде се прави този алкохол, да бъдат заловени. Това е притеснението на бранша, защото един легален бранш, който е отвсякъде с пломби, с мониторинг, с контрол, а от друга страна, има алкохол, който излиза на пазара и по този начин товари бюджета, и по този начин не се продава и стоката на нелегалните търговци.
Друга точка, която те заявиха, че трябва да бъде спомената, е липсата на адекватна комуникация на органите на изпълнителната власт при управлението на опозицията на Република България във връзка с изработването на нови актове и за правото на Европейския съюз в тези сектори. Тук е дадено прилагането на нов общ метод за регулиране на етилов алкохол на ниво Европейски съюз. Оказа се, че в нас е почти трикратно по-висок, отколкото в другите страни. Те биха искали да имаме равни условия, защото в противен случай има възможност за нелоялна конкуренция от други пазари спрямо нашия. Като казвам всичките тези мерки не казвам, че това трябва да съответства напълно на виждането на политиката на правителството по отношението на политиката за акцизите, но казвам проблемите, които те са повдигнали.
Планиране и ефективност при осъществяването на контрол в сектора от страна на Агенция „Митници“. Агенцията прави повече проверки на място през периоди, когато не са активни в производството на алкохол в сравнение с периодите, когато са най-активни. За периода от юни до август 2016 г., три месеца, Агенция „Митници“ са извършили 1824 проверки за превенция на нарушенията, свързани с етиловия алкохол и заловените количества безакцизен алкохол за същия период са близо 66 хиляди литра. През периода от октомври до декември 2016 г., три месеца, Агенция „Митници“ са извършили 1684 проверки, като заловеният алкохол е 146 000 литра.
Според бранша неравномерното разпределение на усилията на контролните органи през последните няколко години е с оглед на лицата, които са обект на контрол. Тук са дадени и аз ще Ви дам данни въз основа на справките, които Вие ми предоставихте. Идеята е, че на тези, които са легитимни, се правят средно по 40 проверки на място на един лицензиран производител, докато на другите се прави по-голям – почти на една година, на 18 месеца една, ако следим данните, които са верни. Колко са внесли? Бих казал, че са внесли 757 хил. лв. акциз. По данни на НАП 606 специализирани малки обекта за дестилация, или това са 40%, са отчели нула лева оборот пред НАП през фискалните си устройства, тоест те на практика не са работили. Някои от тях много продължително време не са работили, една или две години. Съществуват ли тези обекти или не? Направена е и една справка, и ще Ви я дам допълнително, за да не излиза, че цитираните цифри непрекъснато трябва да засегнат някого. Според изчисления общ капацитет излиза, че само ако за един ден да се натовари целият капацитет, това трябва да е годишно разрешеното количество на произведен алкохол. Тоест, ако работят 60 дни, а не 365 дни с две зареждания на капацитет на ден, би следвало да внасят акциз от близо 53 млн. лв.
Горива. Проблемите, повдигнати от сектор „Горива“ на срещата с Комисията, бяха следните: съгласно справките на включването на акцизните стоки в кръга на стоките с висок фискален риск. Предполагам, че този въпрос ще бъде преодолян съвсем скоро като отдавна се работи по него, те просто чакат да видят резултата. Знаете, че пътят е труден.
Необходимостта от засилен контрол на акцизните стоки и от НАП. Неравнопоставеност между участниците на пазара в сектор „Горива“ от страна на държавата и нейните контролни органи, като тесен кръг от лицата са обект на постоянен контрол, а широк кръг от лицата не подлежат на никакъв контрол. Има се предвид ведомствените бензиностанции и други такива.
Миналата седмица тук даже се стигна до едно общо съгласие за един нов Законопроект на финалната права, поне според хората, които бяха тук, който е срещнал подкрепата и одобрението на бранша и на изпълнителната власт в лицето на контролните органи, които са запознати с движението на този Законопроект.
Секторът подкрепя отделен Закон за пазара на горива и участниците в него. Въз основа на получената информация от Агенция „Митници“ и подадената официална информация, НАП твърди, че не поддържа данни за продажби за възстановено ДДС по видове и други стоки. Те твърдят, че НАП получава информация за продажбите на дребно на всяка една бензиностанция по отделните видове горива, чрез единните системи за фискални данни. Кога НАП планира да поддържа такава информация поне по отношение на акцизните стоки?
В информацията, получена от НАП, се твърди, че НАП има 899 бензиностанции от така наречения смесен тип, едновременно ведомствени и продаващи горива на трети лица, поради което са регистрирани с фискални устройства. Как НАП и Агенция „Митници“ контролират дали продажбата към трети лица от тези бензиностанции се отчита като продадена и каква част се отчита като вътрешна консумация на лицето? Контролират ли се доставките към така наречени „смесени“, ще се предприемат ли мерки за забрана на порочната практика на тези бензиностанции да са едновременно ведомствени и продаващи горива на трети лица?
Също така е посочен броят на ревизиите и друг вид проверки на място в секторите „Горива“ за 2016 г. От информацията обаче не стана ясно дали ревизиите и проверките за установяване на фактите и обстоятелства са отправени по отношение на лица, които не са лицензирани като държавни и ведомствени бензиностанции за събиране на акцизни стоки.
Правен е анализ от Министерството на финансите и Агенция „Митници“ и Национална агенция по приходите за потребленията на горива по видове стоки от подведомствените бензиностанции. От информацията стана ясно, че в митническите складове предимно са въвеждани така наречени „други енергийни продукти“ и масла. Според тези данни продукти като бензин, пропан-бутан и така нататък практически не са въвеждани в митническите складове. Извършени ли са от Агенция „Митници“ проверки на тези митнически складове, които имат за предмет установяване на химическия състав на така наречените „други енергийни продукти“ и масла, и какви са констатациите?
Предполагам, че в дадените материали вече има резултати. Известно ли е на Агенция „Митници“ и на НАП, че под формата на масла и на други енергийни продукти в страната се внася дизелово гориво – газиол, което се реализира чрез така наречените „ведомствени бензиностанции“? Правени ли са проверки на съответните по пътя на реализация масла на територията на страната? Кои са крайните им потребители, които са назначени? Анализирано ли е, какво е потреблението на масла в България и дали внесеното и произведено количество в страната не надхвърля значително употребеното и изнесено количество?
Направен ли е анализ, осъществяван ли е контрол за какви точно собствени нужди реално се потребяват количествата горива, в регистрираните над осем хиляди бензиностанци?
С това приключвам. Има и други въпроси, които ще Ви ги задам, но, разбира се, трябва да дам възможност да може да се изкажете. Тези въпроси допълнително ще бъдат предоставени. Ако Вие прецените, че са необходими други данни при една последваща среща, не е непременно да бъде в най-скоро време, Вие ще можете да ми дадете отговор.
Сега, уважаеми колеги, предлагам да дадем думата на господин финансовия министър и гостите, които той е поканил да присъстват на срещата, защото ние също сме дошли да слушаме тях.
Господин Министър, имате думата.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Уважаеми господин Председател, по възможност само една минута ми дайте да задам един въпрос, за да може после министърът да отговори.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Марешки, ние си имаме процедура, тя е записана в Правилника.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Ние задаваме въпроси.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Ще имате възможност накрая всичките колеги, както винаги се е случвало – за първи път сте тук, да зададете своя въпрос.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Аз ще бъда често тук, но трябва за съжаление да отида спешно в една от големите Национални медии. Ще бъда много кратък този път, а следващият път ще бъда по-подробен.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Не Ви задържам.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Да, ако може да задам един, два…
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Напишете въпроса, дайте го на колежката …
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Аз досега щях да го задам. Явно, че Ви е неудобно. Аз ще го задам по телевизията.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Вие няма да нарушавате процедурата, задайте го утре!
Господин Министър, моля да ни извините – обичайни практики.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Не, аз трябваше да питам Министъра, защото Вие му отидохте на крака. Трябваше да искам разрешение от него, но това ще е следващ етап.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Марешки, не ме карайте да бъда груб. Аз съм поканил господин Министъра на финансите след разрешение, одобрение и решение на цялата тази Комисия, а не от свое лично име. Той е отделил от времето си и е дошъл тук да ни отговори на въпроси, повечето от които може би имат отговор или не сме задали правилно.
Ние сме Комисия за борба с контрабандата, наблюдение на приходите.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Да и къде са тези един милиард контрабанда? Къде са тези пари? И аз това исках да попитам.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: И в края на нашата среща аз ще запозная съответно господин Министъра на финансите и двете агенции, а следващата седмица ще запозная министъра на вътрешните работи, а по-следващата Прокуратурата и така нататък с данните, които са постъпили при мен, така че не се притеснявайте. Имаме на слайдове и цистерни, имаме на слайдове и всички неща, които …
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Не, ние имаме и заповед за уволнение на бившия шеф на митниците и ще разберем защо е бил уволнен – за резултати или за какво?
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Може би следващия път ще помоля квесторите да въведат ред, което не е редно да се случва.
В момента всички ние сме поканили министъра на финансите. Вашите детски мечти няма да се осъществят.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Моите неща винаги се осъществяват.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Господин Министър, моля за извинение. Ние си имаме своя вътрешноведомствен хумор, но винаги държат пред чуждите хора да го покажат, което не би било редно. Дължиме Ви още веднъж извинение. Аз лично Ви благодаря, затова че сте ни удостоили с вниманието си и с възможността да Ви изслушаме. Благодаря Ви.
МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители!
