Временна комисия за контрол на разходите на публични средства, свързани с преодоляването на последствията от разпространението на Ковид-19
Временна комисия за контрол на разходите на публични средства, свързани с преодоляването на последствията от разпространението на Ковид-19
П Р О Т О К О Л № 4
На 21 октомври 2020 г., сряда, от 16,00 ч. се проведе заседание на Временната комисия за контрол на разходите на публични средства, свързани с преодоляването на последствията от разпространението на Ковид-19 при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Изслушване на министъра на труда и социалната политика госпожа Деница Сачева по въпросите, свързани с дейността на Временната комисия.
2. Разни.
Списъкът на присъствалите на заседанието народни представители и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито и ръководено от господин Йордан Цонев – председател на Комисията.
* * *
ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Добър ден, колеги! Имаме кворум. Откривам заседанието на Комисията.
Дневният ред е раздаден предварително, ще Ви го прочета:
1. Изслушване на министъра на труда и социалната политика госпожа Деница Сачева по въпросите, свързани с дейността на Временната комисия.
2. Разни.
Моля да гласуваме дневния ред, ако нямате други предложения.
За – 5, против и въздържали се няма.
Благодаря Ви, приема се.
Преминаваме към точка първа:
ИЗСЛУШВАНЕ НА МИНИСТЪРА НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА ГОСПОЖА ДЕНИЦА САЧЕВА ПО ВЪПРОСИТЕ, СВЪРЗАНИ С ДЕЙНОСТТА НА ВРЕМЕННАТА КОМИСИЯ.
Госпожо Министър, благодаря Ви, че се отзовахте на поканата в много кратко време. Извинявам се, че Ви помолих по телефона, а не с писмо, но парламентът тези дни заседава в малко по-различно от нормалното – свършваме по-рано и така нататък. Комисиите се изтеглят – и днешният случай е такъв – и не знаехме за колко часа да насрочим заседанието. Благодаря, че се отзовахте – при Вас и в Икономическото министерство са най-многото мерки и най-важните всъщност за цялата страна.
Предлагам да започнем с Вашето изложение. Знаете, че Комисията е с мандат от Народното събрание и е съставена, за да следи за разходването на средствата по различните мерки във връзка с пандемията Ковид, а също така и за тяхната ефективност.
Имате думата.
МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Благодаря Ви, уважаеми господин Цонев.
Уважаеми госпожи и господа народни представители, ние многократно сме предоставяли писмена информация при Вас – детайлна, по всички мерки и всички разходи, които до момента са направени по заложените средства и изпълнението на бюджетите на съответните мерки.
Ще ви запозная накратко с всяка една от тях.
Първо, в частта „Социална закрила“. На първо място, знаете, планирахме за тази година и с началото на учебната година въведохме нова месечна целева помощ, която е насочена към родителите на деца до 14-годишна възраст, които са под карантина или се обучават дистанционно. Нашите очаквания са от помощта в рамките на учебната година да се възползват 30 000 семейства и приблизително 40 000 деца. Определените средства са в размер на 85 млн. лв. Все още е слабо изпълнението на тази помощ предвид това, че има само 89 подадени заявления за нея.
Същевременно има и друг вид еднократна социална помощ в размер на 375 лв., която е получена към момента от 3825 семейства. Общият размер на средствата, които сме дали на тези хора, е 1 млн. 434 хил. 85 лв.
ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Може ли да Ви помоля, ако имате информация и готовност, да ни казвате източника на финансирането по отделните мерки? Благодаря.
МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Дотук мерките са от държавния бюджет.
