Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Kомисия по правни въпроси
Kомисия по правни въпроси
13/05/2004 първо гласуване

    ДОКЛАД
    на Комисията по правни въпроси
    ОТНОСНО: Законопроект за защита срещу домашното насилие, № 354-01-22, внесен от Марина Дикова и група народни представители.
    ДОКЛАД
    на Комисията по правни въпроси
    ОТНОСНО: Законопроект за защита срещу домашното насилие, № 354-01-22, внесен от Марина Дикова и група народни представители.
    На редовно заседание, проведено на 29.04.2004 г.. Комисията по правни въпроси обсъди Законопроект за защита срещу домашното насилие, № 354-01-22, внесен от Марина Дикова и група народни представители.
    На заседанието присъстваха г-жа Светлана Димитрова от Държавна агенция за закрила на детето, Виктория Нешева от Министерство на правосъдието, Йорданка Борисова Добрева от Софийски районен съд, Калина Лозанова — представител на Висшия адвокатски съвет и Геновева Спасова Тишева от Фондация от Фондация “Български център за джендър изследвания”.
    От името на вносителите народният представител Марина Дикова представи законопроекта. Тя посочи, че преди година в Народното събрание група народни представители от всички парламентарно представени политически сили са внесли Законопроект за защита от домашното насилие. Това внасяне е продиктувано от обстоятелството, че домашното насилие не само е факт в битието ни, но и че заема все по-застрашителни размери. Миналата година непосредствено преди внасянето на законопроекта е проведено социологическо проучване, което показва, че около 80% от българите смятат, че е необходимо да има Закон за защита срещу домашното насилие, което показва, че с този проектозакон не само вносителите отчитат факта за засилване на този вид насилие, но че това е проблем и за широката общественост.
    Г-жа Дикова очерта най-общо целите на проектозакона.
    На първо място, законопроектът се опитва по легален път да ограничи това явление и на второ място, той цели предотвратяването на сериозни физически и психически травми на жертвите на домашно насилие.
    С оглед постигането на тези цели законопроектът предвижда следното.
    На първо място, това е въвеждането на бързо съдебно производство, което приключва на втора инстанция с окончателен съдебен акт, гарантиращо бърза защита на жертвите от домашно насилие.
    На второ място са определени система от мерки, които гарантират предотвратяване на по-нататъшни действия от страна на насилника чрез предупреждение, използване на определени социални програми или чрез отстраняване от жилището и също така и предпазване на жертвата от последващи по-тежки за нея вреди.
    На следващо място законопроектът с чл. 3 определя максималния кръг от лица, които трябва да бъдат предпазвани от домашно насилие.

    2
    Народният представител г-жа Дикова подчерта, че с оглед по-голяма юридическа прецизност в хода на изработването му законопроектът е съгласуван с редица заинтересувани ведомства, които са внесли свои препоръки и становища.
    В последвалите разисквания участие взеха народните представители Четин Казак, Елиана Масева, Йордан Соколов, Михаил Миков, Борислав Ралчев, Анелия Мингова, Бойко Рашков, които като цяло подкрепиха законопроекта, но същевременно посочиха някои слабости, които би следвало да бъдат своевременно отстранени между първо и второ четене.
    Народният представител Четин Казак посочи, че напълно подкрепя представения законопроект. Законопроектът е значително подобрен, в сравнение с първоначалния вариант, който бе отхвърлен. Отстранени са множество недостатъци на първоначалния законопроект, въведена е последователност и взаимносвързаност между отделните разпоредби, получава се процедурно по-приемлив вариант. Г-н Казак посочи, че е крайно време законопроектът да бъде приет на първо четене, да му се даде ход, за да може в най-скоро време да бъде приет един добър работещ закон за защита срещу домашното насилие, с което да се отговори на острите социални потребности, които вълнуват обществото и чието решаване не търпи отлагане.
    Народният представител Йордан Соколов подкрепи необходимостта от закона, но същевременно той посочи редица недостатъци, които би следвало да се отстранят между първо и второ четене. Той посочи, че законопроектът регламентира основанията и реализацията не на гражданската отговорност на потенциалните извършители на различни форми на домашно насилие. Законопроектът предвижда реализация на съдебни административни мерки и реализацията на административна отговорност на лицата, като някои хипотези са неточни, неясни и биха създали проблеми при бъдещото прилагане на нормативния акт.
    Народният представител Елиана Масева посочи, че с предложения законопроект не става ясно какъв точно вид юридическа отговорност се регламентира и по какви точно процесуални правила се провежда предвидения в проектозакона процес, защото като административен той има близост и може да се направи аналогия и с НПК.
    Председателят на Комисията по правни въпроси Анелия Мингова разясни, че съдебното производство, регламентирано със законопроекта се родее с предвидените в Семейния кодекс производства при ограничаване от родителски права, тъй като става дума за намеса в личната сфера на законово определен кръг лица. Същевременно тя отбеляза, че очевидно се налагат корекции в законопроекта, тъй като става дума за регламентиране на едно производство и следователно трябва да преценена неговата юридическа характеристика, да бъдат прецизирани мерките за защита при такова посегателство, съотношението с другите видове юридическа отговорност, която би могла да бъде приложена и да се осъществят в рамките на това производство целите на законопроекта така, както са заложени.
    След проведеното гласуване Комисията реши с 12 гласа “за, 2 “против” и 0 “въздържали се” да предложи на народните представители да приемат на първо гласуване Законопроекта за защита срещу домашното насилие, № 354-01-22, внесен от Марина Дикова и група народни представители.
    Форма за търсене
    Ключова дума