За първи път съм в Комисията и в този смисъл ми е трудно да намеря ролята си тук дотолкова, доколкото естественото ми място е до Вас, за да контролираме заедно приходните администрации. Това са част от моите функции като министър на финансите, разписани в данъчните материални и професионални закони и Конституцията, която определя функциите на изпълнителната власт, като реализираща операционното управление на отделните администрации и органите на държавна власт, които са част от изпълнителната. Затова си представям, освен че откликнахме заедно с всички колеги, които са поканени, че бих могъл да Ви разкажа –естествено не мога веднага, ще ни отнеме няколко дни да отговоря на всички поставени въпроси от бранша, но Ви уверявам, че и ние правим срещи с него. За съжаление, далеч не можем да твърдим, че проблемът със сивата икономика и контрабандата е преодолян, като тук има и обективни, и субективни причини, но положителната новина е, че година след година поне на база на това, което постъпва в бюджета, тенденцията е положителна.
Представях си моето участие днес тук като анонс какви политики или какви изменения в нормативната уредба се предлагат от страна на изпълнителната власт – било то на ниво закони, или на подзаконови нормативни актове, така че да даваме допълнително въоръжение на органите на изпълнителната власт да могат с усилията си да противодействат върху безспорно наличните практики, които водят до заобикаляне плащането на данъци и плащането на акцизи.
Като начало ще си позволя, разбира се, в последствие, ако прецените, ще се включа допълнително с различна информация. В началото бих си позволил да коментирам какво свършихме дотук за няколкото месеца откакто работи Четиридесет и четвъртото народно събрание и Вашата Комисия. Ще цитирам някои мерки свързани с промени в законодателството и в подзаконовата нормативна уредба, които по наше мнение увеличават възможностите на държавата да охранява икономическите си интереси в полза на фиска.
Първите изменения, които внесохме малко след началото на работата на сегашното правителство, бяха изменения в Данъчно- осигурителния процесуален кодекс, които са вече факт от 4 август 2017 г., са обнародвани. С тях въведохме правила за обмен на информация относно предварителните трансгранични данъчни становища и предварителните споразумения за ценообразуване. Разбира се, това беше ангажимент по хармонизиране на Директива 3015/20/76 на Съвета от края на 2015 г. Основната цел тук е засилване на ефективността на административното сътрудничество между данъчните администрации в държавите членки, чрез разширяване обхвата на автоматичния обмен на информация.
Второ, съществено изменение в същия пакет е въвеждането на Правилата за обмен на отчети по многонационалните групи предприятия. Обменът на информация, включена в частта по държави, ще ни позволи специално данъчните администрации да предприемат мерки срещу вредни данъчни практики да идентифицират лицата, които изкуствено прехвърлят значителна част от печалбите си към юрисдикции с по-благоприятни данъчни режими.
Знаете, че тези дни Комисията анонсира и революционен модел за промяна в системата на данък добавена стойност, която да позволи и да увеличи капацитета на държавите в борбата с ДДС измамите в рамките на Съюза. Имаше и мерки за подобряване на ефективността на разпоредбите за ангажиране на отговорност на трети лица за непогасени задължения за данъци и осигурителни вноски на задължителни юридически лица – изменение на чл. 19 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
По време на активния летен сезон, а и не само тогава, сме идентифицирали съществен проблем, върху който търсим различни варианти за решение, и той е релевантен към всички видове икономически престъпления били те в частния оборот, или във взаимоотношенията между държавата и стопанските субекти, свързан с това, че много юридически лица – търговци, осъществяват стопанска дейност през едно юридическо лице, след което го прехвърлят на многоимотни български граждани, натрупват огромни по размер публични задължения, било то за данък добавена стойност, но и за други видове. После става много трудно държавата да успее, тъй като процесите са изключително динамични, да реализират своите вземания от тези недобросъвестни лица.
Тук усилията продължават, но се натъкнахме в лятната кампания, а и колегите от НАП ще споделят оперативния контрол, който осъществявахме. Само за месец едно заведение в голям морски курорт натрупва обороти за регистрация по ДДС и поради слабости в законодателството върху същият физически обект, ресторант, започва да се осъществява дейност под друга фирма, тази фирма не се регистрира по ДДС, следователно нейният оборот остава необлагаем по ДДС. Много бързо и лесно се прави нова фирма, старата се прехвърля, а и държавата губи доста от това.
Да не говорим за примери, свързани с търговията с горива, при които в рамките на един данъчен склад – преди да е освободен от крайно потребление, минава през 11 фирми едно и също количество гориво докато достигне до конкретния краен получател, като веригата от тези 11 фирми лесно може да бъде прекъсната и държавата да бъде ощетена с данък добавена стойност по трасето.
Ще продължа с това, което предварително съм подготвил, а след това ще можем да коментираме детайлно всяка една от темите. На ниво подзаконови нормативни актове доста интензивна работа се свърши от експертите на Министерството на финансите, Националната агенция за приходите и службите към министъра на икономиката. Опитахме се, тя е в сила като изменение, издадена е на 13 септември 2017 г., обнародвана на 19 септември, изменение в Наредбата N-18, в която основно сме предложили и е в сила, следното: изработване на предварително одобрено от Националната агенция за приходите и Българския институт по метрология схема за всеки конкретен обект за продажба на течни горива, която да отразява всички компоненти на електронната система за продажба на течни горива и връзката между тях – от големите резервоари, където се изсипват и съхраняват отделните видове горива, през системите за разливане на дребно и така наречените „интензивни колонки“ до връзката с фискалните устройства, които предават информация за количествата в НАП. Извършването на сервизна дейност на електронните системи с фискална памет е от сервизни техници, които да разполагат с уникален сервизен ключ, издаден от производител или вносител, за да избегнем или да минимизираме рисковете от манипулиране на тези системи от страна на недобросъвестни търговци.
В Наредбата е предвидено и въвеждане на специфични изисквания към работата на електронните системи с фискална памет, съгласно които при прекъсване на връзката между отделните нейни компоненти – уредите за измерване на резервоарите, уредите за измерване в бензиноколонките, маршурозаторите, концентраторите, всеки един елемент, който прекъсне, дори ако свърши хартията на фискалното устройство, прекъсва връзката и системата блокира. Тоест не може да се осъществява търговска дейност на територията на обекта до отстраняването на съответното прекъсване в отделните компоненти на системата. Въвеждаме и задължение към лицата задължително да подават данни към Националната агенция за приходите за всяка отделна продажба, за всяка отделна отпечатана касова бележка. Има предвидени срокове, с които лицата трябва да преведат дейността си в съответствие с промените, като първият от тях е предвиден за края на лятото на следващата година, но има доста сериозни допълнителни изисквания към системите на бензиностанциите, така че се надявам, първо, те да успеят да се справят, а от друга страна, логиката на процесите е така описана в Наредбата като изисквания, че предполага при коректно прилагане на Наредбата да се минимизират до голяма степен рисковете от манипулиране на отделните уреди и грешното подаване на данните към Националната агенция за приходите.
Подготвили сме един друг пакет, който скоро ще бъде разгледан в Народното събрание, за изменение в данъчното законодателство през 2017 г. Отново връщаме на Вашето внимание темата, за да го обсъдим още веднъж внимателно, тъй като мисля, че там не сме достатъчно искрени пред обществото и между себе си – свързана е с ограничаването на плащанията в брой. Направих си труда да извадя статистика за отчетите на фирмите по години – от 2009 г., и ще Ви кажа една много интересна статистика, която предполагам, че ще Ви озадачи.
В края на 2016 г. по отчети на статистиката, изготвени от фирмите, в техните каси има налични 13,5 млрд. лв. в брой – 31 декември 2016 г. В същото време, ако отворите баланса на управление „Емисионно“ на БНБ, ще видите, че всички пари в обръщение на същата дата са били малко над 14 милиарда. Това означава, че в българските граждани по Нова година не е имало пари, което означава, че в банките не е имало налични пари и всичко е било заключено в касите на фирмите. Тук някой може да се изкуши да търси обяснение с наличности в касите на валута, а друг може да търси обяснение с някои други процеси. Но как бихме си обяснили, че в 2009 г. наличността в касите на фирмите е била 10 милиарда, а наличността на кеш по данни на управление „Емисионно“, въобще в оборот в държавата, е бил 9 милиарда. Това идва да покаже, че неблагоразумното поведение на икономическите субекти стига дотам, че те дори да не могат да съставят едни икономически логични финансови отчети – не може парите в обръщение да са по-малко от парите в касите на фирмите.
Разбира се, ние ще си свършим нашата работа като изпълнителна власт, като Национална агенция за приходите, която конкретно има правомощия да изследва тези изкривявания в отчетността, които будят недоразумения, но това само показва, че имаме резерви в борбата със сивата икономика и не трябва да си затваряме очите пред това, че огромният кеш оборот в държавата създава всички тези проблеми, за които си говорим в момента.
Не може да се ограничи до безкрай движението в брой, но аз бих Ви задал въпроса: къде са тези 13 милиарда и половина в касите на фирмите в края на 2016 г.? Те са в плащане на заплати под масата, от което се губят осигурителни вноски, данък върху доходите на физическите лица; те са в купуване на стоки без документ, откъдето се краде ДДС. За съжаление, колеги, това не е за тази зала, а за голямата зала в съседство – с тези пари се купува и влияние.
Тези пари не трябва да са там и затова ограничението на плащанията в брой е все по-актуално и мисля, че няма да загубим, ако отново проведем този дебат. Затова и отново си позволявам да го поставя на Вашето внимание.
