Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
28/04/2021 първо гласуване

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх.№ 153-03-8/05.05.2021 г.

    Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, № 154-01-22, внесен от Христо Любомиров Иванов, Атанас Владиславов Славов и Атанас Петров Атанасов нa 16.04.2021 г.

    На свое заседание, проведено на 28 април 2021 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, № 154-01-22, внесен от Христо Любомиров Иванов, Атанас Владиславов Славов и Атанас Петров Атанасов нa 16.04.2021 г.
    На заседанието присъстваха: от Министерство на правосъдието – г-жа Десислава Ахладова – министър на правосъдието (в оставка), г-н Любомир Талев – директор на дирекция „Съвет по законодателство“, г-н Александър Стефанов – държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство; от Администрацията на президента на Република България – г-жа Иванка Иванова – съветник по правни въпроси; от Министерство на вътрешните работи – г-н Христо Терзийски – министър на вътрешните работи (в оставка).
    Законопроектът беше представен от г-н Славов, който посочи, че в съответствие с европейските препоръки и стандарти се цели създаване на гаранции за независимост при упражняване на правомощията на пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС). Той добави, че се прецизират текстовете относно необходимото мнозинство за вземане на решения при избора на председатели на върховните съдилища и при осъществяване на кадровите правомощия на съдийската и прокурорската колегии.
    Г-н Славов изложи необходимостта от законодателни промени, позовавайки се на оценки, доклади и становища на Европейските институции в областта на върховенството на закона и допълни, че за да се укрепи независимостта на върховните съдилища се предлага кандидатите за председатели, които се избират от пленума на ВСС, да са действащи членове в пленумите на върховните съдилища най-малко 5 години преди провеждането на процедурата по избор.
    Народният представител добави, че с проекта на закон се предлага закриване на специализирания наказателен съд, апелативния специализиран наказателен съд и съответните специализирани прокуратури, като уточни, че структурните и организационни промени имат за цел да гарантират конституционния принцип за независимост на съдебната власт. Предложенията бяха мотивирани от вносителя, който обобщи, че за десетгодишния срок на своето действие, специализираните наказателни съдилища и съответните им прокуратури не оправдават заложените със създаването им очаквания като в същото време поетапно се разширява тяхната компетентност без оценка на въздействието за изминалия период. Г-н Славов отбеляза, че специализираното правосъдие се определя като необоснована намеса в съществуващата институционална структура на съдилищата и създава допълнителни рискове за независимостта на съдебната власт.

    В дискусията взеха участие г-жа Ахладова, г-н Терзийски, както и народните представители Атанас Славов, Надежда Йорданова, Николай Хаджигенов, Хамид Хамид, Крум Зарков, Филип Попов, Тодор Байчев, Анна Александрова, Дани Каназирева, Николина Ангелкова и Радомир Чолаков.

    В резултат на проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси с 10 гласа „за”, 2 гласа „против“ и 5 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, № 154-01-22, внесен от Христо Любомиров Иванов, Атанас Владиславов Славов и Атанас Петров Атанасов нa 16.04.2021 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    РАДОСТИН ВАСИЛЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума