Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Временна комисия по проверка за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерски съвет, министерствата, държавните органи, държавни предприятия и дружества с повече от 50 на сто държавно участие през последните 10 години
Временна комисия по проверка за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерски съвет, министерствата, държавните органи, държавни предприятия и дружества с повече от 50 на сто държавно участие през последните 10 години
E-mail: proverkaMS@parliament.bg
София 1169, пл. "Княз Александър I" №1, зала 326
Телефон: 02 939 23 15;
ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА

ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ПО ПРОВЕРКА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА ЗЛОУПОТРЕБИ И НАРУШЕНИЯ ПРИ РАЗХОДВАНЕТО НА СРЕДСТВА ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ, МИНИСТЕРСТВАТА, ДЪРЖАВНИТЕ ОРГАНИ, ДЪРЖАВНИ ПРЕДПРИЯТИЯ И ДРУЖЕСТВА С ПОВЕЧЕ ОТ 50 НА СТО ДЪРЖАВНО УЧАСТИЕ ПРЕЗ ПОСЛЕДНИТЕ 10 ГОДИНИ


Чл. 1. Временна комисия по проверка за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет, министерствата, държавните органи, държавни предприятия и дружества с повече от 50 на сто държавно участие през последните 10 години, наричана по-нататък „комисията" организира и провежда своята дейност съгласно Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и настоящите правила.
Чл. 2. (1) Председателят представлява комисията и организира работата й.
(2) При отсъствие на председателя, той упълномощава заместник-председателя да го замества.
(3) Председателят на комисията може да привлича експерти и технически сътрудници по граждански договор.
Чл. 3. (1) Комисията провежда заседания, които се свикват от нейния председател или от упълномощения от него заместник-председател, или по искане най-малко на една трета от членовете й.
(2) Заседанията на комисията се провеждат в ден и час, определени от председателя или упълномощения от него заместник-председател.
(3) Председателят обявява писмено дневния ред, часа и мястото на всяко заседание на интернет страницата на Народното събрание и чрез електронната поща до членовете на комисията. Дневният ред на заседанията се обявява най-малко един ден преди тяхното провеждане.
(4) Материалите по дневния ред на заседанието се предоставят на всеки член на комисията най-късно един ден преди заседанието.
(5) Участието в заседание на членовете на комисията се удостоверява с подпис на всеки член на комисията в присъствен лист, който се съхранява от председателя на комисията или от упълномощено от
него лице.
Чл. 4. (1) Председателят ръководи заседанието и дава думата за изказване на поканените от комисията лица да вземат участие в заседанието и на народните представители, като се гарантира минимум едно изказване на членовете на комисията.
(2) Думата се иска от място с вдигане на ръка.
Чл. 5. (1) Комисията заседава, когато присъстват повече от половината от членовете й. Ако след обявеното време за започване на заседание кворумът не е налице, комисията може да заседава и при наличния състав, когато той не е по-малко от една трета от всичките й членове.
(2) Решенията на комисията се вземат с мнозинство от присъстващите при явно гласуване. Гласуването е лично. Гласува се „за", „против" и „въздържал се".
(3) Комисията може да реши, ако има такова предложение, към окончателното становище по конкретен документ да има поименен списък за гласуването на отделните членове „за", „против" и „въздържал се".
(4) Заседанията на комисията са открити, освен ако комисията реши друго. На откритите заседания на комисията може да присъстват експерти, граждани и представители на неправителствени организации, имащи отношение към разглежданите на заседанието въпроси, при спазване на реда, установен в комисията и на режима на достъп в Народното събрание.
(5) За заседанията се води протокол.
Чл. 6. (1) Всеки член на комисията може да покани външни лица за участие в заседание на комисията.
(2) Членовете на комисията, сътрудниците, експертите и другите лица, които участват в работата й, са длъжни да спазват изискванията, свързани с опазването на информация, представляваща търговска тайна, или информация, защитена по силата на закон.
Чл. 7. (1) Комисията в рамките на възложените й задачи:
1. определя по приоритети реда за разглежданите от нея въпроси;
2. изслушва представители на държавните органи и
институции;
3. разглежда доклади, писма, становища, сигнали и други писмени материали свързани с дейността на комисията;
4. сезира прокуратурата и други компетентни органи за противозаконни действия, установени в резултат на проверки на комисията или на сигнали на гражданите;
5. информира обществеността за резултатите от своята дейност чрез писмени становища или изявления пред медиите.
(2) В случаите, когато комисията или председателят й прецени за необходимо, се изпращат копия от предоставените за обсъждане документи до съответните държавни органи или длъжностни лица с искане за писмено становище или получаване на допълнителна информация в срок, определен от комисията. Получените писмени становища се предоставят на всички членове на комисията.
Чл. 8. (1) Комисията с решение може да покани за изслушване в заседанията си представители на държавната и общинска администрация, граждански лица и други организации, които могат да предоставят информация по обсъжданите въпроси.
(2) Комисията с решение може да покани за изслушване и външни експерти, които да изразят мнение, становище или позиция, по въпроси от нейната компетентност и свързани с предмета й на дейност.
Чл. 9. (1) Комисията може да изисква писмена информация по въпроси, свързани с предмета й на дейност, включително на електронен носител.
(2) За постъпилите документи се информират членовете на комисията.
Чл. 10. Разходите, необходими за дейността на комисията, се утвърждават от председателя на Народното събрание по предложение на председателя на комисията.
Чл. 11. Комисията приключва работата си с окончателен доклад. След приемането му на заседание на комисията, той се подписва от председателя на комисията и се изпраща на председателя на Народното събрание.
Чл. 12. За неуредените в тези Вътрешни правила въпроси се прилага Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание.
Чл. 13. Настоящите правила са приети на заседание на комисията, проведено на 21.04.2021 г.


ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
ВРЕМЕННАТА КОМИСИЯ:

МАЯ МАНОЛОВА