Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
Комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане и гласуване на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2020 г., № 002-00-3, внесена от Министерския съвет на 27 януари 2020 г.
2. Разни.
П Р О Т О К О Л
№ 49
На 6 февруари 2020 г., четвъртък, от 16,00 ч. се проведе заседание на Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане и гласуване на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2020 г., № 002-00-3, внесена от Министерския съвет на 27 януари 2020 г.
2. Разни.
Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители се прилага към протокола.
Заседанието беше открито и ръководено от господин Юлиан Ангелов – председател на Комисията.
* * *
ПРЕДС. ЮЛИАН АНГЕЛОВ: Има кворум – заседанието може да започне.
Проектът за дневен ред е изпратен до всички.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за предприятията на социалната и солидарна икономика, № 054-01-2, внесен от Александър Сиди и Калин Поповски на 14 януари 2020 г., който беше предложен като втора точка от дневния ред, не беше гледан на първо четене в пленарната зала и ще отпадне като предложение за дневния ред.
Така че Ви предлагам следния дневен ред за днешното заседание на Комисията:
1. Обсъждане и гласуване на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2020 г., № 002-00-3, внесена от Министерския съвет на 27 януари 2020 г.
2. Разни.
Който е съгласен с така предложения дневен ред за днешното заседание, моля да гласува.
Единодушно е приет дневният ред – „против“ и „въздържали се“ няма.
По първа точка:
Всички разполагате с Програмата, която е предложена.
Ако имате изказвания, конкретни виждания по тази програма, която е одобрена от Министерския съвет, внесена е и се разглежда от всички комисии на парламента. Водеща е Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и тя ще обобщи докладите на всички комисии – ще бъдат включени в един общ доклад, който КЕВКЕФ ще представи на пленарната зала. Това – като процедура.
Мнение може да се изкаже, но не може да има промени по текста – съответно всеки ще прецени дали да подкрепи, или да не подкрепи, или да се въздържи при гласуването на предложената програма.
Докато прегледате нещата, аз ще взема отношение по Програмата.
Като народен представител от „Обединени патриоти“, от ВМРО имам две конкретни притеснения по тази програма. Иначе ще я подкрепя, но имам две неща, които считаме, че могат да навредят на българските интереси – икономически и национални.
Едната ми забележка е от гледна точка на Европейската зелена сделка, с която започва Програмата – след увода: енергийните измерения на Европейската зелена сделка, селскостопанските ѝ измерения и така нататък. Въпреки че в Програмата са отбелязани българските специфики като икономика, че българската държава специфично трябва да действа през тези години до 2050-а, че има определени интереси – българската икономика, които могат да бъдат накърнени, моите притеснения са същите от гледна точка на това –Зелената сделка, която Европейският съюз иска да прокарва като политика до 2050 г., че икономики като българската може да пострадат, особено там, където има въгледобив, където има ТЕЦ-ове, заради вредните емисии. Тук българската държава трябва да успее да защити националния интерес, да защити хората, които работят във въгледобива… (Реплика от народния представител Кольо Милев при изключени микрофони.)
Въпросът е не само дали може да удължим времето, а да направим така, че през европейски фондове да се осигурят други икономически перспективи пред хората, които са заети в този сектор, защото цели региони в държавата, ако не бъде направено това, могат да пострадат, и то десетки хиляди хора, които са заети.
Моето виждане, и на ВМРО, е, че тази Зелена сделка, която Европейският съюз прие и предлага, все пак не трябва да минава в крайно зелено, а трябва да търси баланса между човека и природата, защото има тенденции, които забелязваме напоследък, да се гледа единствено и само природата, а нищо, което касае човека като интерес, не се защитава. Това по никакъв начин няма да е полезно нито на българската държава, нито на хората, които се занимават с бизнес в България, нито на хората, които са заети в тези сфери. Едната ми забележка.
Другата е за разширяването на Европейския съюз – в Програмата. Изречението там започва: „България последователно подкрепя процеса на разширяване на Европейския съюз, споделяйки разбирането, че напредъкът в европейската интеграция на страните от Западните Балкани и Турция…“. Виждането на партията, което отстоявам, е, че Турция няма място в Европейския съюз. Не само че не отговаря на критериите, особено в последните години, считаме, че не е държава, която изповядва европейски ценности. Това винаги е било нашето виждане.
Надявам се следващата година от Програмата да отпаднат такива конкретни текстове, свързани с Турция – и по-надолу има текстове, които я касаят. Нямам нищо против България да има добросъседски отношения с Турция, да се развиват икономическите отношения, да има нормална политика между двете държави – това е политика, която България трябва да търси с всеки един съсед около нас. Конкретно за подкрепата за Турция за Европейския съюз – личното ми мнение, а и на партията и коалицията, които представлявам, е, че не трябва да има такъв текст в този документ. Това са ми двете забележки.
Иначе като цяло подкрепям Програмата. Държа в доклада на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове да бъдат включени именно тези, изказани тук, становища.
Колеги, заповядайте, ако имате нещо да добавите.
КОЛЬО МИЛЕВ: Ние също ще подкрепим Годишната програма. Тя е отворен документ – надявам се, че в процеса на работа много от приоритетите, които са включени тук, могат да добият и друга посока.
Вие сте прави като коалиция да изразявате това мнение за Турция специално, но да се надяваме, че има и други мъдри държави, които няма да допуснат Турция да влезе в преговорния процес, тъй като наистина те са на острието на отговорностите, които трябва да имат, за да членуват в Европа, особено с действията им в Сирия и в Либия, проблемите им с кюрдите, а и демокрацията в Турция.
Дори Вие да не заявите такава позиция, след като нямаме право да променяме нищо, а само да изразим мнение, по-скоро ще се надяваме западните държави да защитават своето мнение по този въпрос.
Така че подкрепяме Годишната програма.
НИКОЛАЙ БОШКИЛОВ: Подкрепяме я.
Мисля, че ние ще се съберем като партия и ще излезем с обща позиция по Програмата.
ДЕСИСЛАВА КОСТАДИНОВА-ГУШЕВА: Парламентарната група на ГЕРБ също подкрепя Годишната програма.
ПРЕДС. ЮЛИАН АНГЕЛОВ: Благодаря Ви.
Други изказвания? Няма.
Подлагам Програмата на гласуване.
Единодушно е приета – „против“ и „въздържали се“ няма.
Преминаваме към втора точка.
Ако имате нещо, колеги, в точка „Разни“. Няма.
Закривам заседанието.
(Закрито в 16,10 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Юлиан Ангелов