Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Обществен съвет към Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
Обществен съвет към Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
25/09/2018

    Становище на Обществения съвет относно Национална гражданска инициатива „7000“ № 839-01-14 от 27.06.108 г., внесена от Инициативен комитет
    ОБЩЕСТВЕН СЪВЕТ КЪМ
    КОМИСИЯ ПО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО С НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ И ЖАЛБИТЕ НА ГРАЖДАНИТЕ


    Р Е Ш Е Н И Е № 13

    Общественият съвет, на основание чл.17, ал.3 от Правила за работата и дейността на Обществения съвет, на свое редовно заседание от 25 септември 2018 година, по т. 3 от дневния ред, след като се запозна с мотивите на Националната гражданска инициатива и изслуша мненията и становищата на членове на Съвета,


    Р Е Ш И:


    С 8 гласа - „ЗА“, 0 гласа - „ПРОТИВ“, 0 гласа - „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ„

    Подкрепя Национална гражданска инициатива „7000“ № 839-01-14 от 27.06.108 г., внесена от Инициативен комитет и препоръчва на членовете на Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите да я подкрепят и по тяхна инициатива да внесат в 44-то НС проекта на Закон за физическите лица и мерки за подкрепа, приет на първо четене в 43-то Народно събрание с вносител Министерски съвет.


    МОТИВИ КЪМ РЕШЕНИЕТО:

    Общественият съвет към КВНОЖГ подкрепя искането на Националната гражданска инициатива „7000“за внасяне за разглеждане на Закон за физическите лица и мерките за подкрепа от Народното събрание, със следните аргументи:

    България ратифицира Конвенцията за правата на хората с увреждания (КПХУ) през 2012г. Парламентът гласува с пълно единодушие присъединяването на Българя към този документ. Според стандартите на КПХУ и най-вече чл. 12, Равнопоставеност пред закона, всяка държава е длъжна да осигури на своите граждани възможността да самостоятелно да упражняват правата си. Въпреки ратифицираната Конвенция, която по силата на чл. 5, ал. 4 от Конституцията има примат над българското законодателство, възможността хората с увреждания да упражняват гражданските си права е ограничена от съществуването на остарялата уредба на Закона за лицата и семейството (1949г.). България е осъдена от двама души, поставени под ограничено запрещение – г-н Станев срещу България (2012г.) и г-н Станков срещу България (2015г.) пред Съда по правата на човека в Страсбург.

    На 04.08.2016 г. в 43-то Народно събрание е бил внесен от Министерски съвет Закон за физическите лица и мерките за подкрепа като стъпка за промяна на правната рамка и съобразяването й с изискванията на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. За съжаление, след преминаване на първо четене в 5 ресорни комисии , съдбата на този законопроект остава неясна след разпускането на 43-то Народното събрание.

    На 27 март 2018г. инициативен комитет учредява Национална гражданска инициатива 7000, която чрез подписка цели внасяне на проекта на Закон за физическите лица и мерките за подкрепа в Народното събрание на Република България. Подписката се организира по реда на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление и цели приемането на нова законова уредба, която да отмени запрещението като ограничаване на възможността за упражняване на права и да даде възможност за въвеждане на нов правен инструмент – подкрепеното вземане на решение, чрез който хората с увреждания да могат да упражняват правата си. Основните цели на Инициативата са две:
    - Развиване на мерки за подкрепа, гарантиращи, че пълнолетните лица, които страдат от умствена изостаналост, психична болест и деменция и които имат сериозни затруднения при извършване на конкретни правни действия, ще получат необходимата подкрепа за самостоятелно упражняване на правата си съобразно техните желания и предпочитания, без да бъде замествана волята им;
    - Предвиждане на гаранции и защитни мерки, за да бъде едновременно постигнато зачитане на желанието и личния избор на всяко лице, предпазването му в ситуации на сериозен риск от необратимо увреждане и защита на интересите на третите лица.

    Подписката е успяла да събере подкрепа от 12 000 подписа на български граждани от 12 различни населени места от цялата страна. Тази гражданска енергия следва да бъде подкрепена, защото тя отразява не само искането на една голяма група хора, но и защото предложеният законопроект е преминал дълъг процес на дискусии, 3 публични обсъждания, и единствено подаването на оставка на предходния Парламент е препятствало разглеждането му според предвидения от правилника на НС ред.

    Ние считаме, че e настъпил важният момент, в който законодателният орган на държавата – Народното събрание, следва да даде подходящ отговор и съвременна правна уредба, която по нов начин да уреди тези обществени отношения, не в рамката на 1949 г., а според съвременния контекст и постижения на социалната и правната система. Според решение на Конституционния съд по дело № 10/2014 г. уточнява, че „липсата на детайлна законодателна уредба на правния режим на пълнолетните недееспособни лица води до ограничение не просто на онези права, упражняването на които крие риск за интересите на недееспособния, третите лица или обществото, а на необосновано широк кръг права, включително и от конституционен ранг, които се упражняват чрез правни действия“ и основната му препоръка е промяна на националното законодателство.

    Поради тези причини членовете на Обществения съвет подкрепят инициативата.



    Ива Таралежкова

    Председател на ОС към КВНОЖГ
    Форма за търсене
    Ключова дума