Временна комисия за разглеждане на постъпили сигнали от граждани за обучението и изпитите на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство
Временна комисия за разглеждане на постъпили сигнали от граждани за обучението и изпитите на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство
ЗАСЕДАНИЕ НА КОМИСИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Временна комисия за разглеждане на постъпили сигнали от граждани за обучението и изпитите на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление
на моторно превозно средство
ПРОТОКОЛ
№ 4
На 19 септември 2018 г., сряда, се проведе редовно заседание на Временната комисия за разглеждане на постъпили сигнали от граждани за обучението и изпитите на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Изслушване на представители на Главна дирекция „Национална полиция“ и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ при МВР, във връзка с установяване на факти свързани с получаваните сигнали и дейността на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, съответно за Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
2. Разни.
Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията, и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито в 15,05 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Станислав Иванов.
* * *
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Колеги, имаме кворум.
Предлагам да започнем нашето заседание при следния дневен ред:
1. Изслушване на представители на Главна дирекция „Национална полиция“ и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ при МВР, във връзка с установяване на факти свързани с получаваните сигнали и дейността на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, съответно за Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
Както и отговор на запитване, което беше отправено до председателя на Народното събрание от госпожа Беновска за административно-наказателната дейност, която е осъществена по отношение на лицето Н.К.
2. Разни.
Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
АНДОН ДОНЧЕВ: Аз имам предложение за друг дневен ред.
Уважаеми господин Председател, уважаеми господа присъстващи, във връзка с нарушение на чл. 33 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, а именно ал. 1 – за това, че не е спазено изискването най-малко два дни преди насрочване на заседанието да бъде обявен дневният ред, предлагам да се отсрочи това заседание за друга дата.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря, господин Дончев.
Председателят на Комисията има право да свика извънредно заседание на Комисията. Има право да свика заседанието, когато той прецени, при съответния дневен ред.
Нашата комисия е временна, която трябва да се съобразява с работата на всички останали постоянни комисии. Тъй като изчаквахме вчера да разберем дали ще имаме заседание на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, която е постоянна комисия към Четиридесет и четвъртото Народно събрание, в късния следобед разбрахме, че няма да има такова заседание и веднага насрочих заседанието за днес, защото знаете, че беше предвиден едномесечен срок за работа на нашата временна комисия, удължихме го с десет дни, което е до петък. До петък ние трябва да приключим работата на тази комисия. Благодаря.
АНДОН ДОНЧЕВ: Господин Иванов, няма как вчера късно след обяда, в края на работното време да е станало ясно, че няма да има заседание на Транспортната комисия, тъй като тя също трябва да спази срока от 48 часа.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Пак казвам, че заседанията могат да бъдат свиквани извънредно от председателите на комисиите по всяко едно време, стига в това време да не се провежда пленарно заседание.
Считайте, че заседанието на комисията е свикано по установения ред и дневният ред е пуснат в момента, в който се разбра, че може да има заседание.
Подлагам на гласуване предложения дневен ред.
Моля, който е за, да гласува.
За – 3, против – 1, въздържали се – няма.
Дневният ред е приет.
АНДОН ДОНЧЕВ: Отрицателен вот.
Отново във връзка с Правилника и нарушението му в дадения случай, очевидно не е съобразено това, което Вие казвате, с наблюдение дали има или няма други комисии по това време, тъй като аз след 50 минути съм председател на друга комисия и няма да имам възможност да присъствам, ако заседанието на комисията продължи повече от 50 минути.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Съгласен съм, но тази комисия е подкомисия към Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения и аз се съобразявам единствено с нея. На всички останали комисии всеки си преценява дали може да присъства или не.
Преминаваме към първа точка от дневния ред:
ИЗСЛУШВАНЕ НА ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ „НАЦИОНАЛНА ПОЛИЦИЯ“ И ГЛАВНА ДИРЕКЦИЯ „БОРБА С ОРГАНИЗИРАНАТА ПРЕСТЪПНОСТ“ ПРИ МВР, ВЪВ ВРЪЗКА С УСТАНОВЯВАНЕ НА ФАКТИ СВЪРЗАНИ С ПОЛУЧАВАНИТЕ СИГНАЛИ И ДЕЙНОСТТА НА МИНИСТЕРСТВО НА ТРАНСПОРТА, ИНФОРМАЦИОННИТЕ ТЕХНОЛОГИИ И СЪОБЩЕНИЯТА, СЪОТВЕТНО ЗА ИЗПЪЛНИТЕЛНА АГЕНЦИЯ „АВТОМОБИЛНА АДМИНИСТРАЦИЯ“.
Заповядайте.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Аз настоявам да ми се даде отговор защо инж. Иво Кръстев не присъства и не беше поканен на това заседание, тъй като той стои в основата на разплитането на цялата тази бандитска мрежа. Това ще потвърдят и ГДБОП, това ще потвърди и Специализираната прокуратура, тъй като и Спиридонов, и Гешев по телевизията ясно и точно казаха…
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря, разбрах Ви.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: В протокола да влезе това, което казвам. Не може инж. Иво Кръстев да го няма тук.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Току-що ми казаха, че инж. Иво Кръстев всеки момент може би ще дойде.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Аз силно се съмнявам. Казано му е в три без 20.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Не зная кога му е казано. Заседанието на Комисията е оповестено вчера. Аз миналия път казах, че не мога да каня служители, след като е присъствал тук председателят на Агенцията и е изнесъл всички данни и факти, които са съществували към този момент.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Миналия път лицето Войновски каза, че ще го покани. Потърсете му сметка.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Всеки има право да присъства, ако си пусне един ден отпуск. Това го обясних.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Господин Иванов, бихте ли ми обяснили как да си пусне отпуска, след като никой не знае, че ще има такова заседание.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Вчера се разбра, че ще има такова заседание.
Заповядайте.
ЯНКО ЯНЕВ (Главна дирекция „Национална полиция“): Уважаеми господин Председател, уважаема Комисия, във връзка с Ваше запитване относно извършените нарушения на Закона за движение по пътищата от господин Н.К. от извършената проверка в автоматизираната информационна система „Административно-наказателна дейност“ при МВР, отдел „Пътна полиция“ е установено следното:
На лицето Н.К. е издадено свидетелство за управление на МПС за категория В и М за срок на валидност от 05.02.2002 г. до 05.02.2012 г. Статусът на документа е отнет и иззет по причина: отнемане на всички контролни точки, считано от 21.01.2011 г.
За извършените нарушения на Закона за движение по пътищата против лицето Николай К. са издадени следните наказателни постановления:
Наказателно постановление от 19.09.2004 г., издадено от Районно управление Айтос при ОД на МВР – Бургас, за извършено нарушение на чл. 6, т. 1 от Закона за движение по пътищата – несъобразяване поведението с пътните сигнали, пътни знаци, маркировка, с което на основание чл. 183, ал. 3, т. 6 от Закона е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 30 лв. Същото е връчено и е влязло в законна сила на 19.08.2005 г.
Издадено наказателно постановление от 06.02.2006 г. за извършено нарушение на чл. 38, ал. 2 от Закона – не пропуснал насрещно движещо се превозно средство при завиване в обратна посока, с което на основание чл. 179, ал. 2 е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лв. и са отнети 9 контролни точки. Същото е връчено и влязло в сила на 8.11.2007 г.