Разбира се, доста по-щадящо от притесненията на някои е сегашното предложение, но нека този от Вас, който каже – плащането на еднократна сметка от 5000, е обичайна практика за обикновения български гражданин. С това ще затрудним нормалния стопански оборот и живота на хората да се дадат още аргументи, защото аз имам много аргументи срещу това, че трябва да увеличаваме възможността свободно да се разплаща в брой, без ограничения в еднократни сделки.
Предвидили сме и изменения, свързани с резултатите от проверките, осъществявани от митническите органи в обекти за съхранение и продажба на освободени за потребление моторни горива, тъй като в голяма част от случаите се установяват несъответствия между документите, които се използват за доказване на произхода на горивата в различни обекти. С едно се зареждат десет бензиностанции или три бензиностанции, някои от които са на много километри едни от други. Предложението цели дисциплиниращ ефект спрямо всички лица и най-вероятно ще доведе до осветляване на пазара на горива.
Предложено е въвеждане на забрани, свързани със зачестилите случаи на фиктивни трансгранични сделки с акцизни стоки и участие на български лицензирани складодържатели и български търговски дружества, собственост на европейски граждани в международни схеми за измама. Тук основната цел е въвеждане на забрана за издаване и приключване на документи за акцизни стоки, които не са били произведени, или не са постъпили физически в данъчния склад, като доказването на това обстоятелство е в тежест на митническите органи. Ако не бъркам, в рамките на шегата, митницата си осигури количествата алкохол за новогодишните тържества. Наскоро задържаха един ТИР със скъп алкохол, който не беше предназначен за нашия пазар. Така ли е, господин Костов? Предложено е и въвеждане на нови забрани за публикуване на обяви или съобщения в електронен вид, чрез които се предлагат за продажба акцизни стоки без бандерол и за които акцизът не е платен.
Темата, която коментирахте с нарязания тютюн, много ясно избуява през електронните платформи за търговия. Тук за нас това не е новина, но все по-активно – и в Националната агенция за приходите, и в Митницата, наблюдаваме лавинообразно нарастващите покупки, които се извършват през електронни платформи, разбирайте интернет сайтове, а впоследствие през спедиторски фирми се доставят всякакви видове стоки, в това число, за съжаление, и акцизи.
В тази връзка е и новата разпоредба, свързана със случаите на разпространение на акцизни стоки чрез куриерски услуги. Тя е с превантивна цел. Надяваме се да допринесе за разширяване на оперативното взаимодействие между фирмите, които имат лицензи за пощенски оператори, и администрацията по отношение на контрола върху акцизните стоки. Предлагаме и регламентиране на задълженията за лицата, управляващи транспортни средства, с които се превозват акцизни стоки и получателите на тези стоки на територията на страната.
Контролът по реда на новопредложения чл. 102б ще обхваща движението на акцизни стоки на територията на страната независимо от това дали те ще са натоварени, ще се разтоварват в друга държава, или в България, с оглед на което са налице предпоставки за постигане на равнопоставеност между лицата и постепенно организиране на целия пазар на акцизни стоки в страната.
Нов чл. 102в, с който въвеждаме задължения идентични на задълженията на водачите на превозни средства, е предвиден в предходния член, но само в частта им „предоставяне на документи за самоличност и товар“, както и декларирането на данни за вида и количествата на акцизните стоки за изпращачи и получатели, за място и дата на получаване на стоките и заявяването на очаквания час на получаване или разтоварване. Тук се регламентира правна възможност митническите органи да искат съдействие от другите компетентни органи, например Министерство на вътрешните работи, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ или „Морска администрация“ за идентифициране и спиране на транспортни средства.
Създава се нова разпоредба във връзка със зачестилите случаи в рамките на една година, при които митническите органи установяват превозване на открити акцизни стоки с валиден български бандерол за други държави членки, като промяната е с цел засилване на превенцията при тип злоупотреби. Предвижда се принудителна административна мярка за запечатване на обект за срок до един месец да може да се прилага и към трето лице, когато към момента на запечатване на обекти или обекта се стопанисва от това трето лице, ако то е знаело, или е могло да знае, че е започнала процедура по запечатване.
Тук Ви връщам към разказа за летния контрол по морето, където се появява нова фирма с нов управител, тя безспорно е 100% свързана с този, който довчера е стопанисвал ресторанта или дискотеката, или магазина, но тази връзка не личи директно и по този начин се преодолява административната мярка, свързана със запечатването на обекта. Има, разбира се, и мерки, които продължават своите действия.
Знаете, че през 2015 г. приехме Национална стратегия за повишаване осигуреността и справяне със сенчестата икономика. Към нея е изготвена актуализация на плана и са включени нови мерки, свързани с усъвършенстване на действащи такива. Докладът за степента на изпълнение на мерките за 2016 г. се прие в края месец март.
Продължаваме прилагането на мерките за обратно начисляване при доставка на зърнени и технически култури като ефективен инструмент за предотвратяване на ДДС измами. За съжаление, на този етап можем да продължим да го прилагаме само до края на 2018 г., но сме в активен диалог с Комисията да продължим в зависимост от решението на Европейската комисия да го прилагаме и впоследствие, като има и дебат за цялостно изменение в ДДС директивата, за да допусне по-широко прилагане на обратното начисляване като режим на ДДС.
Разбира се, след малко Галя Димитрова ще докладва за дейността на фискалния контрол върху движението на стоки с висок фискален риск – мярка, която се прие в Четиридесет и втория парламент, но дава много добър резултат и трябва да бъде отчетена като успешна, и да се засили капацитета на Агенцията по приходите в същата връзка.
Знаете, че въведохме механизъм за предотвратяване на възможностите за злоупотреби и ДДС измами при търговията с течни горива, съгласно механизма с изменение на Закона при осъществяване на търговия с течни горива с данъчна основа над 25 хил. лв. и лицата задължително предоставят обезпечение за срок една година пред компетентната териториална дирекция. Това даде доста добър резултат, но не достатъчен. Очевидно има още проблеми, които трябва да решаваме. Специално правя една скоба, ако говорим утре в Министерството ще имаме среща с петролната и газова асоциация, и с Министерство на вътрешните работи, и на Финансите, Министерството на Икономиката, Министерството на Регионалното развитие.
Проблемът с бензиностанциите, защото такъв тип бензиностанции не съществуват. Те са така наречените ведомствени бензиностанции. Тук, аз бих го нарекъл проблема с търговията с горива на едно и в последствие продажбата им на дребно може да бъде решен само с ограничителни мерки на ниво закон и ако този закон, който се дебатира в момента с изпълнителната власт, свързан с търговията на горива влезе в сила, той ще даде отговор на някои от тези въпроси. Защото в противен случай се сблъскваме с …
Знаете, че през 2015 г. имаше една инициатива да инвентаризираме, първо, колко са тези така наречени „ведомствени бензиностанции“ и тогава се сблъскахме най-вече с земеделските производители, които справедливо твърдяха, че не могат да изкарат тежката техника до бензиностанциите и не виждат нищо лошо в това да отидат да си закупят един, два, три, пет, десет тона, колкото количества са им необходими за активния селскостопански сезон. Особено тези, които обработват по няколко хиляди декара и влагат огромни количества в техниката и те казват: ние не виждаме пречка да си закупим легално с акциз и ДДС, и да си ги влагаме в нашите машини.
От друга страна, справедливо се вижда на някои места, че тази стопанска дейност недобросъвестно се крият такива обекти, в които се извършва нелегална търговия с горива с неясен произход, където има съмнения за кражби на ДДС от бюджета, а вероятно и акциз, ако горивата са наистина контрабандно влезли в тези обекти.
По темата за ведомствените бензиностанции там трябва да намесим повече регулация на държавата. Имаме среща с ДНСК, службите на Министерство на икономиката. Разбира се, ще се включат и колегите от НАП и „Митници“. Забравих да кажа и Министерство на вътрешните работи с главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, защото проблемът там е комплексен и той трябва да бъде разгледан не само през регулациите на материалните данъчни закони.
Предложили сме и усъвършенстване на мерките за събиране на просрочените задължения от изпълнителия по договори, разпоредители с бюджет. Това е малко по-странична тема на Вашата Комисия, но знаете, че функционира от две години и малко повече от две години. Една система, с която, ако някой дължи на фиска, в същото време фиска трябва да плаща на същия да се информира приходната администрация за тези плащания, за да може Националната агенция за приходите със съответните обезпечителни мерки да гарантира погасяване на задълженията на тези платци към фиска. Колегите оперативно осъществяват постоянен мониторинг спрямо длъжници с просрочени задължения в размер над 100 хил. лв. и трябва да Ви кажа, че тук за добро или лошо те са изключително праволинейни и безкомпромисни.
Много често получавам молба за съдействие от лечебни заведения, от бюджетни организации, в това число и от общини, които заради това, че са си позволили да трупат просрочени задължения към приходната администрация, са получили запори и принудителни мерки върху дейността им – да може държавата неправейки разлика във формата на дейност и било те държавни, или частни, да реализира приходната част.
В резултат на всичко това можем да кажем, че към края на месец август, въпреки че имаме и по-актуални данни, но искаме да бъдат потвърдени, но към края на месец август имаме 860 милиона номинално нарастване на приходите по централния бюджет. А номиналният ръст към края на септември вече отива на 1 млрд. 34 млн. общо за всички приходи по централния бюджет, като тук, разбира се, основен дял имат преките данъци и косвените данъци, тоест тези приходи, които администрира Националната агенция за приходите, и те са примерно ръста на ДДС, който отчитаме е 513 милиона номинално или близо 8%.
Ръстът на данъка върху доходите на физическите лица е 165 милиона, говорим номинално към края на септември, сравнен със същия период на миналата година. Корпоративният данък нараства с 112 милиона. Разбира се, имаме детайлна информация за всеки един от показателите. Доста сериозно нарастват и осигурителните вноски. Прави впечатление, че осигурителните вноски за държавно обществено осигуряване нарастват с 14% номинал, а общо приходите от осигурителни вноски нарастват с 12,4% за деветте месеца тази година, спрямо предходната. Едно значително номинално нарастване, което е в резултат на последните събития на пазара на труда и последните развития на пазара на труда.
Сериозният ръст на средната работна заплата – намаляването на безработицата и увеличаването на заетостта. Надяваме се тази тенденция да се запази и занапред, но 662 милиона имаме повече осигурителни вноски, с което общо приходите на НАП и „Митници“ за деветте месеца на тази година нарастват с 1 млрд. 611 млн., близо 1 млрд. 612 млн., 8,7% номинално. Част от този растеж е обективен и е свързан с макроикономическото развитие, и нарастването на размера на Брутния вътрешен продукт номинално.
Не са за подценяване обаче и ежедневните мерки, които колегите от приходните администрации полагат. Като бързам да направя уточнението, че има още много резерви в сивата икономика, които трябва да продължим на ежедневна база да водим борба с това изкривяване на стопански обороти. Самият факт, че и в края на 2016 г., въпреки че в края на 2014 г. се пречупва тази тенденция и вече фирмите държат в касите си по-малко отколкото имат общо пари в оборот. До 2014 г. назад фирмите са държали в касите си повече пари, отколкото има в оборот въобще. Докато българският бизнес отчита, че има пари колкото има в обръщение значи нещо не е наред.
Ще Ви докладваме редовно тази информация и няма да престанем да настояваме да не се използват неприемливи за фиска скрити методи за разпределение на печалба или друг вид ще ги нарека – престъпления, защото недекларирането и невнасянето на данъци си е престъпление по нашия Наказателен кодекс. Ще продължим да полагаме усилия.
Разчитаме и на Вас да ни подкрепяте в мерки и особено законодателни, които предлагаме в това отношение, защото сега ще се върна на наказанията и ще Ви припомня, че имаше такава законодателна инициатива от страна на правителството, която впоследствие за кратко просъществува и впоследствие беше изменена по отношение на регулирането на така наречените малки обекти за дестилация. Деветстотин хиляди декара имаме лозя, сложете среден добив и лесно ще стигнете до извода, че голяма част от акциза върху твърдия алкохол, върху спирта потенциално се губи, освен ако не произвеждаме само вина. Имаме резерви там, но тук трябва да сме заедно. Ако мерките, които на пръв поглед изглеждат непопулярни не се приемат от парламента, то възможността на три хиляди да отидат във всяко село и паланка, и да ги гледат дали пуши комина на есен, за да разберат дали там се вари нещо, или не, няма да стигнат като усилие.
Спирам дотук да не Ви отегчавам, за да може и колегите, които ежедневно работят на терен с техните администрации да докладват разбира се, конкретни резултати, като Вие ще кажете кой от тях да почне.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Благодаря, уважаеми господин Министър.
Благодаря, че проявявате разбиране към проблема.
Безспорно Вие ги знаете и в предишни заседания почти стигнахме до съгласие до такъв закон, който регулира продажба на нефтени продукти да бъде подкрепен. Даже опозицията изяви желание, както се казва едва ли не и те да го внесат. Разбира се, няма да правим състезание. Тук също, както и във винения сектор е казано на всеки десет производителя на грозде само един произвежда вино. Въпросът е какво правят останалите девет с вече отгледаното грозде?
Уважаеми колеги, ще дам думата на представителите на НАП и на Митниците. Само искам да направя изказване: те са отскоро, не са от 20 години там ръководители, тоест нека да не ги натоварваме с всички неща, които са се случили във времето и да проявим разбиране. Те са хората, които трябва да отговарят за всичко, но те са отскоро. Затова им дадохме 100 дни, и да благодаря на всички колеги, че се съгласиха. Да изслушаме сектора и едва тогава да зададем въпроси. Те самите да могат да се ориентират, а и ние да бъдем по-обективни в питанията си.
На кой да дадем думата, господин Министър, те са Ваши служители?
МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Госпожа Димитрова като дама – да започне първа тогава.
ГАЛЯ ДИМИТРОВА: Благодаря.
Уважаеми господин Председател, членове на Комисията! Благодаря за разбирането, че сме нови, но аз работя в тази администрация вече 23 години, така че няма да има проблем да отговоря за по-стари периоди, още повече че тази дейност е била в моя ресор тогава.
Аз ще започна с общите данни, които сме подготвили по отношение на нашите контролни действия, свързани с противодействието на данъчните измами в областта на горивата, на тютюневите изделия и на алкохола. Въпросите, които видяхте в презентацията, тъй като не съм запозната предварително с тях, но ще се опитам да отговоря. След като господин Костов представи своята информация да я видим отново и да отговаряме на въпросите пооделно.
Горивата са един от браншовете, които ние сме оценили като рискови в нашия анализ, така че полагаме големи усилия в противодействието на измамите в този бранш. Почти всички наши контролни действия в този бранш се извършват съвместно с колегите от Агенция „Митници“ и от МВР, и е под ръководството на Междуведомствения координационен център, който е разположен в ГДБОП, в който участват и служители на ДАНС и на други институции, които имат пряка връзка с контрола върху дейността в този бранш.
През миналата година сме извършили общо множество контролни действия в рамките на цялата страна, специализирани операции под ръководството на прокуратурата, проверили сме над 60 търговци, които са посредници на горива. За нас те са едни от най-рисковите търговци в бранша. Тези проверки продължават и през тази година. До момента сме проверили 45 обекти за крайно разпространение на горива като в много от тях открихме случаи на манипулиране на фискалните устройства. Това беше и причина да предложим промените в наредбата, който регулира отчитането на продажбите с фискални устройства. За нас наличието на възможност за обекта, за бензиностанцията да работи при прекъсната връзка с Националната агенция за приходи означава едно-единствено нещо – че там не се отчитат оборотите. Всички мерки, които сме предприели, надявам се, да доведат до голям резултат. Ние ще направим всичко възможно да организираме нещата така че да изпълним нашите задължения в съответствие с предложените и вече в сила промени.
Знаете, че от миналата година беше въведен нов чл. 47а от Закона за акцизите и данъчните складове, с който беше регламентирано задължение: за подаване на уведомление, за предстоящо прехвърляне на собствеността върху акцизни стоки в данъчния склад от вложителите и във връзка с тази мярка ние имаме извършени редица контролни действия. Контролните действия на рисковите вложители, които са декларирали и са ни уведомили за такива предстоящи прехвърляния са свързани във всички случаи с налагане на предварително обезпечителни мерки, и са били винаги под наблюдението на специализираната прокуратура.
Отделно от това беше въведена и нова Разпоредба – чл. 176в от същия Закон, който изисква обезпечение и представяне на обезпечение пред Националната агенция за приходите основно от посредниците в бранша. Тази мярка доведе до много добри резултати, като още от миналата година е прекратена практиката на деклариране на вътреобщностни придобивания на горива от рискови търговци. От месец април тази година вече не се наблюдават вложители на горива с рисков профил в данъчните складове. Значително се съкрати дължината на търговските вериги по доставки на горива до бензиностанциите, тъй като изчезнаха посредниците, които документално отчитаха покупките и продажбите на горива.
Все повече са случаите, когато малки търговци с регистрирани фискални устройства закупуват горива директно от данъчните складове. Мярката доведе до стимулиращ ефект по отношение на събираемостта на задълженията на лицата по Закона за данък върху добавената стойност, в резултат на което само за миналото последно тримесечие на година при въвеждане на тази мярка 97% от нововъзникналия дълг на лицата, които дължат обезпечение, беше погасен.
През тази година имахме специална кампания за мониторинг на лицензираните складодържатели тези, които имат по-висока оценка за риск, като са установени само единични случаи, при които клиенти на складодържателите минимизират данъчните си задължения чрез деклариране на покупки от рискови доставчици. През април тази година започнахме непрекъснат 24-часов мониторинг на рисков лицензиран складодържател, който две трети от загубите, свързани с дейностите на складодържателите бяха вследствие на неговата дейност. След този мониторинг като резултат незабавно бяха прекратени доставките на липсващи търговци и започна деклариране на доставки директно до бензиностанциите. Вследствие на това средномесечния размер на декларирания ДДС за внасяне от този складодържател нарасна 20 пъти, от около 3000 на около 60 хил. лв.
През тази година също така сме извършили много проверки на така наречените ведомствени бензиностанции. Аз не знам, може би трябваше още в началото да дадем пояснение, тъй като с това се съпоставят въпросите. Какво точно имате предвид под ведомствена бензиностанция? Ако се има предвид ведомствена бензиностанция, която отчита лично потребление – аз не знам тези цифри откъде са, които бяха представени на слайда, за да минимизираме риска при тях, ние започнахме проверки на лицата, които са декларирали съдове за горива. Оказа се, че голяма част от тези съдове всъщност не отговарят на условията на изключенията за регистриране на фискални устройства в тях.
През тази година към момента сме извършили 184 проверки на такива лица, които са декларирали съдове за съхранение на горива при които сме съставили 84 акта за нарушение, от които 65 са свързани с издаване на заповеди за запечатване на обекти и са точно във връзка са нарушението на Наредбата N-18 за отчитането на продажбите. Това е по отношение на горивата – най-важните и координирани действия, които са били в рамките на страната.
