Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Обществен съвет към Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
Обществен съвет към Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
26/09/2017

    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Обществен съвет към
    Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите


    П Р О Т О К О Л

    № 1

    На 26 септември 2017 г., вторник, от 11,00 ч. се проведе заседание на Обществения съвет към Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Приемане на Правила за работата и дейността на ОС.
    2. Избор на зам. председатели на ОС.
    3. Определяне на приоритети в работата на ОС до края на 2017 година.

    Списъкът на присъствалите на заседанието се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито и ръководено от г-жа Ива Таралежкова – Председател на Обществения съвет.

    * * *
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА: Уважаеми колеги, добър ден. Добре дошли на първото заседание на новия Обществен съвет към Комисията за взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите. Имаме кворум. Уведомени сте за днешният дневен ред.(изчита дневния ред). Много се радвам, че тук е господин Антон Кутев, който е Председател на Комисията към която е Обществения съвет и ще му дам думата, за да чуем какво ще ни каже на първото ни заседание.
    Предс. АНТОН КУТЕВ – Първо искам да благодаря на всички за присъствието Ви тук и за желанието да работим заедно. За мен тази форма на Обществените съвети е изключително важна. Преди 15 години, когато бях общински съветник в Столична община и бях заместник-председател на такава комисия в СОС, тогава много активно пропагандирах обществените съвети, защото за мен те бяха най-добрия начин да се прави връзката с институциите, а и това е форма и на контрол, но и на пряко участие на неправителствените организации, което в крайна сметка е и смисъла. Надявам се нашето сътрудничество с Вас да бъде много полезно за Народното събрание или за самите Вас. Ще се опитам да занимавам Обществения съвет с темите които налага дневния ред на Народното събрание, които касаят гражданския сектор. За добро или лошо, такива теми излизат. Но за мен по-важното е онази инициатива, която заедно с Вас можем да направим по-добре. В това отношение може да очаквате пълно съдействие от мен. И се надявам Вие да си формулирате достатъчно ясно приоритетите на гражданския сектор, особено законодателните приоритети и да се опитаме заедно с Вас да ги наложим. Нашата комисия често пъти е подценявана, но искам да Ви кажа, че тя има едно огромно предимство. Това е шанса, че ние можем да се бъркаме навсякъде. По инициатива на ОС и с помощта на Комисията да притискаме изпълнителната власт да изпълнява ангажиментите, които не си изпълнява. И честно казано Комисията се стреми да го прави. Към момента стои въпроса за доброволчеството. Това е нещо което трябва да свършим. Ако трябва допълнителна помощ ще Ви осигуря да продължим това, което се опитаха за направят със Закона за младежта. Имате от моя страна и от страна на експертите на комисията всичко което ви е необходимо за работата на съвета. Пожелавам Ви успешна работа. Благодаря на Ива Таралежкова, че пое тази отговорност.
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА- Благодаря на господин Кутев. Ако някой от колегите има въпрос към него.
    НОНКА МАТОВА- Уважаеми г-н Кутев, изключително важен е въпроса за комуникация в тази комисия, и за това което се случва с това което е подаден материал от комисията в различните посоки. Да тя е изключително важна комисия. В края на този мандат бихме могли да кажем ето такива са резултатите от Обществения съвет в неговата комуникация с парламентарната комисия. Най-вече ние отбелязваме някои проблеми в обществото, които са в латентно състояние. В момента на дневен ред е Закона за бюджета. Имаме информация за така наречения коефициент на устойчивост на гражданските организации. Лично аз съм твърдо убедена, че Приложение 4 на Закона за държавния бюджет, обхващащо граждански организации за финансиране, работи на тъмно. Много се надявам да имаме комуникация между ресорите в Обществения съвет.
    ЙОАННА ДОЧЕВСКА – Искам да благодаря на г-н Кутев, че ни уважи днес. Изключително важно за нас е Закона за доброволчеството да се приеме. Той е втория по чакане след Закона за младежта. И наистина се надявам след два входирани законопроекта, които се припокриват да направим компромиси и да имаме нещо. Имам едно предложение което би работило - да си направим една вътрешна фейсбук група в която можем да си показваме какво правим всяка една от организациите. Да знаем повече едни за други.
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Предишният обществен съвет беше много активен при изработването на промените в ЗЮНЦ. Част от промените касаят и бюджета така, че ще го имаме предвид. Надявам се сега да сме по-доволни от работата си.
    КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА – Предлагам всеки от колегите да се представи. За да знаем с кого работим.

    Представяне на членовете на Обществения съвет.

