Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Kомисия по правни въпроси
Kомисия по правни въпроси
05/10/2001 второ гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на републиката, № 154-01-56, внесен от Михаил Миков.
    Доклад

    на Комисията по правни въпроси
    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на републиката, № 154-01-56, внесен от Михаил Миков.
    На редовно заседание, проведено на 4.10.2001 г., Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на републиката, № 154-01-56, внесен от Михаил Миков.
    На заседанието присъстваха проф. Павлова, председател на Централната избирателна комисия и членове на ЦИК.
    Вносителят на законопроекта народният представител Михаил Миков запозна членовете на комисията с предложените от него изменения, като подчерта, че те се отнасят до две групи въпроси. Първата се отнася до статуса на членовете на ЦИК във връзка с изпълнение на тази им публична функция. В сегашната редакция на чл. 10л, ап. 2 се предвижда, че членовете на ЦИК трябва задължително да излязат в неплатен отпуск. По мнение на вносителя това не е целта на законодателя и членовете на ЦИК биха могли по свой избор да ползват част от платения си годишен отпуск, тъй като важен е не видът на отпуска, а възможността те да имат достатъчно време да изпълнят публичната си функция като членове на ЦИК. Вторият въпрос, който вносителят представи, е свързан с възнаграждението на членовете на ЦИК. Сегашната редакция на чл. 10л, ап.2, изр. 3 създава впечатление, че с решението си Народното събрание фиксира размера на възнаграждение за целия период на действие на ЦИК. Тъй като този период ще продължи повече от месец, се налага уточнение в текста на закона, че става дума за месечното възнаграждение на членовете на ЦИК.
    Последният въпрос, засегнат в законопроекта, който г-н Миков представи се отнася до заличаване на част от текста на чл. 10л, ал. З, която визира, че в районните избирателни комисии квотите се определят според парламентарно представените партии и коалиции, които са регистрирали кандидати. Стриктното тълкуване на закона би поставило под въпрос съотношението на членовете в РИК, тъй като към момента на учредяването им такова регистриране не е било направено.
    По представения законопроект направи изказване проф. Мария Павлова, председател на ЦИК, която уточни, че с изказването си изразява интересите на една голяма част от членовете не само на ЦИК, но и на РИК. Нейното становище бе, че този законопроект е навременен и необходим. Тя изрази подкрепа на предложението да се предостави възможност членът на ЦИК да избира какъв отпуск да ползва, тъй като има случаи в които членове на ЦИК и на РИК имат голям брой дни неползван платен отпуск, но рискува да изгуби правото си да го ползва, ако законът го задължи да ползва неплатен служебен отпуск. Освен това предлаганото изменение не създава възможност да се получат две възнаграждения на едно и също основание. Проф. Павлова изрази подкрепа и на предложението в закона да се посочи, че става дума
    за месечното възнаграждение на членовете на ЦИК, тъй като така се създава яснота по този въпрос. Тя подкрепи и предложението по ал. 3 на чл. 10л, като посочи, че неговата сегашна редакция е довела до неприложението му при съставянето на РИК.
    На въпрос поставен от народния представител Янаки Стоилов господин Миков заяви, че идеята на законопроекта е членът на избирателна комисия да има право на преценка дали да ползва отпуск или паралелно да работи и на друго място.
    Народните представители Константин Пенчев и Йордан Соколов, както и зам.-председателят на ЦИК - Румен Ненков се изказаха в подкрепа на предложението членовете на ЦИК и на РИК да имат право на избор при преценката дали да излязат или не в отпуск, както и право на избор по отношение вида на ползвания отпуск. Въпросът дали те ще продължат да работят на друго място е въпрос на лична преценка на всеки от тях. Важна е възможността те безпроблемнно да осъществят публичната си функция, като членове на избирателна комисия.
    Народният представител Светослав Лучников изрази съмнение, че законопроектът дава възможност да се заобиколят разпоредбите на Кодекса на труда, тъй като, ако членът на ЦИК може да ползва платен годишен отпуск с това той би бил лишен от правото си на ефективна почивка - т. е . по този начин със законопроекта се създава хипотеза извън предвидените в КТ, при които е възможно вместо отпуск да се заплаща обезщетение. Вносителят заяви, че такова противоречие не се създава, тъй като по отношение на дейността на членовете на избирателните комисии не могат да намерят приложение разпоредбите на КТ и логиката на неговите разпоредби.
    В резултат на направените обсъждания членовете на комисията подкрепиха с 13 гласа „за“ и 1 „въздържал се“ законопроекта за първо гласуване.
    Комисията реши да се съобрази с направеното от вносителя искане да предложи на народните представители да гласуват
    законопроекта на първо и второ гласуване в едно заседание. По предложение на комисията бяха направени някои редакционни поправки по § 1, с които вносителят се съгласи. Освен това по предложение на комисията двата параграфа на законопроекта се обединиха в един параграф, тъй като се отнася за изменение на един и същи член. Комисията предложи в законопроекта да се включи като § 2 заключителна разпоредба, визираща момента на влизане в сила на закона. Нейната нужда беше обоснована със съображението, че по този начин се валидират всички приети актове от избирателните комисии. Комисията гласува единодушно с 14 гласа „за“ да предложи на народните представители да приемат на второ гласувне предложения законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на републиката със следното съдържание:
    § 1. В чл. 10л, се правят следните изменения:
    1. Алинея 2 се изменя така:
    „/2/ Лицата, включени в състава на избирателните комисии се освобождават от служебните им задължения за времето, необходимо за работа в съответните комисии. За това време те имат право да ползват неплатен служебен отпуск, който се зачита за трудов стаж по специалността, или полагащия им се платен годишен отпуск. Месечното възнаграждение на членовете на Централната избирателна комисия се определя от Народното събрание, а възнаграждението на членовете на другите избирателни комисии - от Централната избирателна комисия.“
    2. В ал. 3, изречение първо думите „регистрирали листи за президент и вицепрезиден“ се заличават.
    ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
    § 2. Този закон влиза в сила от 18 септември 2001 г.“
    Форма за търсене
    Ключова дума