Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по земеделието и горите
Комисия по земеделието и горите
05/10/2001 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията, № 154-01-48, внесен от Пламен Неделчев Моллов на 21.09.2001 г.
    ДОКЛАД
    НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО
    И ГОРИТЕ
    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията, № 154-01-48, внесен от Пламен Неделчев Моллов на 21.09.2001 г.
    Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 4 октомври 2001 г., на което обсъди законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията. В работата на комисията взеха участие зам.-министърът на земеделието и горите г-н Бойко Боев, зам.-министърът на околната среда и водите г-жа Маноела Георгиева и експерти.
    Приетият в началото на 1997 г. Закон за защита на растенията постави началото на хармонизиране на българското фитосанитарно законодателство с това на Европейския съюз /ЕС/. Със закона са въведени основни принципи и правила на законодателството на ЕС за фитосанитарния контрол. Отразени са норми на следните директиви 77/93, 92/90 и 92/105/ЕЕС. Други директиви не са взети предвид. Въвеждането на някои от текстовете на тези директиви не е пълно и точно, а впоследствие настъпи и промяна на основни понятия, използвани в тях. Ето защо, с предложения законопроект са изменени текстове, които въвеждат норми на европейското законодателство.
    Действащият Закон за защита на растенията не урежда важни области от растителната защита, които са обект на регулиране от законодателството на ЕС. Такива са режима на торовете и торенето, както и контрола върху химическите и биологични замърсители в растителните продукти. С



    проектозакона за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията са въведени основни норми на следните актове в тези сектори:
    - Директива 76/116 за сближаване законодателството на страните членки по отношение на торовете;
    - Директива 91/676 относно защитата на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници;
    - Директива 86/278 за защита на околната среда и в частност на почвата при използване на канални утайки в селското стопанство;
    - Директива 89/397 относно официалния контрол на хранителните продукти
    - Регламент 194/97 за максималните нива от някои примеси в храните.
    С въвеждането на посочените актове на ЕС се създава законова рамка за цялостно въвеждане на посочените актове.
    Законът за защита на растенията включва правна уредба на фитосанитарните препарати. С предлаганите изменения и допълнения се въвеждат основни норми на следните директиви:
    - Директива 91/414, която се отнася до продажбите на фитосанитарни препарати;
    - Директива 79/117, която забранява предлагането на пазара и употребата на продукти за защита на растенията, съдържащи някои активни субстанции.
    Пълното въвеждане на тези директиви ще бъде извършено с Наредба за регистрация на продукти за растителна защита и Наредба за изпитване на продукти за растителна защита и ефикасност.
    Проектозаконът възлага на министъра на земеделието и горите да издава наредби, които да регламентират биологичното производство на земеделски продукти. По този начин се създава законово основание за въвеждане на европейското законодателство в областта на биологичното земеделие.
    Очаква се с приемането на законопроекта да се постигнат следните по-важни резултати:
    - хармонизиране на българското фитосанитарно законодателство с това на ЕС;



    - създаване на система за регистрация на продуктите за растителна защита;
    - повишаване на ефикасността на контрола върху предлагането на пазара и използването на продукти за растителна защита и торене, както и върху химичните и биологичните замърсители на растителните продукти;
    На основание чл. 66, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Комисията по земеделието и горите изиска становища от Министерството на земеделието и горите, Министерството на околната среда и водите, Министерството на икономиката, Министерството на финансите, Министерството на външните работи и Министерството на правосъдието. Така изброените министерства с писмените си становища до комисията заявяват, че нямат възражения по принципите и идеите залегнали в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията.
    Народните представители, взели участие в дискусията изразиха мнение, че предложеният законопроект е необходим и следва да бъде подкрепен на първо гласуване, с оглед цялостната синхронизация в областта на фитосанитарното ни законодателство с това на Европейския съюз.
    След станалите разисквания и на основание чл. 65, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Комисията по земеделието и горите прие следното
    СТАНОВИЩЕ:
    Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията, № 154-01-48, внесен от Пламен Неделчев Моллов на 21.9.2001 г.
    Това становище е гласувано с 12 гласа - за, против и въздържали се няма.
    Форма за търсене
    Ключова дума