Издадено наказателно постановление от 23.11.2007 г. за извършено нарушение на чл. 6, т. 1-3 от Закона за движение за пътищата – несъобразяване на поведението си с пътните знаци, и на чл. 100, ал. 1, т. 1 от Закона – неносене на свидетелство за управление, с което на основание чл. 184, ал. 3, т. 6 от Закона за движение по пътищата е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 10 лв. и „глоба“ в размер на 30 лв., и са отнети 6 контролни точки. Същото е връчено и е влязло в законна сила на 23.09.2008 г.
Наказателно постановление от 01.12.2007 г., издадено за извършено нарушение на чл. 139, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата – за движение с неизправно пътно превозно средство, и чл. 100, ал. 1, т. 1 от Закона за движение по пътищата – неносене на свидетелство за управление, с което са наложени административни наказания – „глоба“ в размер на 30 лв. по чл. 183, ал. 3, т. 7 от Закона, и „глоба“ в размер на 10 лв. по чл. 183, ал. 1, т. 1 от Закона. Същото е връчено и влязло в законна сила на 23.09.2008 г.
Наказателно постановление от 09.06.2009 г., издадено от Районно управление – Златоград, при ОД на МВР – Смолян, за извършено нарушение на чл. 6, ал. 1 от Закона за движение по пътищата – несъобразяване на поведение с пътната маркировка, и чл. 147, ал. 1 от Закона – непреминало технически преглед превозно средство, за което са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 20 лв. и „глоба“ в размер на 30 лв. по чл. 181, т. 1 от Закона за движение по пътищата. Отнети са съответно 11 контролни точки. Същото е връчено и е влязло в законна сила на 20.08.2010 г.
Наказателно постановление от 10.08.2009 г., издадено за извършено нарушение на чл. 6, т. 1 от Закона за движение по пътищата – несъобразяване на поведението с пътните знаци, и чл. 157, ал. 6 от Закона за движение по пътищата – управлявал МПС с изтекъл срок за акт за установяване на административно нарушение, с което са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 30 лв., и „глоба“ в размер на 10 лв. по чл. 185 от Закона и са отнети 4 контролни точки. Същото е връчено и е влязло в сила на 20.08.2010 г.
Наказателно постановление от 28.08.2009 г., издадено от Районно управление Златоград при ОД на МВР – Смолян, за извършено нарушение на чл. 21 от Закона за движение по пътищата – превишаване на скоростта за движение, с което на основание чл. 183, ал. 2, т. 1 от Закона е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 лв. Същото е връчено и влязло в законна сила на 20.08.2010 г.
Наказателно постановление от 24.03.2010 г., издадено за извършено нарушение на чл. 37, ал. 3 от Закона за движение по пътищата – отнемане на предимство на пешеходци и МПС, и чл. 157, ал. 6 от Закона – управлявал МПС с изтекъл срок на акт за установяване на административно нарушение, с което на основание чл. 179, ал. 2, във връзка с чл. 179, ал. 1, т. 5 от Закона е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лв. и са отнети 9 контролни точки. Същото е връчено и влязло в законна сила на 20.08.2010 г.
Господин Н.К. …
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Николай Колев, за мен става дума.
ЯНКО ЯНЕВ: …е загубил придобита по реда на чл. 157, ал. 4 от Закона правоспособност, тъй като с посочените по-горе наказателни постановления са му били отнети всичките 39 броя контролни точки.
С предавателно-приемателен протокол с регистрационен № 7 от 17.01.2011 г. по описа на ОПП СДВР на 17.01.2011 г. господин Николай К. е изпълнил задълженията си по чл. 157, ал. 1 от Закона за движение по пътищата е върнал свидетелство за управление на моторно превозно средство и към настоящия момент не е възстановявал права за водач на моторно превозно средство.
Завърших, господин Председател.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Имате думата.
РОСЕН ИГНАТОВ (Главна дирекция „Национална полиция“, отдел „Икономическа полиция“ към МВР): Уважаема Комисия, уважаеми господин Председател…
АНДОН ДОНЧЕВ: Процедура по начина на водене.
Господин Председател, аз не виждам никаква връзка на това, което досега слушахме, с предмета на дейност на нашата Комисия и не знам защо Вие не прекъснахте и въобще защо изисквате тази информация, която няма никаква връзка с…
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Защото има писмо до председателя на Народното събрание, което изисква тази информация и молбата е тази информация да бъде предоставена след това. Тъй като става въпрос за лични данни и нямаме право да огласяваме нито имена, нито нищо повече, затова се цитираха само инициалите.
Моля Ви, продължете с останалите доклади.
РОСЕН ИГНАТОВ: Във връзка с отправено Ваше запитване по отношение на постъпили сигнали в Главна дирекция „Национална полиция“ за дейността на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщения, по дати на сигналите и резултата от извършените проверки Ви предоставям следната информация.
В Главна дирекция „Национална полиция“ са постъпили 21 броя преписки, като те са във вид на подадени сигнали от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, от длъжностни лица и от други организации.
Периодът на представената справка е от 2016 до 2018 г., до момента.
По отношение на преписка, постъпила от отдел „Пътна полиция“, ГДНП по сигнал на ИААА към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията във връзка с постъпил сигнал за допуснати нарушения при извършване на периодични технически прегледи за проверка на техническа изправност на пътни превозни средства е установена намеса и изтрита част от данни за някои извършени периодични прегледи. Става въпрос за 2016 г. Преписката е отработена и изпратена по компетентност към съответната прокуратура.
От 2016 г. са изпратени от ИААА и отнети четири броя ЕКМТ разрешителни от турски власти с твърдението, че са фалшиви. Същите са изпратени по компетентност към Районна прокуратура за продължаване работата по случая.
Относно постъпил сигнал на И.К. за данни за престъпление по чл. 282, ал. 1 от НК в хода на извършените проверки са снети подробни обяснения от лицата И.К – държавен служител в ООАА – гр. София, К.Д. – началник на отдел в ООАА, Ц.Ц. – държавен служител в ООАА, В.Г. – главен инспектор в ООАА – гр. София, С.Ц. – репортер в БТВ и на лицето С.Л. Проверката е приключена. Материалите са докладвани на наблюдаващ прокурор в СГП.
Относно сигнал от ИААА относно лицето В.Б., за което се твърди, че е обучавано за придобиване на правоспособност за управление на МПС, е извършена проверка по надлежния ред. Материалите са изпратени към прокуратурата.
Относно образувана преписка по повод постъпил сигнал на К.Д. – началник ООАА – гр. София, за възлагане на обществени поръчки в ИААА за периода 2015 – 2017 г. …
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Господин Иванов, извинявайте, аз работя като учител в различни направления и деца с увреждания, имам доста добра представа от адекватността на една ситуация и тук се чувствам като полуидиот. Не мога да разбера защо слушаме всичко това и как приоритетно Вие преценихте, че това е важно като информация и че обслужва целта на тази комисия? От кого получихте това важно писмо, което изисква и Вие сте го счели за изключително важно да се изнася и на предишния колега на този, който говори в момента, тази информация, която, както каза Вашия колега Дончев, няма нищо общо, тя губи времето, губи неговото време, той каза, че след 50 минути има друга комисия. И ние си губим нашето време.
Не мога да разбера какво е всичко това. Някакъв страхотен цирк!? Защо Вие селективно си използвате правомощията? Нарушавате чл. 7 и 8 от Вашия вътрешен ред, не викате важните хора, които са целево по съществото на нашата тема, а приемате някакви други доклади и статистики, които нямат никакво отношение, защото някой е поискал.