Целевата програма „Топъл обяд у дома“ в условията на извънредна ситуация през 2020 г. дава възможност на общини и райони на общини да осигуряват топла храна – супа, основно ястие и хляб, поне веднъж седмично, а ежедневно в работните дни до дома на потребители, като се предоставят и съпътстващи мерки. Осигурените бюджетни средства са в размер на 14,2 млн. лв., като те обезпечават изпълнението до края на 2020 г. – това е от държавния бюджет, а се разработват възможности за продължаване на програмата „Топъл обяд“ с европейски средства, но това ще се случи след края на тази година. Към момента 189 общини и райони на Столична община продължават предоставянето на програмата „Топъл обяд“. Тя достига до 26 662 потребители.
Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания. Бенефициенти на този проект, тоест финансира се с европейски средства, са общини и райони на Столична община. Осигурява се мрежа от услуги в домашна среда с цел ограничаване на контактите между хората чрез подкрепа на лица, които са застрашени в най-голяма степен от Ковид-19. Става дума за хора над 65-годишна възраст с ограничени възможности или с невъзможност за самообслужване, както и хора с увреждания и техните семейства. Програмата действа и за хора, които са поставени под карантина от здравните власти и не могат да напускат дома си.
Бюджетът на безвъзмездната финансова помощ е 36 млн. 161 хил. 804,58 лв. Дейността се изпълнява в периода от 16 март до 31 декември тази година, като подкрепата е предвидена да обхване 24 668 лица. До момента към 30 септември програмата е обхванала 9092 лица. Изплатени са средства в размер на 8 млн. 752 хил. 704,69 лв. Прогнозата ни до края на тази година е в размер на 13 млн. 309 хил. 384,93 лв., а остатъкът за следващата година – 2021 г., е 14 млн. 099 хил. 714,97 лв.
Предоставяне на индивидуални пакети от хранителни продукти – отново с европейски средства по Оперативна програма „Храни“. Започна последното раздаване по тази програма. От следващата година ще има нов програмен период. За периода от 3 април до 11 юни тази година са раздадени общо хранителни пакети от 1405 тона храни на стойност 3 млн. 51 хил. 41 лв. до 73 036 лица.
Отделно от това със средства от бюджета на Агенцията за социално подпомагане са закупени 4000 броя дезинфектанти, които бяха раздадени непосредствено в началото на кризата на лица над 65-годишна възраст в невъзможност за самообслужване на територията на страната и са закупени на стойност 44 313 лв. по списък, който беше предоставен съответно от дирекциите „Социално подпомагане“ към Агенцията за социално подпомагане.
В бюджета на Фонд „Социална закрила“ постъпиха дарения от частни дарители. Стартирахме дарителска кампания за подпомагане на социално слаби лица. Всички членове на Министерския съвет, включително министър-председателят и министри, целият политически кабинет на Министерството на труда и социалната политика, заедно с директорите на агенции, дариха пари. Всички дарения са постъпили по сметката на фонд „Социална закрила“ и се насочиха за разширяване на обхвата на дейностите, реализирани по фонд „Социална закрила“. Общата стойност на получените дарения от физически лица беше 262 хил. 818 лв., като от тях до този момент са похарчени 245 хил. 157 лв. Със средства на бюджета и с постъпилите дарения се закупиха следните неща. Първо, 3000 броя препарати за дезинфекция на стойност 35 640 лв. за нуждите на самотни стари хора. Увеличен беше бюджетът и обхватът на потребителите по целева програма „Обществени трапезарии“, финансирана от Фонда, като в периода на извънредното положение беше осигурена храна на хора в неравностойно социално положение. Предоставени бяха трансфери в размер на 30 946 лв. на следните общини: Гоце Делчев – 986 лв.; Несебър – 1523 лв.; Белоградчик – 1044 лв.; Трявна – 418 лв.; Момчилград – 5075 лв.; Ковачевци – 1015 лв.; Садово – 17 826 лв., Разград – 2537 лв., и Правец – 522 лв. за предоставяне на целевата програма „Обществени трапезарии“.
