Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Kомисия по бюджет и финанси
Kомисия по бюджет и финанси
06/12/2001 второ гласуване

    Доклад
    ЗАКОН
    за изменение и допълнение на Закона за облагане
    доходите на физическите лица
    ЗАКОН
    за изменение и допълнение на Закона за облагане
    доходите на физическите лица
    (Обн., ДВ, бр. 118 от 1997 г.; Решение № 6 на Конституционния съд на Република България от
    19 март 1998 г.; изм. и доп., бр. 71 и 153 от 1998 г., бр. 50, 103 и 111 от 1999 г. и бр. 105 от
    2000 г.)
    § 1. В чл. 12, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В т. 4 думите “застрахователни обезщетения” се заменят със “застрахователни или осигурителни обезщетения“, думите “възстановените от застраховател” се заменят с “възстановените от застраховател или осигурител”, думите “застрахователно събитие - неработоспособност” се заменят със “събитие - неработоспособност”, а думите “сумите при изтичане на срока на договори по индивидуални застраховки “Живот”, с платени вноски за сметка на лицата” се заличават.
    2. Създава се т. 15:
    “15. доходите от сделки с акции на публични дружества и търгуеми права на акции, предлагани на официалния български пазар на ценни книжа.”
    Комисията подкрепя предложението по принцип.
    Предложение на н.п. Атанас Папаризов:
    В чл. 12, новата т. 15 се изменя така:
    “15. Доходите от сделки с акции и търгуеми права на акции на публични дружества, извършени на регулирани български пазари на ценни книжа. ”

    Комисията подкрепя предложението по пронцип
    Предложение на н.п. Емилия Масларова:
    В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 1:
    а) в m. 3 накрая се добавя “доходите от инвестиции на застрахователните резерви по застраховки “Живот”, женитби и детски застраховки и застраховки “Живот ”, ако са свързани с инвестиционен фонд; ”
    б) т. 4 се изменя така:
    “4. Обезщетения и други подобни плащания при средна и тежка телесна повреда, смърт или професионално заболяване; обезщетенията за отчуждаване на права и за загуби до размера на загубата; обезщетения за претърпени неимуществени вреди; обезщетения по имуществени застраховки; застрахователните и осигурителните плащания за неработоспособност и възстановените от застраховател медицински разноски, когато е настъпила неработоспособност, изплатените от застраховател суми при смърт; сумите по женитбени и детски застраховки, когато е настъпило застрахователно събитие - брак или раждане, или е изтекъл срокът на застраховката. ”
    2. Създава се ал. 5:
    “(5) Не се смятат за доход сумите по доброволна пенсионна осигуровка, когато са прехвърлени по индивидуалната партида на възходящ или низходящ негов роднина, който е пенсионер по смисъла на Дял първи от Кодекса за задължителното обществено осигуряване, когато предназначението на сумите се запазва. ”
    Комисията подкрепя предложението по принцип.
    Предложение на н.п. Иван Искров:
    В чл. 12, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
    1. в т.3 накрая се добавя “доходите от инвестиции на застрахователните резерви по застраховки “Живот ”, женитбени и детски застраховки и застраховки “Живот ” ако са свързани с инвестиционен фонд; ”
    2. т. 4 се изменя така:
    “4. обезщетения и други подобни плащания при средна и тежка телесна повреда, смърт или професионално заболяване; обезщетенията за отчуждаване на права и за загуби до размера на загубата; обезщетения за претърпени неимуществени вреди; обезщетенията по имуществени застраховки; застрахователните и осигурителните плащания за неработоспособност и възстановените от застраховател медицински разноски, когато е настъпила неработоспособност; изплатените от застраховател суми при смърт; сумите по женитбени и детски застраховки, когато е настъпило застрахователно събитие - брак или раждане, или е изтекъл срокът на застраховката; ”

    Комисията подкрепя предложението, като предлага в т. 4 след думите “възстановените от застраховател” се добавя “или осигурител”.
    Окончателен текст на § 1:
    § 1. В чл. 12, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
    1. в т.3 накрая се добавя “доходите от инвестиции на застрахователните резерви по застраховки “Живот”, женитбени и детски застраховки и застраховки “Живот”, ако са свързани с инвестиционен фонд;”
    2. т. 4 се изменя така:
    “4. обезщетения и други подобни плащания при средна и тежка телесна повреда, смърт или професионално заболяване; обезщетенията за отчуждаване на права и за загуби до размера на загубата; обезщетения за претърпени неимуществени вреди; обезщетенията по имуществени застраховки; застрахователните и осигурителните плащания за неработоспособност и възстановените от застраховател или осигурител медицински разноски, когато е настъпила неработоспособност; изплатените от застраховател суми при смърт; сумите по женитбени и детски застраховки, когато е настъпило застрахователно събитие - брак или раждане, или е изтекъл срокът на застраховката;”
    3. Създава се т. 15:
    “15. доходите от сделки с акции на публични дружества и търгуеми права на акции на публични дружества, извършени на регулирания български пазар на ценни книжа.”
    § 2. В чл. 20 се правят следните изменения:
    1. Алинея 2 се изменя така:
    “(2) Облагаемият доход по ал. 1 се намалява с внесените за сметка на лицата лични вноски за доброволно социално, пенсионно и здравно осигуряване, както и с внесените за тяхна сметка премии/вноски по договори за застраховки “Живот”.”
    2. В ал. 5 думите “ал. 1 и 2 се заменят с “ал. 1”, а думите “по чл. 35” и “по таблицата към чл. 35” се заличават.
    Предложение на н.п. Емилия Масларова:
    В чл. 20 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 2 думите “суми за доброволни социално, пенсионно, здравно осигуряване и/или застраховане” се заменят с “лични вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица, вноските за доброволно пенсионно осигуряване, направени в полза на възходящ или низходящ негов роднина, който е пенсионер по смисъла на дял първи от Кодекса за задължително обществено осигуряване, както и с внесените за сметка на лицата премии/вноски по договори за застраховки “Живот” и застраховки “Живот ”, ако са свързани с инвестиционен фонд ”.
    2. Предлаганата изменения по ал. 5да отпаднат.
    Комисията подкрепя предложението по т. 1 по принцип, а останалите предложения не се подкрепят.
    Предложение на н.п. Емил Кошлуков, Мустафа Зинал, Юлиана Дончева, Татяна Калинова, Ваня Цветкова, Ирена Варадинова, Йордан Памуков и Лютви Местан:
    В чл. 20, ал. 2 се изменя така:
    “(2) Облагаемият доход по ал. 1 се намалява с внесената за сметка на лицата суми за доброволно социално, пенсионно, здравно осигуряване и/или застраховане, както и с даренията в размер до 5 на сто от облагаемия доход, когато са извършени в полза на юридически лица с нестопанска цел. При условията на предходната изречение размерът на облекчението и до 10 на сто, когато даренията са в полза на юридически лица, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност. ”
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на и. и. Иван Искров:
    В чл. 20 се правят следните изменения и допълнения:
    1 В ал.1 думите “социалните, здравните, пенсионните и другите осигуровки ” се заменят с “пенсионни, здравни и други осигуровки ”.