Въпросът е: кой е този някой и защо му е толкова тежка думата с това писмо, по което чухме отговора преди малко? Защо този има приоритет и защо Вие селективно викате хора, които нямат отношение, а не изисквате хора, служебни лица или други лица, които имат отношение? Благодаря Ви.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Отново казвам.
Изпратил съм писмо до Главна дирекция „Национална полиция“, до Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, до техните директори. Те са изпратили служители на тези дирекции. Въпросът беше: установяване на факти, свързани с получавани сигнали от дейността на Министерството на транспорта и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.
Ако не можем да попитаме ГДБОП и Главна дирекция „Национална полиция“ не зная кой друг може да ни даде повече информация за постъпилите данни и факти, след като те са ги работили.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Имам един въпрос, господин Иванов – какво отношение има моята книжка, след като не съм извършил престъпление с автомобила си? Питам: защо се разглежда какви точки са ми отнети? Защо сте поискали това нещо, тъй като Вие сте председател и Вие носите отговорност?
За мен е по-важно защо не дойде Иво Кръстев? Отговорете ми на този въпрос. След като Рановски е тук, защо не сте поискали от него да дойде инж. Иво Кръстев. На това трябва да ми отговорите.
Второ, искам да Ви кажа, че тук човекът от КАТ пропусна да каже, че от всичките места, като ме спираха, ми искаха пари катаджиите. Защо той не се справи с…
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Прекъснахме колегата.
Нека да изслушаме първо колегата от Полицията…
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Да слушаме глупости, които нямат никакво отношение по въпроса.
ИЛИАНА БЕНОВСКА: Искам аз да кажа защо слушаме всичко това, моля Ви.
Уважаеми народни представители, колеги, в края на месец август ние запитахме господин Босия с какви правомощия е той по отношение на правоспособността си да шофира. Той отказа да отговори и каза, че ако някой иска да покаже факти и документи в неговото досие като шофьор.
По този повод лично аз написах писмо до председателя на Народното събрание с копие до всички членове на тази извънредна комисия, и с копие до министъра на вътрешните работи с молба по Закона за достъп до информацията, каквато има всеки гражданин и задължение има всяка медия, да се отговори дали господин Колев има извършени нарушения по Закона за движение по пътищата и други закони.
Ето отговора, преди малко го чухме. Чухме, че господин Босия кара…
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Господин Колев съм, Беновска.
ИЛИАНА БЕНОВСКА: Извинете ме! Господин Колев кара с неизправно превозно средство, не спазва ограниченията, които са наложени по пътя, не спазва знаци, ограничения за скорост…
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Може ли да се върнем по същество? Това не е другарски съд на господин Колев.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Имам чувството, че присъстваме на трибунал – осъдителен за Николай Колев-Босия. Същността на срещата е съвсем различна. Комисията е съставена съвсем с друга цел…
ИЛИАНА БЕНОВСКА: Не може да има нарочна комисия, организирана по искане на човек, който не спазва законите. Това е основното, което ние като журналисти искаме да знаем.
(Реплики между Николай Колев-Босия, Вихрен Михайлов, Кънчо Димитров и Илиана Беновска.)
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Господин Рановски, кажете кога ще дойде господин Кръстев.
БОЙКО РАНОВСКИ: Благодаря, господин Председател.
Господин Иво Кръстев още от предишното заседание на работната група знае, че има ред – ако иска да участва никой няма да го спре, пуска си един ден отпуск и ще присъства на заседанието. Днес също беше уведомен, че има заседание. Той е преценил дали ще присъства или няма да присъства.
Аз присъствам тук по разпореждане на заместник-министър Попов.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Имам една молба – нека да приключим с всички данни, които ще ни предоставят от МВР.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Това не са данни. Това са глупости, които нямат нищо общо с проблемите, за които сте се събрали.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Господин Димитров, работено ли е по тези данни от Полицията?
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Господин Иванов, понеже ме попитахте, да, тези сигнали са отработени, действително са подавани и доколкото чувам голяма част са подавани от мен и от Иво Кръстев, за да се разкрие корупцията.
И другото – много ясно отговори прокуратурата какво се е случило, как са продавани книжки на неграмотни и на чужденци. Какво трябва още да ни кажат хората за неща, по които са работили, след като прокуратурата го каза? Защо действително си губим времето? Прокуратурата произнесе ли се ясно продавани ли са книжки на бежанци и на безработни? Това е основното
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Продавани са преди години. Сега не се продават.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Арестите кога станаха? Вие искате и днес ли да се продават?
И другото, което ще Ви кажа – ако ме бяха оставили да работа, не ме бяха отстранили, за да не преча на корупционните схеми, още неща щяха да излязат наяве. Татова ме отстраниха мен и затова не смеете да поканите Иво Кръстев, за да чуете истината. И се страхувате. Защо трябва да заблуждаваме хората?
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Ако изчакате да изслушаме колегите, след това да Ви предоставя данните от сигнала на господин Иво Кръстев, ще разберете, че е вършена много работа в тази комисия и много данни са получени. Така че моля Ви, седнете спокойно да изслушаме първо колегите от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ и Главна дирекция „Национална полиция“, след това да Ви предоставя данните, които са постъпили при нас от Прокуратурата и от Министерството на транспорта и тогава да обсъдим всички…
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Зададох два прости въпроса. Моля да ми отговорите. Те касаят тежестта данните, които изнасят господата. Кой е авторът на това писмо, което има такава авторитетна тежест, че Вие го съблюдавате безкритично и изпълнявате изискваният на писмото? Това е първият въпрос.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Авторът на това писмо е госпожа Беновска до председателя на Четиридесет и четвъртото Народно събрание госпожа Цвета Караянчева, която го е адресирала до нашата комисия. Това писмо има копие до министъра на вътрешните работи.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Тоест искането на госпожа Беновска, която няма никакво пряко отношение в случая, е с много по-голяма тежест.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Тази комисия не е за някое лице. Тя е създадена за разглеждане на всички данни и факти.
Тъй като е последното заседание на Комисията и ще предоставим всички факти и писма, които са ни подадени от всички граждани. Това обясних в началото.
ИЛИАНА БЕНОВСКА: Има Закон за достъп до публична информация.
Лично ние – радио К2 и колеги журналисти се интересуваме господин Колев има ли право да бъде лицето, което ще защитава правилата за движение по пътищата, ако той сам не ги е спазвал. Ако господин Колев е спазвал правилата – да бъде стожер на контрола. Ако не ги е спазвал – не може да бъде. Това е простичкото обяснение.
(Реплики между Вихрен Михайлов и Илиана Беновска.)
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Приключваме с тази тема.
Заповядайте да довършите доклада.
РОСЕН ИГНАТОВ: Ще бъда кратък и в резюме ще допълня казаното дотук.
По отношение на изброените 21 преписки, по част от тях има образувани досъдебни производства от компетентната прокуратура, като на част от тях сигналисти са били господин К.Д. и други институции, които са сезирали Главна дирекция „Национална полиция“, както и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. Всичките са разгледани обективно и детайлно, спазени са постановленията на компетентния орган и в срок са изпратени към съответната прокуратура. От там нататък наблюдаващият прокурор е решил как да протече проверката – дали да се изпрати към разследващ полицай, респективно да се прибегне към други методи и средства. Благодаря Ви за вниманието.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Вие можеше да предоставите много повече информация, доколкото знам. Защо не я предоставихте?
РОСЕН ИГНАТОВ: Мога да изброя всички други сигнали накратко, ако ми позволите.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Да, накратко.
