Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Kомисия по вътрешна сигурност и обществен ред
Kомисия по вътрешна сигурност и обществен ред
20/06/2002 първо гласуване

    ДОКЛАД
    Относно: Законопроект за допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, № 102-01- 2, внесен от Министерски съвет на 17.09.2001 год. и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, № 202-01-11, внесен от Министерски съвет на 19.02.2002 год.
    ДОКЛАД
    Относно: Законопроект за допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, № 102-01- 2, внесен от Министерски съвет на 17.09.2001 год. и Законопроект за изменение и допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, № 202-01-11, внесен от Министерски съвет на 19.02.2002 год.
    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа внесените законопроекти на своето заседание на 19.06.2002 год.
    В заседанието взеха участие представители на Министерството на вътрешните работи.
    Първият законопроект за допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, внесен от Министерски съвет на 17.09.2001 г., предвижда изключването на Държавна агенция "Гражданска защита" от приложното си поле по отношение на контрола върху дейностите с взривни вещества и боеприпаси.
    След проведено обсъждане Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред намира за неоснователни мотивите на Правителството. Според съществуващата правна уредба дейностите на Министерството на вътрешните работи и на въоръжените сили на Република България са изключени от приложното поле на закона. Към момента на приемането на закона служба "Гражданска защита" е била част от структурата на Министерство на отбраната и като такава нейната дейност също е била изключена от приложното поле на закона. С Постановление № 53 на Министерския съвет от 2001 г. /ДВ, бр. 22 от 2001 г./ обаче служба "Гражданска защита" към министъра на отбраната е преобразувана в Държавна агенция "Гражданска защита" към Министерския съвет.

    Именно промяната в статута на тази служба прави невъзможно изключването й от приложното поле на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите и подчиняването й на специален режим по отношение на дейностите по придобиването, съхраняването, пренасянето и употребата на взривни вещества и боеприпаси.
    Вторият законопроект за изменение и допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, внесен от Министерския съвет, предлага промени в следните насоки:
    • Въвеждане на единен автоматизиран регистър към Министерството на вътрешните работи с оглед осъществяване на контрол по този закон и за разкриване, предотвратяване и пресичане на престъпления;
    • Създаване на система от строги правила, регламентиращи носенето на огнестрелни оръжия за осъществяване на дейност по охрана и самоохрана;
    • Въвеждане на забрана за открито носене на огнестрелно оръжие, за преотстъпване на други лица за ползване или съхраняване на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси;
    • Разработване на формата на последващ контрол, както и удължаване срока на действие на принудителните административни мерки;
    Народният представител Нонка Матова оттегли внесения от нея законопроект за изменение и допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите. Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред се обедини около становището рационалните предложения от законопроекта да бъдат внесени от народния представител и обсъдени на второ гласуване в комисията.
    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и представителите на Министерството на вътрешните работи се обединиха около предложението за обявяване на "оръжейна" амнистия. Това обаче не може да стане с промени в Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, а е необходимо приемането на отделен закон от Народното събрание - закон за амнистия.
    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване Законопроекта за допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, № 102-01-2, внесен от Министерски съвет на 17.09.2001 год.
    Становището на Комисията е прието с 12 гласа "за", 0 гласа "против" и 4 гласа "въздържал се".

    Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред приема за основателни мотивите на вносителя и предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, № 202-01-11, внесен от Министерски съвет на 19.02.2002 год.
    Становището на Комисията е прието с консенсус.
    Становището на Комисията е прието на 19.06.2002г.
    Форма за търсене
    Ключова дума