    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА -Предлагам да гласуваме дневния ред – имате го пред Вас, състои се от три точки. Моля да гласуваме предложения дневен ред.
    За 9, против и въздържали се няма.
    Приема се.
    Пристъпваме към първа точка от дневния ред. Всички сте получили проекта за Правила на Обществения съвет той до голяма степен е сходен с предходния ОС. Можем да започнем да обсъждаме Вашите коментари, предложения и допълнения.
    КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА (БДФ) – Имам няколко предложения по конкретните текстове. Редакции и уточнения. В чл.5 текста звучи доста общо. Какви са ангажиментите. Предвидено е, че становищата и докладите се публикуват на сайта. В чл. 4 това е свързано с популяризиране работата на комисията.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Единият вариант е текста да отпадне.
    АННА АДАМОВА (БЦНП)- да избегнем неяснотата на чл.5, да допълним чл. 4.
    ПРЕДС.ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Чл. 5 отпада.
    КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА (БДФ) – Чл.6 становища и доклади могат да се разработват от ОС по искане на Председателя на НС и Председателя на Комисията, както и от 1/ 3 от членовете на комисията. Това означава ли, че Обществения съвет може да дава становища по законопроекти които не са разпределени на КВНОЖГ. Да се добави по законопроекти, които не са разпределени. Моето предложение е да даваме становища по законопроекти, разпределени и на други комисии.
    АННА АДАМОВА (БЦНП) – може по въпроси и законопроекти от компетентността на Обществения съвет.
    КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА (БДФ)- Чл.7 становищата, докладите и протоколите от заседанията на ОС се публикуват в отделна секция на комисията.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Има един въпрос през миналия мандат всички документи се качваха в секцията на комисията и много трудно човек би могъл да се ориентира и да намери ако иска да извади само решения на Обществения съвет.
    ЛИЛИЯ ИВАНОВА - В 43- то Народно събрание от информационен отдел ни бе обяснено, че това технически не може да стане. Ще предприемем необходимото да поискаме с Докладна до Председателя на Народното събрание това да се случи сега.
    ВЕСЕЛИН СОТИРОВ – В 42- Народно събрание имаше отделна секция за Обществения съвет.
    ЛИЛИЯ ИВАНОВА – В 43- то Народно събрание сме качвали всичко свързано с Обществени съвет на секцията на Комисията.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Имам предложение за срок. Това да стане в 3 дневен срок от провеждане на заседанието.
    КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА (БДФ) - В следващите текстове има срокове. Тук не може да има срок. Тези становища ще ни трябват и предварително. Решенията и протоколите от заседанията на ОС се публикуват на отделна секция на интернет страницата на Комисията в срок.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА- Доклада е добре да бъде публикуван. Документите на нас ни се изпращат. Да запишем само протоколите и решенията.
    КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА (БДФ) - Становищата и докладите са в чл. 17, ал. 3.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Това сме имали в предвид, че предварително ние ги получаваме по поща. А след това се качват като официално приети на нашите заседания. Това ни е била идеята.
    АННА АДАМОВА- Това е така и се отнася за становища, постъпили преди заседанието. Що се касае до ОС има доклади от работните групи, то би следвало те да се разпращат както е указано в чл. 17. Това което се има в предвид в чл. 7 са в следствие на заседанието. Одобрени от ОС. Това е в чл. 17.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА- Да има срок в чл. 7. Може да е 5 дни. Текста на чл. 7 остава в следния вид:“ Становищата, докладите и протоколите от заседанието на Обществения съвет се публикуват на отделна секция в 5 дневен срок от провеждане на заседанието в отделна секция на интернет страницата на комисията.“ Нашето предложение е да има отделна секция на ОС това искаме да се поиска официално.
    КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА (БДФ)- Следващото е в чл. 8 след думата информация „от администрацията на комисията“.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – В чл. 20, ал. 3 го има. Съгласни ли сте с тази промяна. Не виждам да има възражения. Има едно предложение по отношение на чл. 12. Предлагам да включим ал. 3 което идва от практиката на предишния Обществен съвет. Която да гласи: чл.12 (3) Общественият съвет може да формира временни работни групи по определени въпроси в които се включват както членовете на съвета от различните области на компетентност така и външни експерти и неправителствени организации с опит и познания в съответната тема.“ Това е хубаво да го включим в правилата. В чл.15 има предложение т.3. Имаше много проблеми с не присъствие без причини. Въпросът е дали поставяме граница. Предложението е за 3 поредни.