Беше утвърдена, отново с дарителски средства от Програмата, целева Програма в размер до 30 000 лв. за социално подпомагане на населението на Столична община, като с това се финансират до 1875 пакета със стоки от първа необходимост за социално слаби лица и семейства, нуждаещи се от социална подкрепа, които в периода на най-голямата криза бяха карантинирани. Отново с дарение от същите тези средства, за които говоря до момента, 35 хиляди лева отидоха за таблети за подпомагане на образователния процес на 157 деца и младежи, настанени в центровете за настаняване от семеен тип на територията на областите Видин, Враца и Монтана. Отделно от това са предоставени трансфери в размер на 822 019 лв. на 80 броя общини на територията на страната по целева програма за подпомагане на образователния процес на деца и младежи, настанени в социални услуги.
Утвърдена е и целева програма в размер до 1 млн. лв. чрез бюджетите на общините, финансирана от Фонд „Социална закрила“ за подпомагане и осигуряване на непрекъснат образователен процес на 2000 деца и младежи, които са настанени в социални услуги. Това са центрове за настаняване от семеен тип, резидентен тип и домове за деца, лишени от родителска грижа, като с тези средства са закупени отново техника, апаратура, таблети. Дадена е възможност за интернет връзка, за да могат децата в тези услуги да бъдат пълноценни в случай на затваряне и на дистанционна организация на образователния процес. Със средства от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, като бюджетът за тази година е в размер на 120 млн. лв. се осигуряват и допълнителни възнаграждения на медицинския и немедицинския персонал, пряко зает с изпълнение на дейностите, свързани с мерките за превенция и борба с Ковид-19. Предвидено е тази подкрепа да обхване 18 000 души, като до 30 септември са осигурени лични предпазни средства и са изплатени допълнителни възнаграждения на 26 299 лица. Изплатените до тази дата средства са в размер на 37 млн. 445 хил. 16,37 лв. Прогнозата до края на тази година е изплатените средства да достигнат до 41 млн. 445 хил. 16,37 лв. Темповете на изплащане на тези средства се предвижда да се запазят и за 2021 г.
По отношение на пазара на труда предприехме следните мерки. На първо място, ПМС № 55 – по-популярно като мярката 60/40. Първата фаза на това постановление е от месец март до месец май. Със Закона за изменение и допълнение на Закона за бюджета беше изменен Законът за държавното обществено осигуряване, като разходите по бюджета на ДОО бяха увеличени с 1 милиард за обезпечаване на мярката 60/40. Във връзка с прогнозното неизпълнение на приходите от осигурителни вноски по бюджета на държавното обществено осигуряване с 430 милиона е променен и размерът на бюджетните взаимоотношения на държавния бюджет с бюджета на държавното обществено осигуряване. Трансферът от централния бюджет за покриване на недостига по бюджета на ДОО е увеличен общо с 1 млрд. 430 млн. лв., в това число 1 милиард за допълнителни разходи и 430 милиона за компенсиране на очакваното неизпълнение на приходите по бюджета на държавното обществено осигуряване.
По данни на Агенцията по заетостта към 16 октомври 2020 г. броят на одобрените заявления и придвижени към НОИ за изплащане е 10 237 работодатели за общо 179 хил. 741 работници и служители. Изплатените средства по първия дизайн на мярката са в размер на 185 млн. 975 хил. 56 лв. и 28 ст.
С Постановление № 151 от 3 юли 2020 г. бяха определени условията и реда за изплащане на помощта по така наречения нов дизайн на мярката за след периода на извънредното положение. Мярката е насочена за подпомагане на работодатели от засегнатите сектори и икономически дейности и за запазване отново на заетостта до 30 септември, като след това последваха нови изменения на Постановлението, респективно до 31 декември. Общата цел е за запазване на заетостта на около 200 хиляди работни места. Одобрените работодатели са 4410 с персонал от 131 454 души. Изплатените средства по втория дизайн на мярката са 208 млн. 906 хил. 187 лв. и 11 ст. Искам да споделя с Вас, че ако тази мярка не действаше, безработицата в страната щеше да бъде двуцифрено число от порядъка на 14%, а трети пореден месец имаме спад на безработицата от 7,8% през август – на 7,2% през септември. Очакванията са да задържим нивата на безработица в порядъка от около 7 до края на тази година, което би било много добро постижение за страната, тъй като България би била една от малкото европейски държави без двуцифрено число на безработните.
