Парламентарни комисии
Kомисия по икономическата политика
Kомисия по икономическата политика
24/01/2002 първо гласуване
СТАНОВИЩЕ
по законопроект № 102-01-36/14.12.2001 г.
за изменение и допълнение на
Закона за публично предлагане на ценни книжа,
внесен от Министерския съвет
СТАНОВИЩЕ
по законопроект № 102-01-36/14.12.2001 г.
за изменение и допълнение на
Закона за публично предлагане на ценни книжа,
внесен от Министерския съвет
На заседанието, проведено на 23 януари 2002 г., с участието на представител на вносителя, Комисията по икономическата политика разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа.
Предложеният законопроект съдържа както промени в регулираните групи отношения, така и прецизиране на някои от действащите разпоредби на Закона за публичното предлагане на ценни книжа. Приемането му е гаранция за развитието на капиталовия пазар и укрепването на доверието в неговото ефикасно и справедливо функциониране и в реалната защита на правата на миноритарните акционери и инвеститори. Наличието на работещ капиталов пазар е фундаментално условие за успешно преструктуриране и пазарно адаптиране на цялата икономическа система на страната, за икономически растеж и за стимулиране на чуждестранните портфейлни инвестиции. Законопроектът е насочен към изграждането на функционираща пазарна икономика като необходимо условие за приемането на България в Европейския съюз.
Достойнство на законопроекта е, че с него се предвижда увеличаването на капитала на публично дружество задължително да се извършва чрез емитиране на права. Усъвършенствана е нормативната уредба относно навременното разкриване на информация, необходима за вземане на обосновано инвестиционно решение. Разширен и детайлизиран е режимът на търговото предлагане. Разширява се обхватът на защитата на миноритарните акционери, като се забранява увеличаване капитала на публично дружество чрез увеличаване на номиналната стойност на акциите и се забранява постфактум превръщането на обикновени облигации в конвертируеми. Предлага се и разширяване на обхвата на исковете “actio pro socio”. Критериите за отписване на публично дружество стават по-строги. Прецизират се разпоредбите относно административнонаказателната отговорност и се засилват правомощията на Държавната комисия по ценните книжа по прилагането на закона. Разширява се обхватът на закона по отношение на компенсаторните инструменти и се създават предпоставки за създаването на централизиран регистър на компенсаторните инструменти, издадени като обезщетение на гражданите съгласно специални закони и нормативни актове. С тези промени се отваря пътят за създаване на отделен сегмент на фондовата борса, на който тези инструменти да бъдат търгувани и по този начин тяхната търговия да се подчинява на ясни и точни правила.
При обсъждане на законопроекта беше представено становище на Подкомисията по инвестиции и капиталови пазари. В дискусията по законопроекта бяха поставени въпросите за; необходимостта от усъвършенстване на правилата, свързани с обосновката и методите за определяне на цената на акциите при търговите предложения; прецизирането на нормите за разпореждане с активите на публичните дружества; зашитата на правата на лицата, които дават сведения на Държавната комисия по ценните книжа; установяването на практически приложими изисквания към членовете на съветите на публичните дружества.
След обсъждането и в резултат на проведеното гласуване. Комисията по икономическата политика единодушно предлага на Народното събрание да приеме на първо четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, като срокът за предложения между първо и второ гласуване на законопроекта да бъде 14 дни.
23 януари 2002 г.