По отношение тютюневите изделия – анализът на риска, който е свързан с намаляване на данъчните задължения от непълно отчитане на приходите от продажби на тютюневи изделия и в Националната агенция за приходите, е направен още от 2013 г. От 2014 г. ние третираме този риск с проверки, с ревизии, с наблюдение в обектите за продажби. Ние разглеждаме щетата не само от гледна точка на неотчетени приходи от тютюневи изделия, които са постъпили на пазара без заплатен акциз, но също и от неотчетени приходи от продажба на тютюневи изделия с легитимен произход.
Общата щета, която е оценена от нас през 2014 г., е била в размер на 94 млн. лв., като след започване на третиране на този риск от нас тя намалява на 38 милиона през 2013 г. и на 28 милиона през 2016 г. Ако не бяхме третирали този риск с нашите проверки, ревизии и други контролни действия, потенциалната щета щеше да е средногодишно с 63 млн. лв. по-голяма отколкото вследствие на третирането. Като резултат на всички наши контролни действия в този бранш през 2017 г. се установява както за решен размер на декларираните данъчни основи на доставките с 11%, така и на размера на данъка върху добавената стойност за внасяне във връзка с тази дейност с 40%.
Имам данни за бензиностанциите, които са отчели лично потребление. Може би по тази тема ще говорим като започнем да отговарям на конкретните въпроси, които бяха представени на слайдовете.
ГЕОРГИ КОСТОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители! Ще представя на Вашето внимание в концентриран вид информация съгласно дневния ред на днешното заседание, която предварително сте предоставили към нашата Агенция.
По отношение на енергийните продукти. През последното тримесечие отчитаме ръст на задържаните количества – 308% спрямо същия период на миналата година. Съвместната ни дейност с колегите от Национална агенция по приходите по отношение на проверените обекти за крайно разпространение на енергийни продукти бяха презентирани от госпожа Димитрова, няма да се спирам на тях.
Ще си позволя да се спра на контрола относно входа на енергийни продукти през пристанищата в страната. По инициатива на Агенция „Митници“ в началото на месец юни бе създадена организация за съвместен контрол от митнически органи и служители на МВР при получаване и разтоварване на петролни горива, превозвани с плавателни средства до специализираните пристанища в гр. Бургас, гр. Варна и гр. Русе. В периода 14 юни – 15 септември бяха проверени общо 127 плавателни средства. От всички плавателни средства, доставили енергийни продукти в разглеждания период, само в 9 случая са констатирани разлики, при които количествата течни и енергийни продукти реално измерени при разтоварването, са в повече като излишък спрямо посочените в придружаващите документи. За установените в повече количества са оформени митнически, съответно заприходени в материалната отчетност на лицата. При шест случая количествата течни и енергийни продукти, реално измерените при разтоварването са по-малко. Констатирани са липси, като причините за това все още се изясняват.
Като ефект от осъществения съвместен контрол в разглеждания период може да се посочи, че брутният размер на акциза от електронните акцизни данъчни документи за течни горива е 695 милиона 172 хиляди, със 7,7% по-голям спрямо начисления акциз за същия период на 2016 г.
Предвид значителния обществен интерес към доставките на течни моторни горива с плавателни средства и с оглед на превенция и противодействие на закононарушенията при тяхната доставка, разтоварване или последващо транспортиране във вътрешността на страната, Агенция „Митници“ и МВР предвиждат съвместният контрол да продължи до привеждане на речните и морски пристанища в съответствие с разпоредбите на чл. 103в от ЗАДС и предложената законодателна инициатива, презентирана от Министъра на финансите.
По линия на етиловия алкохол и алкохолните продукти – от началото на годината и във връзка с установените случаи на нарушения се наблюдава и ръст на задържаните количества, доста чувствителен ръст от 372% в повече за същия период на 2016 г. Почти половината от общото количество е задържано през активния летен туристически сезон при осъществения и засилен контрол заедно с другите контролни органи. Госпожа Димитрова също презентира активността на Агенция „Митници“, на Националната агенция по приходите и МВР във връзка с летния туристически сезон, така че няма да се спирам на това.
Предвид влезлите в сила от началото на 2017 г. промени в ЗАДС е увеличен общият обем на съдовете за изваряване на ракия от 500 на 1000 милилитра, както и отпадането на изискването за работа на сезонен принцип, Агенция „Митници“ отчита възможните рискове във връзка с предстоящия активен сезон за дестилация и изваряване на ракия. За тази цел е извършен анализ на наличните в информационните системи на Агенцията данни, както и на събраната до момента оперативна информация. Анализът показва, че през последните 12 месеца над 60% от търговците, стопанисващи регистрирани специализирани малки обекти за дестилиране /СМОД/ декларират пред Агенция „Митници“ занижени стойности на акциза или декларират, че изобщо не са осъществявали такава дейност. Тоест, подават нулеви акцизни декларации. С оглед на това селектирането на рискови обекти за дестилиране на ракия, които въпреки ограничения ресурс, с който Агенцията разполага от началото на месец октомври, то митническите органи извършват приоритетни проверки.
Във връзка с изказаното притеснение от бранша в началото на разговора, уверявам Ви, че тази наша активност от летния туристически сезон няма да приключи и сме оптимисти какъв резултат ще трябва да проследим.
По линия на тютюневите изделия – за противодействие на контрабандата и нелегалното разпространение на тютюневи изделия бяха предприети мерки за засилен контрол от митническите органи на гранично контролно-пропусквателните пунктове в пълна координация с Гранична полиция, както и във вътрешността на страната. Бяха проведени международни операции, насочени към пресичане на незаконен трафик на тютюневи изделия, материали и суровини за тяхното производство.
Един пример за демонстриране на резултатите. На 8 септември този месец, по метода на „Пристанище Варна“, е селектиран контейнер на борда на моторен кораб от „Пристанище Мерсин“ в Турция. Рентгеновият контрол е отчел резултати, че стоката от контейнера е различна от обявената по документ. След отварянето му е установено, че същият съдържа пълен обем цигари – общо 915 мастербокса. Има едно съдебно производство по случая и ще спра дотук.
В резултат на засиления митнически и акцизен контрол е отчетен спад по отношение на задържаните цигари от митнически органи с 47%, което е обективно. Обстоятелството се потвърждава от резултатите от независимото проучване на пазара, извършено по инициатива на производителите на цигари. Съгласно данните от изследването делът на цигари, предназначени за месния пазар е 7% за второто тримесечие на 2017 г. Последното такова измерване е направено за последното тримесечие на миналата година и процентът е бил 7,85%. В това отношение България се нарежда сред държавите членки на Европейския съюз с най-добри показатели, а постигнатото от незаконна търговия – 7% е най-ниското, като проучването се осъществява в България от 2007 г. и е по отношение на тютюна за пушене, в който са включени и сродните му изделия за наргиле.
През последното тримесечие на 2017 г. има ръст от 308% в задържаните количества, в сравнение със същия период на 2016 г. Следва да се отбележи, че предвид засиления контрол върху производството и разпространението на цигари, тютюнът за пушене и сродните му изделия за наргиле се очертават да се превърнат в следващите стоки, чието незаконно потребление може да доведе до големи щети на държавния бюджет. Този извод е пряко свързан с увеличаващото се ползване и пушене на наргиле в търговски обекти, питейни заведения, концентрирани в големите курортни центрове и градове на страната.
В тази връзка Агенция „Митници“ е инициирала промяна в чл. 12 на ЗАДС по отношение на изделията, предназначени за пушене с водна лула – наргиле, като отделно имаше и свои представители в Междуведомствената група, създадена за ограничаване на вредните последици от пушенето на наргиле. Статистическите данни за резултатите от контрола на следните.
В периода 1 януари – 30 септември митническите органи са извършили общо 12 604 физически и документални проверки по прилагане на митническото и акцизно законодателство в областта на акцизните стоки, в това число: 9810 броя по спазване на Закона за акцизите и данъчните складове и нормативни актове за неговото прилагане и 2030 бр. по митническия режим; 764 бр. от звената за последващия контрол по реда на ДОПК.
В хода на осъществения данъчен, акцизен и митнически контрол по отношение на стоките, подлежащи на облагане с акциз, митническите органи са обезпечили като доказателство по реда на ЗАДС, задържали по реда на ЗМ и иззели във връзка с образувани досъдебни производства, следните количества: 21,9 милиона къса цигари; 244 хиляди литра енергийни продукти – предимно моторни горива; 139 хиляди литра етилов алкохол и високоалкохолни напитки; 98 хиляди литра вино; над 15 хиляди кг тютюн за пушене, включително тютюни и сродните му изделия за наргиле; над 40 хиляди кг други енергийни продукти от различно естество; над 8,3 хиляди литра бира. Подробна информация ще намерите в предоставения Ви писмен материал.
Относно функциониране на компютърните системи на Агенция „Митници“ в областта на акцизите в най-синтезиран вид мога да Ви предоставя следната информация.
Българската акцизна централизирана информационна система с абревиатура БАЦИС, е единна система за централизирана база данни, с единни номенклатури. Изградена е на модулен принцип и обединява 27 модула, разработени на база доразвиване на съществуващите до момента системи и реализиране на принципно нови функционалности в съответствие с нуждите на бизнеса и администрацията. Използваният при изграждането на БАЦИС поток позволява ефективно управление на системата с надграждане или осъществяване на промени само в конкретен модул и по този начин е постигната висока степен на гъвкавост.