    2.Ал. 2 се изменя така:
    “(2) Облагаемият доход по ал. 1 се намалява с внесените за сметка на лицата лични вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица, както и с внесените за сметка на лицата премии/вноски по договори за застраховки “Живот” и застраховки “Живот ” ако са свързани с инвестиционен фонд. ”
    Комисията подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Недялко Калъчев и Цветан Ценков:
    По § 2, т. 2 в предложеното изменение се правят следните изменения и допълнения: думите “социално, пенсионно и здравно осигуряване” се заменя със “социално и пенсионно осигуряване, лични и за неработещи членове на семейството вноски за доброволно здравно осигуряване ”.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Панайот Ляков:
    В чл. 20, ал. 2 се изменя така:
    “(2) Облагаемият доход по ал. 1 се намалява с внесените за сметка на лицата суми за доброволно социално, пенсионно, здравно осигуряване и/или застраховане, както и с даренията в размер до 5 на сто от облагаемия доход, когато са извършени в полза на юридически лица с нестопанска цел. При условията на предходното изречение размерът на облекчението е до 10 на сто,когато даренията са в полза на юридически лица, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност. ”
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Росица Тошкова:
    В § 2, т. 1 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Стефан Данаилов, Коста Цонев, Хюсеин Чауш, Весела Драганова, Андрей Пантев, Христо Георгиев, Рупен Крикорян, Иво Атанасов, Стела Банкова, Даринка Станчева и Димитър Игнатов:
    В чл. 20, ал. 2 се изменя така:
    “(2)Облагаемият доход no ал. 1 се намалява с внесените за сметка на лицата лични вноски за доброволно социално, пенсионно, здравно осигуряване с внесените за тяхна сметка премии/вноски по договори за застраховки “Живот”, както и с даренията в размер до 5 на сто от облагаемия доход, когато са извършени в полза на:
    1. образователни, лечебни и здравни заведения и организации, които са на бюджетна издръжка;
    2. инвалиди, деца с увредено здраве ши без родители;
    3. културни институти;
    4. юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност;
    5. регистрираните в страната вероизповедания;
    6. кметства ши райони в градове с районно деление. ”
    Комисията не подкрепя предложението.
    Окончателен текст на § 2:
    § 2. В чл. 20 се правят следните изменения:
    1 В ал.1 думите “социалните, здравните, пенсионните и другите осигуровки” се заменят с “пенсионни, здравни и други осигуровки”.
    2. Алинея 2 се изменя така:
    (2) Облагаемият доход по ал. 1 се намалява с внесените за сметка на лицата лични вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица, както и с внесените за сметка на лицата премии/вноски по договори за застраховки “Живот” и застраховки “Живот” ако са свързани с инвестиционен фонд.”
    3. В ал. 5 думите “по чл. 35” и “по таблицата към чл. 35” се заличават.
    § 3. В чл. 21, ал. 1, т. 2 думите “вноските за доброволно социално, пенсионно, здравно” се заменят с “личните вноски за доброволно социално, пенсионно и здравно”, а думата “застраховане” се заменя с “премиите/вноските по договори за застраховки “Живот”.
    Предложение на н.п. Емилия Масларова:
    В чл. 21, ал. 1:
    1. в т. 1 думите “социални, здравни, пенсионни и други осигуровки ” се заменят с “пенсионни, здравни и други осигуровки ”.
    2. в т. 2 думите “вноските за доброволно социално, пенсионно, здравно осигуряване и/или застраховане” се заменя с “личните вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица, вноските за доброволно пенсионно осигуряване, направени в полза на възходящ или низходящ негов роднина, който е пенсионер по смисъла на дял първи от Кодекса за задължително обществено осигуряване, както и премиите/вноските по договори за застраховки “Живот ”, ако са свързани с инвестиционен фонд. ”
    Комисията подкрепя предложението по т. 1 и не подкрепя предложението по т. 2.
    Предложение на н.п. Иван Искров:
    В чл.21, ал.1 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В т.1 думите “социални, здравни, пенсионни и други осигуровки” се заменят с “пенсионни, здравни и други осигуровки ”.
    2. точка 2 се изменя така:
    “2. личните вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица, както и премиите/вноските по договори за застраховки “Живот ” и застраховки “Живот ” ако са свързани с инвестиционен фонд, направени през календарната година от лицата за тяхна сметка ”.
    Комисията подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Недялко Калъчев и Цветан Ценков:
    В § 2 се правят следните изменения и допълнения:
    Предложения заместителен текст “личните вноски за доброволно социално, пенсионно и здравно” се заменя с “личните вноски за доброволно социално и пенсионно, както и личните и за неработещите членове на семейството вноски за доброволно здравно ”.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложението беше оттеглено в комисия.
    Предложение на н.п. Росица Тошкова:
    § 3 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Окончателен текст на § 3;
    § 3. В чл. 21, ал.1 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В т.1 думите “социални, здравни, пенсионни и други осигуровки” се заменят с “пенсионни, здравни и други осигуровки”.
    2. точка 2 се изменя така:
    “2. личните вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица, както и премиите/вноските по договори за застраховки “Живот” и застраховки “Живот” ако са свързани с инвестиционен фонд, направени през календарната година от лицата за тяхна сметка, ако не са отчетени като разход”.
    § 4. В чл. 22, ал. 1 се правят следните изменения:
    1. В т. 1, буква “д” числото “25” се заменя с “10”.
    2. В т. 2 след думите “както и ” се добавя “личните”, а думите “или застраховане за календарната година” се заменят с “и премиите/вноските по договори за застраховки “Живот”, направени през календарната година от лицата за тяхна сметка”.
    Предложение на н.п. Емилия Масларова:
    В чл. 22, ал. 1, т. 2 се изменя така:
    “2. Вноски за пенсионни, здравни и други осигуровки, които лицата по закон за задължени да правят за своя сметка, вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица, вноските за доброволно пенсионно осигуряване, направени в полза на възходящ или низходящ негов роднина, който е пенсионер по смисъла на Дял първи от Кодекса за задължително обществено осигуряване, както и премиите/вноските по договори за застраховки “Живот ” и застраховки ’Живот ”, ако са свързани с инвестиционен фонд, направени през календарната година от лицата за тяхна сметка. ”
    Комисията подкрепя предложението по ПРИНЦИП.
    Предложение на н.п. Емил Кошлуков, Мустафа Зинал, Юлиана Дончева, Татяна Калинова, Ваня Цветкова, Ирена Варадинова, Йордан Памуков и Лютви Местан:
    В чл. 22, ал. 1, т. 3 се изменя така:
    “3. Облекченията за дарения, извършени в полза на юридически лица с нестопанска цел, в размер до 5 на сто след намаленията по т. 1 и 2. При условията на предходната изречение размерът на облекчението е до 10 на сто, когато даренията са в полза на юридически лица, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност. ”
    Комисията подкрепя предложението по ПРИНЦИП.
    Предложение на н.п. Иван Искров:
    В чл. 22, ал.1, т. 2 се изменя така:
    “2. вноски за пенсионни, здравни и други осигуровки, които лицата по закон са задължени да правят за своя сметка, вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица, както и премиите/вноските по договори за застраховки “Живот ” и застраховки “Живот ” ако са свързани с инвестиционен фонд, направени през календарната година от лицата за тяхна сметка; ”
    Комисията подкрепя предложението, като предлага думите “вноски за доброволно” да се заменят с “личните вноски за доброволно”.
