Обществен съвет към Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
Обществен съвет към Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Обществен съвет към
Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
П Р О Т О К О Л
№ 2
На 10 октомври 2017 г., вторник, от 11,00 ч. се проведе заседание на Обществения съвет към Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане на законопроекти за доброволчеството.
2. Разглеждане на внесена Национална гражданска инициатива за качествена иновативна образователна система, № ПГ – 739-01-14/ 04.09.2017 г. внесено от инициативен комитет
3. Обсъждане на стъпки във връзка с влизането в сила на промените в ЗЮЛНЦ.
4. Разни.
Списъкът на присъствалите на заседанието се прилага към протокола.
* * *
Заседанието беше открито и ръководено от г-жа Ива Таралежкова – председател на Обществения съвет.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА: Уважаеми колеги, добър ден. Добре дошли на заседанието на Обществен съвет към Комисията за взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите. Имаме кворум. Уведомени сте за днешният дневен ред.(изчита дневния ред). Има ли предложения в точка „Разни”?
АШОД ДЕРАНДОНЯН – Предлагам в точка Разни да включим създаване на Работна група към Обществения съвет за признаване жестомимичния език.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Преминаваме към точка първа от дневния ред. Всички сте получили двата законопроекта за доброволчеството, които бяха внесени по време на 43-то НС. Давам думата на колегите за изказвания по точката.
ЛЮБЕН ПАНОВ- Това, което имаме са два текста на законопроекти, които бяха внесени в 43-то Народно събрание. Представените проекти бяха изработени от работна група в Министерството на младежта и спорта. Имаше на публично обсъждане. Между двата проекта има някои разлики. Добре е да се обединим около единия от тях.
ИВАЙЛО БОГОМИЛОВ- За нас е важно да има такъв Закон. Едно уточнение – видовете доброволчество са както интелектуално така и физическо. Правният статус също е важен. Трябва да има възможност големите компании да подпомагат и да финансират доброволчески инициативи. Правистите трябва да изяснят дали държавните служители могат да бъдат доброволци.
КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА – Не е проблем държавните служители да бъдат доброволци. Те могат да сключват и други видове договори, а не – трудови или граждански.
ДИАНА ХАДЖИАНГЕЛОВА – нашата експертиза е свързана със здравеопазването. Ние подкрепяме законопроекта за доброволчеството, който е внесен от Светлана Ангелова и група народни представители под № 654-01-130.
ИЛИАНА НИКОЛОВА – Добре е да помислим с какво този Закон ще бъде полезен за неправителствените организации. По отношение на задължителните застраховки на доброволците – дали едно НПО ще може да ги плати.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Други изказвания? В този ред на мисли от изказванията до момента виждам, че се обединяваме около законопроекта № 654-01-130. Има ли други предложения за редакция на текстовете.
ЛЮБЕН ПАНОВ- Вносителят държеше да има регистър (публичен списък). Министерство на правосъдието не иска да има такава база данни. Нашето предложение е чл. 7, ал. 3 да отпадне.
ИВАЙЛО БОГОМИЛОВ – Хубаво е да има такъв Закон, но той да не пречи. Този регистър е напълно излишен.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Подлагам на гласуване следното решение: Общественият съвет предлага на народните представители от Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите за внесат в Народното събрание Законопроект за доброволчеството предлаган в 43 – то Народно събрание от Светлана Ангелова и група народни представители.
„ЗА“ – 11, „ПРОТИВ“-0, „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ“ – 0
Приема се.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – В тази връзка има представено становище от БЦНП по отношение на промените в Закона за младежта. Всички сте го получили. То е подкрепено от голям брой НПО.
ЛЮБЕН ПАНОВ: Това становище е изготвено поради факта, че в Закона за младежта много от разпоредбите са взети от предложения законопроект за доброволчеството. Нашето предложение да не се приемат тези текстове.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Предложението е логично. Предлагам да подкрепим това становище и от името на Обществения съвет и то да бъде представено в Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, която е водеща по ЗИД на Закона за младежта.