При изграждане на БАЦИС са осъществени вътрешни интерфейси и зависимост между модулите на системата и външни интерфейси с други информационни системи: национални митнически системи, акцизните системи на Общността, информационната система за контрол на горивата на НАП, системите на икономическите оператори с измервателните устройства, монтирани в обектите на икономическите оператори, системите на GPS операторите, чрез които се предават данни по GPS устройства за движение на автомобилите, превозващи маркирани горива. Осигурена е работата на системата в режим 24/7, 365 дни в годината. Всяка една транзакция, декларирана към БАЦИС от икономически оператор, се извършва с електронен подпис или друг вид връзка и се съхранява на длъжностна листа в системата.
Документите, с които се осъществява извеждането на стоки от обектите за регистрираните по записа лица, електронно акцизен данъчен документ – ЕАДД, и документите, с които се осъществява под режим на отложено плащане на акциз, електронно административен документ – ЕАД, се регистрират по електронен път в БАЦИС, като веднага им се присъжда уникален контролен номер и се обработват и съхраняват в регистрите на системата, като по същия начин се процедира при акцизните и при другите декларации.
В БАЦИС се реализират функционалности за обезпечаване на нередности на митническите служители и извършването на съответните контролни функции на митническите органи.За тази цел се реализирани интерфейси между отделните модули на БАЦИС и интеграция с другите информационни системи на Агенция „Митници“ – Българската интегрирана митническа информационна система (БИМИС) и митническата информационна система за износ (МИСИ) и пътните такси на разрешителен режим, системата за обмен на рискова информация (СОРИ) и Регистъра на задълженията към митническата администрация. Реализиран е мобилен достъп до системата за митническите служите, които извършват мобилни проверки или проверки в обектите на данъчно задължени лица.
За подпомагане дейността на митниците служители при осъществяването на контролните им функции, съгласно Закона за акцизите и данъчните складове, са реализирани различни контролни механизми при приема на подадените от техническите оператори документи: разработени са индикатори за рискови събития при подаването на документите в БАЦИС; Дефинирани са рисковите индикатори при приемането на акцизни декларации, създадена е функционалност за дефиниране на изходните; изградено е ново хранилище за данни, където ежедневно се зареждат данните, постъпили във всички модули на БАЦИС. С тези данни се изготвят аналитични справки, информационни табла за анализ на бизнес процесите на ниво данъчно задължено лице и на ниво акцизен продукт.
Съгласно чл. 103а от ЗАДС за целите за осъществяване на митническия контрол, служебните лица са длъжни да използват средства за измерване и контрол при въвеждане, производство, складирани и извеждане от данъчните складове и от обекти на регистрирани лица на акцизни стоки, данните от средствата за измерване и контрол се изпращат към БАЦИС по ред, начин и формат, определен от Министъра на финансите. В съответствие с разпоредбите са реализирани механизми за контрол от страна на митническите органи с цел недопускане манипулиране на данните от интегрираното комуникационно устройство за наблюдение и контрол, тъй наречения „икунк“. От БАЦИС са предвидени механизми за проверка на съответствието на проучените от измервателните устройства данни с тези, които икономическите оператори са декларирали – Е-АДД или Е-АД. Системата е предоставила възможност на икономическите оператори да следят работоспособността в техните обекти на „икунк“.
По време на експлоатацията на БАЦИС непрекъснато колегите извършват наблюдение върху работоспособността на системата. В резултат на анализ на възникнали технически проблеми са предприети и се предприемат мерки по усъвършенстване на БАЦИС в следните насоки: първо, технологическата модернизация на БАЦИС е с цел оптимизиране на работните и трудове процеси; интегриран мониторинг на ключови параметри на работоспособност, създаден е център за обслужване на технически проблеми, възникнали при работа с информационните системи на агенцията. Като резултат на всички тези дейности системата е обезпечена със средно време за регистриране на един документ – 3 секунди. Изпълнени са поетите ангажименти към бизнеса в лицето на Българската петролна и газова асоциация, като в 99,92% подадените документи се обработват от рисковите компании.
Относно въпросите за предстоящите ни законодателни инициативи – бяха детайлно разгледани от министъра на финансите и няма да ги повтарям наново. Единствено, уважаеми господа народни представители, мога да допълня, че се надяваме на подкрепа след внасяне на тези предложения за разглеждане от Народното събрание. По-подробна информация за всички тези въпроси ще намерите в презентациите, които сме Ви предоставили. Там сме предоставили данни за постигнатите резултати от Агенция „Митници“ и сравнителен анализ – сравнение с миналата година до момента.
Относно поставените въпроси – методите за извличане етиловия алкохол и въпросите, свързани с Европейската стратегия от 2019 г. за проследяване на произведените цигарени кутии, за инициативата на Европейската централна комисия по отношение на големината на картините на цигарените кутии, предупреждаващи за вредата от тютюнопушенето, респективно проблемите с големината на бандеролите, то отношение би могла да вземе директора на дирекция „Акцизи“ в Агенция „Митници“ – г-жа Генова. Както прецените, господин Председател.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Да, може да я изслушаме, ако Вие прецените, че трябва още изчерпателност.
ГЕОРГИ КОСТОВ: Поемам личен ангажимент на всички въпроси да получите подробни писмени отговори.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Благодаря ви, уважаеми г-н Костов.
Господин Министър, нещо да допълните или да преминем към зададените въпроси.
МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Нека да минем към въпросите, те ще дадат още светлина.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Колеги, мисля, че знаете – целият този цирк в началото беше предназначен, за да не съобщя един от въпросите, които исках да задам на г-н Министъра. Разрешавате ли да задам един въпрос? Ще задам един въпрос, няма да задам два. Добре.
Пуснете слайда, ако обичате. При нас и при медиите дойдоха снимки за цистерни, които зареждат от един данъчен склад горива, които са пълни и с добавките. (Реплика.) Добре, загасете лампите, но няма да могат да снимат медиите.
За какво се касае? Обичайната процедура, когато отидеш да си закупиш от даден склад стока с биодобавки, плащаш всичко това, натоварваш го на камиона, получаваш съответните документи и стоката отива на бензиностанцията, и се разтоварва. През зимата, когато имаше голямо задръстване се оказа, че целият този бранш, който се занимава с продажба на горива, е напрегнат, защото има сняг и не могат да зареждат.
В тази връзка бяха заснети 10-на цистерни, които правят по няколко курса, със следната операция: отиват в един данъчен склад, плащат си всичко и закупуват стоки с биодобавка. По документ го местят на 3 км и го разтоварват в друг данъчен склад, след което отново го натоварват като гориво с биопродукти и го донасят на бензиностанцията. От данните, които ги имаме, се оказа, че тази операция става за около 7 минути. Ясно е, че една цистерна не може да се разтовари и натовари за 7 минути. Цистерните бяха проследени до един данъчен склад и натоварването му с всички съответни документи. В същото време се оказа, че те се съобщавали на другия данъчен склад какво е точното количество, променяли са документите и са отивали на съответната бензиностанция.
Възможно е това да е било нарушение, което се извършва само от служителите на единия данъчен склад и евентуално шофьора за сметка на работодателя. Възможно е това да е цяла схема, при която цистерни са закупувани от един данъчен склад и с подменени документи са стигали до крайната дестинация.
В единия случай говорим за някаква малка организирана група, която е извършвала нерегламентирани дейности и нарушения, а в другия случай говорим за лицензиран склад, който е манипулирал дейността. Най-интересното в този случай е, че са заснети с имена, с номерата на колите, самите шофьори, обектите на които са разтоварвали – ще Ви ги дам. Не се налагат свидетелски показания, не се налага каквото и да е. Следят се фирмите, знаят се номерата на колите и датите – дали са предели пари по банков път към единия склад, и дали съответните системи са регистрирали движение от единия към другия склад. Вие казахте, че системата работи много ефективно и веднага ще се разбере, че става въпрос за подмяна на документите. В единия случай може би трябва да се отнеме лиценз, а в другия – да се търси отговорност. Аз не мога да давам заключения, Вие ще прецените. Това беше голямата драма, както виждате – да не се оповестят такива данни.
Другият случай е относно Варненското пристанище. Предполагам, че имате това писмо, а и няма да търсим отговорност, няма движение по въпроса.
Давам думата на всеки един колега, за да може да зададе своите въпроси.
Заповядайте, господин Търновалийски.
ГЕОРГИ ТЪРНОВАЛИЙСКИ: Благодаря, г-н Председател.
Господин Министър, колеги, аз искам да поставя няколко въпроса към г-н Костов. Първото е, цитираната единна национална стратегия за повишаване събираемостта на данъците (2015 – 2017 г.), с която не съм запознат, а предполагам и колегите. Ако можете да ни я предоставите, да се запознаем с нея, тъй като в материалите виждам нещо много интересно.
По линия на енергийните продукти през последното тримесечие има увеличение от 308%. Вие споменахте, че има съвместни проверки, 127 плавателни съда са проверени. Едва ли това е 308 % увеличение. Това ли са мерките, и има ли други такива мерки? Същото се отнася и по линия на алкохола и алкохолните продукти – 372% увеличение за едно тримесечие, след като нямаме съществени промени в законодателството. Кои са тези мерки, които доведоха до тези резултати? Защото за разлика от алкохола, то за тютюневите изделия се оказва, че поради добрия превантивен контрол там има спад. Тук веднага възниква въпросът: защо не са предприети такива превантивни мерки и за енергийните продукти, и за алкохола? От тези мерки резултатът е 7 млн. лв., което ми се струва, че не е много ефективно като резултат – така е записано тук. С няколко думи, ако може да кажете какво се случва с тези отнети, цитирани количества цигари, енергийни продукти, алкохол, каква им е съдбата?