    Предложение на н.п. Михаил Миков:
    В § 4, т. 1 числото “10” се заменя с “15”.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Недялко Калъчев и Цветан Ценков:
    В § 4, т. 2 се изменя така:
    В т. 2 след думите “за своя сметка ”, текстът се изменя така: както и личните вноски за доброволно социално осигуряване, личните и за неработещите членове на семейството вноски за доброволно здравно осигуряване и премиите/вноските по договори за застраховки “Живот ”, направени през календарната година от лицата за тяхна сметка. ”
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Никола Николов, Иван Г. Иванов, Валентин Василев, Васил Василев и Петър Жотев:
    В § 4, т. 1 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Панайот Ляков:
    В чл. 22, cm. 1, т. 3 се изменя така:
    “3. Облекченията за дарения, извършени в полза на юридически лица с нестопанска цел, в размер до 5 на сто след намаленията по т. 1 и 2. При условията на предходното изречение размерът на облекчението е до 10 на сто, когато даренията са в полза на юридически лица, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност. ”
    Комисията подкрепя предложението по ПРИНЦИП.
    Предложение на н.п. Стефан Данаилов, Коста Цонев, Хюсеин Чауш, Весела Драганова, Андрей Пантев, Христо Георгиев, Рупен Крикорян, Иво Атанасов, Стела Банкова, Даринка Станчева и Димитър Игнатов:
    В чл. 22, ал. 1, т. 3 се изменя така:
    “3. Облекченията за дарения в размер до 5 на сто след намаленията по т. 1 и 2. Облекчението е в размер до 10 на сто, когато даренията са извършени в полза на:
    а) образователни, лечебни и здравни заведения и организации, които са на бюджетна издръжка;
    б) инвалиди, деца с увредено здраве ши без родители;
    в) културни институти;
    г) юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност;
    д) регистрираните в страната вероизповедания;
    е) кметства ши райони в градове с районно деление. ”
    Комисията подкрепя предложението по ПРИНЦИП.
    Окончателен текст на § 4:
    § 4. В чл. 22, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В т. 1, буква “д” числото “25” се заменя с “10”.
    2. т. 2 се изменя така:
    “2. вноски за пенсионни, здравни и други осигуровки, които лицата по закон са задължени да правят за своя сметка, личните вноски за доброволно пенсионно и здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица, както и премиите/вноските по договори за застраховки “Живот” и застраховки “Живот” ако са свързани с инвестиционен фонд, направени през календарната година от лицата за тяхна сметка;”
    3. В т. 3 цифрата “5” се заменя с “10”.
    Предложение на н.п. Емил Кошлуков, Мустафа Зинал, Юлиана Дончева, Татяна Калинова, Ваня Цветкова, Ирена Варадинова, Йордан Памуков и Лютви Местан за нов § 4а:
    “§ 4а. В чл. 25, ал. 2 се добавя изречение второ:
    “При условията на предходното изречение размерът на облекчението е 10 на сто, когато даренията са в полза на юридически лица, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност. ”
    Комисията подкрепя предложението по принцип.
    Предложение на н.п. Стефан Данаилов, Коста Цонев, Хюсеин Чауш, Весела Драганова, Андрей Пантев, Христо Георгиев, Рупен Крикорян, Иво Атанасов, Стела Банкова, Даринка Станчева и Димитър Игнатов за нов § 4а:
    В чл. 25, ал. 2 се изменя така:
    (2) Облагаемият доход по ал. 1 се намалява с облекчения за дарения в размер до 5 на сто след приспадане на признатите разходи по ал. 1. При условията на предходното изречение размерът на облекчението е до 10 на сто, когато даренията са извършени в полза:
    1. образователни, лечебни и здравни заведения и организации, които са
    на бюджетна издръжка;
    2. инвалиди, деца с увредено здраве или без родители;
    3. културни институти;
    4. юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност;
    5. регистрираните в страната вероизповедания;
    6. кметства или райони в градове с районно деление. ”

    Комисията полкпепя предложението по принцип.
    Окончателен текст на § 4а, който става $ 5;
    § 5. В чл. 25, ал. 2 цифрата “5” се заменя с “10”.
    § 5. В чл. 26 т. 8 се изменя така:
    “8. доходи от доброволно социално и пенсионно осигуряване, както и от застраховки “Живот”.”
    Предложение на н.п. Емилия Масларова:
    В чл. 26, т. 8 се изменя така:
    “8. Доброволното пенсионно осигуряване и доброволното осигуряване за безработица, както и застраховка “Живот ” и застраховки “Живот ”, ако са свързани с инвестиционен фонд, с изключение на посочените в чл. 12, ал. 1, т. 3 и 4.".
    Комисията подкрепя предложението по ппинпип.
    Предложение на н.п. Иван Искров:
    В чл. 26, т. 8 се изменя така:
    “8. доброволно пенсионно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица, както и от застраховки “Живот "и застраховки “Живот ” ако са свързани с инвестиционен фонд, с изключение на посочените в чл.12, ал.1, т.3 и т.4; ”
    Комисията подкрепя предложението, като предлага след думите “доброволно пенсионно” да се добави “и здравно”.
    Окончателен текст на § 5. който става § 6:
    § 6. В чл. 26, т. 8 се изменя така:
    “8. доброволно пенсионно осигуряване, доброволно здравно осигуряване и доброволно осигуряване за безработица, както и от застраховки “Живот” и застраховки “Живот” ако са свързани с инвестиционен фонд, с изключение на посочените в чл. 12, ал. 1, т. 3 и т. 4;”
    § 6. В чл. 28, ал. 1, т. 1 след думите “спортни цели” се поставя запетая и се добавя ’’определени за осъществяване на общественополезна дейност и вписани в централния регистър при Министерството на правосъдието”.
    Предложение на н.п. Емил Кошлуков, Мустафа Зинал, Юлиана Дончева, Татяна Калинова, Ваня Цветкова, Ирена Варадинова, Йордан Памуков и Лютви Местан:
    § 6 се изменя така:
    “§ 6. В чл. 28, ал. 1, т. 1 думите “организации с благотворителни, социални, природозащитни, здравни, научноизследователски, културни и спортни цели ” се заменят с “юридически лица с нестопанска цел; ”
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Недялко Калъчев и Цветан Ценков:
    В § 6 след израза “В чл. 28, cm. 1 ” се добавя “изразът “на бюджетна издръжка ” отпада ", поставя се запетая и текстът продължава нататък.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Панайот Ляков:
    В чл. 28, cm. 1, т. 1 думите “организации с благотворителни, социални, природозащитни, здравни, научноизследователски, културни и спортни цели ” се заменят с “юридически лица с нестопанска цел ”
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Стефан Данаилов, Коста Цонев, Хюсеин Чауш, Весела Драганова, Андрей Пантев, Христо Георгиев, Рупен Крикорян, Иво Атанасов, Стела Банкова, Даринка Станчева и Димитър Игнатов за:
    В чл. 28, cm. 1,т. I се изменя така:
    “ дарението е в полза на организации с благотворителни, социални, природозащитни, здравни, научноизследователски, културни и спортни цели, определени за осъществяване на общественополезна дейност и вписани в Централния регистър при Министерството на правосъдието; общини, фондове за подпомагане на инвалиди и пострадали от природни бедствия; Българския червен кръст; подпомагане на социално слаби; възстановяване и опазване на исторически и културни паметници; учредените и предоставените стипендии за обучение на ученици и студенти в българските училища. ”

    Комисията подкрепя предложението по принцип.