Мярката „Краткосрочна подкрепа за заетост“ в отговор на пандемията Ковид 19 е мярка, с която допълвахме 60/40 за два конкретни сектора – туризма и транспорта, така, че там тази мярка да бъде в съотношение 80 към 20. Тази мярка „Краткосрочна подкрепа за заетост“ се финансира от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ с общ бюджет 40 млн. лв. Дейността се изпълнява в периода от 9 юли до 31 декември. Предвидено е подкрепата да обхване 22 000 лица, като до този момент са сключени 1092 договора с работодатели и самоосигуряващи лица и се обхваща заетостта на 17 345 лица. Изплатените средства до момента са в размер на 6 млн. лв. До края на годината ще бъдат разплатени 29 милиона, а през 2021 г. – останалите пет милиона.
„Заетост за теб“ е програма, която отново се финансира от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Планираният бюджет на операцията е 160 млн. лв. Проектът се изпълнява от 1 юни 2020 г. до 31 декември 2021 г. Предвидена е подкрепата да обхване 70 000 лица. До този момент договорите за осигуряване на заетост са сключени с 2248 работодатели за разкриване на 6425 свободни работни места, като заетите лица по сключени договори към 30 септември са 5606. Изплатените средства са в размер на 5 млн. лв. Предвидените за 2021 г. разходи са 35 млн. лв., а за 2021 г. – са 110 млн. лв.
Тази програма е подкрепа към работодатели за наемане на безработни лица. Финансира за период от три месеца минимална работна заплата и дължими осигуровки за сметка на работодателя, като към момента изпълнението й е по-скромно, предвид факта че работодателите все още не се чувстват много сигурни каква точно ще бъде обстановката и икономическата ситуация. Към момента са по-пестеливи в разкриването на нови работни места, но точно затова сме заложили по-големия разход да бъде през следващата година, когато очакваме да настъпят процеси към възстановяване на икономическите показатели.
С Решение на Министерския съвет № 554 беше одобрен и проект на официално искане до Европейската комисия относно получаване на финансова помощ – заем по европейския инструмент SURE. Финансовата помощ цели да продължи подкрепата на компенсаторната мярка 60/40 за предприятията, преустановили работа поради обявеното извънредно положение в пандемията Ковид-19, като се очаква евентуалният размер на заема да бъде в размер на 511 милиона евро и по този начин бихме могли да рефинансираме единия милиард от държавния бюджет, който сме изразходили до този момент – към края на 2020 г., за мярката 60/40.
За следващата година в бюджета на държавното обществено осигуряване са предвидени 300 млн. лв. за мярката 60/40.
Увеличаването на минималния дневен размер на обезщетението за безработица от 9 на 12 лв. от 1 октомври и удължаване на срока за получаването му от 4 на 7 месеца също е мярка, която е свързана с Ковид кризата, като промяната ще важи за обезщетения, които са отпуснати след 30 септември, както и за отпуснатите по-рано, чийто срок не е изтекъл към 1 октомври 2020 г. Мярката отново се финансира със средства от Фонд „Безработица“ на Националния осигурителен институт.