И още нещо, за което тук не се говори, един проблем. Всички сме съгласни при условие, че всяка една администрация я правят хората, които работят в нея.
През 2013 г. приехме едни промени в Закона за митниците и се въведоха изисквания при провеждането на тестове за интегритет в администрацията на Агенция „Митници“. Ако не можете сега, ще очакваме да ни дадете отговор какъв е ефектът от това, защото доколкото знам през 2016 г. това не работеше. Започна ли да работи през 2017 г. тази система при полагане на такива тестове за интегритет? Какъв е ефектът от това? Това може да е една от мерките, която е подобрила работата и ефективността на митническата администрация. Резервите, които има, наистина са големи към двете администрации, приходни. Наистина усилията са доста големи.
Господин Министър, казахте за парите в касата – да, това е проблем. Добре е, че е направен този анализ. Лошото е, че е направен през 2017 г., а не е направен в 2010 г., 2011 г., 2012 г. Ще изразя мое мнение, не знам дали действията, които се предприемат, са най-точните и цялата администрация да ходи да търси парите в касите. Госпожо Димитрова, дали, търсейки парите в касите, няма да изпуснем други по-важни проблеми? Мое лично мнение, че можеше да търсим по-модерни начини за справяне с този проблем, които е много сериозен. Адмирации за това, че се е стигнало дотук и дано ефектът, които се очаква, да бъде постигнат.
Имам още доста въпроси, но времето много напредна и предполагам, че колегите също ще искат да зададат совите въпроси. Благодаря.
МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Преди да отговорят колегите, само да допълня, г-н Търновалийски, че сме в процедура по закупуване на специални броящи машини, които да записват и номерата на банкнотите, за да не ги разнасят от фирма на фирма. Това е като мярка за подобряване на ефективността. (Реплики.)
ГАЛЯ ДИМИТРОВА: Администрацията, както знаете, цени своите ресурси. Уведомихме всички лица, за които имахме информация, че има такива големи наличности със специални електронни писма, в които им посочихме какви са възможностите да подадат коригиращи декларации, дори след края на месец септември – на основание на един член от Кодекса, който позволява това. Информацията ми е, че почти всички, които са получили съобщения, подават коригиращи декларации, плащат данъка върху дивидентите и печалбата, така че мога да Ви уверя, че специално в тази акция няма да бъдат изразходвани сериозни ресурси на нашата администрация.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Колеги, имате ли да зададете други въпроси?
Заповядайте, г-н Костов.
ГЕОРГИ КОСТОВ: Уважаеми г-н Търновалийски, настоящата презентация е в отговор на поставените конкретни въпроси, свързани с проведени конкретни мероприятия по инициатива на Агенция „Митници“ и свързани с постигнатите резултати.Тя няма претенции да даде цялостен, задълбочен анализ за дейността на Агенцията през един дълъг период.
В никакъв случай не сме искали и сме нямали за цел да презентираме единствено и само нашата дейност. Всички служители на агенцията осъзнават, че противодействието на сивата икономика не е възможно да бъде адекватно, ако не се работи в екип, взаимодействие и партньорство с другите по-големи, които са призвани и имат функционални задължения да се справят с този проблем, а именно: координация и взаимодействие с колегите от НАП, разбира се, с големите от МВР, с Държавна агенция „Национална сигурност“ и с Прокуратурата.
В тоя ред на мисли искахме да извеждаме тенденции, свързани с годишната динамика на всички тези резултати, тъй като не искахме в никакъв случай нашите данни да бъдат интерпретирани по някакъв политически начин, затова и сравняваме постигнатите резултати през последните три месеца спрямо обективен период от миналата година, като условията са били идентични и определено резултатите са по-позитивни. Има обаче дейности, които на годишна база са негативни, но не искахме да влизаме в такива сравнения, за да се предпазим и бихме могли да избегнем.
Що се отнася до тестовете за интегритет, то те се провеждат за назначаване, за подбиране на нови служители на Агенция „Митници“. Те се провеждат от външна институция – Института по психология на МВР, като договорните отношения с тях са от началото на 2016 г. Нашето впечатление е, че се провеждат изключително професионално при спазване на високо ниво на анонимност, така че проверяващият да може да провери резултатите като няма представа кой е проверяваният служител. Кандидатът, получил негативен резултат, изразява винаги мнение, че резултатът му е недействителен.
Преди време напливът за работа в Агенцията е бил изключително висок, а сега, за съжаление, потенциалните кандидати не са такъв брой, както на нас ни се иска. Не е голям напливът за работа в Агенцията, но пак се спазват принципи на анонимност и системата е подобна като тази за шофьорските книжки. (Реплики.)
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Колега Търновалийски, оказва се, че този тест беше използван, за да бъдат уволнени много хора. Това беше преди да започне процедурата с НПК, тоест се връщаме назад, когато господин Костов не е бил там. Аз го познавам от 20 г., когато беше оперативен работник, а аз бях оперативен ревизор.
ГЕОРГИ ТЪРНОВАЛИЙСКИ: Господин Димитров, аз Ви благодаря за поясненията и съм наясно с това, което казахте. Благодаря и на господин Костов.
БОЯДЖИЕВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми г-н Министър, уважаеми дами и господа! Аз искам да поставя въпроса от един малко по-различен ъгъл. Ние имахме няколко срещи, познавателни, с различни институции, които работят в сфера на приходната част, а последната беше миналата седмица с Асоциацията на търговските организации и там се изнесоха много шокиращи данни.
Нещо, което ми направи силно впечатление, е, че секретарят на Асоциацията – г-н Делчев, е запознат с данни от 2015 г. В тази информация се говореше за приходи в размер на 1 млрд. 300 млн. лв., което е шокиращо. Запознахме се на практика с всички тези ведомствени бензиностанции и още други мутанти, които има по веригата, и със снимков материал. Интересното е, че всичко това беше проверено от Главната прокуратура, има и доклад, а след това е засекретен в секретната секция на народното събрание. На нашите въпроси – защо се допуска това нещо и защо не се реагира, и се губят толкова много пари, като целта на нашата агенция е да знаем причините за това, оправданието беше, че всички тези фирми, както ги нарекох „мутанти“, работят под нечие покровителство. Беше казано изрично, че това са хора по веригата от различни институции, включително тази, която Вие представлявате, които просто ги покровителстват. По този начин се създава среда за извършване на престъпления. Разбира се, възможностите на Министерството са свързани с административната отговорност – глоби, санкции, актове, наказателни постановления. Прокуратурата е проучила този въпрос и причините, довели до тези неща.
Но мен ме интересува какъв е резултатът? Имало ли е някакви конкретни мерки и има ли съдебни процедури, за такива търговци, които бягат от правосъдието? Ще дам конкретен пример с господин Марешки, който беше посочен, че дължи по 250 - 300 млн.лв. неплатени данъци и нищо не търсят от него.
Има ли стиковка между Вас като органи, които работите в сферата с органите на държавата в лицето на МВР и, разбира се, с прокуратурата? Има ли извършено престъпление и какви мерки ще се предприемат евентуално? Благодаря.
МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Нека приемем, че въпросът е към всички нас.
Данните, които многократно се извеждат от колегите от този бизнес касаят анализиран период от 2007 – 2009 г. Тези милиарди, които хвърчат в пространството на база на анализ за този период, а така или иначе сме далеч от мисълта, че ние нямаме проблем в откриването на данъци и избягването на плащането на акцизи, и естествено, че си взаимодействаме с всички институции.
Колеги, аз съм казвал: дайте конкретни сигнали, за да може да ангажираме и контролираме целия държавен ресурс, и да работим върху тези проблеми с координацията. Със сигурност, изградените в рамките на Министерството на финансите системи за взаимодействие на Агенция „Митници“ и на НАП през последните години, дават много добри резултати. На практика системата за анализа на търговията с горива, която функционира в НАП и стъпва на информацията от митниците за електронните административни документи, прави почти невъзможно отклоняването на горива, които вече са влезли в данъчен клас и избягват плащането на акциз.
От името на Прокуратурата не мога да говоря и не е редно, но е хубаво всички сигнали, които постъпват при Вас и при нас, и има конкретна информация за извършено или извършващо се престъпление, да я дава. Да, общата констатация е, че има резерви в сивия сектор, за съжаление. От друга страна, ако нямаше сив сектор, трябваше да закрием Комисията, а това ще даде възможност заедно да свършим доста работа и да подпомогнем фиска.
От гледна точка на текущото изпълнение на бюджета съм умерено циничен, че действията, които правим през последните няколко години, дават резултат. Темповете на увеличение на приходите в бюджета изпреварват темповете на нарастване на приходната база, което означава, че расте събираемостта. Понеже въпросът Ви беше доста общ, затова такъв е и отговорът.
Утре ние имаме среща с тях по темата за ведомствените бензиностанции, на която 4 министри със съответните агенции ще обсъдим този въпрос, защото той не е въпрос само на Министерството на финансите. Казах, че там трябва да се включи и ДНСК, и пожарната, и други служби на МВР, Екологията, НАП, „Митници“, а защо не и Министерството на транспорта, тъй като често се извършва незаконно движение на горива в нарушение на правилата. Това изискване се казваше „ад еър“, като често се извършва транспортиране на горива незаконно. Тоест, ако държавата подобри усилията си, шансовете на тези, които се опитват да се отклонят и да крадат, да извършват престъпления, ще намалеят. Разбира се, колегите, ако искат, да допълнят нещо.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Давам думата на колежката от парламентарната група „Воля“.