    Окончателен текст на § 6. който става § 7:
    § 7. В чл. 28, ал. 1, т. 1 се изменя така:
    1. дарението е в в полза на:
    а) образователни и здравни заведения и организации, които са на бюджетна издръжка, лечебни заведения;
    б) юридически лица, които не са търговци с благотворителни, социални, природозащитни, здравни, научноизследователски, образователни, културни и спортни цели;
    в) регистрираните в страната и общините изповедания;
    г) фондове за подпомагане на инвалиди и пострадали от природни бедствия;
    д) Българския червен кръст;
    е) подпомагане на социално слаби, инвалиди, деца с увредено здраве или без родители;
    ж) възстановяване и опазване на исторически и културни паметници;
    В чл. 28, ал. 1, т. 1 думите “организации с благотворителни, социални, природозащитни, здравни, научноизследователски, културни и спортни цели ” се заменят с “юридически лица с нестопанска цел ”.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Стефан Данаилов, Коста Цонев, Хюсеин Чауш, Весела Драганова, Андрей Пантев, Христо Георгиев, Рупен Крикорян, Иво Атанасов, Стела Банкова, Даринка Станчева и Димитър Игнатов за:
    В чл. 28, ал. 1, т. 1 се изменя така:
    “ дарението е в полза на организации с благотворителни, социални, природозащитни, здравни, научноизследователски, културни и спортни цели, определени за осъществяване на общественополезна дейност и вписани в Централния регистър при Министерството на правосъдието; общини, фондове за подпомагане на инвалиди и пострадали от природни бедствия; Българския червен кръст; подпомагане на социално слаби; възстановяване и опазване на исторически и културни паметници; учредените и предоставените стипендии за обучение на ученици и студенти в българските училища."
    Комисията подкрепя предложението по ПРИНЦИП.
    Окончателен текст на § 6, който става § 7:
    § 7. В чл. 28, ал. 1, т. 1 се изменя така:
    1. дарението е в полза на:
    а) образователни и здравни заведения и организации, които са на бюджетна издръжка, лечебни заведения;
    б) юридически лица, които не са търговци с благотворителни, социални, природозащитни, здравни, научноизследователски, образователни, културни и спортни цели;
    в) регистрираните в страната и общините изповедания;
    г) фондове за подпомагане на инвалиди и пострадали от природни бедствия;
    д) Българския червен кръст;
    е) подпомагане на социално слаби, инвалиди, деца с увредено здраве или без родители;
    ж) възстановяване и опазване на исторически и културни паметници;
    з) културни институти или за целите на културния, образователния или научен обмен по спогодбите, по които Република България е страна;
    и) юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност
    к) учредените и предоставените стипендии за обучението на ученици и студенти в българските училища;
    л) общините.”
    § 7. В чл. 29 се правят следните изменения:
    1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
    “(1) Данъчното облекчение по чл. 20, ал. 2, чл. 21, ал. 1, т. 2 и по чл. 22, ал. 1, т. 2 се ползва само в случаите, когато по споразумение с лицата се променя осигурителят или застрахователят и прехвърлянето на набраните до този момент средства се извършва по банков път. Не се ползва данъчно облекчение за вноските, направени от данъчно задълженото лице в полза на трето лице, както и за прехвърлените от индивидуалната му партида суми на друго лице.
    (2) В случаите на обратно получаване на внесените суми за доброволно социално и пенсионно осигуряване или застраховки “Живот” преди изтичането на сроковете по договорите получените суми се облагат по реда на чл. 40.”
    2. В ал. 3 думите ”с определена от компетентните органи група инвалидност” се заменят със “загубена работоспособност 50 и над 50 на сто.”
    3. В ал. 4 думите “с група инвалидност” се заменят със “загубена работоспособност 50 и над 50 на сто.”
    Предложение на н.п. Емилия Масларова:
    В чл. 29 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Ал. 1 и 2 се изменят така:
    “(1) Данъчното облекчение по чл.20, ал.2, чл.20, ал.5, чл.21, ал.1, т.2 и по чл.22, ал.1, т.2 се ползва и в случаите, когато по споразумение с лицата се променя осигурителят и застрахователят и прехвърлянето на набраните до този момент средства се извършва по банков път. Не се ползва данъчно облекчение за вноските, направени от данъчно задълженото лице в полза на трето лице, освен за вноските за доброволно пенсионно осигуряване, направени в полза на възходящ или низходящ негов роднина, който е пенсионер по смисъла на Дял първи от Кодекса за задължително обществено осигуряване. Не се ползва данъчно облекчение и за набраните суми по индивидуална партида на данъчно задълженото лице, когато то ги прехвърля по индивидуална партида на трети лице, освен за набраните суми за доброволно пенсионно осигуряване, прехвърлени по индивидуалната партида на възходящ или низходящ негов роднина, който е пенсионер по смисъла на Дял първи от Кодекса за задължително обществено осигуряване.
    (2) В случаите на получаване на пенсии от доброволно пенсионно осигуряване и/или суми при изтичане на срока на договори по индивидуални застраховки “Живот ” и застраховки “Живот ”, ако са свързани с инвестиционен фонд, които застрахователни договори са срок не по-кратък от 10 години, получените пенсии и суми се облагат по реда на чл. 40. За доходите по предходното изречение лицата ползват намаление на окончателния данък в размер на 50 на сто. ”
    2. Създава се ал. 5:
    “(5) За лицата, които изплащат здравноосигурителна вноска на деца до 16-годишна възраст от месечния доход, подлежащ на облагане по този закон, се приспада размера на необлагаемия месечен минимум за всяко едно от децата.
    Комисията подкрепя предложението по принцип.
    Предложение на н.п. Иван Искров:
    1. В чл. 29, ал. 1 и 2 се изменят така:
    “(1) Данъчното облекчение по чл. 20, ал. 2, чл. 21, ал. 1, т. 2 и по чл. 22, ал. 1, т. 2 се ползва и в случаите, когато по споразумение с лицата се променя осигурителят или застрахователят и прехвърлянето на набраните до този момент средства се извършва по банков път. Не се ползва данъчно облекчение за вноските, направени от данъчно задълженото лице в полза на трето лице, както и за сумите, прехвърлени от индивидуалната му партида по партидата на друго лице.
    (2) При обратно получаване на внесените суми за доброволно здравно, пенсионно осигуряване, доброволно осигуряване за безработица или застраховки “Живот ” преди изтичането на сроковете по договорите получените суми се облагат по реда на чл. 40. В случаите на получаване на пенсии от доброволно пенсионно осигуряване и/или суми при изтичане на срока на договори по индивидуални застраховки 'Живот" и застраховки “Живот ” ако са свързани с инвестиционен фонд, които застрахователни договори са със срок не по-кратък от 10 години, получените пенсии и суми се облагат по реда на чл.40, като окончателният данък в тези случаи е в размер 15 на сто. ”
    Комисията подкрепя предложението, като думите “както и за сумите, прехвърлени от индивидуалната му партида по партидата на ДРУГО лице” да отпаднат.
