Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по земеделието и горите
Комисия по земеделието и горите
12/11/2004 първо гласуване

    Обобщен законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, съставен на базата на приетите на първо гласуване два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 402-01-46, внесен от Министерския съвет на 24.08.2004 г. и № 454-01-53, внесен от Никола Джипов Николов на 14.07.2004 г.
    УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,
    Комисията по земеделието и горите проведе заседание на 10 ноември 2004 г., на което обсъди и прие с 12 гласа “за”, “против” и “въздържали се” няма обобщен законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители.
    На основание чл. 68, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внасям обобщен законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, съставен на базата на приетите на първо гласуване два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители, № 402-01-46, внесен от Министерския съвет на 24.08.2004 г. и № 454-01-53, внесен от Никола Джипов Николов на 14.07.2004 г.
    ПРИЛОЖЕНИЕ: Обобщен законопроект за изменение и
    допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители.




    ЗАКОН
    за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на
    земеделските производители
    (Обн., ДВ, бр. 58 от 1998 г.; изм. и доп., бр. 79 и 153 от 1998 г., бр.
    12, 26, 86 и 113 от 1999 г., бр. 24 от 2000 г., бр. 34 и 41 от 2001 г., бр.
    46 и 96 от 2002 г. и бр. 18 от 2004 г.)
    § 1. Член 1 се изменя така:
    “Чл. 1. Законът урежда:
    1. държавното подпомагане на земеделските производители за производството на непреработена и/или преработена земеделска продукция с цел продажба и изпълнението на мерките, включени в Националния план за развитие на земеделието и селските райони;
    2. прилагането на мерки за стимулиране на износа и за регулиране на вноса и износа на земеделски продукти.”
    § 2. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В т. 2 думите “или неблагоприятни природни условия” се заличават.
    2. Създава се т. 11:
    “11. насърчаване ползването на земеделската земя и развитие на производството на земеделска продукция в необлагодетелствани райони и в райони с екологични ограничения, както и намаляване нивото на обезлюдяване в тези райони."
    § 3. В чл. 4 след думата “обслужване” се добавя “консултации”.
    § 4. Създават се чл. 7а - 7г:


    “Чл. 7а. (1) Министерството на земеделието и горите създава и поддържа база данни за:


    1. производителите на краве мляко;
    2. млекосъбирателните пунктове и млекопреработвателните предприятия, които изкупуват краве мляко.
    (2) Министерството на земеделието и горите събира и съхранява информация за:
    1. предадените от производителите на крайни потребители количества краве мляко и млечни продукти от краве мляко;
    2. количествата изкупено краве мляко и неговата масленост.
    (3) Министърът на земеделието и горите определя с наредба условията и реда за създаването и поддържането на базите данни по ал. 1 и за условията и реда за събиране, съхраняване и проверка на информацията по ал. 2.
    Чл. 76. (1) Министерството на земеделието и горите създава база данни за млекосъбирателните пунктове и млекопреработвателните предприятия въз основа на данни от регистъра по чл. 12 от Закона за храните.
    (2) Производителите на краве мляко се регистрират по чл. 7, ал.
    1.
    Чл. 7в. (1) Регистрираните производители на краве мляко водят дневници по образец, одобрен от министъра на земеделието и горите, в които вписват:
    1. количеството краве мляко, предавано възмездно или безвъзмездно на крайни потребители;
    2. количествата млечни продукти, произведени от краве мляко и предавани възмездно или безвъзмездно на крайни потребители;
    3. количеството и маслеността на кравето мляко, продадено на млекосъбирателни пунктове и/или млекопреработвателни предприятия;
    4. броя на отглежданите млечни крави.
    (2) Регистрираните производители на краве мляко получават безвъзмездно дневниците по ал. 1 от общинските служби по земеделие и гори, в чийто териториален обхват на дейност се намира земеделското стопанство.
    (3) Регистрираните млекосъбирателни пунктове и млекопреработвателни предприятия водят дневници по образец, одобрен от министъра на земеделието и горите, в които вписват количеството и маслеността на кравето мляко, изкупено от всеки производител.
    (4) Служителите на общинските служби по земеделие и гори дават указания за начина на водене на дневниците.