ДОРА ХРИСТОВА: Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми г-н Министър, уважаеми гости! Въпросите, които г-н Марешки искаше да зададе лично, но нямаше време и възможност да изчака. Може би ще ги зададе в предаването, където ще участва.
Аз искам да задам един въпрос на г-н Горанов. В презентацията, която направихте във връзка с предложенията, които сте внесли, искам да обърна внимание, че два месеца след промяната на Закона за ограничаване на плащанията в брой, не бяха приети. На първо четене бяха до 1000 лв., а на второ четене от 10 000 на 5 000 лв. В законопроекта за изменение и допълнение на Закона за ДДС, че мотивите не са с нищо по-различни от тези от предния път.
МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Ще ме питате ли нещо?
ДОРА ХРИСТОВА: Отчитате, че в счетоводните каси на предприятията е 10 млрд. лв., в обръщение. Към 31 декември 2016 г. са били съответно в обръщение 14 млрд. лв., а в касите – 12,5 млрд. лв.
За периода 2011 г. – 2017 г. резултатите са едни 500 милиона, и то за 6 - 7 години. Значи Вие си противоречите, защото Законът не е допринесъл за намаляване на наличностите в касите. Законът беше приет през 2011 г. и е от две страници и половина. След три месеца излезе указание на Министерството на финансите, където беше дълго 15 - 16 страници и имаше много спорни моменти, а едва ли не с този закон беше спряна сивата икономика.
Аз искам да Ви попитам: какво ви пречи да направите един такъв Закон и всички тези указания от Министерството на финансите да са в Закона? Знаете, че тези 5000 лв. ще засегнат най-вече големите платци, а тези, които не са свикнали да спазват закона, ще продължат по същия начин.
МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Какъв е въпросът, госпожо Христова? Нека си уважаваме времето.
ДОРА ХРИСТОВА: Имам два въпроса. Първият въпрос е за цифрите, които цитирахте…..
МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Сега не обсъждаме Законопроектът, а като дойде време ще Ви го представя и ще го обсъдим. (Реплика.) Аз мога да цитирам всичко. Ако смятате, че като дойде министъра Комисията, следващия път няма да говоря.
За първия въпрос мисля, че има някакво неразбиране във философията и това, което вие търсите да видите като връзка между плащанията в брой и това, което фирмите декларират в касите като наличности, са различни икономически процеси. Ще трябва да удължим с около 2 ч. заседанието, за да ви обясня защо едното няма връзка с другото.
По Законът за ограничаване на плащанията в брой има една партия, която претендира да работи в полза на народа и често размахва популистки лозунги, не би трябвало да я притеснява ограничаването на плащанията в брой. Законът се грижи за тази част от населението, която далеч не разполага месечно или за еднократно плащане с 5000 лв.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Колеги, моля ви да бъдете малко по-точни и да не преразказвате това, което министърът е казал. Има регламент от 2 минути. Досега не имало Комисия, която толкова дълго време да заседава.
СТЕФАН БУРЧЕВ: Уважаеми г-н Министър, уважаеми гости, колеги! Бих искал да кажа, че адмирирам срещата, която ще се проведе утре между заинтересованите страни, МВР и асоциациите.
Ще кажа няколко неща, тъй като и аз не съм специалист и моята работа е от стотина дни. Сравнявайки техните тези и констатации, днес имаме единение, че трябва да се проведат законодателни инициативи. В началото Вие поставихте много коректен план с планирани мерки за изсветляване на сивия сектор. Как бихте коментирали това? В презентацията на г-н Костов – тя е пред мен, всичко е на база на факти от сайта за 2015 г. те казаха, че по тяхно мнение системата БАЦИС е неефективна – „юзлес“.
МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Те „юзлес“ ли казаха?
СТЕФАН БУРЧЕВ: Да, ще Ви цитирам една презентация за оценка на горивата. Може ли да се ограничи явлението „сив сектор“?
Въпросът ми тук е към Вас и към ресорните агенции, в случая „Митници“. Във второто квадратче – пристанище, митнически склад, отдолу са написани техните констатации и анализи като асоциации. Няма достатъчно измервателни уреди, прибори, няма технически изискания към такива обекти, няма адекватен контрол от страна на техническите органи, няма контрол на качеството.
Въпросът ми към г-н Костов, тъй като сме сред отличниците за Европа в изсветляване на сивия сектор при цигарите, е: каква оценка бихте поставили с тези близо 30% сив сектор на база средно за Европейския съюз?
МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Ние също сме виждали тази презентация и голяма част от изводите в нея споделяме. Темата за ДДС в търговията с горива почива на анализ за периода 2007 - 2009 г., когато нито БАЦИС съществуване, нито връзка на бензиностанциите с НАП, нито измервателни уреди, нищо.
Дори ще ви припомня без да се връщаме много назад в миналото и да укоряваме когото и да било, че доста време след приемането на Закона за акцизите данъчните складове нямаше издадена наредбата за измервателните уреди, и се наложи в 2010 г. да издадем наредбата и да въведем измервателните уреди в данъчните складове. Това е история, минало.
Със сигурност имаме проблеми и заради това се събираме, и изменяме нормативната уредба, така че да даваме допълнителни инструменти за справяне с нелегалната търговия с горива. Постоянно се прокрадва една сюжетна линия, при която се твърди, че определени икономически оператори са толерирани от НАП и „Митници“. Не казвам, че в Националната агенция за приходите или в българските митници няма хора, които не са си на мястото.
През годините сме виждали, че доста служители не са издържали теста за интегритет и са били обект на разследване от службите и на по-сериозни мерки върху тях. Но, ако някой счита, че сегашното правителство в лицето на министъра на финансите или ръководството на двете приходни администрации, да каже и да го посочи конкретно с данни. Снимките, които видяхме в Русе, ще ги разгледаме много внимателно и може да има разследване от специализираните органи.
По отношение на БАЦИС – може би не е съвършената система, но винаги съм задавл този въпрос: ако я махнем, по-добре ли ще стане? Тя не може да е „юзлес“, при положение че самата система създава информация, която дава възможност като аналитичен инструмент да дава увереност на агенция „Митници“, че акцизните горива са се движили коректно и не са излезли от контрол, а от друга страна да дава възможност на НАП и митницата да анализират съвместно информацията, да индентифицира тези обекти и да извършват контролни действия директно.
Запознати сме във времето с проблемите, които е имало в БАЦИС и мога да Ви уверя, че в последните една-две години констатираните слабости в системата са отстранени и тя е ефективна. Махането й в никакъв случай няма да подобри капацитета на митницата и възможностите й за контрол.
Заповядайте.
ГЕОРГИ КОСТОВ: Аз ще бъда изключително кратък.
Задържаните тази година 250 000 л. горива са без платен акциз, а може би едно 80 % от тях са задържани по аналитичен способ, след като работни групи от Агенция „Митници“ и от Агенцията по приходите анализират информацията, която предоставя БАЦИС и я съпоставят с информационната система на НАП. Само 20% са плод на случайни проверки на мобилните ни екипи, а това е изключително висок атестат на ефективността на информационните ни системи, а в 21 век те трябва да се киберобезпечени. Системата е направена изключително отворено като има възможности за усъвършенстване и те се използват всяка година да се тестват, и да се отстраняват определени слабости, които са констатирани през изминалия период, и съответно да се надграждат с нови технически постижения.
По действащия Закон за акцизите и данъчните складове няма изрични изисквания да има онлайн предаване при разтоварване на енергийни продукти. Когато говорим за митнически складове, моля Ви всички да не употребявате множествено чисто, защото в България има само един митнически склад и се намира във Варна. Сега се извършва контрол, но тъй като считаме, че това не е достатъчно сме въвели мерките: контрол на контрола, като координационния център получава информацията и праща контрола на митническите служители.
МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Да, независимо, че не са данъчни складове, независимо че не се изисква за целите на анализа – те не предават директно онлайн, но за да може да добием информацията сме ги задължили да имат измервателни уреди във всички пристанища.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Уважаеми господин министър, уважаеми госпожо Димитрова, уважаеми господи н Костов, дами и господа, директори, началници на отдели, искам да изкажа благодарност от името на всички колеги от Комисията за това, че дойдохте, присъствахте, предоставихте справки, запознахте ни с много материал.
Мога да Ви кажа от предишните ни разговори тук в Комисията, независимо че има политически пристрастия и искри, то по отношение на това да подкрепим законодателството с цел по-висока събираемост на данъци и на 99% сме на едно мнение. Благодаря Ви, че дойдохте.
Сега ще преминем към точка втора:
ПРЕДСТАВЯНЕ И ОБСЪЖДАНЕ НА ПРОГРАМА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛСТВОТО НА СЪВЕТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ.
МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: Да виждате друг министър тук? Общо взето аз ще участвам в заседанията и ще съм този, който ще ръководи съвета.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Колеги, има ли някой от Вас да не е запознат с всичките условия по тази програма?
Държите ли непременно господин Горанов още половин час да ни представя програмата? (Реплики.)
Колеги, запознати сте с материалите по точка втора – бяха Ви изпратени по пощата. Моля да гласуваме.
Гласували 19 народни представители: за – 19, против и въздържали се – няма.
Програмата единодушно е приета.
Благодаря Ви господин Министър, че бяхте при нас.
Ако нямате други въпроси, закривам заседанието.
(Закрито в 18, 12 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЕМИЛ ДИМИТРОВ