    МАРУСЯ ЦВЕТКОВА (НМД) - По повод това, ако е повече от 5 заседания демонстрира пълна незаинтересованост. Така, че 3 е добре.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Остава 3 поредни заседания.
    НОНКА МАТОВА – В следващия мандат при избор на нов ОС да има критерии при подаване на документите, че ако не си присъствал редовно не може да кандидатстваш.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА- Това би следвало да е в процедурата при кандидатстване при следващо Народно събрание. Следващото предложение в чл.16, ал.4. Тук предлагаме да допълним „или на друго място определено с решение на съвета с оглед целта на заседанието“. Това може да ни даде възможност за изнесени заседания. Това е възможност.
    АННА АДАМОВА – Това е и с оглед и на целта на самата комисия. Да няма ограничения.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА- Тук имаше предложение от Любен Панов в чл. 18, ал. 2 да добавим „от присъстващите“. В ал. 3 в 3 дневен срок по електронен път.
    НОНКА МАТОВА – Има противоречие. Решенията на ОС се вземат сега в реално време. Това изважда тези с електронното гласуване. Да се изясни този текст.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА- Решенията се приемат с обикновено мнозинство, не става ясно от 21 или от тези които присъстват. Ако сме 17 човека, трябва ли да имаме мнозинство от всички членове. А вторият случай е поради големи трудности при взимане на решения, ако нямаме мнозинство от 11 човека при 8 можем да проведем заседания, но другите могат да подкрепят решенията по електронен път.
    КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА (БДФ)- Съгласна съм да работим по-гъвкаво. Да се редактира. Да се допълни текста „В този случай“.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА - В 3 дневен срок. След заседанието да се търси подкрепа и от други членове на съвета които не са присъствали. Рядко се случва, но е добре да го имаме. Предварително може да се изрази становище, но в процеса на дискусията може да се промени решението.
    АШОД ДЕРАНДОНЯН - Има един въпрос свързан с възможността за виртуално присъствие с онлайн връзка.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Не сме имали такава практика в предишния обществен съвет. Имахме предложения, но се оказа сложно. Ако решим, че имаме такава възможност може да се обсъди сега. Предложение ли даваш?
    АШОД ДЕРАНДОНЯН - Давам предложение за по-активно включване, когато не могат да присъстват физически. Да има тази отворена възможност.
    МАРУСЯ ЦВЕТКОВА (НМД) - Всъщност това е много хубаво предложение. Трябва един лаптоп и един екран. Това ще облекчи работата.
    ЙОАННА ДОЧЕВСКА – Наистина живеем в модерни времена. Но като сме си подавали документите за ОС никой не ни кара насила да сме тук. Най-малкото е да си имаме уважението да си намираме свободно време да обсъждаме нещата, които имаме. Всеки който си е подал документи за участие знае, че един път месечно има ангажимента да е тук.
    КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА (БДФ) - Съгласна съм с направеното предложение.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Има резон в предложението. Как можем да го направим така, че не тук да има само двама души и всички останали да са онлайн. Да го регламентираме.
    НОНКА МАТОВА – Няма нищо страшно в скока във времето. Да се направи един финансов план колко ще струва на комисията. Заседанията на ОС са открити.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Във всяка група има титуляр и заместници. Да не забравяме и този момент. Ние не сме тук единствени и завинаги. Това е част от структурата на ОС. Единия вариант е да се добави към чл.18, ал. 1 „по изключение“. Може да бъде и отделна алинея.
    Нова ал. 2 При невъзможност за физическо присъствие на титуляр или заместник се допуска участие в заседанието чрез онлайн връзка. Други предложения. Всички си отбелязвахте промените. Предлагам да го гласуваме целия с направените изменения.
    ЗА-11, ПРОТИВ-0, ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ – 0.
    Приети са правилата.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА - Пристъпваме към втора точка от дневния ред. Избор на заместник- председатели на Обществения съвет. Двама зам. председатели има съвета. Слушам Вашите предложения. Аз ще направя своите предложения а именно: Красимира Величкова като човек с много опит в работата с НПО и доброволчеството и дарителството. Ще бъде много полезна и ценна. И другото ми предложение е за г-н Ашод Дерандонян от групата на хората с увреждания. Мисля, че е редно да имаме такъв представител. Има ли други предложения. Във връзка с въпроса за ротационния принцип. Ашод ще е 6 месеца в периода в който е титуляр на групата, след това ще се избере нов зам. председател. Не виждам други предложения. Подлагам на гласуване предложенията
    За г-жа Красимира Величкова от Български дарителски форум да бъде зам. председател на ОС.
    ЗА- 10, ПРОТИВ-0 , ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ – 1
    Приема се.

    За г-н Ашод Дерантдонян от Фондация „Заслушай се“
    ЗА- 10, ПРОТИВ-0 , ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ – 1
    Приема се.

    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА - Пристъпваме към трета точка от дневния ред. Приемане на приоритети за работа на Обществения съвет до края на 2017 година. Периода е доста кратък. Слушам Вашите предложения. Има два много важни закона. Закона за доброволчеството, който по инициатива на предишния Обществен съвет беше внесен в Народното събрание. Но поради прекратяване на мандата не можа да мине. Надявам се този мандат да се приеме. Имаше внесени два законопроекта ще се наложи да направим една отделна работна група която да поработи и да имаме едно предложение като Обществен съвет.
    НОНКА МАТОВА- Смятам, че доброволчеството не следва да има възрастови ограничения. Защо ще има ограничения. И не следва да влиза в Закона за физическото възпитание, младежта и спорта който е ужасен. Бих искала да предложа и два други приоритета. Закона за бюджета за 2018 г. и Приложение № 4 и Закона за развитие и закрила на културата. Културните организации не са уредени. Включително и читалищата са културни организации и имат специален закон. Не са оформени правата и задълженията на целия този сектор. Именно самоопределянето на българина определя и величината на нашата демографска криза. Особено младежта заминава навън.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА - Едно уточнение по Закона за бюджета. Няколко пъти сме се опитвали да коментираме в частта за финансиране на списъка по Приложение 4. Добре е да се следи за прозрачността и начина по който се изразходват средствата от тези организации. А от друга страна е да се работи именно за влизане на промените в ЗЮНЦ по отношение на това, че в Закона е разписано, че към държавния бюджет ще има специален фонд където на прозрачен и конкурсен принцип ще има бюджет за граждански организации и инициативи. Така, че бюджетът ще бъде в обектива на съвета как точно ще подходим. Ще работим по принципите на финансиране. Коментар има ли по това.
    КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА - Бих ги обобщила като няколко тематични области които са важни за нас. От една страна въпроса с финансирането на гражданските организации, от друга темата с бюджета. В ЗЮНЦ не е регламентиран точно този фонд как ще разпределя. Съветът който е към Министерския съвет, ще определи реда. Може би е добре да инициираме дискусия. Закона за хазарта в него има предвидена промяна която на практика от няколко години задължава операторите да внасят такса социална отговорност. Другата тема е отвъд доброволчеството, темата за регулиране на полето на дарителството. В цяла Европа има закон за дарителството. В България това не е факт. Ние подготвяме сравнително правно проучване, за да повдигнем дискусията за подобна рамка в България. Третата тема която за нас е изключително важна това е темата за достъпа до участие в процесите на взимане на решения.
    ПРЕДС. ИВА ТАРАЛЕЖКОВА - Бих поставила на обсъждане и Закона за мерките против изпиране на мръсни пари, където има текстове които много жестоко поставят НПО в позицията на криминални структури. И това може сериозно да ограничи полето ни за дейност и възможностите за финансиране. Трябва да видим какво бихме могли да направим и там като Обществен съвет. Бих предложила да го добавим. Да обобщя регламентиране на доброволчеството и дарителството. Влизане в действие промените на ЗЮНЦ. Като тук има три неща които са важни и по които незабавно трябва да се предприемат действия. Първо - фонд в бюджета за 2018 година. Да се работи за механизма за разпределяне на средствата. Начина по който се сформира този граждански съвет към Министерския съвет. И не на последно място все още не е обявена обществена поръчка свързана с промените на режима на регистрация. Ако това не се случи, след 1 януари 2018 година няма да имаме регистрация в Търговския регистър. Това са 4 точки по които бихме могли да поискаме някаква активност от Комисията. До колкото това е възможно. Единият вариант е да поискаме Председателят или друг член на Комисията да отправят актуални въпроси към Министрите на финансите и правосъдието. Ние ще се ангажираме да подготвим конкретни въпроси и ще ги предоставим на г-н Кутев. Ние сме работили съвсем на скоро по подобно становище. Подлагам така предложените приоритети за работа на Обществения съвет да края на 2017 г.
    1.Закон за доброволчеството.
    2. Закон за дарителството.
    З. Закон за мерките срещу изпирането на пари.
    4. Закон за хазарта.
    5. Закон за юридическите лица с нестопанска цел.
    6. Закон за закрила и развитието на културата.
    ЗА- 11, Против-0, Въздържали се -0
    Приема се.

    Следващото заседание на Обществения съвет ще се проведе 10 октомври от 11.00 часа.

    Закривам заседанието.

    Водещ заседанието:
    Ива Таралежкова

    Протоколчик:
    Л. Иванова
    Форма за търсене
    Ключова дума