ИВАЙЛО БОГОМИЛОВ – В младежките организации има различни мнения по въпроса. За нас е важно тези текстове да влязат в Закона за доброволчеството.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Подлагам на гласуване Обществения съвет да подкрепи предложеното становище.
„ЗА“ – 11, „ПРОТИВ“-0, „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ“ – 0
Приема се.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Преминаваме към точка 2 от дневния ред. Имате думата за изказвания.
ЛЮБЕН ПАНОВ – Принципно ние подкрепяме националната граждански инициатива. За да разгледаме предложението ни е необходимо да имаме специализирани познания. Моето е предложение да се сформира работна група, в която да са водещи колегите от област образование и да ни представят тяхната експертна оценка.
КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА – Едва ли ние имаме капацитета да дадем експертно становище. Ако процедурата е спазена да дадем становище да се разглежда в комисиите, в които е разпределена.
ГАЛЯ МАРИНОВА- Темата е много важна. Има неща които на пръв поглед са добри и следва да се подкрепят. Но има и доста стряскащи.
ЛЮБЕН ПАНОВ- Може би следва да препоръчаме да се направи обществено обсъждане по темата.
ДИАНА ХАДЖИАНГЕЛОВА - Има стряскащи неща в предложението. От нас се очаква като Обществен съвет да подпомогнем такъв дебат и да потърсим експертиза.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – В нашия правилник не сме написали изрично какво правим, когато имаме предложена гражданска инициатива. Да дадем становище по същество. Към момента имаме такава готовност. Какво предлагаме:
- Дебат по темата – обществено обсъждане;
- Становище от МОН;
- Отлагане за следващото заседание на ОС и създаване на работна група;
ГАЛЯ МАРИНОВА – Предлагам процедура да отложим разглеждането за следващото заседание на ОС, тъй като темата е съществена. Поемам ангажимента за работна група която да излезе със становище. Да се задълбочим в темата.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Това означава, че колегите от област Образование ще ни представят становище на сформираната работна група.
ГЕРГАНА КУЦЕВА - В предложението има фундаментален проблем. Има доста неща, свързани с образователните програми. Проблемът не е само в бюджета и назначенията. Тези предложения няма да решат нещата.
АЛБЕНА ДРОБАЧКА - Да не смесваме двете теми.
ДИАНА ХАДЖИАНГЕЛОВА – Да поканим вносителите на обсъждането.
КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА – По предложението за обществено обсъждане да поканим и представители на МОН.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – предлагаме следното решение: Общественият съвет подкрепя по принцип гражданската инициатива и заедно с това ще сформира работна група да разгледа по същество тези предложения. Подлагам на гласуване.
„ЗА“ – 11, „ПРОТИВ“-0, „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ“ – 0
Приема се. Пуснат е списък за желаещи да се включат в работната група.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Преминаваме към точка 3 от дневния ред. Тази тема ни е една от приоритетните да края на 2017 година. Това, което е много важно да вземем решение на Обществения съвет, е свързано с предстоящото приемане на Бюджет 2018. Както е ясно, той е вече готов и до края на м. октомври ще бъде внесен в Народното събрание за обсъждане в комисиите. Сега е момента да се говори за средствата за подкрепа на НПО и за създаване на Съвета към Министерски съвет.
ЛЮБЕН ПАНОВ- Сега е най-важно в този закон за държавния бюджет да се заложат средствата за фонда. В промените, направени в ЗЮЛНЦ от предишното Народно събрание един от основните вносители е г-жа Менда Стоянова. Да поискаме среща с нея по отношение на средствата, т.к. тя е и Председател на бюджетната комисия. По отношение на другите промени да поискаме от МС да се сформира една работна група, която да подготви нормативните документи за Съвета.