РОСЕН ИГНАТОВ: ГДНП е образувала преписка по повод постъпил сигнал от К.Д. – началник на ИААА гр. София за извършено престъпление от общ характер от страна на отговорни длъжностни лица от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. Заявителят К.Д. твърди, че са извършени злоупотреби, в това число и безстопанственост от страна на и.д. на ИААА господин К.С. и главния секретар на ИААА господин Д.В. Материалите са изпратени към СГП с мнение.
Относно сигнал, изпратен ГДНП от лицето К.Д. – гр. София, в сигнала се твърди, че от ръководството на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията му е оказан натиск да напусне заеманата от него длъжност от началника на ООАА – гр. София и заместник-министър на МТИТС – А.П., и директора на АА господин К.К. Причината за оказания натиск, според Д. е свързана с извършена акция на ГДБОП на 07.06.2017 г. и арестувани 12 служители на ИААА. Според Д. той лично е съдействал за реализацията и разкриването на престъпната схема на служителите на ИААА, като няколко дни след това е извикан от К.П. като му е било обявено, че трябва да напусне заеманата работна позиция. Материалите по преписката са изпратени към СРП за продължаване на работата по случая.
Относно преписка, получена в ГДНП по доклад на АДФИ спрямо Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ по целесъобразност на отчетите през 2015 г. във връзка със спазване на нормативната уредба в областта на обществените поръчки, материалът е изпратен в Прокуратурата, образувано е досъдебно производство.
Прокурорска преписка, изпратена в ГДНП, относно изпратени материали от ИААА към МТИТС от извършена комплексна проверка на дейността на Областен отдел гр. София. Извършена е проверка. Материалите са изпратени към СРП по компетентност за продължаване работата по случая.
По описа на ГДНП е заведена преписка относно получен сигнал от ИААА за допускане от контролно-технически пункт „Елша автотранспорт“ ЕТ преглед на превозни средства. Работата по случая продължава.
Относно изпратен сигнал от лицето К.Д., който излага съмнения за толериране на неправомерни действия и корупционни практики, както и неправомерно изразходени финансови средства в системата на МТИТС, проверката е приключена, материалите са изпратени към СГП по компетентност.
Относно изпратен сигнал от изпълнителния директор на ИААА К.С. и главния секретар на ИААА Д.В. с твърдение, че в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията е подаден от тяхно име сигнал, заведен с регистрационен номер, като те не са изготвили и подписали този сигнал, по случая е образувано досъдебно производство.
Относно получена информация за лице в качеството си на държавен служител, извършващ фалшифицирането на подписи на физически лица, е образувано досъдебно производство. Работата по случая продължава.
Относно извършена проверка на ИААА на Психологическа лаборатория № 308 в гр. София и установени законови нарушения, материалите са изпратени към компетентната прокуратура. Образувано е досъдебно производство. Проверката продължава.
Относно подаден сигнал от ИААА относно придобиване на правоспособност за управление на МПС с изпитен протокол с № … в Учебен център „Туинг 22“ ЕООД – гр. София, е извършена проверка. Работата по случая продължава.
Относно сигнал на ИААА за съмнения за предоставяне на документи с невярно съдържание и констатирани нарушения при издаване удостоверение за техническа изправност на ПТС, материалите са изпратени към ОД МВР – гр. Варна. Работата по случая продължава.
Относно образувана преписка по повод неподписан сигнал с посочен подател Н.А. от гр. София, съдържащ твърдения за това, че П.Т.Д. – директор на дирекция „Пътни превози“ при назначаването му на тази длъжност е подписал декларация с невярно съдържание. Материалите са изпратени към СРП с мнение за образуване на досъдебно производство.
Относно препратен сигнал чрез ИААА от Вероника Даскалова от гр. София за фирма „Крайчев транспорт“ за непритежаване на лиценз за извършен превоз на товари е извършена проверка. Материалът е изпратен към СДВР.
Относно сигнал на ИААА за констатирани несъответствия при извършена проверка на документи на фирма „Видфорен“ ЕООД по повод неистински документи за проверка на техническа изправност е извършена проверка. Към момента работата по случая все още продължава.
Това е, което мога да кажа към момента. Всички сигнали са разгледани детайлно. Взето е отношение на всички сигналисти. На част от тях са изпратени към прокуратурата с мнение за образуване на досъдебни производства и работата по тях все още продължава. Благодаря за вниманието.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря.
Заповядайте.
ПАВЕЛ ГЕРГОВ (ГДБОП): Уважаеми господа народни представители, дами и господа, във връзка с получено в ГДБОП писмо от Временната комисия за разглеждане на постъпилите сигнали от граждани за обучението и изпитите на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление, е изискана информация за постъпили сигнали, касаещи дейността на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
В тази връзка искам да започна с това, че съгласно чл. 39, ал. 2 от Закона за МВР, ГДБОП е национална специализирана структура, която осъществява дейностите си по отношение на организирана престъпна дейност. По тази причина част от сигналите, получавани в ГДБОП, които не касаят такава организирана престъпна дейност, биват препращани по компетентност към други структури на МВР.
За периода от 2016 г. до момента по информация, придобита в ГДБОП – разширена и докладвана в Специализирана прокуратура, са образувани три досъдебни производства, касаещи служители на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. И по трите досъдебни производства са събрани достатъчно данни и доказателства, дали основание за извършване на реализации по случаите, задържане на лица и повдигане на обвинения.
Първият случай е на 30.03.2016 г., когато е проведена специализирана полицейска операция от служители на ГДБОП и ДАНС под ръководството на Специализирана прокуратура на територията на девет града. В хода на операцията са задържани 18 лица за срок от 24 часа. На 9 от тях са повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група, като на седем от лицата са наложени мерки за неотклонение „задържане под стража“ до 72 часа. Сред лицата е тогавашният изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. Дейността на групата касае различни аспекти от дейността на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, включително и манипулиране на изпити за придобиване на свидетелства за управление на МПС.
По второто досъдебно производство работата на ГДБОП е приключила на 07.06.017 г., когато под ръководството на Специализирана прокуратура е проведена специализирана полицейска операция на територията на два града. Касае се за извършване на престъпна дейност от служители на Областен отдел „Автомобилна администрация“ – гр. София към Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, които съгласувано нарушават или не изпълняват служебните си задължения с цел да набавят за себе си или за други облага. Според данните същите са изградили неправомерна схема за „купуване“ на свидетелства за управление на МПС основно от неграмотни лица и чужденци. За срок от 24 часа са задържани 12 служители от Областния отдел „Автомобилна администрация“, както и двама инструктори от центрове за обучение на кандидат-водачи на МПС. На шест от задържаните служители са повдигнати обвинения по чл. 321, ал. 3 – участие в организирана престъпна група, и на същите е наложена мярка за неотклонение „задържане под стража“. Сред лицата е и началникът на изпитващите служители в Областния отдел, на който е наложена и постоянна мярка „задържане под стража“ впоследствие.
В последното досъдебно производство работата на ГДБОП по случая е завършена на 24.04.2018 г., когато пак под ръководството на Специализирана прокуратура е проведена специализирана полицейска операция във връзка с данни за осъществявана престъпна дейност от държавни служители в Областен отдел „Автомобилна администрация“ – гр. Благоевград. Според информацията и събраните данни държавните служители са инспектори „Контрол и административно-наказателна дейност“. Също така държавните служители са получавали подкупи, за да не бъдат съставяни актове на транспортни фирми във връзка с водената от тях документация или лицензионния режим. Обект на изнудване са били предимно гръцки и македонски транспортни фирми. След осъществената реализация на десет лица са повдигнати обвинения и същите са задържани за 72 часа.