    (5) Общинските служби по земеделие и гори извършват проверки за редовното и точно водене на дневниците и отчитат констатациите пред областните дирекции “Земеделие и гори”.
    (6) Образците на дневниците, както и редът за извършване на проверките се уреждат с наредбата по чл. 7а, ал. 3.
    Чл. 7г. (1) Всяка година до 15 януари регистрираните производители на краве мляко, млекосъбирателни пунктове и млекопреработвателни предприятия подават чрез общинските служби по земеделие и гори в областните дирекции “Земеделие и гори” информация за количествата по
    чл. 7в, ал. 1 и 3 и за маслеността на млякото за предходната календарна година. Млекопреработвателните предприятия не подават информация за количествата краве мляко, които са получили от млекосъбирателни пунктове.
    (2) Областните дирекции “Земеделие и гори” проверяват достоверността на подадената информация по ал. 1. Проверяваните лица са длъжни да осигурят на проверителите достъп до информацията.”
    § 5. В чл. 9 след думата “обединяването” се добавя “и дейността”.
    § 6. В чл. 10, ал. 3 думите “регионалните земеделски служби” се заменят с “областните дирекции “Земеделие и гори”.
    § 7. Създават се чл. 106, 10в и Юг:
    “Чл. 106. (1) Предварително лицензиране при внос може да се прилага в рамките на тарифните квоти на следните земеделски продукти: зърнени продукти, ориз, захар, мляко и млечни продукти, говеждо месо, телешко месо, свинско месо и продукти от него и пилешко месо. Министърът на земеделието и горите или упълномощено от него длъжностно лице издава лицензните за внос.
    (2) Лицензията за внос дава право определено лице да извърши внос при намалена ставка на митото в рамките на тарифна квота на посочените в лицензията вид, и количество продукт с определен произход в срока на нейната валидност.
    (3) Лицензията за внос е непрехвърлима. Вносът на количества продукти по издадена лицензия не може да се прехвърля на друго лице.
    Чл. 10в. (1) Министерският съвет по предложение на министъра на земеделието и горите одобрява с решение тарифните квоти, за които ще се прилага лицензиране, разделянето на годишните тарифни квоти за внос на земеделските продукти по периоди на изпълнение (тримесечни и шестмесечни) и обявява размера на квотата за съответния период. Решението на Министерския съвет се обнародва в “Държавен вестник”.

    Разпределението и предоставянето на дялове от квотата се извършват преди началото на съответния период на изпълнение.
    (2) Вносителите на земеделски продукти подават заявления за издаване на лицензни за внос в 7-дневен срок от обнародването на решението по ал. 1. Заявленията се подават в Министерството на земеделието и горите и към тях се прилагат:
    1. удостоверение за актуално състояние на търговската регистрация и за данъчна регистрация;
    2. нотариално заверен образец от подписа на заявителя или на лице, което има право да го представлява;
    3. документ за внесена парична гаранция за изпълнение на лицензията;
    4. декларация, че заявителят не е подал и няма да подава повече от едно заявление за внос на един и същ продукт в рамките на обявеното за разпределение за съответния период на изпълнение количество от една тарифна квота;
    5. други документи, специфични за отделните продукти, определени в наредбата по чл. 10 д, ал. 3.
    (3) Един заявител няма право да подава повече от едно заявление за внос на един и същ продукт в рамките на обявеното за разпределение за съответния период на изпълнение количество от една тарифна квота. Когато се установи, че заявителят е подал повече от едно заявление, те се отхвърлят.
    (4) Размерът на паричната гаранция за изпълнение на лицензията за единица количество се определя с наредбата по чл. 10д, ал. 3.
    (5) Когато Министерството на земеделието и горите установи неточности и непълноти в подадените документи, то дава на заявителя 7-дневен срок за отстраняването им.
    (6) Не се издава лицензия за внос на лице, което не е търговец по смисъла на Търговския закон.
    Чл. Юг. (1) Разпределянето на количествата за внос по тарифните квоти се извършва в 14-дневен срок от изтичането на срока по чл. 10в, ал. 5. Резултатите от разпределението се обявяват в 3-дневен срок.
    (2) Разпределянето на количествата за внос по тарифните квоти се извършва въз основа на заявените количества. Когато заявените количества надвишават разпределяното количество, прилага се

