Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Обществен съвет към Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
Обществен съвет към Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите
04/11/2020

    П Р О Т О К О Л № 14

    На 4 ноември 2020 г., (вторник) от 10,00 ч. се проведе заседание на Обществения съвет към Комисията по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Обсъждане на проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2021 г., вх. № 002-01-59, внесен от Министерски съвет на 29.10.2020 г., в частта му, касаеща субсидии и други финансови средства за ЮЛНЦ

    Списъкът на присъствалите на заседанието се прилага към протокола.

    * * *
    Заседанието беше открито и ръководено от г-жа Ива Таралежкова – Председател на Обществения съвет.

    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА: Уважаеми колеги, добър ден. Добре дошли на заседанието на Обществен съвет към Комисията за взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите. Получили сте съответния материал към точката, който ще разгледаме на днешното заседание. Имате ли други предложения за дневния ред.
    Подлагам на гласуване така предложения дневен ред.

    За- 12 , Против -0, Въздържали се-0
    Приема се.

    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Получили сте таблицата, изготвена от експертите в КВНОЖГ, ще помоля Лили Иванова да Ви я представи. След това ще ви дам думата за въпроси и изказвания.
    ЛИЛИЯ ИВАНОВА-Получили сте сравнителната таблица, изготвена от мен и колегите ми в комисията. Виждате маркираните в червено цифри, това са новите министерства и организации, които ще получат средства през 2021 година. Има средства, които не са показани; това са средствата по общини, по фонд „Земеделие“ и средствата по „Национал фонд“ проекти от ЕФ. По отношение на таблицата по-конкретно. Тази година е включен Съюза на народните читалища в бюджета на Министерство на културата в размер на 140,0 хил. лв. За първи път се появи перо за НПО в бюджета на Министерство на външните работи. В бюджетът на МОН е включен Македонският културен институт. В МТСП сумата е същата - няма промяна в цифрите и в организациите. С 500 хил.лв. е увеличен бюджетът на Българския червен кръст. Значително е увеличен бюджетът на ММС, тези средства са за дейността на спортните федерации.
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Колеги, да чуем вашите коментари?
    НАДЯ ШАБАНИ (БЦНП)- Няколко неща. Както се каза има увеличение в общата сума с 18 мил. лв. Една сума отива към Вероизповеданията. Ние си направихме извода, че пари за ЮЛНЦ, които ще се управляват посредством Съвета за развитие на гражданското общество, няма. Една от бележките, които имаме всяка година е, че трябва да има по-голяма яснота в планирането на средствата за НПО. Това да има суми за които да няма тълкуване къде отиват, не е прозрачно. И е добре да бъде изрично написано. Ако има пари за Съвета, да са ясни къде са. Според нас това което е за МвНР са средства за външна помощ за развитие. Това, което знаем е, че има практика за финансиране през посолствата. На нашия сайт я има таблицата. Трябва да дискутираме какво ни е посланието към комисията (КВНОЖГ). Няма мерки за подкрепа за граждански инициативи.
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Времето е кратко, информацията е огромна, но не детайлна и ясна.
    МАРИАНА СТАНЕВА – Странно е това голямо увеличение в Министерство на младежта и спорта, предвид ситуацията и невъзможността за провеждане на спортни мероприятия. И не разбирам от къде е това увеличение.
    ЙОАННА ДОЧЕВСКА – Това е резултат от едно увеличение което се очакваше от години. Сумарно да, изглежда голямо, но то е разделено на над 100 спортни федерации. Това не са само пари за международен и държавен календар. Там има и средства за подготовка, която в момента е доста по-специфична и изисква доста повече финанси. Това е част от планово увеличение и не е инцидентно.
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА- Това са средства за функционирането на федерациите.
    ЙОАННА ДОЧЕВСКА – Те са по договори на проектен принцип. Ако договорът не може да бъде изпълнен, съответно парите се връщат в държавния бюджет.
    МАРИАНА СТАНЕВА – Приветствам увеличаването на средствата за министерство на културата. Както и средствата за читалищата.
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА- За мен стои въпроса как някои организации една година се появяват в списъка, на другата година не им се дават средства и на следващата пак се появяват. Типичен пример е Съюзът на народните читалища - понеже това всъщност не са пари за читалищата, а за Съюза. Македонския институт? На какъв принцип се решава?
    СВЕТЛА КОСТАДИНОВА – Имам само един въпрос. Признавам, не съм най- навътре в начина на функциониране на Съвета за развитие на гражданското общество. Може ли да се предложи ако най- общо казано Дончев е първата връзка с ЮЛНЦ като негов председател, той да направи някакъв доклад или пояснителна записка, както се прави за бюджета. За разпределението на средствата в таблицата да се даде пояснение на бюджета за финансиране на гражданското общество. Средствата са по министерства. По ресори да ни се обясни.