Това е, което мога да кажа относно дейността на ГДБОП, касаеща Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Искам да допълня, че координацията с Министерството на транспорта винаги е била на ниво и винаги ни е оказвано пълно съдействие както от Министерството, така и от ръководството на Изпълнителната агенция, специално от главния секретар на Изпълнителната агенция и от главния секретар на Министерството на транспорта. Завърших.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря. Искам да предоставя данни по отношение на писмото, което първоначално господин Иво Кръстев ми даде след първото заседание, получени от Прокуратурата и от Министерството на транспорта.
Сигнали от главния прокурор:
Доклад № 2641 от 2016 г. След извършена проверка по реда на чл. 145 от Закона за съдебната власт на 19.10.2016 г. е постановен отказ да се образува досъдебно производство поради липса на достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер. Сигналът е бил изпратен на Софийска градска прокуратура.
Към преписка № 2641 от 2016 г. Специализираната прокуратура е повдигнала обвинение за участие в организирана престъпна група, както и за подкуп и на 6-те служители на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. На четирима от обвиняемите е определена мярка за неотклонение „гаранция“ в пари. Предстои прецизиране на обвиненията, предоставяне на материалите от разследването и внасяне на делото с обвинителен акт в Специализирания наказателен съд до края на месец септември 2018 г.
Към същото дело № 2641 по разпореждане на главния прокурор сигналът е изпратен по компетентност на Софийска прокуратура, където е образувана преписка № 21507 от 2016 г. В хода на проверката органите на МВР не са събрали достатъчно данни за извършено престъпление по служба, поради което с постановление от 19 април 2017 г. е отказано образуване на досъдебно производство.
С рег. № 33350 от 2017 г. е образувана преписка към ВКП № 17784 от 2017 г. В хода на извършената проверка на основание чл. 145, ал. 1, т. 2 от ЗСВ е установено, че към 02.08.2017 г. служебно правоотношение между Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ – София и К.Д. не е прекратено, тъй като от 15.06.2017 г. лицето Д. е в отпуск поради временна нетрудоспособност. Потвърдена е информацията в сигнала за образувано със заповед № РД-01-531 на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ дисциплинарно производство срещу лицето К.Д. Събраните данни са дали основание на наблюдаващия прокурор да приеме, че воденото срещу лицето Д. дисциплинарно производство не е свързано с оказано съдействие на ГДБОП в хода на разследването в Специализираната прокуратура, поради което е постановил отказ от образуване на досъдебно производство. Постановлението не е обжалвано.
По отношение на сигналите, които са ни предоставени от Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ в Министерството
Сигнал на И.К., преписка по доклад № 11-29-8653 – анулиране на изпит на лицето С.Л., Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ е разследван главен инспектор В.Г.
Доклад на И.К. – Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу П.М. – председател на изпитна комисия. Наложено е дисциплинарно наказание „забележка“.
Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ – отнемане на разрешение Професионален учебен център „София“ ЕООД, поради несъответствие на учебната площадка и изисквания, регламентирани в Методиката за провеждане на изпити за придобиване на правоспособност за управление на МПС, категория С и Е. При липса на неопровержими доказателства не може да се докаже неоспоримо, че е нямало внесена пътна маркировка на цитираната по-горе учебна площадка, което да потвърди тезата, че служителите на ООАА София, извършили огледа на площадката и съставили протокол за годност № 824 са допуснали дисциплинарно нарушение, като не са изпълнили правомерно служебните си задължения.
Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ – жребий за определяне на лицата за провеждане на теоретичните изпити и председателите на изпитните комисии за провеждане на практични изпити, сигнал от И.К. Доклад от П.Д. – директор дирекция в Изпълнителната агенция.
Подаден е сигнал от кандидат, който се е явил на практически изпит за придобиване на правоспособност за управление на МВР от категориите С и Е, учебната площадка, намираща се на полигона на бул. „Асен Йорданов“ № 1, използвана от учебен център, не отговаря на изискванията. Сигнал от С.П. Предложение от К.Д., началник на ООАА – София, да се отнеме разрешителното на учебния център, да се потърси дисциплинарна отговорност от инспекторите, извършили огледа и одобрили горепосочената учебна площадка.
Това са сигналите, които са получени по отношение на писмото, което предостави господин Иво Кръстев след първото заседание от главния прокурор и от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщения. Благодаря.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Господин Иванов, с тези неща съм запознат в детайли. Не е тайна, че съм работил дълги години в системата, тук също се прочете едно нещо, че е от мен. То не е от мен. Просто когато са подписвани нещата, там седи „началник Кънчо Димитров“, но голяма част от нещата са подписвани от Венцислав Георгиев. Така че трябва да се направи разлика и в подписа, не само в името.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Те със запетайка ли са подписвани?
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Би трябвало със запетайка.
Това е една от причините, тук е господин Рановски, моите уважения към него, но когато тръгнаха да ми образуват дисциплинарното производство, за това мога да кажа, че господин Войновски излъга, в доклада си вкара неща, които не са правени от мен. Това, че пише моето име, но са подписвани от други хора, за мен това е лъжа. И когато казах на господин Войновски, той взе да мънка да не казвам като какво, защото не отива на този форум.
Това, което пишат „К.Д.“, не всичко е К.Д. Пише моето име, но е подписвано и изготвяно от други хора, така че това е лека заблуда. Извинявайте. Благодаря Ви.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря за уточнението.
Заповядайте, господин Колев.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Смятам, че този форум се превърна в едно селско читалище с евтини компромати. Аз мога да извадя за всеки един от Вас компромати, но не го правя, тъй като това е работата на тази комисия. Аз не съм извършил престъпление.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Никой не е казал противното.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Не съм извършил. Да не говоря, че в Златоград два пъти ме спират катаджии и ми искат по 20 лв. без нищо да съм свършил. Вика: „Щом не плащаш, ти пиша протокол“. Но това е друга работа. Знам му и името, и всичко. Това не ме интересува.
Искам да знам много по-важни неща. Чували ли сте дали има предоставена концепция от новия изпълнителен директор на агенцията господин Бойко Рановски, как ще се оправи тази дълбоко корумпирана агенция, вследствие на което се избиват невинни български граждани? Това е най-важното нещо, защото, ако ние не тръгнем по този път, това означава, че ние вървим по погрешния път.
Второто нещо, което искам да знам, е: този доклад от Върховна касационна прокуратура го имате и Вие, вътре едно към едно е написано, че парите, които се получават за взимане на изпит, са от две до четири хиляди лева – нещо, което лицето, което подлежи на съд, което е дадено на съд – Геле линейката (Ангел Попов) твърди, че е невъзможно. Същото го твърдеше и другият, сега заместник изпълнителен директор – Дамян Войновски. Тук едно към едно е написано в доклада на главния прокурор, че това е факт. Кажете ми на кого да вярвам? Дали да вярвам на Геле линейката, дали да вярвам на интервюто, което Вие дадохте по Националната телевизия, или да вярвам на главния прокурор.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря, господин Колев.
Ще дам думата на господин Рановски, но вижте – може би е имало корупционни практики, но аз лично, господин Колев, се убедих как работят белите стаи. Отидох и видях.
Как работи една бяла стая? Тази бяла стая работи по следния начин: първо се разпознава лицето лицево дали е то и дали лицето, което трябва да се яви на изпит, съответства на личната карта.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Бургас го доказа.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Това, от една страна.