С Постановление на Министерския съвет № 189 от 6 август 2020 г. за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на МТСП и Постановление на Министерския съвет № 240 от 31 август 2020 г. за допълнение на Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация беше определен еднократно нов размер на индивидуалните основни месечни възнаграждения с не повече от 30 на сто от досегашния размер за служителите, които са натоварени с дейности по овладяване на пандемията. Съответно разходите за заплати са увеличени както следва. Агенция за социално подпомагане – 4716 служители, увеличението на разхода за заплати е с 9 млн. 340 хил. лв.; Агенция по заетостта – 2321 души, увеличението на разхода за заплати е 4 млн. 100 хил. лв.; Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ – 495 души, 1 млн. 200 хил. лв.; Държавна агенция за закрила на детето – 66 души, 160 хил. лв.; Агенция за хора с увреждания – 26 души, 72 хил. 500 лв.; Център за развитие на човешките ресурси – 16 души, 29 хил. лв.; Национален институт за арбитраж – 12 души, 31 500 лв.; Фонд „Условия на труд“ – 4 души, 23 500 лв.; Фонд „Социална закрила“ – 10 души, 43 500 лв. Общо това са 7 661 души, чието увеличение на заплатите струваше 15 млн. лв.
По отношение на пенсиите. Към месец април бяха разпределени общо за 1 млн. 246 хил. пенсионери великденски добавки в размер на 40 лв. на стойност 49 млн. 840 хил. лв. За месеците август, септември, октомври и ноември съответно бяха разпределени добавки в размер на 50 лв. Бройката на пенсионерите варира в тези месеци, затова ще ги изчета поотделно. За месец август – 2 млн. 120 хил. 867 пенсионери, финансовите средства са в размер на 106 млн. 43 хил. 350 лв.; месец септември – 2 млн. 120 хил. 867 пенсионери отново с общ финансов ресурс 106 43 хил. 350 лв.; за месец октомври – 2 млн. 118 хил. 500 пенсионери с размер 105 млн. 962 хил. 800 лв.; за месец ноември – отново по 50 лв. за 2 млн. 118 хил. 500 пенсионери в размер на 105 млн. 925 хил. лв.
По отношение на подкрепата на служители на първа линия – отново различните агенции, които работят в областта на Министерството на труда и социалната политика, по проекти, които са по линия на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ за подобряване на качеството и ефективността на публичните услуги за уязвими групи на пазара на труда и на работодателите. Бенефициент е Агенцията по заетостта. По този проект в първите три месеца се предоставяха допълнителни възнаграждения на служителите на първа линия с цел осигуряване на защитено и качествено обслужване на гражданите в условията на Ковид-19, както и се осигуряваха лични предпазни средства за служителите на Агенцията. Бюджетът на подкрепата е 3 млн. 740 хил. 752 лв. Дейността се изпълнява от 16 март до 31 декември, като до 30 септември тази година са осигурени лични предпазни средства и са изплатени допълнителни възнаграждения на 2195 души. Изплатените средства са в размер на 506 хил. 915,11 лв.
Оптимизация и иновации в Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“. Бенефициент на проекта е Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“. Бюджетът на подкрепата е 1 млн. 205 хил. 200 лв. Изпълнява се в периода от 16 март до 30 юни. Подкрепата е обхванала с лични предпазни средства и допълнителни възнаграждения 887 души. Изплатените средства са 635 хил. 233,90 лв.
Повишаването на капацитета на служителите в сферата на закрилата на детето, социалните услуги и социалното подпомагане – бюджетът на подкрепата е 10 млн. 373 хил. 800 лв. Подкрепата е обхванала общо 2700 души, като са осигурени лични предпазни средства и са изплатени допълнителни възнаграждения.
Подкрепа за защита на служителите на Националния осигурителен институт в условията на пандемия от Ковид-19. Бюджетът на проекта е 810 хил. 338,45 лв. Съответно подкрепата ще обхване 497 души. Осигурени са лични предпазни средства и са изплатени допълнителни възнаграждения за 883 лица.
Извършени са общо разходи в размер на 755 хил. 268 лв. за закупуване на дезинфекционни материали – дезинфектанти, белина, спирт, и предпазни средства: маски за еднократна и многократна употреба, ръкавици, термометри, шлемове за всички служители във всички структури в системата на Министерството на труда и социалната политика.