АЛБЕНА ДРОБАЧКА – Има доста проблеми пред НПО и някои от тях са свързани с изискванията при кандидатстване по Европейските проекти. Как законодателно би могло да се решат.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Любен Панов предлага спешно да направим срещите във връзка с това, че промените влизат в сила от 01.01.2018 г. По отношение на ПМС 160, то беше променено след кампания от наша страна.
ИЛИАНА НИКОЛОВА - Големият смисъл е не само какви ще са средствата във Фонда за НПО. Моето предложение е да говорим за оценката на въздействие на този закон и как ще повлияе на неправителствените организации. Какво ще се случи с регистъра?
ЛИЛИЯ ИВАНОВА- Разговарях с г-н Кутев след предишното заседание на Обществения съвет и го уведомих за поставените въпроси във връзка с регистъра и Съвета към Министерски съвет. Той е съгласен да се подготвят актуални въпроси, които да внесе към Министъра на правосъдието и към Заместник министър – председателя по отношение и на регистъра и за съвета.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА- Промените при регистрация са много важни. По повод това, че все още няма изготвен софтуеър за вписване на НПО в Търговския регистър, се опасяваме, че може да има забавяне. Това което е възможно да направим, е да поискаме среща с министъра на правосъдието или чрез Председателя на Комисията г-н Кутев да отправим актуален въпрос в Парламента.
ЛЮБЕН ПАНОВ – Има изработена Наредба за пререгистрацията. Основният проблем е до колко ще има готовност Агенцията по вписванията със софтуера.
КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА – Съгласна съм с Илияна. Бих подкрепила актуален въпрос. Не по-малко важен е въпросът за Съвета към Министерски съвет. Можем да поискаме среща по този въпрос.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Общественият съвет да инициира срещи в Министерски съвет, Министерство на правосъдието и Агенцията по вписванията. Както и среща с г-жа Менда Стоянова, председател на ПК по бюджет и финанси.
ИЛИЯНА НИКОЛОВА- ДА се разпишат критериите за избор на Съвета към МС. Не може съветът да решава кой ще бъде финансиран.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Да напишем писмо до Министерски съвет за съвместна работна група. Другите предложения са: Среща с г-жа Менда Стоянова във връзка с бюджета. Писмо до Министъра на правосъдието за регистъра. Да гласуваме.
„ЗА“ – 11, „ПРОТИВ“-0, „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ“ – 0
Приема се.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Преминаваме към точка Разни и предложението на Ашод Дерандонян за сформиране на работна група по Закон за жестомимичния език.
АШОД ДЕРАНДОНЯН – През м. май тази година беше внесен Закон за жестомимичния език. Законът беше много некачествен и не бе приет. Ние внесохме становище, че е необходимо да се изготви нов закон с по-широка експертиза. В тази връзка предлагам да сформираме работна група към Обществения съвет, която да изработи нов закон.
ГАЛЯ МАРИНОВА – Може ли едно уточнение: каква е практиката по света? В колко страни има такъв закон?
АШОД ДЕРАНДОНЯН – В 26 страни в Европа и в над 50 в света.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Подлагам на гласуване предложението за сформиране на работна група по изработване на Закон за жестомимичния език.
„ЗА“ – 11, „ПРОТИВ“ – 0, „ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ“ – 0
Приема се.
ГАЛЯ МАРИНОВА – Има записали се 8 души в работната група по Националната гражданска инициатива за качествена иновативна образователна система. Имам въпрос. Как би ни подпомогнала администрацията на комисията?
ЛИЛИЯ ИВАНОВА – Работната група може да заседава в тази зала, без дните сряда и четвъртък когато има заседания на комисиите на Народното събрание. Каквото Ви е необходимо за работата на групата, ще Ви го осигурим. Моля Ви да ми изпратите списъка на хората в работната група и контактите им за кореспонденция.
Ашод Дерандонян и други членове на Обществения съвет предложиха също пространство за срещи.
ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Поради изчерпване на дневния ред закривам заседанието.
Председател:
И. Таралежкова
Протоколчик:
Л.Иванова