От втора страна, убедих се лично, че се работи по промяна на законодателството, господин Рановски може би ще спомене, защото е по-добре запознат. Три нови закона се правят, господин Колев. Тези три закона ги правим с цел да облекчим донякъде работата на МВР и те да могат да се концентрират единствено и само върху правилата за движение и административно-наказателните разпоредби по Закона за движение по пътищата. Там ще извадим всички водачи, пътните превозни средства и т.н., и те ще могат концентрирано да работят само по това.
Още нещо много важно, господин Колев, което съм казвал нееднократно. От Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ ще бъде изваден контролът на пътя. Така наречената ДАИ, няма да могат да контролират вече на пътя ТИР ове, рейсове и т.н. Това ще се извършва от МВР.
Това са нашите стъпки, които мислим, че ще предотвратят по-нататъшните инциденти по пътя.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Един конкретен въпрос: откъде сте сигурен, че това ще стане?
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Сигурен съм, защото, господин Колев, трите законопроекта са внесени за публично обсъждане.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Това нищо не означава.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Нека да чуем господин Рановски.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Тъй като трябва да тръгвам след малко, имам два прости въпроса, които за мен са съществени.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Дайте да чуем, първо, господин Рановски, тъй като господин Колев му зададе въпроси преди малко.
Заповядайте, господин Рановски, съвсем накратко.
БОЙКО РАНОВСКИ: Благодаря Ви.
Уважаеми господин Колев, мястото, което заемам, е по-малко от месец откакто съм на тази позиция, така че трябва малко време, за да изградим…
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Вие трябва да имате концепция.
БОЙКО РАНОВСКИ: От година и два месеца участвам в работната група, която работи по трите нови законопроекта. Работим съвместно с колеги от Министерството на вътрешните работи, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на транспорта. Там са предвидени много неща за промяна, които са пряко свързани с дейността на Агенцията както по отношение на провеждане на изпитите, както по отношение провеждане на обучението на кандидатите за вода, по отношение на превозните средства, по отношение на регистрацията, както каза господин Иванов – и по отношение на контрола на пътя. Това са нови неща, които са написани и в най-скоро време ще бъдат публикувани за повторно обществено обсъждане. Те бяха публикувани веднъж за обществено обсъждане, правиха се широки обсъждания по различни градове в страната, като цялата идея беше да чуем отсрещната страна – хора, които са работили в системата, хора, които са запознати да дадат идеи, да дадат предложения, за да се вкарат такива разпоредби, които да работят и доведат до общата цел – да намалим жертвите по пътищата.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Допълнителен въпрос, може ли?
Господин Рановски, какво ще правите с тези хора, които бяха арестувани, които бяха обвинени и защо ги държите на работа? Това искам да знам. Тези 12 души, шест от които бяха с гаранция, шест без гаранция, защо спрямо тях няма предприети административни действия?
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Заповядайте.
БОЙКО РАНОВСКИ: За да се извърши дисциплинарна проверка, трябва да имаме достатъчно данни, по които да образуваме дисциплинарната проверка.
Тези хора, за които Вие казвате, че са били задържани, са по данни на колегите от ГДБОП, ние нямаме достъп до всички материали, с които те са разполагали.
По запитване до съда дали тези хора могат да бъда освободени, те казват, че разследването е приключено, ще бъде внесено в съдебна фаза и съдът ще се произнесе.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: А за него имате, така ли? (Сочи господин Кънчо Димитров.)
БОЙКО РАНОВСКИ: За други случаи не мога да кажа.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Това означава, че Агенцията работи по нечие желание и по нечии прищявки. Нищо повече.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Заповядайте, господин Михайлов.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Първият въпрос, който отлежава и втасва от предишното заседание, на което не ми беше отговорено, но аз понеже обичам, както казах, уважението и себеуважението, държа сега да се отговори.
След направените предложения от Вашите колеги, това касае колегиалните Ви отношения и уважение, да бъдат поканени важни лица – министри, заместник-министри, прокурори и заместник главни прокурори от господата Иванов и Дончев, Вие проведохте ли, както предполага Вашия вътрешен ред, съответната дискусия и гласуване, за да бъде прието или отхвърлено това предложение на Вашите колеги? Може би то няма тежестта на Илиана Беновска и нейното писмо, но все пак това са Ваши колеги от Комисията и смятам, че това има най-малкото толкова тежест, колкото нейното писмо, ако не и повече. Благодаря Ви.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: По отношение на министъра на транспорта, знаете, че той е министър в оставка.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Той тогава не беше в оставка, беше главно действащо лице.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: По отношение на главния прокурор, предоставената информация касае и други данни, и други преписки – на окръжни прокуратури, по които е работено. Информацията е предоставена в писмен вид на всички народни представители. Това са отговорите на Вашите въпроси.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Това не е отговор. Процедурно Вие постъпихте ли както повелява Вашия ред и закон, за да уважите предложенията на Вашите колеги.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Имаме получен отговор от главния прокурор, което касае и други съдилища, и други прокуратури, по които е работено. Тези данни са предоставени на…
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Извинявайте, това не е отговор по същество. Вие, потретвам въпроса, извършихте ли предполагаемите процедури, за да уважите предложенията на Вашите колеги? Гласувахте ли ги, приехте ли ги? Не кой какво Ви е пратил. Благодаря.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря и аз.
Господин Дончев.
АНДОН ДОНЧЕВ: Господин Иванов, аз не знам за каква информация от главния прокурор говорите. Аз не съм получавал абсолютно нищо. Ако Вие сте получили, по някакъв начин би следвало, след като казвате, да я препратите към нас.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Тази информация Ви я дадох още след първото заседание, господин Дончев, защото тогава още беше помолено да бъдат поканени главният прокурор, министърът на транспорта, заместник-министър Ангел Попов и т.н.
АНДОН ДОНЧЕВ: В какъв вид ни я дадохте? Нито на имейл, нито в писмен вид – аз не съм получавал никаква информация. Как сте ми я дали в такъв случай?
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Дадох документацията на всички членове на Комисията и на Вас лично, спомняте си може би, от Министерството на транспорта и от главния прокурор.
Още тогава се свързах, господин Михайлов, с главния прокурор, още първия път, когато беше предложено те да присъстват. Той каза, че няма да може да присъства, но ще ни даде пълната информация, която касае тази тема. И тази документация е дадена на господин Дончев и на всички останали членове на Комисията. Аз лично я дадох на всички.
АНДОН ДОНЧЕВ: Ще Ви помоля тогава отново да ми я дадете, защото аз не съм виждал никаква документация.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: В момента сме свидетели на пълна липса на субординация и връзка между членовете на Комисията. Това за мен е много показателно за работата на Комисията. Този въпрос за мен приключи, аз разбрах каквото исках.
Следващият ми въпрос: миналия път ние твърдяхме за тези 12 души, които са арестувани в 2017 г. …
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Може ли да ни предоставите малко повече информация, ако имате.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Приемаме ли, че тези 12 души са арестувани? В публичното пространство така се води, че тези 12 души са арестувани. Мисля, че беше м. юни 2017 г. Тези души арестувани ли са, съответно в някакво процесуално качество в процеса, или не са арестувани тогава? Благодаря.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Заповядайте.
ПАВЕЛ ГЕРГОВ: Ще повторя – на 07.06.2017 г. по време на операция на ГДБОП под ръководството на Специализирана прокуратура, са задържани за срок от 24 часа по Закона за Министерството на вътрешните работи 12 души от Областен отдел „Автомобилна администрация“, като от тези 12 души двама са инструктори от центрове за обучение на кандидат-водачи на МПС.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Задържани значи арест, нали така?