    Предложение на н.п. Кръстьо Петков:
    В чл. 29, ал. 2 се изменя така:
    “(2) В случаите на обратно получаване на внесените суми за доброволно, социално и пенсионно осигуряване или застраховки “Живот ” преди настъпване на осигурителен случай или преди изтичане на сроковете на договорите, получените суми се включват в облагаемия доход в годината на обратното получаване на внесените суми. ”
    Комисията подкрепя предложението по принцип.
    Предложение на н.п. Михаил Миков:
    В § 7, т. 1 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Панайот Ляков:
    В § 7, ал. 2, т. 2 и 3 да отпаднат.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Росица Тошкова:
    § 7 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Окончателен текст на 8 7. който става § 8;
    “§ 8. В чл. 29, се правят следните изменения:
    1. Ал. 1 се изменя така:
    “(1) Данъчното облекчение по чл. 20, ал. 2, чл. 21, ал. 1, т. 2 и по чл. 22, ал. 1, т. 2 се ползва и в случаите, когато по споразумение с лицата се променя осигурителят или застрахователят и прехвърлянето на набраните до този момент средства се извършва по банков път. Не се ползва данъчно облекчение за вноските, направени от данъчнозадълженото лице в полза на трето лице.
    2. Ал. 2 се изменят така:
    (2) При обратно получаване и прехвърляне от индивидуална партида по партида на трето лице на внесените суми за доброволно пенсионно осигуряване, доброволно здравно осигуряване, доброволно осигуряване за безработица или застраховки “Живот” и застраховки “Живот” ако са свързани с инвестиционен фонд, преди изтичането на сроковете по договорите, получените суми се облагат по реда на чл. 40. В случаите на получаване на суми при изтичане на срока на договори по индивидуални застраховки "Живот" и застраховки “Живот” ако са свързани с инвестиционен фонд, които застрахователни договори са със срок над 10 години, получените суми се облагат по реда на чл. 40, като окончателният данък в тези случаи е в размер 15 на сто.
    3. Създава се ал. 6:
    (6) В случаите на получаване на пенсии и/или суми от доброволно пенсионно осигуряване след настъпване на осигурителен случай по смисъла на Закона за допълнителното доброволно пенсионно осигуряване, получените пенсии и/или суми се облагат по реда на чл. 35.
    § 8. В чл. 31 се правят следните изменения и допълнения:
    1 .Алинея 1 се изменя така:
    “(1) За посочените по-долу дейности данъкът се определя в следния годишен размер:
    1. хотели и други средства за настаняване:
    I група II група III група IV група
    (на единично (на единично (на единично (на единично
    легло) легло) легло) легло)
    а) 1 - 2 звезди 100 лв. 80 лв. 30 лв 10 лв.
    2. заведения за хранене и развлечения - данъкът се определя в левове за място за консумация, включително на открити площи, или за обект:
    I II III IV
    група/лева група/лева група/лева група/лева
    (за място) (за място) (за място) (за място)
    1 2 3 4 5
    а) ресторанти:
    1-2 звезди 35 15 5 1
    3 звезди 60 30 10 6
    б) заведения
    за бързо об-
    служване:
    1-2 звезди 20 8 2 1
    3 звезди 35 20 6 3
    в) питейни за-
    ведения, с из-
    ключение на
    посочените
    в буква "е":
    1-2 звезди 20 8 2 1
    3 звезди 35 20 6 2
    г) кафе-слад
    карници:
    1-2 звезди 20 8 2 1
    3 звезди 50 20 10 3


    3. търговия на дребно:
    а) съобразно нетната търговска площ за 1 кв. м от обекта - в зависимост от групите по функционалния тип на населеното място и местонахождението на търговския обект в него:
    Група 0 Мярка,
    (нулева) за 1 кв.м Зона/лева
    До 100 кв.м нетна търговска площ на обекта

    б) съобразно нетната търговска площ за 1 кв. м на обекта - в зависимост от групите по функционалния тип на населеното място:
    Група/лева Мярка, за 1 кв.м
    До 100 кв.м нетна търговска площ на обекта
    4. платени паркинги - за едно място за паркиране, в зависимост от групите по функционалния тип на населеното място:
    5. складове за търговия на едро - за общата складова площ, на кв. м - в зависимост от групите по функционалния тип на населеното място:
    Група/лева
    6. производители - в зависимост от групите по функционалния тип на населеното място:
    а) производители на хранителни стоки:
    Столична община - зона/лева
    б) производители на други стоки: Столична община - зона/лева
    7. Други дейности - в зависимост от групите по функционалния тип на населеното място:
    а) дърводелски услуги:
    Столична община - зона/лева
    б) шивашки, кожарски, кожухарски и плетачни услуги: Столична община - зона/лева
    в) търговия, изработка и услуги за изделия от благородни метали: Столична община - зона/лева
    г) обущарски и шапкарски услуги: Столична община - зона/лева
    д) металообработващи услуги: Столична община - зона/лева
    е) бръснарски и фризьорски услуги, ветеринарно-фризьорски услуги, за едно работно място:
    Столична община - зона/лева
    ж) машинописни и/или ксероксни услуги - на брой устройство: Столична община - зона/лева
    з) козметични услуги поставяне на татуировки - на брой работно място: Столична община - зона/лева
    и) маникюр, педикюр, на брой работно място: Столична община - зона/лева
    к) часовникарски услуги: Столична община - зона/лева
    л) тапицерски услуги: Столична община - зона/лева
    м) авторемонтни, автотенекеджийски, автобояджийски услуги, регулиране и балансиране на гуми, автомивки, и други услуги по техническото обслужване и ремонта на моторни превозни средства:
    Столична община - зона/лева
    н) строителни и строително-ремонтни услуги, с изключение на изброените в букви "о" и "п":
    о) ремонт на електро- и водопроводни инсталации: Столична община - зона/лева
    п) стъкларски услуги: Столична община - зона/лева
    р) поддържане и ремонт на битова техника, уреди, аудио-визуални уреди, ремонт на музикални инструменти:
    Столична община - зона/лева
    с) отдаване на видеокасети под наем: Столична община - зона/лева
    т) компаньонки и компаньони: Група/лева
    у) масажистки и масажисти: Група/лева
    х) фотографски услуги: Столична община - зона/лева
    ц) посреднически услуги при покупко-продажба, замяна и отдаване под наем на недвижими имоти - на един обект за извършване на дейността:
    Група/лева
    ч) санитарни възли, наети под аренда Столична община - зона/лева
    ш) ключарски услуги, ремонт на брави, поправка на чанти, книговезки услуги, ремонт на шевни машини:
    Група/лева
    - ремонт на чадъри, ремонт и зареждане на запалки, ремонт на велосипеди, коминочистачни услуги:
    Група/лева
    щ) заложни къщи: Група/лева
    ю) продажба на вестници, списания българска и преводна литература: Столична община - зона/лева
    я) ремонт на компютри, компютърна и друга електронна офистехника (копирни апарати, факсапарати, принтери, климатици и др.) - съобразно функционалния тип на населеното място:
    Столична община - зона/лева
    8. зали за компютърни игри и компютърни услуги, зали за Интернет- услуги - за определено работно място за участник в играта или получаващ услугата:
    Група/лева
    9. игри с развлекателен или спортен характер - за брой съоръжения, съобразно функционалния тип на населеното място:
    а) развлекателни игрални автомати и други игри, функциониращи чрез вкарването на монета или жетон:
    Група/лева
    б) минифутбол, тенис на маса, хвърляне на стрели, пейнтбол и спийдбол, минибаскетбол, бридж, табла:
    Група/лева
    в) зали за боулинг и кегелбан - за игрален коридор и билярд - за маса: Група/лева
    10. фитнес центрове и спортни зали - съобразно функционалния тип на населеното място:
    за кв. метър:
    За фитнес уред Група/лева
    11. химическо чистене, пране и гладене - на брой съоръжения, съобразно функционалния тип на населеното място:
    Група/лева
    12 мелничарски услуги:
    а) мелници за брашно - 18 лв. на линеен сантиметър от дължината на млевната линия;
    б) мелници за фураж стационарни - 600 лв.;
    13. услуги с атрактивен характер:
    а) корабчета 750 лв. на брой;
    б) лодки 450 лв. на брой
    в) яхти 900 лв. на брой
    г) джетове 900 лв. на брой
    д) влакчета 30 лв. на място;
    е) файтони 75 лв. на място;
    ж) водни ски, водни планери и сърфове, водни
    колела, включително надуваеми, водни увеселения 150дв на брой оборудване;
    з) зимни ски (включително ски-екипировка), зимни
    кънки, сноубордове, шейни 150 лв. на брой оборудване;
    и) въртележки, виенски колела, блъскащи се
    колички, велосипеди и рикши j 50 лв. на място;
    к) детски колички и моторчета 150 лв. на брой;
    л) стрелбища 300 лв. на брой стрелбище.