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Да го поискаме за сегашния бюджет. Това е много резонно. Ние поне не сме в състояние да дадем конкретни коментари. Но общият ни коментар трябва да бъде по прозрачността и принципите, по които се решават тези суми и организациите, които се финансират от държавния бюджет.
    СВЕТЛА КОСТАДИНОВА – От тази гледна точка имах предвид всяко министерство да има две странички за гражданските инициативи.
    НАДЯ ШАБАНИ – Напълно подкрепям предложението на Светла. Няма причина да не го поискаме сега. Как е формиран този бюджет. Да поискаме обяснение. Да поискаме и от министъра на финансите. Те ни дължат отговор. Да добавим темата защо не се мисли за гражданските организации, които в кризата са на първа линия. Няма нито една мярка за това, което правят.
    КРАСИМИРА ВЕЛИЧКОВА – Подкрепям предложението и бих го разширила малко. От няколко години насам в този списък са добавени и тези нефинансови предприятия. За мен това е лоша практика. Тази таблица не отразява политика към ЮЛНЦ. В последните месеци на кризата организациите не могат да изпълняват своите основни дейности. Тази таблица не отразява кризисни политики. Защо няма кризисно увеличение. Държавата не мисли за кризисни политики за ЮЛНЦ. И следва ние да изискаме това. Не просто обяснителен доклад от Дончев и Министъра на финансите, а какво смятат да предприемат.
    НОНКА МАТОВА – Това е повторение на политиката все едно, че няма криза. Това е, което имам да кажа. Години наред сме го дискутирали. Това, че гражданските организации и финансирането става по два начина. Които са диаметрално противоположни. Едното е циклично финансиране. За дейност такава каквато вършим всяка година. Всичко останало е проекти. На нас никога не са ни давали пари за циклична дейност. Да има ясни критерии как ще се дават субсидии. Парите в МвНР отиват в посолствата и консулствата са обявили програма за външни български организации. Само за Македония са включени и граждани. Това, което ме втрещи е, че се изсипват едни пари за хора, които не се знае дали са с български произход. 50 хиляди лв. за проект.
    МАРИАНА СТАНЕВА – Също смятам, че трябва да има по- голяма прозрачност и яснота по начина за разпределяне на средствата. ОС да има представител при формиране на бюджета.
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Бих добавила, че стои въпросът как например Българският институт по стандартизация стои в този списък. И по каква логика той е регистриран като ЮЛНЦ, след като работи като държавна агенция. Освен това, в МРРБ има 540 х. лв., които се дават за регионални депа за отпадъци. Това са междуобщински сдружения, също регистрирани като ЮЛНЦ. Има двоен стандарт. Общата цифра е огромна, а всъщност политика за подкрепа на НПО няма. Това трябва да се включи в писмото.
    НОНКА МАТОВА – Нарочно се бъркат понятия. Публични и обществени. Тогава, когато се дават пари за НПО, ги префасонират в обществени организации, а те са публични.
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Има ли други коментари. Да минем към формулиране на становище към КВНОЖГ и писмо до Томислав Дончев и Министерство на финансите.
    ГАЛЯ МАРИНОВА – Този фонд от 1млн. лв. на конкурсен принцип ли ще бъде?
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Да. Но самият Съвет за развитие на гражданското общество така и не заработи тази година, въпреки, че бяха проведени избори за неговия състав. Всяка година би следвало да се обявява конкурс по приоритети за съответната година.
    ГАЛЯ МАРИНОВА – Къде ще бъде обявен. На Сайта на МС ли?
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Да, на сайта на съвета, ако го има.
    НАДЯ ШАБАНИ – Промените са от 2016 година. Там са регламентирани и Съвета и Механизма за финансиране. През 2018 г. трябваше всичко да е готово. Нищо не се случва. Измъчена работа. 2 години се писа правилник. 8 месеца няма никакъв сигнал този съвет да бъде конституиран. Аз лично съм песимист.
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Да направя едно кратко резюме.
    НОНКА МАТОВА – Смятам, че този съвет няма време да заработи. Следващата година има избори. След изборите пак ще бъде избиран. Имаме достатъчно време да изработим коефицент на устойчивост на гражданските организации. Има достатъчно възможности да се измислят критерии, за да може всяка организация да бъде точкувана. Да се види кой кое. Защото трябва да се започне едно донорство.
    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Като цялостен коментар, ОС настоява за повече яснота и прозрачност в разпределението на средствата от Бюджета да ЮЛНЦ. Бюджетът в този си вид не показва кризисни политика за подкрепа на ЮЛНЦ, които са на първа линия в борбата с кризата. Фондът към МС ще заработи ли? ОС настоява да има обосновка от всяко министерство относно начина и принципа на формиране на съответните бюджетни пера за ЮЛНЦ.
    НОНКА МАТОВА –Програмите за гражданско общество.
    ИВА ТАЛАЛЕЖКОВА – Има ли нещо, което пропуснах? Ще подготвя текста и ще го изпратя до всички вас след няколко часа с молба за бързи корекции, ако имате такива. Утре е заседанието на комисията и трябва днес да сме готови. Подлагам на гласуване текста.
    ЗА-12, ПРОТИВ-0, ВАЗДЪРЖАЛИ СЕ -0
    Приема се.

    ИВА ТАРАЛЕЖКОВА – Благодаря за ефективната работа. ДО края на деня ще съгласуваме и ще изпратим становището до Комисията и до МС и МФ. Закривам заседанието.


    Председател:/п/

    И. Таралежкова

    Водил протокола:

    Л. Иванова
    Форма за търсене
    Ключова дума