ПАВЕЛ ГЕРГОВ: Задържани за 24 часа по ЗМВР. Впоследствие на шест от тези задържани служители са повдигнати обвинения.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Благодаря, това е достатъчно.
Господин Иванов, Вие знаехте за тези арести, нали? За тези задържания?
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Информирал съм се от публичното пространство, от медии и т.н. Но за тези арести конкретно предприетите действия не ги зная и не мога да ги зная.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: За кое не знаете, извинявайте, за извършените арести или за кое? Казахте, че сте информиран от публичното пространство.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Да, че Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ са извършили акция, но колко са задържаните и срещу кои са повдигнати обвинения, аз нямам информация.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Тоест знаете, че има арести, без да знаете подробности, от публичното пространство. Пред Нова телевизия Вие във Вашето изказване казахте: „Те не са били арестувани“, говорим в контекста на нашия разговор, може да се провери. „Те не са били арестувани. Подадени са сигнали срещу тях и съдът е излязъл с решение.“ Тук има доста юридически несъответствия, това няма да коментирам, но Вие твърдите, че тези хора не са арестувани. В същото време Вие знаете от публичното пространство, че тези хора са задържани.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Може би съм допуснал лапсус, но съм имал предвид, че когато приключат процесуално-следствените действия срещу тези лица, съдът ще вземе решение дали ще ги задържи, за колко време ще ги задържи и кои от тях ще задържи. Това съм имал предвид. Не, че не са арестувани, а че трябва да се изчака приключването на процесуално-следствените действия срещу лицата, да се установи какви мерки ще се вземат срещу тях, срещу кои ще бъде задържане, срещу кои ще бъде подписка, кои ще бъдат освободени. След това тези мерки ще влязат в съда.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Отбелязвам, че това нещо създава нагласа и дава информация по личното пространство. И този превод, който сега доуточнявате, няма как гражданите да го знаят. Те вече са си изградили грешно мнение.
Вие твърдите, че има хора, които са възстановени от съда…
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Да, това беше по сигналите от господин Колев.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Административният съд изобщо не се е произнасял. Произнасял се е само Специализираният съд. Искам да знам тогава Кънчо Димитров кой съд го е осъдил да го изхвърлят от работа?
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Не мога да кажа.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Като не можете защо ги казвате тези неща.
И за господин Андон Дончев – дайте ми подписа, с който той се е подписал, че е получил от Вас тази информация?
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Точно тази информация аз лично съм я дал на господин Дончев и не зная как се е оказала при Вас.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Дайте да видим подписа. Аз няма да Ви казвам как се е оказала.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Последен въпрос, за който ще моля кратък коментар, господин Иванов, свързан с предходните реплики. Цитирам Ви: „Не са върнати точно тези хора, но има хора, които са възстановени от съда“. Какво значи това? Не са върнати точно тези хора, което предполага да са върнати някакви други хора.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Да, има хора, които са възстановени по други преписки. Точно тези хора не са били върнати към този момент, защото може би срещу тях са се водили процесуално-следствени действия, обаче има други върнати по съда. Точка по въпроса. Не съм уточнил нито от кой съд.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Обществото, пред който Вие сте отговорен, е заблудено, без значение съзнателно или несъзнателно, с това можем да шикалкавим догодина. То е с погрешна информация и няма база да обмисля и да взима решение.
Към господин Рановски последен въпрос и си тръгвам. Ще говоря с точки и с инициали, защото виждам, че това е практиката, да не злепоставя някое лице. Много точки и инициали се събраха.
Инициалите Н.С., Д.Д., Т.А и И.Ц. – тези хора Ваши служители са установени като манипулирали теоретичния изпит в прословутата 2013 г. с предварително маркирани листовки от господин Войновски.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: В 2012 г.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Добре, 2012-а, 2013-а в това не споря.
Същите тези хора са арестувани 2017 г. Вижте в какъв период не са се взели никакви административни мерки. Предполагам, че тези хора и понастоящем работят, може би защото са лоялно корумпирани кадри. Не знам.
Въпросът ми към Вас, господин Рановски, е продължават ли тези инициали, ако сега не можете да ги идентифицирате, впоследствие, или да дадете надлежния документ на Комисията, с който да отговорите тези лица дали понастоящем продължават да работят във Вашата институция, имайки такава надеждна биография? Благодаря.
БОЙКО РАНОВСКИ: И аз благодаря.
В момента не мога да отговоря, ще проверя и ще Ви кажа.
Само, ако позволите, разликата между отстранените служители, или това, което колегите от ГДБОП докладваха за случая от месец юни 2017 г. и от случая от месец април 2018 г., разликата е, че за случая в Благоевград има произнасяне на съда и служителите са отстранени от работа, за да не влияят на разследването, докато в случая от 2017 г. няма решение на съда и те не са отстранени от работа, тъй като доказателствата са събирани със способи на колегите. Съдът е преценил, че там досъдебното е приключило, предстои внасяне в съдебна фаза до края на месец септември и че тези служители в момента не влияят на разследването, защото всичко спрямо тях вече е документирано и подготвено за внасяне в съда. В случая в Благоевград от десетте служители един е напуснал доброволно, другите девет са освободени от работа и не работя.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря, господин Рановски.
Заповядайте, господин Колев.
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Един допълнителен въпрос до господин Рановски.
Господин Рановски, понеже Вие показвате – извинете ме за израза, ще бъда дълбоко откровен – дълбоко невежество по отношение на юриспруденцията, искам да Ви кажа, че той не е отстранен от съд, а защо е отстранен? А онези са отстранени, но не от съда, а от прокуратурата, тъй като прокурорът трябва да иска тяхното отстраняване, за да не могат да манипулират истината и свидетелите. Ето затова.
Затова повдигнах и въпроса за Геле линейката – Ангел Попов, тъй като той е даден на съд. Той е обвинен, той е подсъдим и продължава да седи на работа, да прочиства…
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Той не е подсъдим, той е обвинен само, доколкото…
НИКОЛАЙ КОЛЕВ: Той е подсъдим. На 24.10. му е делото. Защо го защитавате?
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря за информацията.
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Завършвам, това може би ще е ценна информация – ние искахме да направим абсолютно законосъобразно гражданския арест на подсъдимото лице Ангел Попов. Естествено органите на съда не ни съдействаха за това нещо, въпреки че внесохме достатъчно паника, за да се види как не са подготвени. Един ден след това прокуратурата изиска от съда да бъде отстранен господин Ангел Попов от тази рискова високопоставена длъжност.
Направете си съответните заключения за това как лица като нас – граждани, които късат от себе си, ние нямаме никакви основания или лични интереси, за да водим всички тези дебати. Никакви! Ако искате да насърчавате гражданското общество трябва с лупа да ни търсите и да ни помагате за това, че късаме от себе си, водим разследвания, от времето си, търсим хора, намираме информация, отделяме от себе си и от времето си с години, а Вие, не знам защо, ни саботирате в това безкористно начинание. Нито сме партийци, нито имаме бизнес интереси. Нищо! Ние сме обикновени човеци, хуманно настроени, с чувство за справедливост и за уважение.
Много моля, ако досега сте саботирали нашите действия Вие и други органи, недейте да обезсърчавате гражданството по-нататък, защото от тази окаяна страна нищо няма да остане.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря, господин Михайлов.
