Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по земеделието и горите
Комисия по земеделието и горите
26/07/2002 първо гласуване

    Доклад
    за първо гласуване

    ОТНОСНО:
    1. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 154-01-57, внесен от Петър Василев Мутафчиев; Янаки Боянов Стоилов и Васил Тодоров Калинов на 1.10.2001 г.
    2. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 254-01-68, внесен от Пламен Неделчев Моллов на 24.07.2002 г.
    3. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 202-01-44, внесен от Министерски съвет на 25.07.2002 г.
    4. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 254-01-69, внесен от Венцислав Василев Върбанов, Моньо Христов Христов и Георги Костов Станилов на 25.07.2002 г.
    ОТНОСНО:
    1. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 154-01-57, внесен от Петър Василев Мутафчиев; Янаки Боянов Стоилов и Васил Тодоров Калинов на 1.10.2001 г.
    2. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 254-01-68, внесен от Пламен Неделчев Моллов на 24.07.2002 г.
    3. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 202-01-44, внесен от Министерски съвет на 25.07.2002 г.
    4. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 254-01-69, внесен от Венцислав Василев Върбанов, Моньо Христов Христов и Георги Костов Станилов на 25.07.2002 г.
    Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 25 юли 2002 г., на което обсъди четири законопроекта за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, внесени съответно от: група н.п. Мутафчиев, Стоилов и Калинов; н.п. Пламен Моллов; Министерския съвет; група н.п. Върбанов, Христов и Станилов. В работата на комисията взеха участие министърът на земеделието и горите, г-н Мехмед Дикме, зам-министърът на земеделието и горите, г-н Бойко Боев, изпълнителният директор на ДФ “Земеделие”, г-н Асен Друмев, и експерти.
    По законопроекта, внесен от група н.п. Петър Мутафчиев, Янаки Стоилов и Васил Калинов.
    Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 23 януари 2002 г., на което обстойно обсъди законопроекта. На това заседание народните представители се обединиха около тезата, че законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители е необходим. С оглед на някои слабости на законопроекта,
    Комисията по земеделието и горите възприе идеята Министерството на земеделието и горите да подготви стратегия за подпомагане на земеделските производители и нов законопроект, който да е синхронизиран със законодателството на Европейския съюз и да бъде внесен в Народното събрание след приемане от Министерския съвет.
    Законопроектът, внесен от н.п. Пламен Моллов, е идентичен с този на Министерския съвет, поради което двата законопроекта бяха обсъдени едновременно.
    По законопроекта, внесен от Министерския съвет:
    Със законопроекта се цели да се осигури изпълнениението на Националния план за развитие на земеделието и селските райони. Освен това се осигуряват правна основа и финансово обезпечаване на изпълнението на Стратегията за финансово подпомагане на земеделието, като важен етап по пътя на интеграцията на Република България към Европейския съюз.
    За постигането на тези цели законопроектът предлага промени в няколко основни направления:
    В предмета на закона са включени, освен държавното подпомагане по приетия от Министерския съвет Годишен доклад, също така и изпълнение на мерките по Националния план за развитие на земеделието и селските райони.
    Предвижда се насърчаване на развитието на хранително-вкусовата промишленост, на селските райони и производството на висококачествени първични и преработени продукти.
    Разширява се кръгът на субектите за подпомагане, като се включват производителите на непреработена и преработена земеделска продукция, техните организации и пазари.
    Със законопроекта се усъвършенстват функциите на ДФ “Земеделие”, като ясно са дефинирани двете основни направления на дейност, а именно;
    - финансово подпомагане на земеделските производители съгласно одобрената програма с приетия от Министерски съвет Годишен доклад;
    - изпълнение функциите на Агенция САПАРД съгласно Многогодишното финансово споразумение по специалната предприсъединителна програма на Европейския съюз.
    По този начин се утвърждава ролята на ДФ “Земеделие” като орган, който провежда държавната политика за финансово подпомагане по националните схеми и международното сътрудничество за развитието на земеделието.
    Със законопроекта се прецизират и финансовите инструменти, чрез които фондът ще изпълнява задачите си и ще интервенира на пазара на
    земеделската продукция. Чрез интервенцията и експортните субсидии се цели да се стимулира износът на земеделска продукция, да се съдейства за обективното проявление на пазарните стимулатори и за създаването на предпоставки за конкурентноспособност на родното производство на външните пазари.
    Създава се нормативна основа за постигане на разширените цели на държавното подпомагане и се предвижда ежегодната субсидия от държавния бюджет да се определя със Закона за държавния бюджет като процент спрямо размера на брутния вътрешен продукт за съответната бюджетна година.
    Народните представители, взели участие в дискусията, зададоха множество въпроси на министъра на земеделието и горите относно конкретните механизми за субсидиране и стимулиране на земеделското производство.
    След обстойна дискусия по въпроси за същността и механизмите на действие на Интервенционната агенция, експортните лицензни, експортното субсидиране и др. народните представители се обединиха около идеята, че със законопроекта се прави крачка напред в подпомагането на земеделските производители и държавата се връща в земеделието.
    По законопроекта, внесен от н.п. Върбанов, Христов и Станилов.
    Н.п. Христов представи законопроекта от името на вносителите. Той изтъкна, че със законопроекта се преследват три основни цели:
    - създаване на условия и стимулиране на дейността на млади специалисти в земеделието и хранителната промишленост;
    - гарантиране със силата на закон размера на държавната субсидия, която ще се отделя ежегодно за подпомагане на земеделието и хранителната промишленост;
    - възстановяване на статуквото чрез преминаване на хранителната промишленост към Министерството на земеделието и горите, където е нейното естествено място.
    Народните представители, взели участие в дискусията, се солидаризираха около становището, че отделянето на хранителната промишленост от Министерство на земеделието и горите и преминаването й към Министерство на икономиката преди 4 години се е оказало неудачно решение. Те подчертаха, че хранителната промишленост влиза в структурата на министерствата на земеделието на всички европейски държави и в България решението за преминаване на хранителната промишленост от Министерството на икономиката към Министерството на земеделието и горите е неотложно и следва да се направи чрез структурни промени в Министерския съвет.
    След станалите разисквания и на основание чл. 65, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Комисията по земеделието и горите прие следното
    СТАНОВИЩЕ:
    1. Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 154-01-57, внесен от Петър Василев Мутафчиев; Янаки Боянов Стоилов и Васил Тодоров Калинов на 1.10.2001 г.
    2. Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване
    законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 254-01-68, внесен от Пламен Неделчев Моллов на 24.07.2002 г.
    3. Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 202-01-44, внесен от Министерски съвет на 25.07.2002 г.
    4. Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване
    законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 254-01-69, внесен от Венцислав Василев Върбанов, Моньо Христов Христов и Георги Костов Станилов на 25.07.2002 г.
    Гласуването протече както следва:
    По т. 1: 12 гласа “за”, против - няма и 1 - въздържал се.
    По т. 2 и 3; 15 гласа “за”, против и въздържали се няма.
    По т. 4: 11 гласа “за”, против няма и 4 - въздържали се.
    Форма за търсене
    Ключова дума