Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
1. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, № 902-01-62, внесен от Министерския съвет на 14 ноември 2019 г. – за първо гласуване.
2. Разни.
П Р О Т О К О Л
№ 45
На 21 ноември 2019 г., четвъртък, се проведе редовно заседание на Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата при следния
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, № 902-01-62, внесен от Министерския съвет на 14 ноември 2019 г. – за първо гласуване.
2. Разни.
Списъкът на присъствалите народни представители – членове на Комисията, и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито в 16,00 ч. и ръководено от председателя на Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата господин Емил Димитров.
* * *
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Уважаеми дами и господа народни представители, добър ден! Имаме необходимия кворум при условията на упълномощаване, както винаги е било при нас.
Откривам редовното заседание на Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата на 21 ноември 2019 г., четвъртък.
Гости на заседанието са: госпожа Людмила Петкова – директор на дирекция „Данъчна политика“ в Министерството на финансите, Ирена Христова – началник на отдел в дирекция „Данъчна политика“ в Министерството на финансите, Анна Бъчварова – главен експерт в дирекция „Данъчна политика“ в Министерството на финансите.
Предлагам дневният ред на днешното заседание на Комисията да бъде следният:
1. Представяне, обсъждане и гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, № 902-01-62, внесен от Министерския съвет на 14 ноември 2019 г. – за първо гласуване.
2. Разни.
Моля, гласувайте така предложения дневен ред.
За – 19, против и въздържали се – няма.
Дневният ред се приема единодушно.
Преминаваме към точка първа:
ПРЕДСТАВЯНЕ, ОБСЪЖДАНЕ И ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛНИЯ ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС, № 902-01-62, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 14 НОЕМВРИ 2019 Г. – ЗА ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ.
Колегите от ДПС – госпожа Шевкед и господин Аврамов, заявиха своя отрицателен вот по този законопроект, така че те ще бъдат отчетени по този начин при гласуването.
Давам думата на госпожа Людмила Петкова – директор на дирекция „Данъчна политика“ в Министерството на финансите, за да ни представени Законопроекта за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Ако може, нека да бъде по-кратко.
Заповядайте, госпожо Петкова.
ЛЮДМИЛА ПЕТКОВА: Благодаря, уважаеми господин Председател!
Уважаеми дами и господа народни представители, набързо ще Ви представя Законопроект за изменение и допълнение на ДОПК, № 902-01-62, внесен от Министерския съвет на 14 ноември 2019 г. – за първо гласуване. Всъщност с него се предлага въвеждане на Европейската директива, която е по отношение на задължителния автоматичен обмен на информация в областта на данъчното облагане, свързана с подлежащи на оповестяване трансгранични договорености.
Директивата беше приета по време на Българското председателство и разпоредбите трябва да бъдат въведени в законодателството до края на тази година, като влизат в сила от първи юли 2020 г. Основната цел на новите правила е противодействието и пренасочването на печалби към юрисдикции, които са с по-благоприятен данъчен режим, както и на практики за цялостно намаляване на данъчните задължения.
Всъщност идеята е информацията по тези схеми да се предостави на Националната агенция за приходите на много ранен етап, тоест още преди да е започнало да се прилагат схемите и информацията да се обменя автоматично между държавите-членки. Идеята е, ако някаква схема примерно ползва недостатъци или пропуски в законодателството, да бъдат анализирани тези пропуски и съответно да се промени Законът, за да не може да се ползва подобна схема за отклонение от данъчно облагане. Това е накратко представянето на Законопроекта.
На НАП ще се предостави информация. Националната агенция по приходите ще обменя автоматично информация с държавите – членки, като те са задължени да предоставят информацията на тези, които разработват схемите за трансграничните договорености. Това са консултанти и консултантски фирми, адвокати или тези, които разработват подобни схеми, но само трансгранични схеми, които касаят повече от една държава.
ПРЕДС. ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Благодаря Ви, госпожо Петкова.
Колеги, Вие сте се запознали със Законопроекта. Той Ви е изпратен на имейлите, а също така не сме водеща комисия.
Моля, ако няма други въпроси, да пристъпим към гласуване. Още веднъж за протокола – от БСП са шест човека, „Движение за права и свободи“ двама, аз и Христиан сме двама от „Обединени патриоти“ и другите са от ГЕРБ.
Моля, който ще подкрепи така предложения Законопроект, да гласува.
За – 12, против – 6, въздържал се – 1.
Законопроектът се приема.
Преминаваме към точка втора:
РАЗНИ.
Колеги, имате ли въпроси? Няма.
Благодаря на всички за участието им, а поради изчерпване на дневния ред, закривам заседанието.
(Закрито в 16,06 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Емил Димитров