    принципът на пропорционалността, като на всеки вносител се издава лицензия за част от квотата, която е пропорционална на неговото искане.
    (3) На един заявител не се възлага повече от 1/3 от обявеното за разпределяне количество от една тарифна квота за съответния период на изпълнение.
    (4) Неразпределените и неусвоените количества по тарифната квота се прехвърлят за разпределяне през следващия период на изпълнение през годината, за която се прилага тарифната квота.
    (5) В лицензията за внос се посочват видът, количеството и страната на произход на земеделския продукт, за който е издадена, и срокът на нейната валидност. Съдържанието и формата на лицензията се определят в наредбата по чл. 10д, ал. 3.
    Чл. 10д. (1) Митническите органи контролират вноса и отчитат внасяните по тарифните квоти количества по издадените лицензни за внос на земеделски продукти и заверяват представените лицензни.
    (2) Министерството на земеделието и горите връща на вносителите внесената гаранция пропорционално на реализираното по съответната лицензия количество в 7-дневен срок от датата на представяне на заверена от митническите органи лицензия за внос и митническата декларация по вноса. Гаранцията се възстановява напълно при представяне на заверена лицензия и митническа декларация за реализиран внос на 95 на сто от определеното в лицензията количество.
    (3) Редът за издаване на лицензни за внос в рамките на тарифни квоти се урежда с наредба на Министерския съвет."
    § 8. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 2 се добавя т. 3:
    “3. Участва във формирането на средствата във фонд “Българско вино
    2. Създава ал. 4:
    “(4) Министърът на земеделието и горите определя с наредба условията и реда за подпомагане на земеделските производители, които развиват дейност и са регистрирани в необлагодетелствани райони или в райони с екологични ограничения.”
    § 8а. В чл. 12, ал. 1 се добява т. 14.
    “14. Подпомага рекламата на българското вино чрез участие във фонд “Българско вино
    § 9. В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:

    1. В ал. 1:
    а) в т. 4 думите “или неблагоприятни природни условия” се заличават;
    б) в т. 5 след думите “земеделие и” се добавя “отглеждането и други дейности по”;
    в) създава се т. 14:
    “14. развитие на земеделието в необлагодетелствани райони и в райони с екологични ограничения."
    2. Създава се ал. 4:
    “(4) Министерският съвет определя с наредба критериите за определяне на териториалния обхват на необлагодетелстваните райони и районите с екологични ограничения по предложение на министъра на земеделието.”
    § 10. В Допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
    1. Точка 4 се изменя така:
    “4. “Необлагодетелствани райони” са планинските райони и други райони с природни ограничения и демографски проблеми.”
    2. Създават т. 8 - 12:
    “8. “Млекосъбирателен пункт” е предприятие по смисъла на Търговския закон, което изкупува мляко от производители с цел да го събира, охлажда и съхранява и да го продаде на едно или повече млекопреработвателни предприятия.
    9. “Масленост” е съдържанието на мастни вещества в млякото, изразено в проценти.
    10. “Райони с екологични ограничения” са райони, в които съществуват ограничения на земеделската дейност, наложени от законодателството за опазване на околната среда или свързани с разрешаването на определен екологичен проблем.
    11. “Тарифна квота” е количество стока по смисъла на § 1, т. 18 от Допълнителната разпоредба на Закона за митниците.
    12. “Райони с природни ограничения и демографски проблеми” са райони, включващи територии с хомогенни природни условия за развитие на селскостопанска дейност, които имат:
    а) земя с ниска продуктивност, трудна за обработване и с ограничен потенциал, който може да бъде увеличен само с прекомерни разходи, и

    б) ниска или намаляваща численост на населението, което получава доходите си предимно от земеделие.”
    ПРЕХОДНА РАЗПОРЕДБА
    § 11. Членове 106, 10в и Юг влизат сила от 1 януари 2005 г.
    Форма за търсене
    Ключова дума