Искам да кажа, че никого не съм саботирал, нито колегите са саботирали някого. Напротив – виждате, че днес има представители на две институции, имаше представители и на други институции в предишните заседания. Всички факти и обстоятелства Ви бяха предоставени, защото тази комисия е създадена за разследване на всички факти и обстоятелства, които са свързани с…
ВИХРЕН МИХАЙЛОВ: Показателно ще бъде становището. Очакваме Вашето становище. Приятен ден!
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря.
Заповядайте, господин Димитров.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Искам за попитам това отворено писмо Вие получихте ли го?
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Да.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: А членовете на Комисията получили ли са го и запознати ли са с него? Защото тук има конкретни точки, които според мен би трябвало да бъдат освободени – и министъра в оставка Московски, и заместник-министъра…
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Господин Димитров, знаете ли как работи Народното събрание? Цялата информация, която постъпва в Комисията…
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Виждам как работи по рейтинга му.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Когато информация постъпи в Комисията, тя се предоставя на всички народни представители, членове на Комисията. Ако постъпи в Народното събрание се предоставя на народните представители. Никой никъде не се подписва.
А тази информация, с която господин Колев разполага към момента, предполагам откъде я е получил, но той не трябва да разполага с тази информация, защото ни трябваше известно време да я обобщим в табличен вид и да я покажем във вида, в който тя може да бъде предоставена. Сега всички лица, съгласно GDPR, могат да подадат сигнали и т.н. и нещата да станат много сложни. Затова казвам, че тази информация, която е предоставена на членовете на Комисията, беше за тяхно лично ползване.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Кой я е обобщавал?
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Сътрудниците на Комисията, естествено.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Дано да са я обобщили в посока, в която да свърши истинска работа.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: По въпроса дали е изпратено, всеки момент ще дойде сътрудничката на Комисията, за да я попитам дали е изпратено. Ако не е, веднага днес ще бъде изпратено. Но предполагам, че е изпратено по имейлите, или е предадена лично. Ще го проверя.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Казвам на всички членове на Комисията, че съм написал точки, по които трябва да бъдат освободени определени хора.
Към господата, които са ми отляво – моите уважения, с тях съм се виждал, когато е трябвало. Те са си свършили работата. Нищо против.
Към господин Рановски – също моите уважения, защото е нов човек, но, господин Рановски, нали сте чували лица за новия бардак и старите… Ако не се отървете от някои хора, които бяха съпричастни към корупционните практики, защото арестите на изпълнителни директори, които станаха, и тези в София, са благодарение на Иво Кръстев и на мен. Мога да Ви го кажа най-отговорно.
Другите сигнали, които са изпращани, възможно е да са изпращани, но конкретно за тези лица, които бяха арестувани, нито си мръдна пръста Войновски, защото той защитаваше и Цветелин Цветанов, и предишния изпълнителен директор, нито Петър Димитров – директор на дирекция „ППС и водачи“, да не говорим, че той е назначен неправомерно, тъй като председател на конкурсната комисия е бил Дамян Войновски. Тук съм описал в сигнала точки, така че не е лошо да Ви го предоставят, за да се отървете по-бързо от хора, които ще Ви тежат като воденичен камък.
И другото, което казахте – защо не са тези 12. Решението от първоинстанционния съд за моето уволнение, може би след като сте подали възражение, сте запознат. Какво е казано тук? Че всички тези производства срещу мен са започнали след разпореждането на министър Московски. Дори от линка се казва, че министър Московски е казал, че ще бъдат освободени тези 12 човека. Той не е казал 12 човека, а всички тези, които са съпричастни за това нещо, но те не бяха освободени.
И тук неслучайно съм писал, мога да го зачета: дали от страх или от благодарност тези хора не бяха освободени. Говоря от благодарност, защото сигурно някъде е отивала лептата. А от страх да не би да започнат да говорят и става лошо, защото тук съм цитирал какво ми каза лицето В.Г., което престоя пет месеца в ареста. Това го казах и на министър Московски.
Между другото, какво стана с прословутия протокол от срещата на 25.06? Няма такъв.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Аз не зная какво е станало с този протокол.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Няма протокол, ясно. Няма смисъл.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Попитах в Министерството, казаха ми, че такъв протокол, ще видим дали ще могат да ми предоставят или не.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Повече от ясно е, че лъжат. Казват го с ясното съзнание, че излъгаха.
Другото, което е – не може в момента главен директор на Главната дирекция да бъде лице, което според думите на министър Папазов е освободено за масова продажба на книжки. Вие се учудвате на 2012 г., но Михайлов каза 2012 г., защото се вижда, че тези хора в годините са били едни и същи до арестуването им. Едни и същи, които продължават да работят.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: В момента са арестувани и се работи.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: В момента арестуваните работят. За тях работи Михайлов. И затуй казваме, че не са взети никакви мерки през цялото време и защо се е стигнало дотук.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Господин Димитров, извинявайте, ще Ви прекъсна, но по принцип ние не можем да разпореждаме на съда или на прокуратурата какви действия ще предприемат спрямо лицата, които са задържани за нещо – нито на ГДБОП, нито на Главна дирекция „Национална полиция“. Ние не можем, нямаме право да разпореждаме какви действия те ще извършат. Действията, които извършват колегите от Главна дирекция „Национална полиция“ и БОП, както прокуратурата и съда като краен произнасящ се орган, са действия, които са законосъобразни, но ние нямаме право да разпореждаме каквото и да било, или да изискваме от тях каквито и да било действия. Благодаря Ви.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Господин Иванов, аз не съм казал, че Вие трябва да правите тези действия. Аз казвам факти. И ще продължа, защото това лице, което в момента е главен директор на Главната дирекция, първо, за да е главен директор, е назначен неправомерно. Защо? Защото главен директор го направиха на базата на тези, които са държавни инспектори, но той като държавен инспектор, според доклад на Инспектората е назначен неправомерно. Така че се огледате около Вас.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря, колеги, за предоставената информация.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Затова Ви казвам тези неща, за Ваша полза, не го казвам за нищо друго. Мисля, че Вие ще си прецените, защото от тук насетне каквото стане отговорността ще е изцяло Ваша. Мисля, че добре осъзнавате това нещо.
Виждам, че нещата отиват към приключване. Ако се съобразите с това, което е написано, защото това са факти. Заместник-министър Ангел Попов казва за тези хора: Те няма да си променят манталитета, знам откъде взимат и какво взимат. Това са думи на заместник-министър Попов.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Разбрах Ви. Ще предоставя това писмо до всички, ако не е изпратено.
КЪНЧО ДИМИТРОВ: Защото аз ще го предоставя на медиите. Казвам Ви отсега да си знаете – ако излезе в медиите, от мен е излезнало. Аз съм гражданин, така че мога да го пращам където искам.
ПРЕДС. СТАНИСЛАВ ИВАНОВ: Добре. Имате право да правите каквото желаете, господин Димитров, но аз казвам, че по отношение на членовете на Комисията, ако не е предоставено, ще бъде предоставено веднага, след като дойде колежката, която е секретар на Комисията. В момента, в който се появи, ще го изпратим. Благодаря Ви.
Считам, че с това дневният ред е изчерпан.
Благодаря на всички членове на Комисията. Благодаря на Вас, господин Димитров. Благодаря и на Вас, господин Рановски.
Ще направим доклад, който ще бъде предоставен за подпис на народните представители, какъвто е реда, ще се разберем с колегите сътрудници на Комисията.
Закривам заседанието.
(Закрито в 16,40 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Станислав Иванов
Стенограф:
Нина Иванова