Това мога да споделя с Вас като общи размери и разходи. Стремихме се да бъдем максимално балансирани – от една страна да защитим на първо място служителите и системата и да укрепим структурите, които трябва да работят. Държа да кажа, че служителите от всички агенции работиха изключително много, с извънредно работно време, без прекъсване, с извънредно натоварване. Давам ви пример с Агенцията по заетостта, където са 2300 служители. Те обичайно имат работа с около 1300 души средноседмично преди кризата, които са се регистрирали като безработни. След началото на кризата имаше случаи, в които трябваше да се регистрират по 4-5-6-7 хиляди души на ден плюс всички заявки, които се получават ежедневно от работодатели по всички програми, по които трябва да се подкрепя заетостта или пък да се наемат безработни. Така че натоварването в някои от агенциите беше увеличено с повече от 10 пъти.
На второ място, разбира се, нашият фокус беше върху най-уязвимите бедни и гладни хора, за които трябваше да осигуряваме непрекъснат процес с топла храна, съответно осигуряване на хранителни продукти. За хората с увреждания също получихме допълнително увеличение на бюджета за тази година. Разбира се, основният ни фокус винаги е бил запазването на заетостта, за което имах възможност да Ви кажа, че считаме, че се справихме достатъчно добре и ефективно, защото процентът на безработицата продължава да бъде едноцифрено число. Готови сме както аз, така и моите колеги, които са зад мен, да отговаряме на всички въпроси, които бихте имали. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Министър, за много изчерпателното експозе по програмите на Министерството.
Колеги, заповядайте за въпроси.
ЯВОР БОЖАНКОВ: Уважаема госпожо Министър, благодарим Ви за доклада, който изнесохте.
Аз не съм специалист във Вашата област, но знам, че една от темите, която се дискутираше, беше за самонаетите лица. Какво е положението към момента – предвидени ли са, изпълнени ли са някакви мерки?
МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Благодаря Ви за този въпрос.
За самонаетите лица. Единствено в мярката за дългосрочна подкрепа и заетост имаме самоосигуряващи се лица, които са получили помощ в размер на 290 лв. В момента не съм в състояние да дам точната бройка на хората, които са получили тази подкрепа. Под хиляда са.
ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Моят въпрос е свързан с Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Има ли нещо ново като мерки или като финансиране? В този контекст предвидените средства за справяне с пандемията с последиците от нея по линия на програмата на Европейския съюз как вървят нещата във Вашия ресор? Трябваше да подготвим план за усвояване и така нататък – интересува ме във Вашия ресор как стоят нещата.
МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Плановете, които обсъждаме в момента, се отнасят до продължаване на програмата „Топъл обяд“, от една страна, продължаване на програмата, свързана с патронажна грижа. Също така има проекти, които в момента се обсъждат на тема „Енергийна ефективност на социалните услуги“, включително на тези, които вече са построени, така и на тези, които тепърва трябва да се изграждат по линия на деинституционализацията на социалните услуги за възрастните хора. Включително обсъждаме възможността за съвместна операция заедно с Министерството на околната среда и водите за програма, свързана с подобряване на уредите за битово отопление, тоест възможности, чрез които да се дават грантове на социално слаби семейство, за да подобрят уредите си за битово отопление така, че от една страна, да станат по-енергийно ефективни, да се намали помощта, която се дава в момента за отопление, но от друга страна, да се благоприятства за по-чист въздух и да се намали замърсяването на въздуха.
Също така предвиждаме и мерки, които са свързани с подкрепа на заетостта и намаляване на безработицата с особен акцент върху младите хора и върху хората, които са над 54-годишна възраст.
ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря Ви.
Колеги, имате думата.
МАРИЯ ИЛИЕВА: Благодаря Ви, госпожо Министър, за изчерпателния отговор.
Бих искала да направим едно уточнение на база на въпросите, които получавам. Правилно ли разбрах, че програмата „Топъл обяд у дома“, която започна по времето на карантината, тоест доставянето до домовете на хората, продължава и до днес и ще бъде до края на годината?
МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Да, ще бъде до края на годината. Нашата цел е да осигурим непрекъсваемост на процеса. За много общини тя приключи поетапно през месеците април, май, юни, но ние осигурихме средства от държавния бюджет, за да няма прекъсваемост. От Нова година отново очакваме да продължи програмата вече с европейски средства.
МАРИЯ ИЛИЕВА: Само да попитам: кой всъщност доставя храната? Районните администрации ли го организират?
МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Да, организира се от общините.
МАРИЯ ИЛИЕВА: Благодаря Ви.
ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Госпожо Шевкед.
АДЛЕН ШЕВКЕД: В продължение на въпроса на колегата – това означава ли, че потребителите, които бяха включени в „Топъл обяд“ още преди пандемията да обхване страната и света, са същите? Ще продължат ли същите потребители да получават този топъл обяд?
МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Общините определят тези списъци.
АДЛЕН ШЕВКЕД: Да, именно. Общините ги определят, но списъкът се утвърждава от Министерството. Тоест няма промяна в...
МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Да, да. Няма промяна в механизма и начина, по който се определят.
АДЛЕН ШЕВКЕД: Същите са. Евентуално, ако някой е отпаднал, е по друга причина.
МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Или ако някой се е включил.
АДЛЕН ШЕВКЕД: Само още един момент, господин Председател, ако е удобно?
Казвате, че под 1000 души са самоосигуряващите, които са получили...?! (Реплики при изключени микрофони.)
Казвате, че има спад на безработицата. Да, това е така, но тук имаме и праг на заетост. Би следвало, господин Председател, ако не сме нахални, месец ноември или в началото на месец декември отново да се срещнем с министър Сачева, за да видим дали има ръст на безработицата, защото за временната заетост в туризма краткосрочната подкрепа ще приключи.
ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Тя приключи.
АДЛЕН ШЕВКЕД: Да.
Да видим каква е оценката Ви – дали ще има ръст, или спад в безработицата. Евентуално, какви мерки ще бъдат предприети освен увеличението на сроковете и дневното обезщетение.
Друго ми направи впечатление. В региона ме питат различни хора, които рискуваха да открият бизнес по време на пандемия. Имаме 2248 работодатели, тоест трябва да имаме работодатели, които са създали нови работни места, а не този работодател да се яви в правния мир сега. Трябва да го е имало преди пандемията, за да се включи в тази програма, така ли да разбирам?
МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: За част от мерките това е така, защото с мярката 60/40 запазваме заетостта. Що се отнася до „Заетост за теб“ например – по тази програма и нови работодатели биха могли да наемат безработни лица.
ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Колеги, други въпроси.
ЯВОР БОЖАНКОВ: Госпожо Министър, тъй като искам да визуализирам нивото на безработицата, имате ли данни за периода на извънредното положение и епидемичната извънредна обстановка, която го последва, спрямо миналата година с колко е увеличена всъщност безработицата?
МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Господин Божанков, благодаря Ви, разбира се, за този въпрос. Искам да Ви информирам, че на страницата на Агенцията по заетостта е цялата информация, която Ви е необходима – месец по месец, съответно всички отчетни данни.
По справката, която имам към 14 октомври, мога да Ви кажа, че по предварителни данни броят на регистрираните безработни в страната е 235 хил. 7 души. За сравнение, на същия ден преди една година, тоест на 14 октомври 2019 г. в бюрата по труда са установени общо 178 хил. 944 регистрирани безработни. Нарастването на годишна база се изчислява на 56 063 лица или ръст от 31,3%.
За месец по месец бихте могли да ги намерите в сайта на Агенцията по заетостта.
ЯВОР БОЖАНКОВ: Признавам, че не съм го отварял.
Спрямо Европа това ниво на нарастване от 31%... Имате ли представа какви са средните нива в Европа?
МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: В Европа са доста по-високи. В момента сме в топ 5 на ниска безработица. Говоря към 30 септември. По време на самата криза – резултатите за месеците април и май бяха по-високи.
ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Един последен въпрос, който засяга до края на мандата на правителството и след това. Ясно е, че развитието на пандемията показва, че със сигурност ще я имаме до края на зимния период най-малко. Дори може би ще бъде в по-остра фаза.
Знам от министър Ананиев, че бюджетът е готов. Предвидено ли е обезпечаване на всички мерки, които правите, и евентуално нови? Това за бюджета.
Второ, по линия на програмите спирам да питам, защото разбирам, че там не е представен още планът за усвояване на средствата по Ковид. Може би при следващата среща ще питаме.
Доколкото доста мерки се финансират от бюджета, в проекта за бюджет достатъчно средства предвидени ли са поне до края на зимата?
МИНИСТЪР ДЕНИЦА САЧЕВА: Да, всички мерки, които Ви представих, са обезпечени не само до края на зимата, обезпечени са до следващата година. По мярката 60/40 са предвидени 300 млн. лв. за следващата година, които напълно биха обезпечили мярката от наша гледна точка поне до средата на годината. Все още се водят дискусии докога държавата трябва да подкрепя бизнеса, защото все пак ние не бихме искали да направим бизнесът прекалено зависим от държавна подкрепа и трябва да дадем възможност да се възстановява плавно икономиката.
По отношение на всички мерки за социално слаби хора – и домашен патронаж, и топъл обяд и съответно обществените трапезарии са обезпечени в бюджетите за следващата година. Включително са обезпечени средствата за добавки към пенсиите на пенсионерите за периода до края на месец март; за ръст на пенсиите от 5% през месец юли и средствата за универсални детски добавки за всички български деца. Бързам отново да подчертая, защото редовно ми се задава този въпрос, ние не даваме пари на семействата, ние даваме права. Дали някой ще иска да ги вземе самите пари, е въпрос на лична воля и на заявление, което трябва да бъде подадено. Това, което ние правим, е да уеднаквим правото на всяко българско дете да получава детски добавки и да обърнем внимание на всички семейства, особено на тези, които в момента изпадат под чертата заради един лев, два лева, пет лева или десет лева – всички те да могат да получат адекватна подкрепа в размер на 40 лв. за едно дете; 90 лв. за две; 135 лв. за три деца.
Средната месечна такса за детска градина в страната е 40 лв. и в този смисъл подкрепата, която ще окажем, е пряко свързана с реалните нужди на хората. Не даваме пари на калпак, а даваме права на всички. Съответно всяко лице преценява дали да подаде заявление, или не за тази помощ. Тези средства са обезпечени в рамките на 398 млн. лв., за които съобщих публично, че са подкрепа за семействата. Там се включва и универсална помощ за първи клас и универсална помощ за осми клас. Тоест всички семейства, които имат първокласници, и всички семейства, които догодина ще изпратят децата си в осми клас, да имат право да получат подкрепа от държавата. По същия начин, правото е въпрос на лично заявление – дали да се използва, или не. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря Ви, министър Сачева. Благодаря на екипа Ви и Ви желая приятна работа. Със сигурност преди края на Комисията ще Ви поканим още веднъж, за да осъвременим информацията по отношение на усвояемостта и ефективността.
Хубав ден и успешна работа! Благодаря Ви.
Колеги, има ли въпроси по точка
РАЗНИ?
Кого да слушаме следващия път? Имате ли предложения? (Реплики.)
Здравния и земеделския не сме слушали. Искате ли здравния да слушаме? За следващата сряда, ако искате да организираме? (Реплики.)
Добре, организираме го.
Благодаря Ви, хубав ден.
Закривам заседанието.
(Закрито в 16,40 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Йордан Цонев
Стенограф:
Емилия Огнянова