    2. В ал. 2, т. 1 накрая се поставя запетая и се добавя ”както и обектите извън населените места, отдалечени до 500 м от оста на автомагистралите и първокласните пътища от републиканската пътна мрежа”.
    3. Алинея 5 се изменя така:
    “(5) Когато данъчно задълженото лице осъществява дейност в повече от един обект, данъкът се определя в зависимост от местонахождението на обектите. При таксиметровите превози и допълнителните автобусни линии данъкът се определя по местонахождението на общината, на чиято територия е разрешено извършването на дейността. За дейността обучение на водачи на моторни превозни средства данъкът се определя по местонахождението на населеното място, в което е разрешено да се осъществява подготовката на водачите, а за другите дейности, които не се извършват от постоянно място - по мястото на данъчната регистрация на лицето, извършващо дейността. “
    Предложение на н.п. Елиана Масева:
    В § 8, т. 1 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Емилия Масларова:
    В чл. 31, ал. 1, т. 7 , буква “ж” думата “ксероксни” се заменя с “копирни ”.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Иван Искров:
    Чл. 31, ал. 1, т. 1, буква “ж” се изменя, като думата “ксероксни” се заменя с “копирни ”.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложението беше оттеглено в комисия.
    Предложение на н. Йордан Нихризов:
    В чл. 31 се създава ал. 6:
    “(6) Окончателният годишен (патентен) данък на лицата, които упражняват дейност по ал. 1, т. 7, букви “а”, “б”, “г” и “д” и извършват само ремонт, поправки и репарации на изделия в съответните браншове, без да изработват нови такива, заплащат предвидения за съответната група дейности данък в размер на 50 на сто."

    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Кръстьо Петков:
    В чл. 31, ал. 1, т. 7, буква “ж” думата “ксероксни” се заменя с “копирни ”.

    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Муравей Радев и Иван Н. Иванов:
    По §8:
    1. Да отпадне предложеното уеднаквяване на данъчните размери за всички зони на столицата, като се запази действащата диференциация.
    2. В чл. 31, ал. 1 след думите “годишенразмер” се добави “увеличен с 30 на сто. ”
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Никола Николов, Иван Г. Иванов, Валентин Василев, Васил Василев и Петър Жотев:
    § 8 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Пламен Кенаров:
    В чл. 31 се създава нова т....:
    “ ремонт на доилна и хладилна техника в животновъдството с
    размер на окончателния годишен (патентен) данък 300 лв. ”

    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Росица Тоткова:
    В чл. 31:
    1. в т. 6, букви “а” и “б” се изменят така:
    “ Столична община - Зона /лева
    I II III IV
    а) 260 221 195 130
    б) 470 392 313 235
    2. в т. 7:
    а) букви а у и , в , г , о , к 9 л , м 9 н , о , п , р , с , “х ” се изменят така:
    “ Столична община - Зона /лева
    I II III IV
    а) 780 520 390 260
    б) 840 560 420 280
    в) 3 250 2 600 1950 1 300
    г) 120 90 60 48
    д) 910 780 520 390
    к) 390 325 195 130
    л) 520 455 390 325
    м) 2 600 1950 1 560 1300


    н) 700 560 350 280
    о) 560 420 280 210
    п) 700 560 350 280
    р) 1 190 910 630 490
    с) 3 250 2 860 2 600 2 340
    х) 1 040 780 650 520
    б) в букви “е”, “з”, “и” думите “на брой работно място” да отпаднат.
    в) в буква “ж ” думите “на брой устройство ” да отпаднат.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Нина Радева:
    В чл. 31, ал. 1, т. 7, промяната на буква “в” да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Комисията подкрепя текста на вносителя за § 8, който става § 9.
    § 9. В чл. 32 се правят следните изменения:
    1. Алинея 1 се изменя така:
    “(1) Лицата, извършващи транспортна дейност, заплащат годишен данък за дейност с едно моторно превозно средство в следните размери:
    Група/лева
    I II III
    а) леки автомобили 653 350 135
    б) автобуси до 22 места, включително
    мястото на водача 798 490 270
    в) автобуси над 22 места 1088 630 3387
    г) товарни превози с автомобили, включително ремаркета и полуремаркета:
    за всеки започнат тон товароподемност до 5 тона
    102 84 68
    за всеки започнат тон над 5 тона
    до 10 тона 73 56 40


    за всеки започнат тон над 10 тона 44 28 14”
    2. Алинеи 4 и 5 се изменят така:
    “(4) Лицата, извършващи услуги със земеделска и горска техника, заплащат годишен данък за брой техника, както следва:
    1. комбайн - 330 лв.;
    2. трактори, тракторни ремаркета, самоходни шасита и други самоходни и само движещи се машини -110 лв.;
    3. прикачни, навесни и стационарни машини - 11 лв.;
    (5) Лицата, извършващи обучение на водачи на моторни превозни средства, заплащат годишен данък за дейност с едно моторно превозно средство и в зависимост от функционалния тип на населеното място в следните размери:
    група нулева и първа - 1360 лв.;
    група втора - 1070 лв.;
    група трета - 815 лв.;
    група четвърта и пета - 585 лв.;
    група шеста, седма и осма - 400 лв.”
    3. Създава се ал. 6:
    “(6) Лицата, извършващи услуги “пътна помощ” на пътни превозни средства, заплащат годишен данък за дейност с едно превозно средство, независимо от функционалния тип на населеното място, в размер 2000 лв.”
    Предложете на tun. Михаил Миков:
    В чл. 32 се създава нова ал. 5:
    “(5) Региони с безработица повече от 2 пъти от средната за страната заплащат данъка по предходната алинея с 50 на сто намаление. ”
    Ал. 5 и 6 стават съответно 6 и 7.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на tun. Никола Николов, Иван Г. Иванов, Валентин Василев, Васил Василев и Петър Жотев:
    § 9 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    § 10. В чл. 33 се създават ал. 5 и 6:
    “(5) За дейностите по чл. 31, т. 6, букви “а” и “б”, т. 7, букви “а”, ”б”, ” в”, “д”,” к”, ”л”, “м”, ”с”, ”х”, ”щ” и ”ю”, годишният (патентният) данък се
    определя, като към размера, определен по реда на чл. 31, се прибавят по 5 лв. за кв. м брутна площ на съответния обект.
    Предложение на н.п. Никола Николов, Иван Г. Иванов, Валентин Василев, Васил Василев и Петър Жотев:
    § 10 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Панайот Ляков:
    § 10 да отпадне.
    Комисията не полкпепя предложението.
    Предложение на н.п. Росица Тоткова:
    В § 10, ал. 5 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Окончателен текст на § 10, който става § 11;
    § 11. В чл. 33 се създават ал. 5 и 6:
    “(5) За дейностите по чл. 31, т. 6, букви “а” и “б”, т. 7, букви “а”, ”б”, ” в”, “д”,” к”, ”л”, “м”, ”с”, ”х”, ”щ” и ”ю”, годишният (патентният) данък се определя, като към размера, определен по реда на чл. 31, се прибавят по 5 лв. за кв. м брутна площ на съответния обект.
    § 11. Таблицата към чл. 35 се изменя така:

    Комисията не подкрепя предложението.
    Комисията подкрепя предложението на вносителя за § 11. който става 8 12.
    §12. В чл. 36, ал. 1 числото “15” се заменя с “20”.
    Предложение на н.п. Муравей Радев и Иван Н. Иванов:
    § 12 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Никола Николов, Иван Г. Иванов, Валентин Василев, Васил Василев и Петър Жотев:
    § 12 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Панайот Ляков:
    § 12 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Росица Тоткова:
    В § 12 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя предложението на вносителя за § 12. който става 8 13.
    8 13. Таблицата към чл. 38 се изменя така:
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Емилия Масларова:
    В чл. 38. Таблицата по ал. 1 се изменя така:
    Комисията не подкрепя предложението.
    Комисията подкрепя предложението на вносителя за § 13. който става § 14.
    § 14. В чл. 39, ал. 2 се създава изречение второ:
    “В образеца на “Сметка за изплатени суми” получателят на дохода е длъжен писмено да заяви пред платеца обстоятелствата, имащи значение за определянето на данъка.”
    Комисията предлага § 14 да отпадне.
    § 15. В чл. 40, ал. 1 цифрата “7” се заменя с “8,” а думите “за превишението над 100 лв.”се заличават.
    Предложение на н.п. Кръстьо Петков:
    § 15 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Росица Тошкова:
    В § 15 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Комисията подкрепя предложението на вносителя за § 15. като предлага следната редакция;
    § 15. В чл. 40, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Думите “чл. 26, т. 2 - 7” се заменят с “чл. 26, т. 2 - 8”.
    2. Думите “за превишението над 100 лв.” се заличават.
    3. Създава се изречение второ “Не се облагат с окончателен данък получените суми по чл. 29, ал. 6.”
    § 16. В чл. 41, ал. 3 цифрата “2” се заменя с “5” и накрая се добавя “върху сумата, която остава за довнасяне по годишната данъчна декларация”.
    Комисията подкрепя предложението за § 16.
    § 17. В чл. 42 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 1 думите “и обложените по реда на чл. 20, ал. 5” се заличават.
    2. В ал. 2 накрая се създава изречение четвърто:
    “Декларация подават и физическите лица, които са данъчно задължени по този закон, получили доходи само от трудови и приравнени на тях правоотношения, изплатени от работодател, който не е удържал данък по реда на чл. 38 и чл. 50, ал. 1 и 2.”
    Предложение на н.п. Емил Кошлуков, Мустафа Зинал, Юлиана Дончева, Татяна Калинова, Ваня Цветкова, Ирена Варадинова, Йордан Памуков и Лютви Местан:
    В § 17, т. 2 се изменя така:
    “2. В ал. 2 след думите “по чл. 38” се добавя “или когато ползват облекчението за даренията по чл. 20, ал. 2 ”.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Панайот Ляков:
    В чл. 42, ал. 2 след думите “по чл. 38 ” се добавят “или когато ползват облекчението за даренията по чл. 20, ал. 2. ”.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на н.п. Стефан Данаилов, Коста Цонев, Хюсеин Чауш, Весела Драганова, Андрей Пантев, Христо Георгиев, Рупен Крикорян, Иво Атанасов, Стела Банкова, Даринка Станчева и Димитър Игнатов:
    В чл. 42, ал. 2 се изменя така:
    “(2) Лицата no cm. 1 могат да подадат данъчна декларация, ако са надвнесли данък по чл. 38 или когато ползват облекчението за дарение по чл. 20, ал. 2. В този случай надвнесеният данък се възстановява ши се приспада срещу други изискуеми данъчни задължения. Надвнесеният данък се възстановява, съответно се приспада, заедно с лихва, равна на основния лихвен процент на Българската народна банка. ”
    Комисията не подкрепя предложението.
    Окончателен текст на § 17:
    § 17. В чл. 42 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 1 думите “и обложените по реда на чл. 20, ал. 5” се заличават.
    2. В ал. 2 накрая се създава изречение четвърто:
    “Декларация подават и физическите лица, които са данъчно задължени по този закон, получили доходи само от трудови и приравнени на тях правоотношения, изплатени от работодател, който не е задължен да удържа и внася данък по реда на чл. 38 и чл. 50, ал. 1 и 2.”
    Предложение на н.п. Емилия Масларова за нов § 17а:
    “§ 17а. В чл. 52 след думата “удържането ” се поставя запетая и се добавя “а за доходите по чл. 26, т. 8 в срок до 10-то число на следващия месец. ”Комисията подкрепя предложението по ПРИНЦИП.
    Предложение на н.п. Иван Искров:
    В чл. 52 след думата “доходите” се добавя “по чл. 26, т. 2-7”, а след думата “удържането ” се поставя запетая и се добавя “а за доходите по чл. 26, т. 8 в срок до 10-о число на следващия месец, ”.
    Комисията подкрепя предложението.
    Окончателен текст на $ 17а. който става 8 18:
    § 18. В чл. 52 след думата “доходите” се добавя “по чл. 26, т. 2-7”, а след думата “удържането” се поставя запетая и се добавя “а за доходите по чл. 26, т. 8, с изключение на тези по чл. 29, ал. 6 в срок до 15-о число на следващия месец,”.
    Предложение на н.п. Валентин Церовски, Теодора Дренска, Хюсеин Чауш и Димитър Ламбовски за нов §... :
    § ... В чл. 53, ал. 1 се изменя така:
    “Чл. 53. (1) Окончателният годишен (патентен) данък по глава четиринадесета се внася на четири равни части, както следва:
    1. за първото тримесечие - до 31 януари;
    2.за второто тримесечие - до 30 април;
    3.за третото тримесечие -до 31 юли;
    4.за четвъртото тримесечие - до 31 октомври. ”
    Комисията подкрепя предложението като § 19.
    § 18. В чл. 59, ал. 1 след думата “информация” се поставя запетая и се добавя “необходима за установяване”.
    Комисията подкрепя предложението на вносителя за 8 18. който става 8 20.
    § 21. В чл. 65, ал. 3 думите “Данъчния процесуален кодекс” се заменят със “Закона за административните нарушения и наказания”.
    Комисията подкрепя предложението на вносителя за § 19. който става § 20.
    § 22. В чл. 66 думите “Данъчния процесуален кодекс” се заменят със “Закона за административните нарушения и наказания”.
    Комисията подкрепя предложението на вносителя за § 20. който става 8 23.
    § 21. В § 1 се създават т. 45, 46 и 47:
    "45. "Непреработена растителна и животинска продукция” е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който се използва в естествен вид, без да е подлаган на никаква технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава.
    46. “Предприятие” по смисъла на чл. 57 е всяко юридическо лице, едноличен търговец, неперсонифицирано дружество, чуждестранно лице, осъществяващо дейност в България чрез място на стопанска дейност или определена база, както и всяко друго организационно и икономически обособено лице (нерегистрирано по Търговския закон лице, осъществяващо дейност като нотариус, индивидуална медицинска практика и други подобни), които изплащат на физическо лице през данъчната година доход, различен от дохода по трудови правоотношения и пенсии.
    47. ’’Работно място” е приспособена част от обекта, оборудвана за извършване на определен вид дейност или услуга от едно лице.”
    Предложение на н.п. Емилия Масларова:
    В § I се създава т. 45:
    “45. “доходи от инвестиции и застрахователни резерви ” са:
    а) техническата тава, с която са дисконтирани (намалени)
    застрахователните премии, и
    б) разпределената от застраховател по партидите на
    застрахованите лица част от нетния финансов приход от инвестициите на средствата на математическия (премийния) резерв. ”
    Комисията подкрепя предложението по буква “б” и не полкпепя предложението по буква “а”.
    Предложение на н.п. Иван Искров:
    В §1 от Допълнителните разпоредби се създава т. 45:
    “45. Доходи от инвестиции на застрахователните резерви ” са:
    а) техническата лихва, с която са дисконтирани (намалени)
    застрахователните премии;
    б) разпределената от застраховател по партидите на
    застрахованите лица част от нетния финансов приход от инвестициите на средствата на математическия (премийния) резерв. ”
    Комисията подкрепя предложението по буква “б” и не подкрепя предложението по буква “а”.
    Окончателен текст на S 21. който става § 24:
    § 24. В §1 от Допълнителните разпоредби се създават т. 45, 46, 47, 48,
    49 и 50:
    “"45. "Непреработена растителна и животинска продукция" е всеки първичен продукт, получен от растенията и животните, който се използва в естествен вид, без да е подлаган на технологична обработка или преработка, в резултат на която да са настъпили физико-химични изменения в състава.
    46. “Предприятие" е предприятие по смисъла на Закона за счетоводството;
    47. ”Работно място” е приспособена част от обекта, оборудвана за извършване на определен вид дейност или услуга от едно лице;
    48. “Доходи от инвестиции на застрахователните резерви" е разпределената от застраховател по партидите на застрахованите лица част от нетния финансов приход от инвестициите на средствата на математическия (премийния) резерв;
    49. “Застрахователно обезщетение” е застрахователно обезщетение по смисъла на Търговския закон;
    50. “Застраховки “Живот”, Женитбени и детски застраховки и застраховки “Живот” ако са свързани с инвестиционен фонд са видовете застраховки по раздел първи на приложение № 1 към на Закона за застраховането.”
    ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
    Предложение на Комисията:
    Заглавието “Заключителни разпоредби” се заменя с “Преходни и заключителни разпоредби”.
    § 22. Член 109 от Закона за държавния служител (обн., ДВ, бр. 67 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 1 от 2000 г. и бр. 25 от 2001 г.) се отменя.
    Комисията подкрепя предложението на вносителя за § 22. който става 8 25.
    Предложение на н.п. Емилия Масларова за нов § 22а:
    “§ 22а. Чл. 52, ал. 1, т. 6 от Закона за застраховането (Обн. ....) се
    заличава.
    Комисията подкрепя предложението по принцип
    Предложение на н.п. Иван Искров за нов § 22а:
    “§ 22а. Чл.52, ал.1, т.6 от Закона за застраховането (обн., ДВ, бр. 118 от 10 декември 1997 г., изм., бр. 35 от 1998 г., изм. и доп., бр. 71 и 153 от 1998 г., доп., бр. 50 от 1999 г., изм., бр. 103 от 1999 г., изм. и доп., бр. 111 от 1999 г., бр. 105 от 2000 г.) се отменя. ”
    Комисията подкрепя предложението по принцип.
    Предложение на Комисията за окончателен текст на § 26:
    “§ 26. Чл. 52, ал. 1, т. 6 от Закона за застраховането (обн., ДВ, бр. 118 от 10 декември 1997 г., изм., бр. 35 от 1998 г., изм. и доп., бр. 71 и 153 от 1998 г., доп., бр. 50 от 1999 г., изм., бр. 103 от 1999 г., изм. и доп., бр. 111 от 1999 г., бр. 105 от 2000 г.) се отменя.”
    Предложение на н.п. Емилия Масларова за нов §...:
    § .... Не подлежат на облагане сумите или пропорционална част от сумите, получени от лицата при изтичане на срока на договори по индивидуални застраховки “Живот”, съответстващи пропорционално на платените на застрахователя по тези застраховки вноски преди 31.12.2001 г., за сметка на лицата. ”
    Комисията подкрепя предложението по ПРИНЦИП
    Предложение на н.п. Иван Искров за нов §...:
    “§ .... Не подлежат на облагане сумите или пропорционална част от сумите, получени от лицата при изтичане на срока на договори по индивидуални застраховки “Живот ”, съответстващи на платените на застрахователя по тези застраховки вноски преди 31.12.2001год., за сметка на лицата, за които не е ползвано облекчението по чл.20, ал.2, чл.21, ал.1,т.2 и чл.22, ал.1, т.2”
    Комисията подкрепя предложението.
    Предложение на Комисията за окончателен текст на § 27:
    “§ 27. (1) Не подлежат на облагане сумите или пропорционална част от сумите, получени от лицата при изтичане на срока на договори по индивидуални застраховки “Живот”, съответстващи на платените на застрахователя по тези застраховки вноски до 31.12.2001год., за сметка на лицата, за които не е ползвано облекчението по чл. 20, ал. 2, чл. 21, ал. 1, т. 2 и чл. 22, ал. 1, т. 2”.
    (2) Не подлежат на облагане сумите или пропорционална част от сумите, получени от доброволно пенсионно осигуряване, за които не е ползвано облекчението по чл. 20. ал. 2, чл. 21, ал. 1, т. 2 и чл. 22, ал. 1, т. 2, внесени за сметка на лицата до 31.12.2001 г.
    § 23. Законът влиза в сила от 1 януари 2002 г.
    Комисията подкрепя предложението като § 28.
    София, 6 декември 2001 г.
    Форма за търсене
    Ключова дума